
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2019 року м.Житомир справа № 240/7107/19
категорія 111010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панкеєвої В.А.,
секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,
за участю: представника позивача - Данилюка Д.В.,
представників відповідача - Синицької Н.П., Артюх А.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 11 січня 2019 року № 0000561404 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 78400 грн та № 0000571404 про визначення штрафних (фінансових санкцій) в сумі 480000 грн.
В обґрунтування позову вказано, що позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням від 11 січня 2019 року № 0000561404, оскільки в такому рішенні невірно визначено період несвоєчасного подання звіту, оскільки відповідач не прийняв до уваги, що звіт було подано платником 16 листопада 2018 року, а не 19 листопада 2018 року, як вказано в акті перевірки, що призвело до зайвого нарахування штрафних санкцій. Крім того, контролюючим органом не враховано, що мав місце технічний збій бази ДФС при прийнятті даного звіту, що взагалі виключає відповідальність платника податків за такий період. Обгрунтовуючи неправомірність податкового повідомлення-рішення від 11 січня 2019 року № 0000571404, позивач зазначає, що зміст порушення визначеного в п.120.3. ст.120 ПК України не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки актом перевірки не спростовано факту внесення до звіту по контрольованим операціям саме інформації по всім здійсненим протягом 2017 року контрольованим операціям, а зафіксовано лише факт технічної помилки відображення обсязів таких операцій в іноземній валюті, а не в гривневому еквіваленті, що має наслідком утворення іншого складу правопорушення.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача в судових засіданнях позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 31.05.2019 (а.с.61-64).
Заслухавши пояснення представників сторін, покази свідка та дослідивши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 15.06.2012 за основним видом економічної діяльності: пасажирський авіаційний транспорт (а.с.12).
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД щодо несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2017 рік, повноти включення в звіт всіх контрольованих операцій складено акт перевірки від 22.12.2018 №1514/06-30-14-04/38267160 (а.с.19-24).
У висновку даного акта вказано, що перевіркою встановлено порушення ТОВ "Янеір" ЛТД пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за звітний 2017 рік та недекларування у звіті про контрольовані операції за звітний 2017 рік, проведених контрольованих операцій з нерезидентом EASTOK AVIA FZC (ОАЕ) на суму 93453262 грн, що свідчить про невиконання платником податків вимог, установлених п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України та вимог Порядку складання звіту про контрольовані операції, затвердженого наказом Мінфіну від 18.01.2016 № 8, та вчинення податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.120.3, п.120.4 ст.120 Податкового кодексу України.
Не погодившись з актом перевірки від 22.12.2018 товариство з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД 29.12.2018 направило на адресу Головного управління ДФС у Житомирській області заперечення (а.с.27-30).
За результатами розгляду заперечень, Головне управління ДФС у Житомирській області відповіддю від 10.01.2019 № 272/6/06-30-14-04-16 зазначило, що висновки в акті перевірки суб`єкта господарювання відповідають вимогам чинного законодавства (а.с.31-32).
На підставі встановлених контролюючим органом порушень податкового законодавства було винесено податкові повідомлення-рішення від 11.01.2019 № 0000561404 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 78400 грн та № 0000571404 про визначення штрафних (фінансових санкцій) в сумі 480000 грн (а.с.33, 35).
29.01.2019 позивачем було подано скаргу до Державної фіскальної служби України на дані податкові повідомлення-рішення (а.с.46-51).
Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги позивачу відмовлено у скасуванні податкових повідомлень-рішень від 11 січня 2019 року № 0000561404 та № 0000571404 (а.с.52-54).
Вважаючи рішення контролюючого органу протиправними та прийнятими в порушення норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно 39.2.1.1. п.39.2. ст.39 ПК України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:
а) господарські операції, що здійснюються з пов`язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;
г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.
У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм нерезидентів у розрізі держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього підпункту, вони набирають чинності з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.
Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з таким нерезидентом за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а" - "в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими;
ґ) господарські операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.
Пункт 39.4. ст.39 ПК України визначає порядок складення та подання звітності для податкового контролю.
Так, п.п.39.4.1.-39.4.4. вказаного пункту ПК України визначено, що для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов`язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді. У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати: новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період; уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду.
Подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктами 120.3 та 120.4 статті 120 цього Кодексу.
Платник податків під час проведення документальних перевірок не має права подавати уточнюючий звіт про контрольовані операції.
Форма та порядок складання звіту про контрольовані операції встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової політики.
В ході проведеної перевірки контролюючий орган зазначив, що за результатами проведеного аналізу інформації про імпортно-експортні операції, здійснені ТОВ "Янеір" ЛТД за період 2017 року, встановлено, що останнє здійснювало фінансово-господарські операції з нерезидентом EASTOK AVIA FZC (ОАЕ), в т.ч. відповідно до митних декларацій за 2017 рік, які підпадають під п.п.39.2.1.1. п.39.2. ст.39 ПК України.
За даними реєстру актів виконаних робіт по оперативному лізингу загальний обсяг господарських операцій між позивачем та EASTOK AVIA FZC з 27.07.2017 по 31.12.2017 становить 96966098 грн.
За даними звіту про контрольовані операції за 2017 рік обсяг контрольованих операцій по контрагенту EASTOK AVIA FZC складає 3913075 грн.
ТОВ "Янеір" ЛТД подало звіт про контрольовані операції за 2017 рік 19.11.2018 № 9300841738 з порушенням термінів, зазначених п.п.39.4.2. п.39.4. ст.39 ПК України, оскільки термін подачі звіту про контрольовані операції за 2017 рік - 01.10.2018 (а.с.19-26).
Щодо податкового повідомлення-рішення від 11.01.2018 №0000561404 суд зазначає наступне.
Позивачем фактично не заперечується факт порушення строку подачі звіту про контрольовані операції, проте зазначається, що звіт було подано 16.11.2018, а не 19.11.2018, як встановлено відповідачем.
Наказом Міністерства фінансів України від 18 січня 2016 року № 8 затверджений Порядок складання Звіту про контрольовані операції (далі - Порядок № 8).
Згідно пунктів 1-4 розділу І Порядку № 81. звіт про контрольовані операції (далі - Звіт) подається до 01 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому Звіті інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати: новий Звіт (Звіт з позначкою "звітний новий") до граничного строку подання Звіту за такий самий звітний період; уточнюючий Звіт (Звіт з позначкою "уточнюючий") після граничного строку подання Звіту за такий самий звітний період.
Новий та уточнюючий звіти повинні містити повну інформацію про контрольовані операції за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту (Звіту з позначкою "звітний").
Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Звіт складається із заголовної, основної частин, додатка та інформації до додатка, які є невід`ємною частиною Звіту. У заголовній частині наводяться дані про платника податків, який подає Звіт. В основній частині наводяться загальні відомості про операції з різними контрагентами, здійснені протягом звітного року. У додатку (додатках) наводяться дані про особу (осіб), яка (які) є стороною (сторонами) контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану(і) операцію(ії). У інформації до додатка наводиться інформація про ознаки пов`язаності платника податків із відповідним контрагентом відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПК України.
Згідно пункту 3 розділу ІІІ вказаного Порядку у графі 3 зазначається код нерезидента - сторони контрольованої операції, встановлений у країні його реєстрації. У разі наявності різних кодів (податковий, реєстраційний, ідентифікаційний тощо) надається перевага податковому.
Відповідно до пункту 2 розділу ІV Порядку № 8 додаток містить відомості про особу, яка бере участь у контрольованій операції, та детальну інформацію про здійснені протягом звітного року контрольовані операції. Загальний вартісний показник усіх контрольованих операцій, зазначених у Додатку (підсумок графи 20), має збігатися з вартісним показником, зазначеним у графі 4 Загальних відомостей про контрольовані операції основної частини звіту у рядку відповідної особи.
Підпункт 5 пункту 4 розділу ІV вказаного Порядку визначає, що у розділі Додатка "Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях" у відповідних рядках зазначаються, зокрема: 1) "Повне найменування особи" - повне найменування, яке зазначено у контракті (угоді). У разі здійснення господарських операцій (у тому числі внутрішньогосподарських розрахунків) між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні зазначається повне найменування нерезидента; 2) "Місцезнаходження особи (адреса)" - адреса місцезнаходження особи - сторони контрольованої операції; 3) "Назва країни, в якій зареєстрована особа" - назва українською мовою країни, в якій зареєстровано особу - сторону контрольованої операції, відповідно до Статистичної класифікації країн світу, затвердженої наказом Державної служби статистики України від 30 грудня 2013 року N 426 (із змінами). У разі здійснення контрольованих операцій з контрагентом-нерезидентом, який має податкову адресу на території вільної економічної зони "Крим", у рядку зазначається "ВЕЗ "Крим"; 4) "Код країни" - код країни відповідно до Статистичної класифікації країн світу, затвердженої наказом Державної служби статистики України від 30 грудня 2013 року N 426 (із змінами). У разі здійснення контрольованих операцій з контрагентом-нерезидентом, який має податкову адресу на території вільної економічної зони "Крим", у рядку зазначається код 805; 5) "Код особи" - повинен збігатися з кодом, зазначеним у графі 3 відповідної особи Загальних відомостей про контрольовані операції основної частини Звіту.
Відповідно до Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис", "Про інформацію", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", "Про телекомунікації" розроблений Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2017 року № 557 (далі - Порядок № 557), який визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу.
Згідно п.2 Порядку № 557 електронними документами є документи (у тому числі податкова звітність, звітність зі сплати єдиного внеску, фінансова та статистична звітність, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до податкових та акцизних накладних, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, договори, повідомлення, рішення, інші документи), які створені в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу, та/або пов`язане з реалізацією прав та обов`язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.
Обов`язковим реквізитом електронного документа є обов`язкові дані в електронному документі, без яких він не може бути ідентифікований та/або прийнятий до обробки і не матиме юридичної сили.
Перша квитанція це електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання, а друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Пунктом 3 розділу ІІ вказаного Порядку передбачено, що автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами). Обов`язкові реквізити електронних документів визначаються законодавством. Контроль за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документа покладається на його автора. Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді.
Судом встановлено, що позивачем при подачі звіту про контрольовані операції за 2017 рік з додатком було здійснено п`ять спроб.
Суд звертає увагу, що позивачем перша спроба подати звіт про контрольовані операції за 2017 рік була здійснена 16.11.2018 о 10:21 год.
Квитанцією № 1 по звіту про контрольні операції за 2017 рік, 16.11.2018 о 10:21:18 год, код форми документу J0104704, за результатами обробки вказано, що документ збережено на центральному рівні. Присутні попередження. Документ буде оброблено у складі пакету пов`язаних документів. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття Вашого електронного документу (а.с.186).
Квитанцією № 2 по звіту, 16.11.2018 о 10:21:18 год, код форми документу J0104704, за результатами обробки вказано, що документ не може бути прийнятий - документ в електронному вигляді не відповідає затвердженому формату (стандарту) через відсутність заявлених у пакеті пов`язаних документів (порушено цілісність пакету) (а.с.45).
Квитанцією № 1 по додатку до звіту про контрольні операції за 2017 рік, 16.11.2018 о 10:21:19, код форми документу J0147104 - Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях, за результатами обробки: документ доставлено до Державної фіскальної служби, документ не прийнято. Виявлені помилки: Податковий документ не відповідає затвердженому наказом Міндоходів Ураїни від 29.11.2013 № 729 електронному формату (стандарту), а саме: помилка XML - звіт містить некоректні дані і не може бути збережений. Опис помилки: - Поле 'Код ЄДРПОУ підприємства (Україна)'. Поле повинно бути заповненим (а.с.42).
Як видно з "Податковий блок" в додатку до звіту відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях, поле "Код особи" не заповнено (а.с.14, 188).
Квитанцію № 2 до звіту про контрольні операції за 2017 рік, 16.11.2018 о 10:21:18, код форми документу J0104704, повідомлено, що за результатами опрацювання документ не прийнято, виявленими помилками вказано, що документ не може бути прийнятий - документ в електронному вигляді не відповідає затвердженому формату (стандарту) через відсутність заявлених у пакеті пов`язаних документів (порушено цілісність пакету) (а.с.45).
Квитанцію № 2 до звіту про контрольні операції за 2017 рік, 19.11.2018 о 00:06:18, код форми документу J0104, повідомлено, що за результатами опрацювання документ не прийнято, виявленими помилками вказано, що документ не може бути прийнятий - документ в електронному вигляді не відповідає затвердженому формату (стандарту) через відсутність заявлених у пакеті пов`язаних документів (порушено цілісність пакету) (а.с.189).
Так, Формат (стандарт) електронного документа звітності суб`єктів господарювання, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України 29 листопада 2013 року № 729 (далі - Порядок № 729), п.3 якого пакет звітних документів - певний перелік документів одного типу чи різних типів, що подаються суб`єктом господарювання в одному звітному періоді. Пакет повинен містити основний документ звітності та необхідні додатки до нього. Фізично пакетом документів є набір XML-файлів, які називаються згідно з форматом (стандартом) електронної звітності.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що з урахуванням відмови у прийнятті додатку до звіту у зв`язку з не заповненням усіх граф встановленої форми, про, що повідомлено товариство, останньому відмовлено у прийнятті звіту, так, як звіт не містив повного пакету документів, як того вимагає Порядок № 729.
Повторно подати звіт про контрольовані операції позивач намагався 16.11.2018 о 13:44 та квитанцією №1 16.11.2018 о 13:44:05 документ не прийнято, Вказано помилки: податковий документ не відповідає затвердженому наказом Міндоходів Ураїни від 29.11.2013 № 729 електронному формату (стандарту), а саме: помилка XML - звіт містить некоректні дані і не може бути збережений. Опис помилки: - Поле 'Код ЄДРПОУ підприємства (Україна)'. Поле повинно бути заповненим (а.с.184).
На підтвердження вказаних обставин відповідачем до матеріалів справи надано витяг з АІС "Податковий блок" - 16:11:2018 о 13:44:05 год відомості щодо коду особи відсутні (а.с.190).
Доказів наявності інших спроб подати звіт 16.11.2018 позивачем суду не надано.
Наступна спроба позивача направити звітність була 19.11.2018.
Квитанцією № 1 по додатку до звіту, 19.11.2018 о 10:29:07 год документ не прийнято, Вказано помилки: податковий документ не відповідає затвердженому наказом Міндоходів України від 29.11.2013 № 729 електронному формату (стандарту), а саме: помилка XML - звіт містить некоректні дані і не може бути збережений. Опис помилки: - Поле 'Код ЄДРПОУ підприємства (Україна)'. Поле повинно бути заповненим (а.с.191).
Згідно витягу з АІС "Податковий блок" встановлено, що поле "Код особи" не заповнено (а.с.192).
Квитанцією № 1 по звіту 19.11.2018 о 10:29:07 год, за результатами обробки вказано, що присутні попередження. Документ буде оброблено у складі пакету пов`язаних документів. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття Вашого електронного документу (а.с.193).
Квитанцію № 2 до звіту, 19.11.2018 о 00:06:28 год документ не прийнято, виявленими помилками вказано, що документ не може бути прийнятий - документ в електронному вигляді не відповідає затвердженому формату (стандарту) через відсутність заявлених у пакеті пов`язаних документів (порушено цілісність пакету) (а.с.194).
Четверта спроба подати звіт була здійснена 19.11.2018 о 11:01:45, проте квитанцією №1 по додатку до звіту документ не прийнято. Виявлені помилки: Податковий документ не відповідає затвердженому наказом Міндоходів Ураїни від 29.11.2013 № 729 електронному формату (стандарту), а саме: помилка XML - звіт містить некоректні дані і не може бути збережений. Опис помилки: - Поле 'Код ЄДРПОУ підприємства (Україна)'. Поле повинно бути заповненим (а.с.195).
Як видно з АІС "Податковий блок" у відомостях про особу, яка бере участь у контрольованих операціях, поданих позивачем, поле "Код особи" не заповнено (а.с.196).
Квитанцією № 1 до звіту, 19.11.2018 о 10:29:07 год, код форми документу J0104704. Результат обробки: документ збережено на центральному рівні. Присутні попередження. Документ буде оброблено у складі пакету пов`язаних документів. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття Вашого електронного документу (а.с.197).
Квитанцією № 2 до звіту, 22.11.2019 о 00:06:28 год, повідомлено, що за результатами опрацювання: документ не прийнято. При необхідності виправте документ та надішліть його знову. Виявлені помилки: Документ не може бути прийнятий - документ в електронному вигляді не відповідає затвердженому формату (стандарту) через відсутність заявлених у пакеті пов`язаних документів (порушено цілісність пакету) (а.с.198).
За п`ятою спробою позивачем було подано звітність по контрольованим операціям за 2017 рік 19.11.2018 о 11:36 год.
Відповідно до квитанцій № 1 документ доставлено до Державної фіскальної служби 19.11.2018 о 11:36:35 год та 11:36:32 год (а.с.199-200).
Як видно з АІС "Податковий блок" у відомостях про особу, яка бере участь у контрольованих операціях вказано код такої особи (а.с.202)
Відповідно до Квитанції № 2 пакет документу прийнято 19.11.2018 о 11:46:03 (а.с.201).
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що звіт вважається зареєстрованим у разі отримання платником податків квитанції № 2.
В якості свідка в судовому засіданні було допитано головного бухгалтера ТОВ "Янеір" ЛТД ОСОБА_3 , яка показала, що вперше намагалась подати звіт про контрольовані операції за 2017 рік вранці 16.11.2018. У зв`язку з тим, що не отримала жодних підтверджень від ДФС, пізніше, в цей самий день, зробила ще одну спробу надіслати звіт, однак результат був аналогічний. На наступний робочий день, 19.11.2018, вранці жодної відповіді отримано не було, тому нею було прийнято рішення зробити третю спробу надіслати звіт. Оскільки відповідей від ДФС не надходило, тому вона зателефонувала на гарячу лінію ДФС з метою з`ясувати причини. В інтернеті отримала інформацію, що були технічні проблеми. Потім квитанції почали надходити, помилкою було вказано відсутність коду ЄДРПОУ, проте код нею був зазначений. 19.11.2018 звіт було сформовано від 19.11.2018, який прийнятий контролюючим органом. Крім того, свідок показала, що цілість пакету при подачі звіту не була порушена, оскільки звіт та додаток до нього подаються разом. Окремо від звіту додаток неможливо подати технічно.
Посилання позивача на те, що 14-16 листопада 2018 року виникали збої в роботі сервера прямого з`єднання ДФСУ, що призвело до відсутності квитанцій про реєстрацію звітів та накладних (а.с.44) не можуть прийняті судом до уваги, оскільки з показів свідка ОСОБА_3 встановлено, що 19.11.2018 нею було сформовано новий звіт від 19.11.2018, який прийнятий контролюючим органом (а.с.115).
Виходячи з викладеного суд приходить до висновку, що датою подання звіту, в розумінні податкового законодавства є дата отримання платником податків квитанції № 2, тобто 19.11.2018 о 11:46:03 год, а тому доводи позивача про безпідставне нарахування санкцій за три дні (з 16.11.2018 по 19.11.2018) визнаються судом необґрунтованими.
З огляду на наведене підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 11.01.2018 №0000561404 відсутні.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 11.01.2018 № 0000571404 суд зазначає наступне.
Так, згідно з п.120.3. ст.120 ПК України неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
- 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;
- 1 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;
-3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.8 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов`язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
За даними звіту про контрольовані операції за 2017 рік обсяг контрольованих операцій по контрагенту EASTOK AVIA FZC складає 3913075 (а.с.115).
За даними реєстру актів виконаних робіт по оперативному лізингу загальний обсяг господарських операцій між позивачем та EASTOK AVIA FZC з 27.07.2017 по 31.12.2017 становить 96966098 грн (а.с.22).
Свідок ОСОБА_3 показала, що звіт містить помилку технічного характеру, тобто в звіті відображено всі контрольовані операції, однак загальна сума контрольованих операцій з контрагентом зазначена в USD, а не в гривневому еквіваленті. Перевіркою встановлено факт наявності переліку всіх контрольованих операцій, а тому штрафні санкції нараховано безпідставно за невідображення контролюючих операцій. Вказана помилка не призвела до заниження зобов`язань, ніякої шкоди бюджету не спричинено, так, як звіт про контрольовані операції має інформаційний характер для органів ДФС.
Доводи позивача, що в акті перевірки не наведено жодного первинного документа, який би містив відомості про здійснення контрольованої операції, яка б мала бути задекларованою, але не включена до Звіту є безпідставними.
Судом встановлено, що платником податку визначено загальну суму операцій з контрагентом EASTOK AVIA FZC (ОАЕ) 3913075 грн, тоді як перевіркою встановлено 96966098 грн.
Доводи позивача про допущення технічної помилки при відображенні обсягів таких операцій є безпідставними.
Так, як ст.14 ПК України визначено, що технічна помилка - помилка, вада або дефект у програмному забезпеченні або програмних складових, програмно-апаратному устаткуванні, каналах зв`язку, функціонуванні кваліфікованого електронного підпису чи печатки, що викликає в ньому/них неправильний або неочікуваний результат, або призводить до неочікуваної роботи, або унеможливлює роботу електронного кабінету.
Незважаючи на обов`язок, встановлений частиною 2 статті 77 КАС України щодо доказування суб`єктом владних повноважень правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності, процесуальне законодавство не звільняє позивача від обов`язку доказувати ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Доказів того, що під час складання вказаного звіту допущено саме технічну помилку позивачем не надано.
Крім того, уточнюючий звіт відповідно до п.39.4. ст.39 ПК України, після перевірки позивачем не подавався.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не включено до звіту про контрольовані операції за 2017 рік господарські операції з на EASTOK AVIA FZC (ОАЕ) на суму 93453262 грн., а не включення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4. статті 39 ПК України тягне за собою накладення штрафу.
А тому підстави для скасування повідомлення-рішення від 11.01.2018 № 0000571404 відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать, що документи, на підставі яких платник податків сформував дані податкового обліку, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на наведене, з урахуванням того, що відповідачем спростовано доводи позовної заяви, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД в повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД (вул. Авіаторів, 9, Житомир, 10007, ЄДРПОУ 38267160) відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Панкеєва
Повне судове рішення складене 19 листопада 2019 року