
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
19.11.2019р. № 520/11487/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяви представника Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача по адміністративній справі за позовом Офісу великих платників податків (вул. Благовіщенська, б. 30, м. Харків, 61052) до Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" (вул. Плеханівська, буд. 149, м. Харків, 61037) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Офіс великих платників податків звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО", в якому просить суд:
- стягнути з відкритих рахунків платника податків (АТ "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО") у банках, обслуговуючих такого платника податків, кошти, в рахунок погашення податкового боргу в сумі 315 955 054,73 грн.
Ухвалою від 04 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
18 листопада 2019 року від представника Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" надійшли заяви про залучення третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Харківську обласну державну адміністрацію та Фонд державного майна України.
В обґрунтування поданих заяв представник відповідача зазначає, що податковий борг, до стягнення якого заявлено позов по цій справі, значно перевищує наявні у товариства кошти, в тому числі і від його основної діяльності.
Відтак, виконання рішення по цій справі та стягнення всієї суми податкового боргу неминуче позбавить відповідача всіх коштів та призведе до зупинки основної діяльності товариства з розподілу електроенергії. Враховуючи, що майже всі електричні мережі та обладнання належать відповідачу наслідком нездійснення розподілу стає припинення постачання електричної енергії всім споживачам Харківської області, зокрема, і населенню, соціальним об`єктам (лікарні, школи, садки), органам державної влади (Харківська міська рада. Харківська обласна державна адміністрація, суди, правоохоронні органи, військові частини) тощо. Крім того зауважує, що Харківська область безпосередньо межує з зоною проведення антитерористичної операції та має близько 315 км державного кордону з Російською Федерацією, яка постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII визнана державою-агресором, а 10.07.2015 Харківська міська рада підтримала дану постанову. Через відсутність можливості усунути аварійні пошкодження, енергопостачання військових підрозділів, які забезпечують охорону державного кордону України на сьогодні поставлено під загрозу. З метою ефективного існування великої кількості об`єктів військової інфраструктури (військові частини ПВО, авіабази, військові шпиталі, які постійно приймають поранених бійців з зони АТО, та інші), а також постів (блок-постів), оперативних груп з числа Збройних сил України, співробітників Служби безпеки України АТ "Харківобленерго" за власні кошти проводила їх підключення до електричних мереж.
Відповідно до Кодексу цивільного захисту, "Правил техногенної небезпеки", затверджених наказом від 05.11.2018 №879 такі наслідки віднесені до надзвичайного стану. А враховуючи кількість людей, які залишаться без електричної енергії (більше 1 млн.), відповідно до "Порядку класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями", затвердженого Постановою КМУ від 24.03.2004 № 368, це є надзвичайною ситуацією техногенного характеру Державного рівня.
Крім того, позивача включено до "Переліку об`єктів, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №83.
Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV до повноважень місцевих державних адміністрацій (відповідно до ст. 1 Закону на території Харківської області - Харківська обласна державна адміністрація) належить:
- забезпечення організації обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства. зв`язку, телебачення, радіомовлення, торгівлі та громадського харчування, побутового і транспортного обслуговування незалежно від форм власності (ст. 20 Закону), до якого відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" належить і розподіл електроенергії;
- забезпечує виконання законодавства про військовий обов`язок підприємствами, установами і організаціями; здійснює заходи, пов`язані з мобілізаційною підготовкою, цивільним захистом на відповідній території (ст. 27 Закону);
- тощо.
Крім того зазначає, що державний пакет акцій Акціонерного Товариства «Харківобленерго» був переданий Фонду державного майна України, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №126 від 18.02.2013 р. “Питання передачі Фондові державного майна державних пакетів акцій підприємства паливно-енергетичного комплексу”. Акт приймання-передачі пакету акцій акціонерного Товариства “Харківобленерго” за №152 було підписано 12.04.2013 р.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2016 №36-р «Про затвердження переліку об`єктів великої приватизації державної власності» Акціонерне товариство “Харківобленерго” є об`єктом приватизації державної власності із розміром частки 65,001 %.
Рішення щодо приватизації державного пакета акцій розміром 65,001 % статутного капіталу акціонерного товариства "Харківобленерго", що становить 166754183 штук акцій було прийняте відповідно до наказу Фонду Державного майна України №755 від 08.06.2018 року.
Відповідно до ст.ст.1, 4 Закону України “Про Фонд державного майна України” від 07.03.2018 №4107-VІ Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Таким чином, Фонд державного майна України здійснює управління державним пакетом акцій Акціонерного товариства “Харківобленерго” та відповідно до своїх повноважень зобов`язаний захищати майнові права товариства, вживає визначених законом заходів з приватизації відповідача, на які безпосередньо впливатиме рішення суду по справі №520/11487/19.
Тобто, рішення по цій справі безпосередньо вплине на права та обов`язки Харківської обласної державної адміністрації та Фонду державного майна України, що відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України є підставою для залучення їх до цієї адміністративної справи в якості третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 49 КАСУ треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залучити в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача -Харківську обласну державну адміністрацію (код ЄДРПОУ 23912956, адреса: вул. Сумська, б. 64, м. Харків, 61002) та Фонд державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, адреса: вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133).
Керуючись ст. ст. 49, 241,248, 256, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяви представника Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача по адміністративній справі за позовом Офісу великих платників податків (вул. Благовіщенська, б. 30, м. Харків, 61052) до Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" (вул. Плеханівська, буд. 149, м. Харків, 61037) про стягнення податкового боргу – задовольнити.
2. Залучити до участі в розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Харківську обласну державну адміністрацію (код ЄДРПОУ 23912956, адреса: вул. Сумська, б. 64, м. Харків, 61002).
3. Залучити до участі в розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Фонд державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, адреса: вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133).
4. Надіслати третім особам - Харківській обласній державній адміністрації (код ЄДРПОУ 23912956, адреса: вул. Сумська, б. 64, м. Харків, 61002) та Фонду державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, адреса: вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133) копію ухвали та копію позовної заяви.
5. Зобов`язати третіх осіб надати до суду письмові пояснення та копії всіх документів, що стосуються предмету спору.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
7. Повна ухвала складена 19.11.2019 року.
Суддя Бадюков Ю.В.