
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.004617
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2019 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Сидор Н.Т., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація Держприкордонслужби, відповідач), в якій позивач просить суд: зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2018 за № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 6550,00 грн, оклад за військовим званням "підполковник" у розмірі 1490,00 грн, надбавку за вислугу років у розмірі 40%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за кваліфікацію "майстер" у розмірі 7%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні 2018 року за посадою "начальник служби відділу матеріально-технічного забезпечення ПЗН", для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після звільнення зі служби йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45) відповідачем оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 постанови Кабміну № 103, в якій зазначено тільки три складові, які враховуються для перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивача: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткову надбавкуза вислугу років. Однак, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45. Відтак, 22.07.2019 позивач звернувся до Адміністрації Держприкордонслужби з заявою про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) пенсії із включенням до неї, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, ще й щомісячного додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01 січня 2018 року за посадою, з якої його звільнено зі служби. Однак, листом Адміністрації Держприкордонслужби № 11/Ч-11086 від 21.08.2019 в задоволенні заяви позивача відмовлено, посилаючись на вимоги Постанови № 103, якими передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Поряд з цим, позивач покликається на заниження відповідачем розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. В обґрунтування зазначеного вказує на те, що згідно з приміткою 1 Додатку 1 до Постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень. Станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762 гривні, мінімальна заробітна плата - 3723 гривень, а 50% мінімальної заробітної плати - 1861,50 гривень (3723x50:100). Відтак, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим звання повинен бути 1861,50 грн. Таким чином, позивач вважає, що для включення в довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії посадовий оклад повинен складати 6550,00 гривень (1861,50x3,52), а оклад за військовим званням полковник - 1490,00 гривень (1861,5x0,80).
Відповідач позов не визнає, позиція відповідача щодо предмета спору викладена у відзиві на позовну заяву від 01.10.2019 за № 35334. У поданому відзиві представник відповідача наголошує, що посадові особи Адміністрації Держприкордонслужби є виконавцями вимог законів та інших нормативно-правових актів, і не мають повноважень їх тлумачити або застосовувати по іншому, ніж визначено законодавством. Відтак, на виконання п. 7 Постанови № 103 та п. 3 Порядку № 45 Адміністрацією Держприкордонслужби оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку від 31.03.2018 № 11/5049 за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення позивача, визначені у п. 1 Постанови № 103. Таким чином, стверджує, що довідка з визначеними видами грошового забезпечення, а саме: окладом за посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, яка була надана Адміністрацією Держприкордонслужби до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, складена та оформлена відповідно до чинного законодавства. При цьому представник відповідача стверджує, що правові підстави для включення в довідку додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавок, доплат винагород, тощо) у Адміністрації Держприкордонслужби відсутні. Разом з цим зазначає, що Адміністрація Держприкордонслужби лише вчиняє дії, які полягають в оформленні та направленні відповідної довідки, форму якої визначено у додатку 2 до Порядку №45 до органів Пенсійного фонду і не має повноважень стосовно здійснення перерахунку пенсії.
Щодо вимоги позивача стосовно збільшення розміру його посадового окладу до 6550,00 грн, окладу за військовим званням - до 1490,00 грн і, відповідно виходячи із зазначеного, й збільшення розміру відсоткової надбавки за вислугу років, які, як він вважає, мають враховуватися для перерахунку його пенсії до більшого розміру, представник відповідача зазначає, що то такі вимоги не грунтуються на законі і є безпідставними. В обґрунтування вказаного покликається на те, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 103) чітко установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Відтак, Адміністрація Держприкордонслужби, визначаючи розміри посадового окладу, окладу за військовими званням, відсоткової надбавки за вислугу років для перерахунку пенсії позивачу, керувалася правовою нормою прямої дії саме нормативно-правового акту, а не приміткою до додатку до цього нормативно-правового акту, яка в цій частині суперечить нормі цього нормативно-правового акту.
Також представник відповідача покликається на те, що відповідно до абз. 3 п. 2, абз. 1 п. 3 Порядку № 45 Адміністрація Держприкордонслужби зобов`язана готувати довідки про розмір грошового забезпечення та направляти їх територіальним органам Пенсійного фонду України лише після надходження від відповідних Головних управлінь Пенсійного фонду списків осіб, яким належить перерахувати пенсію з їх установчими даними. Після набрання законної сили 05.03.2019 Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнані не чинними пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку № 2 до Порядку № 45, будь-яких списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку із вищезазначеним, від Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області, в тому числі й щодо ОСОБА_1 , до Адміністрації Держприкордонслужби не надходило. Поряд з цим, зазначає, що в Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області наявна вся інформація стосовно: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а також розмірів відсотків додаткових видів грошового забезпечення позивача, які обраховуються виходячи саме з розміру посадового окладу. При цьому, саме на органи Пенсійного фонду України законодавством покладено обов`язок щодо призначення, виплати, а також перерахунку раніше призначених пенсій. Відтак, представник відповідача вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
У свою чергу, представник позивача подав відповідь на відзив (вх. № 36539 від 09.10.2019), де на спростування заперечень відповідача зазначає, що з огляду на визнання Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, протиправними та нечинними положення Постанови № 103, враховуючи норми Порядку № 45 та Постанови № 704, можна прийти до висновку, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою № 103, а саме: з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після затвердження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Поряд з цим позивач зазначає, що саме на Адміністрацію Державної прикордонної служби України покладено функції по складенню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення (перерахунку) пенсії за відповідною посадою.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою від 13.09.2019 суддя відкрила провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалив розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 16.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі № 1.380.2019.004617 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов`язання вчинити дії.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з мотивів аналогічних, наведеним у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Згідно з протоколом судового засідання від 16.10.2019, суд повідомив сторін, що рішення у справі буде прийняте у строк, передбачений щодо даної категорії справ.
Так, згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
12.11.2019 судом прийнято рішення, складення повного тексту рішення відкладено на строк не більш як п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 31.03.2018 за № 11/5049, що враховується для перерахунку пенсії, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 становить 10654,00 грн, в тому числі: посадовий оклад - 6200 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 3044,00 грн (а. с. 15).
Згідно з наявним у справі перерахунком пенсії вбачається, що пенсію позивачу перераховано з 01.05.2018, виходячи із вищевказаних сум грошового забезпечення (а. с. 16).
22.07.2019 позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України з заявою про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку на підставі Постанови № 704 від 30.08.2017 пенсії із включенням до неї, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, ще й щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01 січня 2018 року за посадою, з якої його звільнено зі служби.
За результатами розгляду вказаної заяви листом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/Ч-11086 від 21.08.2019 позивачу повідомлено, що як ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так і п. 1 Порядку № 45 визначають, що військові пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців перераховуються на умовах, у порядку та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Крім того, відповідно до п. 2 та п. 3 Порядку № 45 продовжує діяти встановлений поетапний порядок проведення перерахунку військових пенсій. При цьому зазначеного, що суперечить п. 2 та п. 3 Порядку № 45 подання довідок до 25-ти регіональних управлінь Пенсійного фонду України в одноосібному порядку на підставі звернень військових пенсіонерів або ж на їх адресу.
Зміст спірних правовідносин полягає у тому, що позивач, покликаючись на те, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, вважає, що перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою № 103, що є підставою для видачі відповідачем нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після затвердження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" (зміни набрали чинності з 01.01.2017).
Таким чином, законодавцем віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, Постановою № 103 також внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, зокрема, п. 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з п. 1 Порядку № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливі умови служби та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова № 103 була чинною та не скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.
Довідка про розмір грошового забезпечення від 31.03.2018 № 11/5049, що враховується для перерахунку пенсії, видана Адміністрацією Держприкордонслужби у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, містить такі складові за посадою «начальник служби відділу мат.технічного забезпечення ПЗН: посадовий оклад - 6200 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 3044,00 грн. Позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 на підставі цієї довідки.
Отже, станом на момент складення та надсилання вказаної довідки до органу Пенсійного фонду всі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови № 103, правомірно зазначено відповідачем у довідці. Зазначення будь-яких інших видів грошового забезпечення, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, суперечило б приписам нормативно-правового акту, яким безпосередньо врегульовано порядок перерахунку пенсій особам, яким пенсія призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КАС України.
Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки Адміністрація Держприкордонслужби керувалася чинними приписами Постанови № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки № 11/5049 .
Таким чином, із врахуванням п. 2 ст. 265 КАС України до спірних правовідносин, що склались між сторонами цієї справи до 05.03.2019, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" підлягають застосуванню.
Визнання не чинними в подальшому п. п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05.03.2019, оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склались між позивачем та Адміністрацією Держприкордонслужби до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 14.06.2019 по справі №2040/6355/18.
Щодо доводів позивача про те, що після скасування в судовому порядку пунктів п. 1, 2 Постанови № 103 відповідач повинен скласти та направити до органу Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Специфіка призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам полягає у тому, що розмір пенсій, які призначаються за Законом № 2262-ХІІ, знаходиться у пропорційному відношенні до розміру грошового забезпечення за посадою, яку пенсіонер займав на момент звільнення зі служби або за відповідною посадою (при перерахунку пенсії). До 01.01.2017 на законодавчому рівні закріплено правило, згідно з яким підставою для проведення перерахунку пенсії була фактична зміна видів грошового забезпечення (введення додаткових видів грошового забезпечення або підвищення рівня грошового забезпечення).
Водночас після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, яким внесено зміни до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. Отже, саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, але в будь-якому випадку з урахуванням закріплених в Преамбулі Закону № 2262-ХІІ вимог щодо гідного пенсійного забезпечення у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Окремо слід зазначити, що вказані зміни до Закону № 2262-ХІІ не визнавалися не конституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
В контексті розгляду спірних правовідносин таке рішення про перерахунок пенсії прийнято Кабінетом Міністрів України у формі Постанови № 103, на виконання якої проведено перерахунок пенсії усім категоріям осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Питання правомірності проведення такого перерахунку з урахуванням неповного грошового забезпечення військовослужбовців в межах розгляду цієї справи судом не надається. Отже, проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії.
За таких обставин, суд вважає, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для Адміністрації Держприкордонслужби обов`язку скласти та видати повторно довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що оскільки положення Постанови № 103 визнано протиправними та нечинними, то перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом № 2262-ХІІ, здійснюється за правилами, що передбаченими до внесення змін Постановою № 103.
Як вже зазначалось судом, чинна редакція ст. 63 Закону № 2262-ХІІ не містить положень про підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, вказуючи лише на право на перерахунок пенсії за умови прийняття відповідного Урядового рішення.
Щодо застосування положень Порядку № 45 в попередній редакції, то суд звертає увагу на те, що важливим в аспекті досліджуваного питання є проблема застосування акта, який був визнаний протиправним та нечинним за рішенням суду, а тому припинив свою дію. За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або змінені; дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта та визначення спеціального порядку такого відновлення регулювання відповідних правовідносин. Аналогічна позиція міститься у п. 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06 вересня 2005 року. Таке ж положення міститься у п. 2.36 Наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2005 № 34/5 "Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів", в якому зазначено, що визнання нормативно-правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним такими, що втратили чинність.
Отже, визнання протиправним та нечинними змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене нормативно-правове обгрунтування спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що у випадку коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовляє для уповноваженого органу обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
У свою чергу, оскільки Порядком № 45 (додаток 2 до Постанови) не унормовано порядок видачі довідки про грошове забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (премії, надбавки за особливі умови служби), відмова у видачі такого документа не може визнаватися протиправною, оскільки в даному випадку право на перерахунок пенсії залежить від механізму його реалізації - прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсії відповідним категоріям військовослужбовців з урахуванням всіх видів грошового забезпечення за посадою.
Разом з цим, суд погоджується з відповідачем про безпідставність вимоги позивача про збільшення розміру його посадового окладу до 6550,00 грн, окладу за військовим званням - до 1490,00 грн і, відповідно виходячи із зазначеного, й збільшення розміру відсоткової надбавки за вислугу років, які, як він вважає, мають враховуватися для перерахунку його пенсії до більшого розміру, з огляду на таке.
Вказана вимога позивача обґрунтована тим, що згідно з приміткою 1 Додатку 1 до Постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень. Натомість, відповідач розмір посадового окладу, окладу за військовими (спеціальними) званнями, а відтак і відсоткової надбавки за вислугу років визначив із такої розрахункової величини як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Проте, Постановою №103 (набрала чинності 24.02.2018) до Постанови №704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: "установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Тобто, після прийняття відповідних змін та викладення у новій редакції вищезазначеного пункту 4 Постанови №704, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин та діє на даний час, зазначеною нормою встановлено, що з додатків до вищевказаної Постанови №704 для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням використовується саме значення відповідного тарифного коефіцієнту, а не порядок визначення розміру посадового окладу, який чітко визначений конкретною нормою, а саме пунктом 4 Постанови №704.
Відтак, доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні розміру його посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата є безпідставними та необґрунтованими.
За наведених обставин, розмір посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, а відтак і відсоткова надбавка за вислугу років визначаються із такої розрахункової величини як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018.
Таким чином, Адміністрація Держприкордонслужби, визначаючи розміри посадового окладу, окладу за військовими званням, відсоткової надбавки за вислугу років для перерахунку пенсії позивачу, правомірно керувалася правовою нормою прямої дії саме нормативно-правового акту, а не приміткою до додатку до цього нормативно-правового акту, яка в цій частині суперечить нормі цього нормативно-правового акту.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26; код ЄДРПОУ 00034039) про зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.11.2019.
Суддя Сидор Н.Т.