Рішення № 85735107, 13.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
1.380.2019.003751
Номер документу
85735107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.003751

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Курпіта П.І.,

за участю:

позивач не прибув,

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради щодо визначення розміру субсидії не на понаднормову житлову площу в кількості 64,93 кв.м, а тільки на 48,87 квадратних метрів, оформлені листом від 03.05.2019 № 02-16/16/743;

- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради прийняти рішення про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 на понаднормову площу житла за період з 01.05.2019 по 30.09.2019, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг по квартирі за адресою, АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради розрахувати та відшкодувати ОСОБА_1 грошові кошти, які він був вимушений сплачувати на оплату комунальних послуг внаслідок , недоотриманої субсидії в період з 01.05.2018.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що згідно з п. 5 Положення № 848 в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла. У квартирі, де зареєстроване місце проживання позивача, також зареєстрована його колишня дружина, однак остання там не проживає з 2015 року, що підтверджується копіями актів про непроживання в період з 2015 по 2017, інші були складені представниками

Управління соціального захисту. На даний час позивачу призначена субсидія на 48,87 кв.м, а не на 64.93, хоча за попередні роки на підставі складених актів, що містили інформацію про відсутність колишньої дружини за зареєстрованим місцем проживання позивачу призначалася субсидія на всю площу квартири. ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради щодо призначення субсидії на понаднормову площу як непрацюючому пенсіонеру. Однак листом від 03.05.2019 позивачу повідомлено, що оскільки за його адресою прописані дві особи: одна - непрацюючий пенсіонер, друга працюючий пенсіонер, домогосподарство не має права на призначення субсидії на понаднормову площу.

Ухвалою від 29.07.2019 суддя відкрив спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 23.08.2019 (вх. № 30498), у якому зазначає, що 27.04.2017 комісією з питань призначення державних соціальних допомог здійснено обстеження житлових умов позивача, про що складено акт від 20.07.2013 № 504. За результатами прийнятого комісією рішення, відповідач повідомив позивача, що на підставі протоколу 7 від 27.07.2018 № 1 засіданням комісії ухвалено рішення про відмову в призначенні субсидії на додаткову норму площі житла. Відтак, враховуючи, що субсидії можуть призначатися непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла в окремих випадках за рахунок передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин, а при обстеженні матеріально побутових умов комісією не було встановлено таких обставин для призначення позивачу субсидії на понаднормову площу, тому вважає, що рішення комісії, оформлене протоколом прийняте правомірно, в порядку передбаченому Положенням № 848, а отже, правових підстав для їх скасування немає. При прийнятті оскаржуваного рішення комісія діяла в межах повноважень.

Позивач 04.09.2019 подав відповідь на відзив (вх. № 31735).

Ухвалою від 30.10.2019 суд ухвалив перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи № 1.380.2019.0003751 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву від 06.11.2019 вх. № 40926 про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву від 06.11.2019 вх. № 40929 про розгляд справи за його відсутності.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності.

Згідно з копією паспорту, ОСОБА_1 зареєстрований за місцем проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідно до будинкової книги, крім позивача у вищевказаній квартирі зареєстрована ОСОБА_2 .

Згідно з актами від 17.10.2016 та 26.05.2017 встановлено, що в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 проживає одна особа ОСОБА_1 та встановлено факт непроживання у вказаній квартирі ОСОБА_2 з 2015 року.

13.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради із заявою про призначення субсидії № 248, до якої надав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, вказавши осіб, які зареєстровані у вищевказаному житлі, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (у примітках вказав, що ОСОБА_2 не проживає у вказаній квартирі). В розділі III вказано види доходу у вигляді пенсії та пайових виплат.

20.08.2018 соціальним інспектором складений акт № 504 обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, де в розділі III "Відомості про сім`ю" зазначено, що ОСОБА_2 (колишня дружина) за адресою АДРЕСА_2 не проживає.

Листом від 03.05.2019 № 02.16/16/743 відповідач повідомив позивача, що відповідно до п. 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» право на призначення житлової субсидії за рішенням комісії на понаднормову площу має домогосподарство, яке складається лише з непрацюючих непрацездатних осіб. Оскільки за адресою ОСОБА_1 прописані дві особи: одна - непрацюючий пенсіонер, друга працюючий пенсіонер, домогосподарство не має права на призначення субсидії на понаднормову площу.

Не погоджуючись діями відповідача щодо визначення розміру субсидії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення житлових затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції чинній на момент виникнення спірних прпавовідносин (далі - Положення № 848).

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

У пункті 3 Положення № 848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.

Пунктом 4 Положення № 848 встановлено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 Положення № 848 в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім`ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.

Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.

До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать:

особи, які не досягли повноліття;

громадяни, які отримують пенсію за віком або по інвалідності;

громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;

громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства. Конкретні розміри загальної площі, на яку призначається житлова субсидія (з урахуванням понаднормової), зазначаються в рішенні комісії.

У разі призначення житлової субсидії особам, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива не нараховуються протягом періоду отримання житлової субсидії, крім випадку, коли пільговиками є члени сім`ї особи із складу домогосподарства, які не проживають за адресою домогосподарства.

Інформація про зазначених осіб подається управителям або об`єднанням, виконавцям комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Пунктом 6 Положення № 848 визначено підстави для відмови у призначенні субсидій. Так, підставами для відмови у призначенні субсидії є :

1) загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії;

6) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов`язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов`язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

При цьому, приписами п. 7 Положення № 848 встановлено, що за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Рішення комісії про призначення житлової субсидії скасовується з дня його прийняття, а виплачена внаслідок прийняття такого рішення житлова субсидія на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги до державного бюджету.

Крім того, приписами п. 8 Положення № 848 передбачено можливість призначення житлової субсидії одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Відповідно до п. 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.

На підставі рішення комісії управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).

Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Із змісту вищевказаних норм Положення № 848 слідує, що житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з Протоколу засідання комісії з призначення житлових субсидій, соціальних допомог та надання пільг населенню від 27.07.2018 № 17, комісія за результатом розгляду заяви позивача про призначення субсидії прийняла рішення про відмову у призначенні субсидії.

Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 при зверненні до управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, зазначив про зареєстровану в житловому приміщенні ОСОБА_2 та про факт її непроживання у відповідній квартирі.

Як зазначалося вище, після звернення позивача із заявою про призначення субсидії державним соціальним інспектором складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 20.07.2018 № 504, згідно з яким за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_2 не проживає, що підтверджено сусідами та заявником.

Суд звертає увагу, згідно з нормами Положення № 848 факт призначення субсидії законодавець пов`язує, насамперед, із фактичним проживанням особи у житловому приміщенні.

Матеріалами справи підтверджено, що за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_2 (колишня дружина) фактично не проживає.

Однак, зі змісту рішення Комісії з призначення житлових субсидій, соціальних допомог та надання пільг населенню неможливо встановити, що стало підставою неврахування Комісією відомостей акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 20.07.2018 № 504 і поданих позивачем документів.

Отже, відповідач приймаючи рішення про відмову в призначенні житлової субсидії на понаднормову площу житла не обґрунтував підставність прийняття такого, не навів належного обґрунтування відмови позивачу у призначенні субсидії на понаднормову площу житла.

У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що підставо для відмови стало те, що ОСОБА_2 є співвласником квартири і як власник зобов`язанна утримувати майно (квартиру), однак, вказані пояснення сторони відповідача не грунтуються на вимогах законодавства. Положенням № 848, яким має керуватися відповідач, не передбачено таких підстав для відмови в наданні субсидії.

З огляду на викладене суд вважає, що дії управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради щодо визначення розміру субсидії не на понаднормову житлову площу в кількості 64,93 кв.м, є протиправними.

Щодо вимог позивача зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради прийняти рішення про призначення житлової субсидії, розрахувати та відшкодувати ОСОБА_1 грошові кошти, які він був вимушений сплачувати на оплату комунальних послуг внаслідок, недоотриманої субсидії в період з 01.05.2018, суд зазначає таке.

За приписами п.14 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Тобто, за наслідками розгляду заяви позивача відповідач повинен прийняти одне з таких рішень: призначити субсидію, відмовити у її призначенні або передати питання на розгляд комісії.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, відповідні повноваження відповідача щодо призначення субсидії, є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради прийняти рішення про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 на понаднормову площу житла у розмірі за період з 01.05.2019 по 30.09.2019, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг по квартирі за адресою, АДРЕСА_1 ; зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради розрахувати та відшкодувати ОСОБА_1 грошові кошти, які він був вимушений сплачувати на оплату комунальних послуг внаслідок , недоотриманої субсидії в період з 01.05.2018, виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.

У той же час, частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З урахуванням наведеного, виходячи з заявлених позовних вимог, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, суд вважає необхідним вийти за межі заявлених позовних вимог і зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2018 про призначення житлової субсидії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

На стадії відкриття провадження у справі суд відстрочив сплату судового збору за подання позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - до ухвалення рішення у справі.

За подання цього позову позивачу належало сплати 768,40 грн судового збору (одна вимога немайнового характеру і похідні від неї).

З огляду на норми частини другої статті 133 КАС України та висновок суду про часткове задоволення позовних вимог, суд стягує з відповідача до Державного бюджету України судовий збір в сумі 768,40 грн.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради щодо визначення розміру субсидії не на понаднормову житлову площу в кількості 64,93 кв.м, оформлені листом від 03.05.2019 № 02-16/16/743.

3. Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2018 про призначення житлової субсидії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

4. У задоволенні позовних вимог про зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради прийняти рішення про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 на понаднормову площу житла за період з 01.05.2019 по 30.09.2019, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг по квартирі за адресою, АДРЕСА_1 ; про зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Новороздільської міської ради розрахувати та відшкодувати ОСОБА_1 грошові кошти, які він був вимушений сплачувати на оплату комунальних послуг внаслідок , недоотриманої субсидії в період з 01.05.2018 - відмовити.

5. Стягнути з управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради (вул. В.Чорновола, 7, м. Новий Розділ, Львівська область, 81652, ЄДРПОУ 26483846 до бюджету (УКуЗалiз.р м. Льв./Залізничний/22030101; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA698999980000034315206084082, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 18.11.2019.

Суддя Кедик М.В.