Рішення № 85735064, 19.11.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2019
Номер справи
360/4641/19
Номер документу
85735064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4641/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання неправомірними дії та скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

25 жовтня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, яким просив скасувати постанову про накладення штрафу, ВП №58543303, від 07 червня 2019 року, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої елужби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушкою М.В.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Лисичанського міського суду Луганської області від 27.09.2018 року у справі № 812/364/18 зобов`язано Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області відновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з лютого 2015 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України». Головним державним виконавцем, відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушкою Маргаритою Володимирівною 06 березня 2019 року ВП № 58543303 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження про зобов`язання Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області відновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 лютого 2015 року Управлінням повідомлялося про фактичне добровільне виконання рішення суду щодо поновлення щомісячного нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2015 місячний розмір пенсії була нарахована та виплачена на основну відомість січня 2018 року у розмірі 3797,38 грн. Пенсія за період з лютого 2015 року по грудень 2018 року у сумі 142591,95 грн. була нарахована, але не виплачена на виконання судового рішення у справі № 812/364/18. Не враховуючи отриману інформацію про виконання рішення суду, головним державним виконавцем 07.06.2019 винесена постанова про накладення штрафу за невиконання без поважних причин боржником рішення суду. В обґрунтування головним державним виконавцем постанови про накладення штрафу зазначено, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області рішення суду не виконано в повному обсязі.

Позивач вважає таку постанову відповідача протиправною.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 19 листопада 2019 року (а.с. 1-2).

18 листопада 2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 37-42), у якій представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначивши наступне.

05.03.2019 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 № 812/364/18 про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області відновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з лютого 2015 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Публічному акціонерному товаристві" Державний ощадний банк України". 06.03.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. На адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від боржника з якої встановлено, що рішення суду боржником не виконано. 07.06.2019 державним виконавцем, керуючись ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про накладення штрафу, у розмірі 5 100 грн.

У постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598) викладено правовий висновок, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Разом з тим відповідач зазначив про неможливість застосування такої практики Верховного Суду, оскільки відсутність фінансування не доведена документально, не надано доказів вчинення будь-яких дій на отримання фінансування для виконання судового рішення на момент накладення штрафу на боржника.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, шо підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідач вважає, що позивачем не було вжито всіх можливих та необхідних заходів для виконання судового рішення в повному обсязі.

Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Згідно із частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

05 березня 2019 року представником стягувача було подано заяву про примусове виконання рішення разом з виконавчим листом №812/364/18 від 06.12.2018 про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області відновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з лютого 2015 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України» (а.с. 45-48).

Постановою головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області від 06.03.2019 відкрито виконавче провадження № 58543303 з примусового виконання виконавчого листа № 812/364/18, виданого Луганським окружним адміністративним судом 06.12.2018 (а.с. 50).

Позивач листом від 20.03.2019 №2020/07-33 повідомив відповідача про вжиті заходи щодо виконання рішення суду, зокрема, зазначив, що управлінням було виплачено місячний розмір пенсії у сумі 3797,38 грн у січні 2019 року. Поточна доплата у сумі 142591,95 грн (за період з 01.02.2015 по 31.12.2018 нарахована на додаткову відомість. Також зазначено, що Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області не є розпорядником коштів. З посиланням на положення постанови КМУ від 25.04.2018 №335 зазначено, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного КМУ (а.с. 51).

Постановою головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області від 07.06.2019 ВП №58543303 за не виконання рішення суду накладено на Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області штраф у розмірі 5100,00 грн (а.с. 59-60).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Положеннями статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини другої статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

За приписами частин першої та другої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Аналіз викладеної норми свідчить, що негативні наслідки у вигляді накладення штрафу за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення настають за умови його невиконання без поважних причин.

За приписами п.п. 3, 5, 8 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Тобто, виплати пенсій Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснюються виключно за рахунок Фонду та інших джерел, визначених законодавством, інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Пунктом 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 передбачено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Згідно ст.ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Листом від 20.03.2019 №2020/07-33 Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області повідомило, що виплата проводиться відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та те, що управління не є розпорядником коштів.

Аналізуючи доводи позивача, суд приходить до висновку, що невиконання судового рішення в частині виплат грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, оскільки відповідач не належить до категорії розпорядників бюджетних коштів, а тільки є їх одержувачем (п.38, 47, ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України), не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу в такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання коштів. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 року у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18).

Таким чином, виплати здійснюються Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав у державного виконавця для винесення постанови про накладення штрафу на боржника, тому постанова про накладення штрафу від 07.06.2019 ВП №58543303 є протиправною та підлягає скасуванню.

Щодо посилань відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що ухвалою суду від 11 листопада 2019 року вже було вирішено питання щодо дотримання позивачем строків звернення до суду, зокрема, визнано поважними причини його пропуску та поновлено такий строк, а тому зазначені посилання є необґрунтованими.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Суд звертає увагу, що при цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, в даному випадку судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання неправомірними дії та скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 07.06.2019 про накладення на управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області штрафу у розмірі 5100,00 грн у виконавчому провадженні №58543303.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Ірметова