
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2019 року м. Житомир справа №240/10913/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу; окладу за військовим званням; відсоткової надбавка за вислугу років - 35 відсотків від суми окладів за посадою та військовим званням; надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50%; надбавки за роботу таємними виробами, носіями, документами - 20%; премії в розмірі 90%;
- зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу; окладу за військовим званням; відсоткової надбавка за вислугу років - 35 відсотків від суми окладів за посадою та військовим званням; надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50%; надбавки за роботу таємними виробами, носіями, документами - 20%; премії в розмірі 90%, починаючи з 01 березня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області листом від 29.12.2018 №Б-5306 повідомило його, що з 01.03.2018 змінено грошове забезпечення у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад та деяких інших осіб" та "Про грошове забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою включено три складові до грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. Тому він у квітні 2019 року звернувся до відповідача з проханням виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 01.01.2018 за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45 (у редакції, чинній станом на 01.01.2018, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019), до якої включити усі основні (за нормами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб") і додаткові види грошового забезпечення, які отримувалися ним перед звільненням зі служби, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років - 35 відсотків від суми окладів за посадою та військовим званням, надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, надбавки за роботу таємними виробами, носіями, документами - 20%, премії в розмірі 90% та направити виготовлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для заміни виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом довідки від 20.03.2018 №Х360884.
Разом з тим, позивачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Ухвалою суду від 09.10.2019 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
До суду надійшов відзив на позовну заяву від Житомирського обласного військового комісаріату, в якому він просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України, підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", за формою згідно додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді Майстренко Н.М. в період з 11.11.2019 по 15.11.2019 у відрядженні, рішення у справі прийнято 18.11.2019.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач 18.03.2019 звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із запитом про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 01.01.2018 за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45 (у редакції, чинній станом на 01.01.2018, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019), з включенням до неї усіх основних (за нормами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб") і додаткових видів грошового забезпечення, які отримувалися ним перед звільненням зі служби (ч. 1 ст. 5 Закону №2262-ХІІ), а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років - 35 відсотків від суми окладів за посадою та військовим званням, надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, надбавки за роботу таємними виробами, носіями, документами - 20%; премії в розмірі 90%, та направлення виготовленої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для заміни виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом довідки від 20.03.2018 №Х360884.
Відповідач листом від 02.04.2019 №1698 відмовив у наданні нової довідки. В обґрунтування відмови зазначив, що підстав для видачі оновлених довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" немає.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Підстави та порядок оформлення спірної довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до Головного управління Пенсійного фонду України врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Згідно пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (у редакції до 21.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Системний аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує низка юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких зокрема належать:
- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- направлення компетентними державними органами у п`ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям;
- повідомлення Пенсійним фондом України у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки);
- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.
Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п`ятим) етапом процедури доведення до відома органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії.
Пунктом 5 Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Зі змісту наведених норм вбачається, що для перерахунку пенсій враховується лише таке грошове забезпечення, яке існувало на момент виникнення права на перерахунок та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, необхідно встановити момент виникнення у позивача права на перерахунок його пенсії та складові грошового забезпечення, які були установлені Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.
Відтак, у позивача з 01.01.2018 виникло право на перерахунок його пенсії.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнята постанова №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Також, постановою №103 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У відповідності до абз. 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції після 21.02.2018) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пункт 1 Порядку №45 викладено в такій редакції: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України."
На виконання Постанови №704 та Порядку №45 відповідачем 20.04.2018 складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка містить такі складові: посадовий оклад, оклад за звання, надбавка за вислугу років. Зазначені обставини підтверджені позивачем та не оспорюються відповідачем, отже дії відповідача є правомірними.
Водночас, перевіряючи наявність передбачених передумов для оформлення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача у зв`язку із прийняттям рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та зміни до Порядку №45, суд зазначає наступне.
Як вже було вказано судом, право на перерахунок пенсії виникає не у будь-який час, а тільки з настанням відповідного юридичного факту, а саме зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
На момент розгляду цієї справи розмір грошового забезпечення військовослужбовців було збільшено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з врахуванням положень Постанови №103, будь-яких інших нормативно-правових актів, якими було б збільшено розмір грошового забезпечення з метою перерахунку пенсій, законодавцем прийнято не було.
Враховуючи, що позивачу вже було складено довідку, яка відповідала приписам законодавства станом на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії у зв`язку із прийняттям постанови №704, його право на перерахунок пенсії реалізовано.
При цьому, підставою для видачі нової довідки із зазначенням нових складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії може слугувати лише прийняття нового законодавчого акту, яким буде збільшено розмір грошового забезпечення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, таким актом не є і не тягне за собою обов`язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Як вже зазначалося, першим етапом та приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Водночас суд наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку №45 (незалежно від того, чи в редакції до 21.02.2018 чи після 21.02.2018) має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так і державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.
Отже, позовні вимоги в частині обов`язку відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу; окладу за військовим званням; відсоткової надбавка за вислугу років - 35 відсотків від суми окладів за посадою та військовим званням; надбавки за кваліфікацію 11%, надбавки за особливо важливі завдання 50%; надбавки за роботу таємними виробами, носіями, документами - 20%; премії в розмірі 90 %, починаючи з 01 березня 2018 року, задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Зважаючи на те, що у задоволенні позову відмовлено, відсутні підстави для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Враховуючи те, що норми Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про судовий збір" не передбачають розподілу (стягнення) судових витрат, які не були здійснені, тому питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Житомирського обласного військового комісаріату (вул. Сергія Параджанова, 4, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18.11.2019.
Суддя Н.М. Майстренко