
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/2859/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки встановленого зразка (додаток №5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3, внаслідок постійного проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 28 січня 1986 року по 01 вересня 1990 року, та зобов`язання видати довідку встановленого зразка (додаток №5).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 28 січня 1986 року по 01 вересня 1990 року постійно працював в Маневицькій дитячій музичній школі та проживав в смт. Маневичі Маневицького району Волинської області, територія якого включена в перелік радіоактивно забруднених територій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, тобто рахується зоною гарантованого добровільного відселення.
Під час звернення до Пенсійного фонду України за місцем проживання та під час огляду наданих ним документів, які є підставою для призначення, нарахування і виплати пенсії як потерпілому внаслідок Чорнобильської АЕС, останнім було роз`яснено позивачу про необхідність додаткового надання довідки із органу соціального захисту населення форми №5, яка підтверджувала б цей статус.
Разом з тим, звернувшись до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації із заявою про надання такої довідку, відповідач 19.08.2019 року листом №2646/01-06/2-79 відмовив позивачу у її наданні з підстав відсутності даних про те, що станом на 01.01.1993 останній постійно проживав або працював на території зони гарантованого добровільного відселення не менше трьох років. ОСОБА_1 посилається на те, що під час роботи в Маневицькій дитячій музичній школі постійно проживав без реєстрації в будинку АДРЕСА_1 , який в даний час знесений, а його власники померли. Водночас доказами постійного його проживання не менше трьох років в зоні гарантованого добровільного відселення є заява про прийняття на роботу, накази Дитячої музичної школи про призначення та звільнення його з роботи, довідки цієї школи про період його роботи в цьому закладі та про заробітну плату, особистий листок по обліку кадрів та особиста карточка позивача, а також його військовий квиток, з якого слідує, що він з 07.02.1987 перебував на обліку у Маневицькому районному військовому комісаріаті.
З наведеного слідує, що відповідач відмовляючи у видачі довідки з підстав відсутності даних про час проживання на радіоактивно забрудненій території, безпідставно не взяв до уваги інші докази про місце його роботи на цій території.
Позивач вважає, що відмова відповідача у видачі довідки форми №5 позбавляє його прав потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі і права на отримання пільгової пенсії.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.1).
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 08.10.2019 вих. №3239/01-06/2-19 позов не визнав, пояснив, що відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991 року підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Для підтвердження періоду проживання на території радіоактивного забруднення позивач надав лише довідку Маневицької селищної ради від 15.08.2019 №590/02-06, в якій відсутня інформація про період проживання та реєстрації місця проживання позивача в смт. Маневичі. Інших документів, наведених у позовній заяві, позивач відповідачу не надавав. А тому в управління були відсутні законні підстави для видачі вказаної довідки. У зв`язку з цим Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації, відмовляючи позивачу у видачі спірної довідки, діяло правомірно, а тому відповідач просить залишити позовну заяву без задоволення.
Дослідивши подані суду докази та письмові пояснення, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15 серпня 2019 року звернувся до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації із заявою про надання довідки форми додатку №5 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551, про період проживання в зоні радіоактивного забруднення згідно довідки Маневицької селищної ради від 15.08.2019 №590/02-06 (а.с.25-26).
Листом від 19.08.2019 за №2648/01-06/2-79 Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації відмовило позивачу у видачі довідки встановленої форми, оскільки відповідно до довідки Маневицької селищної ради від 15.08.2019 №590/02-06 інформація про реєстрацію і проживання ОСОБА_1 в селищній раді відсутня, а тому факт постійного проживання на менше трьох років станом на 01.01.1993 року на вищезазначеній території відсутній (а.с.9).
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 (далі - Порядок № 551).
Згідно з положеннями статті 65 Закону № 796 документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 11 Порядок № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Посвідчення видаються, зокрема, особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 5).
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Приписами частини першої статті 11 Закону № 796 визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Таким чином, Законом № 796 визначено обов`язкові умови за яких особу може бути віднесено до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, це, окрім проживання на відповідній території на теперішній час, - період проживання, роботи чи навчання, який станом на 1 січня 1993 року повинен становити не менше двох років для зони безумовного (обов`язкового) відселення та не менше трьох років для зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.07.1991 № 106, яка є чинна на дату винесення рішення у справі, смт. Маневичі Волинської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відтак, умовою отримання позивачем статусу постраждалої від Чорнобильської катастрофи є проживання, робота чи навчання на відповідній території станом на 1 січня 1993 року не менше трьох років.
Статтею 15 Законом № 796 передбачено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Як слідує з копії паспорта позивача, він зареєстрований та проживає у селі Горішнє Миколаївського району Львівської області (а.с.5-6).
На підтвердження свого проживання в зоні гарантованого добровільного відселення позивачем до заяви від 15.08.2019 року Управлінню соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації надано довідку Маневицької селищної ради від 15.08.2019 року №590/02-06, однак із цієї довідки слідує, що в Маневицькій селищній раді відсутня інформація про період проживання та реєстрацію місця проживання в смт. Маневичі громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.25).
Позивач у позовній заяві посилається на те, що з 28 січня 1986 року по 01 вересня 1990 року постійно проживав в смт. Маневичі Волинської області та працював з 28.01.1986 по 01.09.1990 викладачем по класу духових інструментів в Маневицькій дитячій музичній, про що надає копії наступних документів: довідки Маневцької дитячої музичної школи від 19.02.2019 року №5; заяви від 28.01.1986 про призначення на посаду; наказу №7 від 28.01.1986 про призначення на посаду; наказу №59 від 3108.1990 про звільнення з роботи; довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 20.07.2019 №49; особистого листка по обліку кадрів та особистої карточки; військового квитка серії НОМЕР_1 (а.с.8, 10-11, 13-17).
З матеріалів справи слідує, що разом із заявою від 15.08.2019 до Управлінню соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації позивач надав відповідачу довідку Маневицької селищної ради від 15.08.2019 року №590/02-06 для підтвердження факту постійного місця проживання в смт. Маневичі у вищенаведений період, однак останньою не підтверджується такий факт. Інших документів, які підтверджували його період проживання, в тому числі і період роботи, на цій території разом із заявою від 15.08.2019 відповідачу не було надано.
Однак, відповідно до статті 19 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема, об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.
Як зазначено у довідці Маневицької селищної ради від 15.08.2019 року №590/02-06, у органу місцевого самоврядування відсутня інформація про період проживання та реєстрацію в смт. Маневичі громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак відповідач не запропонував заявнику надати інші документи на підтвердження такого факту. При цьому, положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживали, працювали чи навчались на забруднених територіях, є відповідні довідки про період проживання, роботи або навчання на цих територіях.
У зв`язку з цим суд вважає, що відповідач об`єктивно та всебічно не з`ясував підстав для видачі або для відмови у видачі позивачу довідки форми №5 встановленого зразка, що є підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. При цьому, позивачем були надані суду документи, що підтверджують період його роботи, а відтак і факт проживання на відповідній території станом на 1 січня 1993 року не менше трьох років, а саме з 28 січня 1986 року по 01 вересня 1990 року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково шляхом визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки встановленого зразка (додаток №5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3, внаслідок постійного проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 28 січня 1986 року по 01 вересня 1990 року та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 серпня 2019 року про надання довідки встановленого зразка (додаток №5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3, з врахуванням наданих суду та відповідачу разом з позовною заявою документів, що підтверджують період його роботи та проживання на території зони гарантованого добровільного відселення.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, слід стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 768,40 грн., що підтверджуються квитанцією від 20.09.2019 (а.с.2).
Керуючись статтями 242, 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки встановленого зразка (додаток №5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3, внаслідок постійного проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 28 січня 1986 року по 01 вересня 1990 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 серпня 2019 року про надання довідки встановленого зразка (додаток №5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації (44600, Волинська область, Маневицький район, смт. Маневичі, вулиця 100-річчя Маневич, будинок 53, код ЄДРПОУ 03192098) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Відповідач: Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації (44600, Волинська область, Маневицький район, смт. Маневичі, вулиця 100-річчя Маневич, будинок 53, код ЄДРПОУ 03192098).
Суддя В.Д. Ковальчук