
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/2972/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Головне управління ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов`язання провести перерахунок пенсії та здійснювати її виплату відповідно до вимог пенсійного законодавства, починаючи з січня 2016 року, з врахуванням грошового забезпечення, вказаного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10 травня 2017 року №1431, та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливо-важливі завдання у розмірі 50% і премії 125,32%, разом 5665,94 грн., з яких проводилось обчислення пенсії при її призначенні (а.с.21-27).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з 12 липня 2011 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області, де й отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була призначена у розмірі 90% грошового забезпечення. До розрахунку пенсії при її призначенні були включені усі види грошового забезпечення, з яких у 2009 - 2011 роках сплачувались соціальні внески, зокрема: посадовий оклад - 1450,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник -135,00 грн., надбавка за вислугу років 40 % - 634,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 %, премія 125,32%.
На підставі Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) набули право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських. Відповідач, посилаючись на приписи пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 і пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій осіб, звільнених із військової служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, фактично здійснив перепризначення, а не перерахунок пенсії, керуючись виключно даними довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області) від 10 травня 2017 року №1431, без урахування додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачувались соціальні внески, і які були законною підставою для обчислення пенсії при її призначенні. Позивач вважає, що у зв`язку з визнанням протиправними і нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, а також, змін до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 та до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», набув законне право на проведення нового перерахунку пенсії відповідно до приписів пункту 3 чинної редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Тому 25 вересня 2019 року звернувся до Головного управління ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до вимог чинного законодавства з врахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливо-важливі завдання у розмірі 50% і премія 125,32 %, разом 5664, 94 грн., починаючи з 01 січня 2016 року, а також з урахуванням рішень Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року та від 30 липня 2018 року. Однак відповідач відмовив в такому перерахунку, посилаючись на довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 16 березня 2018 року №224, з якої проведено перерахунок пенсії. Позивач вважає дії відповідача незаконними, зазначає, що Головне управління ПФУ у Волинській області не виконало покладених на нього функцій, чим порушило право на належне і законне забезпечення. З наведених підстав просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2019 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні (а.с.32-37). В обґрунтування своєї позиції вказав, що правовим актом, який регулює всі питання призначення, перерахунків пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Виключно цим Законом регулюються питання визначення суми грошового забезпечення для призначення пенсій та для перерахунку пенсій. Відповідач вважає, що позивач дійшов помилкового висновку щодо обов`язку Пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії, сформувавши при цьому нове грошове забезпечення шляхом об`єднання трьох складових основних видів грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського за довідкою 2017 року з надбавкою 50% та премією 125,32%, які були внесені в грошовий атестат ОСОБА_1 у 2011 році. Зазначає, що розмір грошового забезпечення позивача при призначенні пенсії був сформований та підтверджений грошовим атестатом від 13 липня 2011 року №5 та довідкою від 14 липня 2011 року №2 про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці (з липня 2009 року по червень 2011 року) в сумі 7771,03 грн. Розмір грошового забезпечення за останньою перед звільненням ОСОБА_1 штатною посадою включав оклад за посадою, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Як стверджує відповідач, розмір грошового забезпечення позивача змінювався відповідно до довідок від 06 червня 2012 року №3544 - 7139,63 грн., від 11 жовтня 2013 року №1261 - 7883,94 грн. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області надіслала до Головного управління ПФУ у Волинській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 10 травня 2017 року №1431 та від 16 березня 2018 року №224. За обома довідками сума грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського становить 8550,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50%) та премія (125,32%) у них відсутні. Відповідач немає жодних повноважень та законодавчих підстав для зміни розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії в довідках, виданих Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області. Крім того, зауважив, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, не стосується пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до якого був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищеного грошового забезпечення по прирівняній посаді поліцейського.
13 листопада 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.53-56), хоч її подання не передбачено вимогами статті 263 КАС України; позивач не погодився з доводами відзиву та підтримав заявлені позовні вимоги. На думку позивача, Пенсійний орган неправомірно здійснив перепризначення його пенсії, виключивши із розрахунку ті складові, з яких позивачем сплачено соціальні внески.
Ухвалами суду від 18 листопада 2019 року відмовлено у задоволенні клопотань відповідача про розгляд даної справи у судовому засіданні з участю сторін та про заміну відповідача у справі.
Частиною другою статті 263 КАС України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Відповідно до частини другої статті 262 КАС України у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, розгляд справи по суті розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши доводи сторін, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, письмовими доказами, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області та з 12 липня 2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується матеріалами пенсійної справи №0303002820-МВС (а.с.40-51). Відповідно до протоколу від 12 липня 2011 року грошове забезпечення для призначення пенсії позивача складалося з посадового окладу - 1450,00 грн., окладу за військовим званням - 135,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 40% - 635,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 125,32 % - 5552,03 грн., а всього - 7771,03 грн. Основний розмір пенсії становив 90% грошового забезпечення (вислуга років 34), тобто, 6993,93 грн.
Як свідчать матеріали пенсійної справи, пенсія ОСОБА_1 після її призначення неодноразово перераховувалась (у зв`язку з уточненням додаткових видів грошового забезпечення; відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2019 року, від 30 липня 2019 року) - а.с.45, 47, 49, 51.
Так, зокрема, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі № 803/399/18 позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволено частково, зокрема, зобов`язано Головне управління ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року №1431, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 58-61). Відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10 травня 2017 року №1431 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії склав 8550,00 грн.: посадовий оклад - 3300,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2850,00 грн., премія (0%). Виконуючи рішення суду, відповідач провів перерахунок пенсії (а.с.49-50).
Також судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області 16 березня 2018 року видано нову довідку №224 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), який становив 8550,00 грн.: посадовий оклад - 3300,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50 %) - 2850,00 грн., премія (0%) - а.с.48.
Крім того, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року у справі №803/1204/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено позов та зобов`язано Головне управління ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.65-67). На виконання даного рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2018 року (а.с.51).
24 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управлінні ПФУ у Волинській області з заявою про перерахунок пенсії. В заяві ОСОБА_1 послався на ту обставину, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. В заяві він просив провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до приписів пункту 3 чинної редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», який передбачає врахування при обчисленні розміру грошового забезпечення поліцейського відповідні посадові оклади за посадою, спеціальним званням відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах установлених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням судових рішень від 20 квітня 2018 року і 30 липня 2018 року. Також вказав, що в матеріалах пенсійної справи містяться усі необхідні для проведення такого перерахунку документи, а саме: довідка про розмір грошового забезпечення щодо змінених розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням і надбавки за стаж служби; грошовий атестат від 13 липня 2011 року №5, інформація про середньомісячні додаткові види грошового забезпечення, такі як надбавка за особливо-важливі завдання у розмірі 50% і премія 125,32 % в сумі, разом 5664, 94 грн., з яких сплачувались соціальні внески та які були підставою для проведення розрахунків при призначенні пенсії 12 липня 2011 року і повинні враховуватись при перерахунку пенсії з часу виникнення права на його проведення, тобто з 01 січня 2016 року (а.с.10).
Головне управління ПФУ у Волинській області зазначену заяву (зареєстрована 25 вересня 2019 року) розглянуло як звернення щодо правильності перерахованого розміру пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та листом від 10 жовтня 2019 року №1035/13-01 (а.с.11) повідомило, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Тут же зазначено, що відповідно до цього Порядку довідки про грошове забезпечення для перерахунку видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Згідно із довідкою від 16 березня 2018 року №224, виданою Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області, грошове забезпечення становить 8550,00 грн. (посадовий оклад - 3300,00 грн., оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2850,00 грн.). Заявника повідомлено, що провести перерахунок пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливі важливі завдання в розмірі 50% та премії - 125,32%) немає правових підстав, оскільки в довідці від 16 березня 2018 року №224 відсутні відомості про додаткові види грошового забезпечення.
ОСОБА_1 , вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неперерахунку пенсії з врахуванням грошового забезпечення, вказаного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10 травня 2017 року №1431, та додаткових видів грошового забезпечення, з яких проводилось обчислення пенсії при її призначенні, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 15 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На час призначення пенсії ОСОБА_1 пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) було визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Розмір грошового забезпечення визначався постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 1-1 Закону №2262-XII зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII, набрав чинності). Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Види грошового забезпечення для поліцейських визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (чинна з 02 грудня 2015 року).
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб») пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ постановлено: перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до пункту 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, пункт 7 постанови №393 доповнено абзацом, згідно з яким перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Також у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» пункт 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року проведений з грошового забезпечення, визначеного у довідках Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10 травня 2017 року №1431 та від 16 березня 2018 року №224 з грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року у справі №140/241/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного ПФУ у Волинській області, яке набрало законної сили 23 травня 2019 року, відмовлено повністю в задоволенні позову про визнання незаконними дій відповідача з перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі №803/399/18 без урахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії 125,32%, з яких сплачувалися соціальні внески і які зараховувалися при призначенні пенсії, та зобов`язання перерахувати пенсію відповідно до вказаного рішення суду, включивши до її перерахунку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премію 125,32%, з яких сплачувалися соціальні внески і які зараховувалися при призначенні пенсії (а.с.62-64). При цьому суд виходив з того, що у довідках Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10 травня 2017 року №1431 та від 16 березня 2018 року №224 не були включені надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премія у розмірі 125,32%, позивач не оскаржував дії Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо видачі вказаних довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без включення до них надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії у розмірі 125,32%, а у відповідача відсутні правові підстави при здійсненні перерахунку пенсії враховувати інші надбавки ніж ті, які вказані у відповідній довідці Ліквідаційної комісії УМВС.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
За правилами частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
З визнанням протиправними та нечинними окремих пунктів постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 позивач пов`язує право на проведення нового перерахунку пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років (ці складові визначені у довідках Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10 травня 2017 року №1431 та від 16 березня 2018 року №224), а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань 50 %, премії 125,32%, всього 5664,94 грн.) за довідками, які є в матеріалах його пенсійної справи та використані під час призначення та перерахунку пенсії до наведених вище змін у законодавстві.
Подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ додатково регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4, 23 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-12. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так суд касаційної інстанції при розгляді спорів щодо перерахунку пенсій за заявою пенсіонера неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов`язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13, а також в постановах Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 06 березня 2018 року у справі №753/12809/14, від 25 вересня 2018 року №573/2476/16-а.
Як згадувалось вище, позивач звернувся із заявою від 24 вересня 2019 року, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року. І хоч нових документів позивач не додавав, однак вказав на їх наявність у матеріалах пенсійної справи.
В свою чергу, Головне управління ПФУ у Волинській області не прийняло жодного рішення за результатами розгляду цієї заяви в порядку, визначеному Законом України №2262-XII та Порядком №3-1; натомість заяву розглянуло відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та надіслало ОСОБА_1 лист від 01 жовтня 2019 року, повідомивши про раніше проведений перерахунок на підставі довідки від 16 березня 2018 року №224.
Відтак, такі дії відповідача, на переконання суду, не є законним способом поведінки державного органу та є формальною відповіддю на звернення, оскільки не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже не можуть вважатися «відмовою у перерахунку пенсії» у розумінні частини другої статті 49, частини вісімнадцятої статті 43 та статті 63 Закону України №2262-ХІІ та положень Порядку №3-1. Застосовуючи наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку, що рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії повинно бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом Головного управління ПФУ у Волинській області, а не листом як відповідь на заяву про перерахунок пенсії в порядку Закону України «Про звернення громадян». Надісланий позивачу лист не містить оцінки щодо наявності права позивача на перерахунок пенсії після визнання протиправними та нечинними з 05 березня 2019 року окремих положень Постанови №103, зокрема, тих, якими внесено зміни до пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45. Суд звертає увагу на ту обставину, що вимоги ОСОБА_1 у заяві щодо перерахунку пенсії не пов`язані із обрахунком Головним управлінням ПФУ у Волинській області грошового забезпечення, як у відзиві на позов помилково вважає відповідач; позивач просив розмір пенсії визначити з урахуванням довідок про середньомісячні додаткові види грошового забезпечення, що визначені Управлінням МВС у Волинській області та які наявні в матеріалах пенсійної справи, а основні види грошового забезпечення визначені в довідках Ліквідаційної комісії УМВС України від 10 травня 2017 року №1431 та від 16 березня 2018 року №224.
Керуючись наведеним, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії. Відсутність належним чином оформленого рішення Головного управління ПФУ у Волинській області про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії позивачу, не зважаючи на надіслання заявнику листа, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 вересня 2019 року, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління ПФУ у Волинській області розглянути повторно заяву позивача про перерахунок пенсії та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення. При цьому суд зазначає, що зобов`язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження Головного управління ПФУ у Волинській області, оскільки відповідача зобов`язано прийняти одне з двох передбачених законом рішень: про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
Отже, враховуючи завдання адміністративного судочинства та повноваження суду, передбачені статтею 245 КАС України, позов належить задовольнити частково, прийнявши рішення про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Волинській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 вересня 2019 року про перерахунок пенсії та зобов`язання відповідача повторно розглянути цю заяву в порядку Закону №2262-ХІІ.
За правилами, визначеними статтею 139 КАС України, підстав для розподілу судових витрат у цій справі немає.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-в, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 вересня 2019 року про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 вересня 2019 року про перерахунок пенсії в порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк