
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2019 року Справа № 414/3089/19
Провадження № 2-а/414/60/2019
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з Олєйнікової І.В.,
представника позивача Пухненкова В.М. ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Кремінського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області до ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця за межі території України,
ВСТАНОВИВ:
УДМС в Луганській області в особі Кремінського РВ УДМС України в Луганській області звернулося до Кремінського районного суду Луганської області з позовом до ОСОБА_2 , в якому просив примусово видворити за межі території України громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову зазначається, що 02.03.2018 під час проведення операції під умовною назвою «Мігрант» працівниками Кремінського ВП ГУНП в Луганській області був виявлений громадянин РФ ОСОБА_2 , який незаконно проживав на території України без реєстрації та не мав постійного місця проживання, а також своєчасно не продовжив строк перебування України, у зв`язку з чим про вказані обставини був повідомлений Кремінський РВ УДМС України у Луганській області.
15.03.2018 Кремінським РВ УДМС України в Луганській області було прийняте рішення про примусове повернення ОСОБА_2 за межі України та зобов`язано останнього залишити територію України у строк до 31.03.2018 із забороною в`їзду в Україну строком на три роки, тобто до 15.03.2021.
ОСОБА_2 було роз`яснено, що у разі невиконання зазначеного рішення до нього будуть застосовані заходи примусового видворення, однак до теперішнього часу він вказане рішення не виконав.
Так, 22.10.2019 працівниками Кремінського ВП ГУНП в Луганській області знову був виявлений громадянин РФ ОСОБА_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Було встановлено, що ОСОБА_2 заїхав на територію України 03.09.2017 та перебуває на території держави понад 90 днів без відповідних документів, чим порушує норми чинного законодавства України в міграційній сфері, про що був повідомлений Кремінський РВ УДМС у Луганській області.
Під час проведеної Кремінським РВ УДМС України в Луганської області перевірки стосовно ОСОБА_2 було встановлене наступне: 1) він прибув на територію України 03.09.2017 незаконно поза пунктом пропуску та без проходження прикордонного контролю у пункті пропуску через державний кордон; 2) він проживає на території України за паспортом громадянина РФ; 3) документи на продовження строку перебування в Україні або документи, які дають право на законне проживання та перебування на території України, він не оформлював, тобто знаходиться в Україні нелегально; 4) він має заборону в`їзду на територію України строком до 15.03.2021.
У зв`язку з цим представник позивача просив суд примусово видворити за межі території України громадянина РФ ОСОБА_2 , звернувши відповідне рішення до негайного виконання.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надавши пояснення, зміст яких повністю збігається з обставинами, викладеними у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, у той же час зазначивши, що не оспорює викладених у позовній заяві обставин, однак наразі не бажає залишати Україну. Його тітка, з якою він проживає, наразі лікується після перелому та потребує догляду, сам він також хворіє на псоріаз. Крім того, з ними проживає дочка тітки з двома малолітніми дітьми, яких відповідач також доглядає.
Заслухавши предстиавника позивача та відповідача, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням всі надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
02.03.2018 під час проведення працівниками Кремінського ВП ГУНП в Луганській області операції під умовною назвою «Мігрант» був виявлений громадянин Російської Федерації ОСОБА_2 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий ОУФМС Росії по Ханти-Мансійському автономному округу «Югре» в м. Нижнєвартоську 09.12.2008), який незаконно проживав на території України без реєстрації та не мав постійного місця проживання, а також своєчасно не продовжив строк перебування України, у зв`язку з чим про вказані обставини був повідомлений Кремінський РВ УДМС України у Луганській області (а.с. 9, 40).
За порушення правил перебування іноземців в Україні постановами Управління ДМС у Луганській області від 01.03.2017 та 02.03.2018 на ОСОБА_2 накладалися адміністративні стягнення у виді штрафу за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 203 КУпАП, а саме за проживання в Україні (за адресою: АДРЕСА_1 ) без документів на право проживання в Україні, чим останній порушує ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (а.с. 41-42, 43-44).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 іноземець може бути примусово повернутий у країну походження або третю країну, якщо його дії порушують законодавство про правовий статус іноземців або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції. Таке рішення може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення.
15.03.2018 Кремінським РВ УДМС України в Луганській області було прийняте рішення про примусове повернення ОСОБА_2 за межі України та зобов`язано останнього залишити територію України у строк до 31.03.2018 із забороною в`їзду в Україну строком на три роки, тобто до 15.03.2021, внаслідок чого на вкладному талоні до паспорта громадянина РФ ОСОБА_2 був проставлений відповідний штамп (а.с. 10, 26, 46). Вказане рішення ОСОБА_2 не оскаржувалося, про що останній зазначив у судовому засіданні.
Із рапортів працівників поліції та письмових пояснень тітки відповідача ОСОБА_3 вбачається, що ОСОБА_2 у серпні 2018 року виїхав на заробітки до Старобільського району Луганської області працювати і встановити його місцеперебування протягом певного часу не вбачалося можливим. Разом із тим, за наявними обліками підсистеми (бази даних) «Аркан-ДМС» ОСОБА_2 до 31.03.2018 в порушення вимог чинного законодавства не перетнув державний кордон та не залишив територію України, у зв`язку з чим Кремінським РВ УДМС України в Луганській області здійснювалися розшукові заходи (а.с. 47-54).
22.10.2019 працівниками Кремінського ВП ГУНП в Луганській області під час проведення цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства у сфері під умовною назвою «Мігрант» знову був виявлений громадянин РФ ОСОБА_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 заїхав на територію України 03.09.2017 та перебуває на території держави понад 90 днів без відповідних документів, чим порушує норми чинного законодавства України в міграційній сфері, про що був повідомлений Кремінський РВ УДМС у Луганській області (а.с. 39).
Постановою Управління ДМС у Луганській області від 22.10.2019 на ОСОБА_2 було накладене адміністративне стягнення у виді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, а саме за невиконання рішення про примусове повернення, що є порушенням ч.ч. 1, 3 ст. 3 та ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також п. 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 150 від 15.02.2012 (а.с. 27-28).
У своїх письмових поясненнях від 24.02.2018, 02.03.2018 та 22.10.2019 ОСОБА_2 зазначає, що він має російське громадянство і незаконно перетнув державний кордон України та приїхав у м. Кремінна до своєї тітки, з якою проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Йому відомо, що у відношенні нього 15.03.2018 було прийняте рішення про примусове повернення його до Російської Федерації, проте він цього не зробив, оскільки в нього відсутні матеріальні кошти для виїзду до Росії та оформлення закордонного паспорта (а.с. 23, 24, 25).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» документами, що засвідчують законність перебування іноземця, особи без громадянства на території України, можуть бути посвідка на постійне проживання та посвідка на тимчасове проживання.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 9 вказаного Закону іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Згідно з п. 2.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 150 від 15.02.2012, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в`їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Пунктом 3 цього Порядку передбачена реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Відповідно до ст. 1 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації від 16.01.1997 громадяни держави однієї Сторони на основі взаємності звільняються від реєстрації у компетентних органах за місцем їхнього перебування на території держави іншої Сторони, якщо термін такого перебування не перевищує 90 днів з моменту в`їзду на територію держави цієї іншої Сторони.
Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець зобов`язаний самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.
Згідно з ч. 1 ст. 30 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 29 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» № 1 від 25.06.2009, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Аналогічний правовий висновик викладений у постанові Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № 743/432/16-а, який суд враховує під час розгляду та вирішення цієї справи з огляду на вимоги ч. 5 ст. 242 КАС України.
Зважаючи на порушення ОСОБА_4 законодавства України, що визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, в якого відсутні документи на право перебування на території України і якийне виконав у встановлений строк без поважних причин рішення Кремінського РВ УДМС України в Луганській області від 15.03.2018 про примусове повернення, позаяк відповідач не підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд вважає за необхідне задовольнити позов повністю та примусово видворити громадянина РФ ОСОБА_4 за межі території України.
Посилання відповідача на перебування на лікуванні останнього та його тітки, з якою він проживає разом з малолітніми дітьми її доньки, на підтвердження чого ним були надані суду відповідні довідки з медичних закладів м. Кремінна та УСЗН Кремінської РДА Луганської області, суд оцінює критично, оскільки ці обставини не є перешкодою для виконання відповідачем рішення Кремінського РВ УДМС України в Луганській області від 15.03.2018 про примусове повернення ОСОБА_4 , та одночасно не є обставинами, що звільняють відповідача від необхідності виконання цього рішення.
З огляду на положення п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд також вважає за доцільне на вимогу позивача звернути вказане рішення суду до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 14, 16, 72-77, 79, 241-246, 288, 371 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Кремінського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (ідентифікаційний код 37851432; місцезнаходження: Луганська область, площа Кооперативна, 12) до ОСОБА_2 (паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) про примусове видворення іноземця за межі території України- задовольнити повністю.
Примусово видворити за межі території України громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Звернути рішення суду до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана ним протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя І.Г. Безкровний