ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" березня 2010 р.
10 год.05 хв.Справа № 2-а-1319/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морська Г.М.,
при секретарі: Симоненко І. А.,
за участю:
представника позивача - Князєвої Я.Є.,
представника відповідача - Райчука П.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні
до Державного підприємства "Херсонське лісомисливське господарство"
про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні звернулась до суду із заявою про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки Державного підприємства "Херсонське лісомисливське господарство" головному державному податковому ревізору-інспектору відділу контролю за операціями ЗЕД державної податкової інспекції у м. Херсоні Мальчевській Антоніні Миколаївні, тривалістю 5 робочих днів, починаючи з 01.04.2010 р. по 07.04.2010 р. включно, період перевірки 08.11.2006р. по 01.04.2010р.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, мотивуючи тим, що ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" містить перелік обставин, виникнення яких дає право податковому органу здійснити позапланову виїзну перевірку платника податків. Ця перевірка здійснюється за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Цією ж статтею визначено, що в інших випадках перевірка здійснюється за рішенням суду. Позивач мотивує необхідність проведення перевірки тією обставиною, що на юридичну адресу підпримства було направлено лист з проханням надати пояснення та документальні підтвердження щодо стану розрахунків по договору від 08.11.2006 р. № 08 UKR, який вручено уповноваженій особі відповідача. Протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту керівником підприємства не надані пояснення та письмові підтвердження стану розрахунків по вказаному контракту.
Представник відповідача суду повідомив, що із 15.08.2008р. по 20.08.2008р. ДПІ у м. Херсоні проводилась виїзна планова документальна перевірка ДП "Херсонське лісомисливське господарство" за період 01.04.2005р. по 31.03.2008р., яка не встановила порушень щодо зовнішньоекономічної діяльності підприємства. Проте, зазначив, що не заперечує проти проведення перевірки із 24 квітня 2010р., оскільки до цього часу посадові особи підприємства будуть зайняті підготовкою податкової звітності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ДП "Херсонське лісомисливське господарство" зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Херсонської міської ради 10.02.2005 р. за № 1499123 0000 001786 та перебуває на обліку в ДПІ у м.Херсоні з 23.02.2005 р. № 6852.
Згідно з Інструкцією "Про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями", затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 року №136, від Херсонської філії ПАТ АБ «Укргазбанк» до ДПІ у м.Херсоні надійшла письмова інформація про факт порушення ДП "Херсонське лісомисливське господарство" законодавчо встановлених строків розрахунків в іноземній валюті по зовнішньоекономічному контракту від від 08.11.2006 р. № 08 UKR.
З метою отримання пояснень та документальних підтверджень щодо стану розрахунків по договору від 28.10.2008 р. № 200810 на юридичну адресу ДП "Херсонське лісомисливське господарство" направлено лист від 04.12.2009 р. за № 24735/10/22-221, який вручено 10.12.2009 р. уповноваженій особі Кушнаренко. Протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту керівником підприємства не надані пояснення та письмові підтвердження стану розрахунків по вищевказаному контракту.
Представник відповідача у судовому засіданні підтвердив, що заборгованість за зовнішньоекономічним контрактом у підприємства існує, відповідь на запит ДПІ у м. Херсоні підготовлена, проте ще не надіслана.
Відпо відно до ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року за № 509-ХІІ (далі –Закон № 509), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: 3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; 8) проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов’язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; 14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань.
Згідно із ст. 11 Закону № 509, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності.
Суд не бере до уваги в якості заперечень твердження відповідача про проведену документальну перевірку за період 01.04.2005р. по 31.03.2008р., оскільки перевірка проводилась по березень 2008 року включно, а порушення зовнішньоекономічного контракту відбулось у 2009 році.
Враховуючи те, що протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту керівником ДП "Херсонське лісомисливське господарство" не надані пояснення та письмові підтвердження стану розрахунків по вищевказаному контракту, суд вважає, що є всі підстави для надання дозволу ДПІ у м. Херсоні на проведення позапланової перевірки.
Разом із цим суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позивача з огляду на наступні обставини.
Позовна заява подана до суду 16 березня 2010р. Справа призначена до розгляду на 26 березня 2010р. Строк реревірки визначено позивачем із 01.04.2010р. до 07.04.2010р. Тобто на дату, вказану у позові як початок перевірки, рішення суду не набере законної сили.
Представник позивача відмовилась уточнити дату початку проведення перевірки, наполягаючи на вказаній у позові.
Проте, незважаючи на заперечення представника ДПІ у м. Херсоні, з метою усунення підстав для недопуску ревізора до проведення перевірки, суд вважає за необхідне змінити дату початку проведення перевірки, визначивши 26.04.2010р.
Керуючись ст. 17, 49 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року, суд -
постановив:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні до Державного підприємства "Херсонське лісомисливське господарство" про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки задовольнити частково.
Надати державній податковій інспекції у м. Херсоні в особі головного державного податкового ревізора-інспектора відділу контролю за операціями ЗЕД державної податкової інспекції у м. Херсоні Мальчевській Антоніні Миколаївні дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки державного підприємства "Херсонське лісомисливське господарство" (код 33390814) тривалістю п'ять робочих днів, починаючи із 26 квітня 2010 року по 30 квітня 2010 року включно, період перевірки 08.11.2006р. по 01.04.2010р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 березня 2010 р..
Суддя Морська Г.М.