Рішення № 85709090, 11.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.11.2019
Номер справи
640/15067/19
Номер документу
85709090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 листопада 2019 року № 640/15067/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., секретаря судового засідання Шуст Н.А, розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Реле»

до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю

м. Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської

державної адміністрації)

про визнання протиправними та скасування рішень,

за участю представників сторін:

пр-к позивача: Побережник Альона Олександрівна ;

пр-к відповідача: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма "Реле" (03127, м. Київ, проспект Голосіївський, 132, код ЄДРПОУ 19124549) з позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська,4В, код ЄДРПОУ 40224921), в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати Постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 67/19/073-6548 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 липня 2019 року;

- визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 66/19/073-6547 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 липня 2019 року;

- визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 65/19/073-6547 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 липня 2019 року.

В обґрунтування заявлених позовних умов позивач зазначає, що відповідачем порушено вимоги Порядку №553 в частині, що стосується строків проведення перевіри, а тому прийняті на підставі незаконних дій постанови про накладення штрафу на позивача є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідачем у відзиві на адміністративний позов зазначено про те, що перевірка об`єкта будівництва була проведена на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом, а тому суб`єкт владних повноважень просив у задоволенні позову відмовити. Вважає правомірним винесення оскаржуваних постанов про накладення штрафу на позивача.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, 12.06.2019 року відповідачем було видано направлення №б/н на проведення планового (позапланового) заходу щодо дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «НВФ «Реле», ОСОБА_2 , вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва від 07.06.2019 №458 на об`єкті будівництва: «Реконструкція приміщень (група приміщень №4), нежилої будівлі під заклад громадського харчування по вул. Великій Васильківській,62 (літера А) у Голосіївському районі м. Києва».

Захід проводився з метою перевірки виконання вимог приписів про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема, будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без дозволу на виконання будівельних робіт від 07.12.2016 та про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм державних стандартів і правил від 07.12.2016 року.

Строк дії направлення з 19.06.по 03.07.2019 року.

Пізніше, відповідно до службової записки на ім`я директора Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Т. Попчук, строк перевірки було продовжено на 2 робочі дні з 11.07.2019 по 12.07.2019 року.

На підставі чого, відповідачем було видано направлення №б/н від 11.07.2019 року, строком до 12.07.2019 року.

За результатам проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог в сфері містобудівної діяльності був складений акт №б/н від 12.07.2019 року, відповідно до якого на об`єкті позивача були виявлені порушення вимог законодавства. В зв`язку із чим, того ж дня, відповідачем був складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності

Розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, Департаментом були винесені наступні постанови:

- від 25.07.2019 №65/19/073-6546, якою замовника будівництва ТОВ НВФ «Реле» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.3 п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 100 350 грн;

- від 25.07.2019 №66/19/073-6547, якою замовника будівництва ТОВ НВФ «Реле» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 30 105 грн;

- від 25.07.2019 №67/19/073-6548, якою замовника будівництва ТОВ НВФ «Реле» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз 3 п.4 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 742 590 грн.

Незгода позивача із вказаними вище рішеннями зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року №687-ХIV (далі по тексту - Закон України №687-ХIV), статтею 10 якого встановлено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури, додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI (далі по тексту - Закон України №3038-VI).

Статтею 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Підставою для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Нормативно-правовим актом, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт є Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. №553 (далі по тексту - Порядок №553).

Вказаним порядком визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно з пунктом 3 Положення про Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.10.2015 р. №978 (далі також - Положення), основними завданням Департаменту є зокрема здійснення відповідно до Закону державного архітектурно-будівельного контролю на території міста Києва, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності

Департамент здійснює повноваження щодо державного архітектурно-будівельного контролю в місті Києві та дозвільно-реєстраційних функцій стосовно об`єктів незначного (СС1) та середнього (СС2) класу наслідків (відповідальності) з 12.10.2016.

Відповідно до абзацу 10 пункту 7 Порядку № 553 строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

З наведеного у сукупності вбачається, що під продовженням строку проведення перевірки слід розуміти продовження основного строку проведення перевірки без його переривання. Продовження строку перевірки після завершення основного строку перевірки, у т.ч. з перенесенням строку завершення перевірки на інший строк після завершення основного строку перевірки, вказаними нормами законодавства не передбачено. В іншому випадку, суб`єкту владних повноважень надавалась би можливість зловживання своїми функціями щодо визначення кінцевої дати завершення перевірки, що зумовлювало б перебування суб`єкта контролю у стані правової невизначеності.

У даному випадку, позапланова перевірка мала проводитись з 19.06.2019 по 03.07.2019. І лише 11.07.2019, тобто через тиждень, на підставі службової записки було видано наказ та направлення про продовження строку перевірки на 11.07.2019 до 12.07.2019 року

З наведеного вбачається, що відповідачем вчинено протиправне продовження строку перевірки у такий спосіб та протиправне перенесення завершення перевірки на тиждень із складанням 12 липня 2019 року акту перевірки, протоколу про правопорушення та оскаржуваних постанов про накладення штрафу, вже після завершення 03.07.2019 року основного строку перевірки.

Між тим, оскільки первинно розпочата перевірка не була завершена шляхом складання по її завершенню акту та протоколу, а продовження перевірки вчинено протиправно, складений надалі 12.07.2019 року акт перевірки, а також протокол і винесені на його підставі постанови про накладення штрафу, є доказами, здобутими з порушенням закону та відповідно до ч. 1 ст. 74 КАС України судом до уваги не беруться та не створюють будь-яких наслідків для цілей прийняття оскаржуваних рішень, не можуть бути підставою для прийняття оскаржуваних рішень.

Наведене додатково вказує на протиправність оскаржуваних постанов.

Щодо висновків позивача стосовно того, що відповідач, відповідно до п.12 Порядку №553 повинен був розмістити на офіційному веб-сайті органу державного архітектурно-будівельного контролю інформацію про проведення позапланової перевірки в день її початку, суд не погоджується із ними, з огляду на наступне.

Копію направлення на проведення планового (позапланового) заходу від 12.06.2019 №б/н отримано представником замовника будівництва 24.06.2019 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 року №367 «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» були внесені зміни, зокрема до Порядку №553, які набули чинності з 01.07.2019 року.

Постановою №367 пункт 12 Порядку №553 було доповнено новим абзацом, відповідно до якого посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані, зокрема розміщувати на офіційному веб-сайті органу державного архітектурно-будівельного контролю інформацію про проведення позапланової перевірки в день її початку.

В зв`язку із наведеним, станом на дату отримання представником позивача копії направлення для проведення планового (позапланового) заходу (24.06.2019) обов`язок щодо опублікування такої інформації на офіційному веб-сайті у відповідача був відсутній.

Оцінюючи оскаржувані рішення, суд керується нормами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, не виконав, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма "Реле" (03127, м. Київ, проспект Голосіївський, 132, код ЄДРПОУ 19124549) задовольнити повністю;

2. Визнати протиправною та скасувати Постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 67/19/073-6548 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 липня 2019 року;

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 66/19/073-6547 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 липня 2019 року;

4. Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 65/19/073-6547 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 липня 2019 року.

5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма "Реле" (03127, м. Київ, проспект Голосіївський, 132, код ЄДРПОУ 19124549) понесені судові витрати у розмірі 13 095,68 грн (тринадцять тисяч дев`яносто п`ять грн шістдесят вісім коп) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано

Повний текст рішення складено і підписано 18 листопада 2019 року

Суддя Н.Г. Вєкуа