Рішення № 85708949, 12.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
640/18211/18
Номер документу
85708949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

12 листопада 2019 року справа №640/18211/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "ВІТАМІНИ" (далі по тексту - позивач, ПАТ "ВІТАМІНИ")доКиївської митниці ДФС (далі по тексту - відповідач, митниця)провизнання неправомірною та скасування картки відмови

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправною картку відмови у митному оформлені (випуску) товарів №UA100050/2018/00064, прийняту відповідачем.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на те, що митницею всупереч вимог чинного законодавства та призначення товару саме як лікарського препарату, ввезений позивачем товар віднесено до товарної позиції 2106909200 УКТЗЕД, до якої відносяться харчові продукти.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/18211/18 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову, виходячи із наступного: при здійсненні митної формальності щодо класифікації ввезеного позивачем товару встановлено наявне класифікаційне рішення від 09 липня 2018 року №КТ-UA100000-0083-2018 на ідентичний товар у рамках зовнішньоекономічного контракту, стороною якого є ПАТ "ВІТАМІНИ".

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Судом встановлено, що з метою митного оформлення придбаного товару позивачем подано до митниці в режимі імпорт електронну митну декларацію типу ІМ40АА від 02 жовтня 2018 року № UA 100050/2018/ із загальною вартістю товару 105023,16 євро. Електронна митна декларація прийнята до митного оформлення та їй присвоєно реєстраційний номер UA100050/2018/287413.

При здійсненні митної формальності щодо класифікації товару в ПІК АСМО "Інспектор" відповідачем встановлено наявне класифікаційне рішення від 09 липня 2018 року №КТ-UA100000-0083-2018 на ідентичний товар у рамках одного зовнішньоекономічного контракту, стороною якого є позивач.

З огляду на викладене, відповідачем складена картка відмови в подальшому митному оформлені (випуску) товарів, від 10 жовтня 2018 року № UA100050/2018/00064.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до пункту 25 частини першої статті 4 Митного кодексу України митний режим - це комплекс взаємопов`язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.

За приписами статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Положеннями статті 69 Митного кодексу України встановлено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД).

Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.

На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Згідно з частиною першою статті 67 Митного кодексу України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів (частина друга статті 67 Митного кодексу України).

Статтею 256 Митного кодексу України передбачено, що відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення органу доходів і зборів про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз`яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження (частина друга статті 256 Митного кодексу України).

З матеріалів справи вбачається, що позивач подано до митного оформлення імпортований ним товар - препарат "Табекс(R)" за кодом згідно УКТЗЕД 30045000 (графа 33 ВМД). У графі 31 даної ВМД наведено наступний опис товару: "1.Ліки для людей розфасовані для роздрібної торгівлі: Препарат "Табекс(R)" у вигляді таблеток вкритих оболонкою по 1,5 мг №100 по 20 таблеток у блістері, по 5 блістерів у пачці. Застосовується при нікотиновій залежності - хронічному нікотинизмі. До складу якого входять: активна речовина - цитизин 1,5 мг (алкалоїд); допоміжні речовини -лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, магнію стеарат, тальк, плівкове покриття - опадрай ІІ 85 F 26948 (частково гідролізований полівініловий спирт, титану діоксид (Е171), макрогол 3350, оксид заліза жовтий (Е172), оксид заліза червоний (Е172), оксид заліза чорний (Е172)) - серія 30368-35611 уп. - серія 20618В-7787 уп. Виробник: АТ "Софарма" Болгарія. Країна-виробник: BG. Торгова марка: Sopharma." код товару згідно УКТЗЕД 3004500000 (Мито 0%, ПДВ - 7 % 2360668,84 грн.).

Обґрунтовуючи відмову у митному оформленні зазначеного товару, відповідач вказує на наявність рішення щодо класифікації товарів від 09 липня 2018 року №КТ-UA100000-0083-2018 на ідентичний товар, де позивачем самостійно його задекларовано за іншим кодом УКТЗЕД.

Згідно з Основними правилами інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, зокрема, за такими правилами:

1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил.

6. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

У розділі VI Закону України "Про митний тариф" визначено групу 30 "Фармацевтична продукція", яка включає товарну позицію 3004 "Лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або не змішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі".

Згідно з приміткою 1 (b) до групи 30 ця група не включає препарати, такі як таблетки, жувальна гумка або пластирі (трансдермальні системи), призначені для того, щоб допомогти курцям кинути курити (товарна позиція 2106 або 3824).

Згідно з додатковою приміткою 1 до групи 30 товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, компоненти амінокислот або жирних кислот, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або в інструкції для користувачів відповідні вказівки:

(a) специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися;

(b) концентрація активної речовини або речовин;

(c) дозування; та

(d) спосіб застосування.

Товарна позиція 2106 включає "Харчові продукти, в іншому місці не зазначені".

Згідно з пунктом 1 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД тексти назв вищевказаних товар-них позицій і приміток до групи 30 є пріоритетними, тобто враховуються в першу чергу для класифікації товару. Вирішальним у цьому контексті є призначення препарату, у зв`язку з чим суд зазначає, що куріння є способом вживання нікотину і не розглядається як хвороба на відміну від хронічного нікотинізму, для лікування якої такий препарат використовується.

З огляду на текст назв вищевказаних товарних позицій 3004 та 2106 і приміток 1 (b) та додаткової 1 до групи 30, суд дійшов висновку, що якщо препарат у вигляді таблеток призначений лише для того, щоб допомогти курцям кинути курити, але не має медичних показань щодо терапевтичного застосування для лікування хвороби, то такий препарат підпадає під дію примітки 1 (b) до групи 30 і відноситься до товарної позиції 2106. У разі ж, якщо препарат має медичні показання для лікування певної хвороби, то, при умові додержання вимог додаткової примітки 1 до групи 30, цей препарат відноситься до товарної позиції 3004.

Як зазначено у висновку експерта від 05 липня 2018 року №142005803-0466 та підтверджується інструкцією для медичного застосування лікарського засобу "Табекс", даний препарат відноситься до засобів, що застосовуються при нікотиновій залежності (код АТХ № 07BA ), показання: при хронічному нікотинізмі - для відвикання від паління.

Згідно з інструкцією для медичного застосування даного лікарського засобу цитизин - алкалоїд, який отримують із рослини Cytisus Laburnum. Має хімічну структуру, схожу з такою у нікотину та лобеліну. Селективно та конкурентно зв`язується з рецепторами, має часткову агопістичпу активність по відношенню до нікотинових ацетилхолінових рецепторів. Ефект препарату полягає у збудженні гангліїв вегетативної нервової системи, збудженні дихання рефлекторним шляхом, виділенні адреналіну з медулярної частини надниркових залоз, підвищенні артеріального тиску. Механізм дії цитизину близький до механізму дії нікотину, але з набагато меншою токсичністю і більшим терапевтичним ефектом. Цитизин конкурентно пригнічує взаємодію нікотину з відповідними рецепторами, що призводить до поступового зменшення і зникнення нікотинової залежності.

Отже, препарат "Табекс" допомагає курцям відвикнути від куріння, що не є хворобою, але фактично - це лікарський засіб, який призначений для лікування захворювання - хронічного нікотинізму і має відповідні медичні показання з цього приводу,

Окрім того, зі змісту інструкції для медичного застосування лікарського засобу "Табекс" вбачається, що вона містить інформацію про хворобу, для лікування якої цей продукт використовується; концентрацію активної речовини; дозування та спосіб застосування, тобто відповідає пунктам (a), (b), (c) і (d) додаткової примітки 1 групи 30.

Враховуючи призначення препарату "Табекс" для лікування хронічного нікотинізму та відповідність даного препарату додатковій примітці 1 групи 30, суд вважає, що позивачем було вірно визначено товарну позицію 3004 препарату "Табекс".

Товарна позиція 3004 включає товарну підкатегорію 3004400000 "- що містять алкалоїди або їх похідні, але без вмісту гормонів, інших сполук товарної позиції 2937 або антибіотиків".

Отже, ввезений позивачем товар згідно Додаткової примітки до Митного тарифу "1. Товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, компоненти амінокислот або жирних кислот, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікуються у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або в інструкції для користувачів відповідні вказівки: специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких речей цей продукт повинен використовуватися; концентрація активної речовини або речовин; дозування; та спосіб застосування" за своїми властивостями відповідає зазначеній товарній позиції.

Стаття 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З матеріалів справи вбачається, що поставною Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/269/13-а від 09 липня 2013 року, що набрала законної сили, встановлено, що митницею всупереч вимог чинного законодавства та призначення товару саме як лікарського препарату, було необґрунтовано віднесено товар позиції 2106909200 , до якої згідно з УКТЗЕД відносяться харчові продукти.

Також у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року у справі №826/10127/14 за аналогічних обставин зазначено про те, що характеристики товару відповідають товарній позиції 3004 (лікарські засоби), а дії митниці з класифікації товару у товарній позиції 2016 є протиправними.

Аналогічними є позиція судів у рішеннях Окружного адміністративного суду міста Києва, що набрали законної сили, у справах №826/17969/14, 826/7807/16 та 826/12626/18.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість картки відмови Київської міської митниці ДФС №UA100050/2018/00064, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн., що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням №4917 від 24 жовтня 2018 року.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства 'ВІТАМІНИ" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати картку відмови у митному оформленні (випуску) товарів Київської митниці ДФС від 10 жовтня 2018 року №UA100050/2018/00064.

3. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "ВІТАМІНИ" понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці ДФС.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Публічне акціонерне товариство "ВІТАМІНИ" (20300, Черкаська область, Умань, вул. Ленінської Іскри, 31, код ЄДРПОУ 00480968);

Київська митниця ДФС (03680, Київ, вул. В. Гавела, 8-а, код ЄДРПОУ 39422888).

Суддя В.А. Кузьменко