
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
12 листопада 2019 року м. Київ № 826/9046/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі
за позовомОСОБА_2 до третя особаКомісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України, Міністерства юстиції України Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Світло», ОСОБА_1 провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В ИВ:
У червні 2016 року позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 28.04.2016;
- визнати незаконним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 30.05.2016 №1534/5 «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»;
- скасувати проведені Міністерством юстиції України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дії від 30.05.2015 №10739990023005426, №10739990024005426, №10739990025005426.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016, позов задоволено повністю.
Згідно КП "Діловодство спеціалізованого суду" 26.01.2017 року адміністративну справу №826/9046/16 була скерована на адресу Вищого адміністративного суду України на виконання вимог ухвали № к/800/33775/16 від 26.12.16 року.
Постановою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 20.05.2019 року касаційні скарги ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , Міністерства юстиції України задоволено частково. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 у справі № 826/9046/16 скасовано в частині задоволення позовної вимоги про визнання незаконним та скасування висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 28.04.2016. Прийнято в цій частині вимог нову постанову про відмову в задоволенні позовної вимоги ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 28.04.2016. В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 у справі № 826/9046/16 залишено без змін.
13.12.2017 від представника третьої особи ОСОБА_1 надійшла заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 14.12.2017 заяву ОСОБА_1 передано на розгляд судді Васильченко І.П.
Згідно КП "Діловодство спеціалізованого суду" 31.10.2019 адміністративну справу №826/9046/16 передано на розгляд судді Васильченко І.П
Вирішуючи питання про прийняття вказаної заяви до розгляду, суд виходить з наступного.
У силу положень ч. 3 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
При цьому, пп. 10 п. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей, зокрема, того, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідного ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, що надійшла до адміністративного суду, передається судді адміністративного суду, який визначається в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Протягом п`яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 2 цієї статті).
Відповідно до ч. 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно із ч. 1 ст. 57 названого Кодексу представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною 4 ст. 59 названого Кодексу визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи (ч. 6 цієї статті).
Відповідно до ч. ч. 5 та 6 ст. 59 Кодексу адміністративного судочинства України відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді.
Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Враховуючи викладене, сторона у справі має право на звернення до суду через представника лише на підставі документа, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку.
Таким чином, повноваження представника позивача повинні бути підтверджені або оригіналом довіреності або її копією нотаріальною завіреною у встановленому законом порядку - нотаріусом.
Заяву підписано представником за довіреністю ОСОБА_4 . До позовної заяви додано не завірену належним чином копію довіреності на представника на представництво інтересів позивача, а надано її копію завірену підписом ОСОБА_4 .
Таким чином, додана до позову позивачем копія довіреності не є документом, що посвідчує повноваження ОСОБА_4 на представництво ОСОБА_1 у суді.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для прийняття до розгляду вказаної позовної заяви, оскільки її підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено.
Аналогічні висновки та правовий підхід викладені в ухвалах Верховного Суду від 09.01.2018 р. по справі № 553/1539/17, від 12.03.2018 р. по справі № 802/2286/17-а, від 30.03.2018 р. по справі № 804/7345/17.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Окрім того, частиною 1 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Суд звертає увагу, що Постановою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 20.05.2019 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2016 року скасовано, а тому відсутні підстави для перегляду даного судового рішення за нововиявленими обставинами, відповідно до ч.1 ст.362 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення позовної заяви на підставі п. 3 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді (ч. 6 цієї статті).
Керуючись статтями 14, 169, 243, 248, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами повернути.
2. Копію ухвали разом із заявою та доданими до неї матеріалами, надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко