ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-1591/10/1370
23 березня 2010 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Качур Р.П.,
за участю секретаря судового засідання - Кунинець А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК «Укренерго» до Державного комунального підприємства «Стебниктеплокомуненерго» про стягнення коштів
За участю представників сторін :
від позивача : Борщевський Н.Р. (довіреність № 122 від 30.10.2010 року)
від відповідача : Дудка М.М. (довіреність № 131 від 22.10.2009 року )
ВСТАНОВИВ:
23 лютого 2010 року Прокурор Галицького району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК «Укренерго» з позовом до Державного комунального підприємства «Стебниктеплокомуненерго» про стягнення коштів.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області (далі Держенергонагляд) було здійснено перевірку теплопостачальної організації з питань готовності систем теплопостачання до опалювального сезону. За наслідками перевірки Держенергонаглядом відповідачу направлено припис з вимогою про усунення порушень чинного законодавства. Відповідач вимог припису в установлені строки не виконав, у звязку з чим Держенергонаглядом прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, вказує на те, що станом на момент розгляду справи ними припис виконано. Не вчасне виконання припису пояснює відсутністю коштів. Просить розстрочити суму штрафу на 12 місяців.
Позивач щодо розстрочення виконання рішення не заперечив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.
21 серпня 2008 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області проведено перевірку електрогосподарства відповідача. Перевіркою встановлено низку порушень
За наслідками перевірки Держенергонаглядом винесено припис від 21.08.2008 року № 06-73, згідно з яким відповідача зобовязано вжити заходів, що спрямовані на усунення порушень вимог чинного законодавства, а саме:
- виконти гідравлічне випробування теплової мережі котельні по вул. Дорошенка на щільність і міцність, скласти акт на гідравлічне випробування, згідно з вимогами Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж (ПТЕТУ і М ) п. 6.3.59. Термін виконання до 15.09.2008 р.;
- виконти принципову схему ЦТП по вул. Грушевського згідно з вимогами ПТЕТУ і М п. 6.4.5. Термін виконання до 1.11.2008 р.;
- провести навчання та перевірку знань ПТЕТУ і М відповідального за технічний стан і експлуатацію котелень підприємства, згідно з п. 5.3.12 ПТЕТУ і М. Термін виконання до 1.11.2008 р.;
- розробити гідравлічний режим теплової мережі котельні по вул. Куліша, 8 та заходи щодо регулювання витрати води на системи опалення споживачів теплової енергії (розрахунок дросельних обмежуючих діафрагм) згідно з п. 6.3.80 ПТЕТУ і М. Термін виконання до 1.11.2008 р.;
- встановити відсутні термометри і манометри на тепломережі в ЦТП по вул. Грушевського згідно з п. 6.4.7 ПТЕТУ і М. Термін виконання до 1.11.2008 р.;
- виконати перевірку щільності водопідігрівників гарачого водопостачання встановлених в житлових будинках. Результат перевірки оформити актом згідно з п. 6.5.8 ПТЕТУ і М. Термін виконання до 1.11.2008 р.
План заходів щодо виконання припису надати до 3.09.2008 року.
Про виконання кожного пункту припису відповідача зобовязано подати відомості до Держенергонагляду не пізніше трьох днів після закінчення терміну його виконання, а про виконання припису в цілому, - повідомити до 3.11.2008 року.
Відповідача також попереджено про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису згідно з чинним законодавством.
Припис одержано відповідачем 21 серпня 2008 року.
20 травня 2009 року Держенергонаглядом проведено перевірку виконання субєктом господарювання Припису № 06-73 від 21.08.2008 року, на підставі якої складено Акт перевірки № 06-104. Перевіркою встановлено, що відповідач не виконав вимог припису від 21.08.2008 року № 06-73, а саме: не розроблено гідравлічний режим теплової мережі котельні по вул. Куліша, 8 та заходи щодо регулювання витрати води на системи опалення споживачів теплової енергії (розрахунок дросельних обмежуючих діафрагм).
Згідно з постановою від 28 травня 2009 року № 58 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Льівській області за невиконання припису від 21.08.2008 № 06-73 на відповідача накладено штраф у розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100, 00 грн.
До дня судового розгляду відповідач постанову не оскаржив, суми штрафу не сплатив, що підтверджено представником позивача в судовому засіданні.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 9 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР «Про електроенергетику» (далі Закон від 16.10.1997 № 575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України встановив цей порядок постановою від 17.05.2002 № 665, якою затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Як зазначено у підпунктах 3 та 6 пункту 4 вказаного Положення, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є, зокрема, нагляд за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок споживачів, крім установок, які експлуатує населення, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, підключених до об'єктів електроенергетики.
Згідно із статтею 9 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР до повноважень Державної інспекції з енергетичного нагляду віднесено здійснення нагляду за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, надання відповідних приписів щодо усунення порушень нормативно-правових актів та з інших питань державного нагляду в енергетиці та застосування санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства про електроенергетику.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 № 665, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
В силу статті 7 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР експлуатація об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до обєднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.
Технічна експлуатація електричних і теплових установок споживачів повинна здійснюватися згідно з вимогами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів. Вимоги вказаних Правил обов'язкові для виконання усіма міністерствами, відомствами, установами, організаціями, підприємствами, та споживачами теплової енергії незалежно від джерела теплопостачання і розповсюджуються на всі електроустановки та теплові установки за винятком тих, експлуатація яких здійснюється за спеціальними правилами. Організацію розроблення, запровадження та контроль за виконанням вимог згаданих Правил покладено на Держенергонагляд.
Правопорушення в електроенергетиці, а також загальні засади притягнення до відповідальності за їх вчинення, підстави застосування і розмір штрафних санкцій визначені статтею 27 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР. Так, згідно з вказаною статтею суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику встановлено відповідним Положенням, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312. Обов'язковою умовою накладення штрафу є видання уповноваженим органом відповідної постанови за встановленою формою (частина четверта названої статті) згідно з додатком N 2 до Положення.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Беручи до уваги те, що відповідачем штраф не сплачено, а постанова не оскаржено в судовому порядку, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволення з розстроченням сплати на 12 місяців.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного комунального підприємства «Стебниккомненерго» (вул. Мельника, 17, м. Стебник, Дрогобицький район, Львівська область) на користь до державного бюджету (банк ГУДКУ у Львівській області р/р 31110106700109 МФО 825014, ЄДРПОУ 25262988, код бюджетної класифікації 21081100) штраф в розмірі 5100 грн., шляхом розстрочення виконання судового рішення на 12 місяців рівними частинами, в разі невиконання рішення суду від 23.03.2010 року до вказаного строку, видати виконавчий лист на примусове стягнення при наявності заяви позивача.
3. Стягнути з відповідача в дохід держави 3, 40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 26 березня 2010 року
Суддя /підпис/ Р.Качур
З оригіналом згідно
Суддя Р.Качур