
Дата документу 18.11.2019
ЄУН 320/6396/19
Провадження № 2/320/3094/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2019 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого - судді Юрлагіної Т.В.,
за участю секретаря - Бондаренко Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Мелітополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на його користь суму надмірно виплачених бюджетних коштів у розмірі 4018,14 гривень, обґрунтовуючи тим, що відповідач звернулася із заявою до управління 20.11.2018 року про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Згідно з рішенням від 11.12.2018 року державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям була призначена: з 01.11.2018 по 30.11.2018 року у розмірі 3138,05 гривень, з 01.12.2018 по 28.04.2019 року у розмірі 3455,59 гривень. Відповідно до рішення від 11.12.2018 року допомога на дітей одиноким матерям була призначена: з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 246,00 гривень, з 01.12.2018 року по 28.04.2019 року у розмірі 412,60 гривень. При написанні заяви відповідач зобов`язалася повідомити управління про будь-які зміни. При заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 20.11.2018 року відповідач зазначила лише про наявність доходів у вигляді допомоги, яку отримує в УСЗН Мелітопольської МР та стипендії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . В результаті проведеної перевірки даних, наданих відповідачем встановлено, що ними надана неповна/невірна інформація про наявність додаткового доходу за період з 01.05.2018 по 31.10.2018 року у сумі 3545,45 гривень за кодом 102 «Виплати відповідно до умов цивільно-правового договору». В результаті перегляду права на отримання допомоги та з урахуванням додаткового доходу було встановлено надмірно виплачені державні кошти у виді допомоги на загальну суму 4018,14 гривень. 21.06.2019 року відповідачу було направлено повідомлення та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти на суму 4018,14 гривень. Однак до цього часу сума, яка належить до повернення, не погашена.
У судове засідання представник позивача не з`явилася, від неї до суду надійшла заява з проханням слухати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явилася з невідомих причин, про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, про поважні причини своєї неявки суд не повідомила. Через неявку відповідача у судове засідання, на підставі заяви представника позивача, у відповідності зі ст. 280 ЦПК України, суд вважає за необхідне ухвалити у справі заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, прийшов до висновку, що заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до положень ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
20.11.2018 року відповідач звернулася із заявою до управління про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.5-6).
Відповідно до п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплат державної допомоги сім`я з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається для всіх видів соціальної допомоги згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу і розрахунку її розміру.
Відповідно до п.п.5.20 п.5 Методики до сукупного доходу сімей входять в тому числі інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Згідно з рішенням від 11.12.2018 року державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям була призначена: з 01.11.2018 по 30.11.2018 року у розмірі 3138,05 гривень, з 01.12.2018 по 28.04.2019 року у розмірі 3455,59 гривень (а.с.8).
Відповідно до рішення від 11.12.2018 року допомога на дітей одиноким матерям була призначена: з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 246,00 гривень, з 01.12.2018 року по 28.04.2019 року у розмірі 412,60 гривень (а.с.9).
При написанні заяви відповідач зобов`язалася повідомити управління про будь-які зміни. При заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 20.11.2018 року відповідач зазначила лише про наявність доходів у вигляді допомоги, яку отримує в УСЗН Мелітопольської МР та стипендії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про що свідчить додана до матеріалів справи копія вказаної декларації (а.с.7).
В результаті проведеної перевірки даних, наданих відповідачем встановлено, що нею надана неповна/невірна інформація про наявність додаткового доходу за період з 01.05.2018 по 31.10.2018 року у сумі 3545,45 гривень за кодом 102 «Виплати відповідно до умов цивільно-правового договору».
В результаті перегляду права на отримання допомоги та з урахуванням додаткового доходу було встановлено надмірно виплачені державні кошти у виді допомоги на загальну суму 4018,14 гривень, зокрема допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1181,76 гривень та малозабезпеченим сім`ям в розмірі 2836,38 гривень (а.с.11-15).
Наказом №285-Р від 14.06.2019 року «Про повернення коштів» вирішено стягнути з відповідача суму надміру нарахованої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1181,76 гривень та малозабезпеченим сім`ям в розмірі 2836,38 гривень (а.с.17).
21.06.2019 року відповідачу було направлено повідомлення та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти на суму 4018,14 гривень (а.с.18).
Однак до цього часу сума, яка належить до повернення, не погашена.
Згідно зі ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Разом з тим, згідно п. 49 Постанови КМ України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Таким чином, на підставі викладеного, надавши оцінку зібраним у справі доказам, суд вважає, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а відтак такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10,12, 81, 89, 133, 141, 263, 265, 279, 280-284 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, розташованого за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пр-т Б. Хмельницького, 68 «а» (МФО 813015, ОКПО 03193086) суму надмірно виплачених бюджетних коштів у розмірі 4018 (чотири тисячі вісімнадцять) гривень 14 копійок, перерахувавши їх в ГУДКУ у Запорізькій області: на р/р НОМЕР_3 - у розмірі 2836 (дві тисячі вісімсот тридцять шість) гривень 38 копійок, та на р/р НОМЕР_2 - у розмірі 1181 (одна тисяча сто вісімдесят одна) гривня 76 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня його складення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи
Суддя: Т.В. Юрлагіна