
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.11.2019м. ДніпроСправа № 904/1461/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Мілєвої І.В., судді Крижного О.М., судді Манька Г.В., за участю секретаря судового засідання Іскович К.В.
за позовом Кам`янської міської Ради Дніпропетровської області, Дніпропетровська область, м. Кам`янське
до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за зустрічним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
до Кам`янської міської Ради Дніпропетровської області, Дніпропетровська область, м. Кам`янське
про визнання додаткової угоди укладеною
Представники:
від позивача за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом): Змітріченко Ю.П. довіреність №01-14/9/16вих від10.01.2019;
від відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): Кшижевська К.О., ордер серія ДП № 2624/013 від 27.05.2019;
вільний слухач: ОСОБА_1 ;
СУТЬ СПОРУ:
Кам`янська міська Рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", в якій просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки від 26.01.2017 № 904/7177/16 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 29.03.2017 № 19805078), яка розташована за адресою: бульв. Героїв, 2А, м . Кам`янське, загальна площа 0.5382 га, кадастровий номер 1210400000:01:008:0028, для розміщення автозаправочної станції, укладеного між Кам`янською міською радою (ідентифікаційний код 24604168) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (ідентифікаційний код 00135390), виклавши пункти 2.2, 4.1. у наступній редакції:
« 2.2.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 13.02.2019 становить 7 276 571,51 грн.»;
« 4.1.Орендна плата вноситься «орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 873 188,58 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 29.09.2017 № 816-19/VІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», від 22.06.2018 № 1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 06.05.2019.
06.05.2019 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою для внесення змін до договору оренди землі є рішення Кам`янської міської ради № 1105-25/VП «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (Рішення № 1105-25/VІІ) на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (далі - НГО). В той же час, Додатком №1 до Рішення № 1105-25/VІІ встановлені ставки з орендної плати, зокрема, для земельних ділянок з кодом Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 3.07 ставка орендної плати встановлена на рівні 4% від НГО. Відтак, на думку відповідача позиція позивача щодо застосування максимальної ставки для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ставка за користування якими встановлена на рівні 4% від їх НГО є необґрунтованим, безпідставним та таким, що має дискримінаційний характер та грубо порушує права ПАТ «Укрнафта», а тому не може застосовуватись до договірних правовідносин між сторонами. З чинного законодавства та умов п. 12.1. договору слідує, що сторона заінтересована у зміні умов договору має погодити бажану зміну з другою стороною, шляхом направлення відповідної письмової пропозиції. І лише за умови недосягнення згоди між сторонами, спір може бути переданий на вирішення у судовому порядку. Однак, всупереч вищезазначених норм права та умов договору, звернення Кам`янської міської ради з пропозицією про внесення змін до договору було лише формальністю, оскільки остання не дочекавшись позиції відповідача звернулась з позовною заявою до суду, що на думку товариства є передчасним. Разом з тим, позивачем не наведено в чому саме полягає порушення прав останнього та не підтверджено належними, достатніми та допустимими доказами порушення його прав Публічним акціонерним товариством «Укрнафта». Таким чином, позивач передчасно звернувся до господарського суду з позовом, не з`ясувавши правову позицію відповідача щодо внесення змін до п. 2.2. та п. 4.1. договору, а тому спір між сторонами відсутній та як наслідок відсутні підстави для звернення позивача до суду. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі за їх недоведеністю та необґрунтованістю.
06.05.2019 Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" подало до суду зустрічну позовну заяву, в якій просить суд визнати укладеною Додаткову угоду до договору оренди землі від 26.01.2017 № 904/7177/16, укладеного між Кам`янською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», в редакції Публічного акціонерного товариства «Укрнафта».
Позовні вимоги за зустрічним позовом мотивовані наступним. 15.03.2019 на адресу позивача за зустрічним позовом надійшла пропозиція Кам`янської міської ради № 09-08/472 від 05.03.2019 про збільшення розміру орендної плати за спірним договором з 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до 12 % від нормативної грошової оцінки ділянки. Листом від 01.04.2019 №01/01/12/01/03/11/35 позивач за зустрічним позовом направив на адресу відповідача підписану додаткову угоду до договору разом з протоколом розбіжностей. Позиція ПАТ «Укрнафта», викладена у протоколі розбіжностей, мотивована рішенням Кам`янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», відповідно до якого ставка для земельної ділянки з цільовим призначенням за Класифікатором видів цільового призначення, яка належить позивачеві на праві оренди, встановлена на рівні 4 % від НГО. На думку позивача застосування до спірних договірних правовідносин максимальної ставки орендної плати на рівні - 12 % не лише порушує основні принципи податкового законодавства, викладені у ст. 4 Податкового кодексу України, а й основні принципи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, що має наслідком ущемлення прав певного кола суб`єктів господарювання. А відтак, у даному спорі між сторонами повинна застосовуватись саме та ставка для визначення орендної плати, яка відповідає відповідному коду виду цільового використання землі, а саме - 4%.
06.05.2019 відповідач за первісним позовом подав до суду клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю, в якій зазначив, що згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - відповідача у справі № 914/1461/18: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Серед іншого, відповідач акцентує увагу суду, що в силу приписів ст. 162 ГПК України Кам`янська міська рада звертаючись до суду та визначаючи відповідача у справі зазначила останнього, як Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» з зазначенням місцезнаходження юридичної особи за адресою: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Позовні вимоги стосуються договірного спору між сторонами з приводу внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017, що має розглядатись господарським судом м. Києва за місцезнаходженням відповідача. Враховуючи викладене, відповідач просить суд розглянути клопотання про передачу справи № 904/1461/19 за позовом Кам`янської міської ради до Публічного акціонерного товариства Укрнафта» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 26.01.2017 № 904/7177/16 та прийняти рішення, яким направити матеріали справи № 904/1461/19 за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва.
Ухвалою суду від 06.05.2019 відкладено підготовче засідання на 27.05.2019.
Ухвалою суду від 08.05.2019 зустрічну позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" № 01/01/07/783 від 02.05.2019 залишено без руху. Запропоновано Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" усунути недоліки зустрічної позовної заяви № 01/01/07/783 від 02.05.2019 шляхом подання до суду платіжного документу, який підтверджує факт сплати судового збору у розмірі 1 921,00 грн., шляхом подання до суду чеку та опису вкладення у цінний лист (оригіналів або належним чином засвідчених копій), які підтверджують факт відправлення відповідачу за зустрічним позовом (на адресу, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань) копії зустрічної позовної заяви і доданих до неї документів у строк до 22.05.2019 включно.
23.05.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017, укладеного між позивачем та відповідачем слугували рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 29.09.2017 № 81б-19/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», від 22.06.2018 № 1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», на підставі яких визначено нормативну грошову оцінку відповідної земельної ділянки та ставки для розрахунку розміру орендної плати. Разом з тим ставка орендної плати за земельні ділянки, яка затверджена рішеннями Кам`янської міської ради незалежно від виду цільового призначення земель, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом, становить 12 % від нормативної грошової оцінки землі. Зазначив, що надсилання позивачем відповідачу пропозиції стосовно внесення змін до договору є його правом, а не обов`язком та останній не позбавлений права звернутися до суду з відповідним позовом. Відповідач порушує майнові права орендодавця - Кам`янської міської ради, вносячи плату за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством. Крім того, внаслідок не приведення відповідачем діючого договору оренди земельної ділянки у відповідність з вимогами закону, бюджет міста зазнає значних втрат. У дохідну частину місцевого бюджету не надходять кошти від використання комунальної землі у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами. Також, невнесення змін до договору оренди порушує право на отримання коштів, які зараховуються до місцевого бюджету та порушують інтереси держави у сфері контролю за нарахуванням та сплатою плати за землю. Враховуючи викладене, позивач просить суд позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 25.05.2019 повернуто зустрічну позовну заяву та додані до неї документи Публічному акціонерному товариству "Укрнафта".
Ухвалою господарського суду від 27.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 11.07.2019 включно, відкладено підготовче судове засідання на 24.06.2019.
12.06.2019 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що під час прийняття Кам`янською міською радою переліку рішень, які на думку останньої є підставою для зміни договірних відносин, повинно бути дотримано регуляторну процедуру, зокрема, завчасно оприлюднити проекти рішень з метою отримання пропозицій, змін чи зауважень громадськості та оприлюднити самі тексти прийнятих рішень у офіційних ЗМІ. Слід наголосити, що у кожному випадку прийняття рішень, регуляторна процедура міською радою грубо порушувалась, а щодо прийняття деяких рішень взагалі була проігнорована, що ставить під сумнів правомірність таких рішень в цілому. Серед іншого, щодо рішення Кам`янської міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VІІ «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ зі змінами» Дніпропетровське обласне територіальне відділення АМК України рішенням від 14.03.2017 року № 4/01-14/04-17 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» визнав дії Кам`янської міської ради щодо прийняття рішення від 30.09.2016 № 349-10/VIІ порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом прийняття рішень, які можуть призвести до обмеження конкуренції». Щодо рішень від 23.06.2017 №725-17/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки в межах міста» та від 29.09.2017 №816-19/УІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки в межах міста», то оскільки останні були прийняті на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та згідно офіційної правової позиції контролюючого органу - Державної регуляторної служби України від 03.03.2017, останні розповсюджують свою дію виключно на 2017 рік, тобто з 01.01.2018 вважаються не чинними. Коментуючи правомірність дискримінаційного рішення Кам`янської міської ради від 22.06.2018, яке повинно застосовуватись не раніше 01.01.2019, слід наголосити, що наразі правомірність та відповідність рішення чинному законодавству, в частині встановлення різних ставок для земель з однаковим видом цільового призначення, є предметом розгляду адміністративної справи №160/1172/19. На адресу товариства надійшов лист Державної регуляторної служби України від 14.03.2019 №1605/0/20-19 з якого вбачається, що служба дійшла до висновку, що рішення № 1105-25/VІІ не узгоджується з основними принципами державної регуляторної політики та пропонує Кам`янській міській раді вжити заходів щодо скасування такого рішення.
За таких обставин відповідач вважає, що посилання позивача на дію та обов`язковість своїх рішень, які станом на дату розгляду справи скасовані, визнані протиправними та/або вичерпали свою дію є безпідставним та необґрунтованим, протиправним та таким, що вводить суд в оману та містить елемент маніпулювання процесуальними правами, визначеними ГПК України. А відтак, зазначені рішення не можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати, а позовні вимоги підлягають відхиленню в повному обсязі. Надсилання позивачем пропозиції щодо внесення змін до договору оренди, звісно - це право останнього, а не обов`язок. Разом з тим, останній не може, без з`ясування позиції відповідача щодо бажаних орендодавцем змін, вважати це порушенням своїх прав і одразу вирішувати питання в судовому порядку. А відтак, на думку відповідача, станом на дату звернення ради з позовною заявою до суду права та охоронюваний законом інтерес Кам`янської міської ради не могли бути порушеними і не були порушеними жодним чином, що підтверджується як наявними в матеріалах доказами так і позицією самого позивача, що також є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. З огляду на викладене відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі за їх недоведеністю та необґрунтованістю.
24.06.2019 позивач подав до суду відповідь на заперечення відповідача, в якій зазначив, що позивач вважає помилковими доводи відповідача, що рішення № 816-19/VІІ з 01.01.2018 вважається нечинним. Податковим кодексом України норма, яка врегульовує право позивача на встановлення орендної плати у розмірі до 12% від нормативної грошової оцінки, закріплена підпунктом 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 та діє з дня набрання чинності Податковим кодексом України, а саме - з 01.01.2011, отже, доводи відповідача про протиправність Рішення № 816-19/VІІ не є обґрунтованими. Правову позицію щодо законності прийняття рішення № 816-19/УІІ від 29.09.2017 викладено у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2018, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 по справі М 804/985/18 за адміністративним позовом ТОВ "Нафта Кепітал Груп" до Камянської міської ради про визнання незаконними рішення. Рішення Кам`янської міської ради № 816-19/VІІ та № 1105-25/VІІ прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням порядку прийняття відповідних рішень та у законний спосіб, які не скасовані та є обов`язковими до виконання. Додатково повідомив, що посилання відповідача на рішення Дніпропетровського обласного територіального відділення АМК України від 14.03.2017 № 4/01-14/04-17 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» щодо Рішення від 30.09.2016 № 349-10/VІІ не може бути прийнято судом до уваги, оскільки відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 20.03.2018 (справа № 208/2865/17) в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Нафта Кепітал Груп» до Кам`янської міської ради про визнання рішення від 30.09.2016 № 349-10/VІІ незаконним було відмовлено у повному обсязі. Третій апеляційний адміністративний суд 24.10.2018 прийняв нову постанову, за якою позовну заяву залишено без розгляду. Отже, рішення Кам`янської міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VІІ є законним. За таких обставин посилання відповідача на лист Державної регуляторної служби України від 14.03.2019 № 1605/0/20-19, яким пропонувалося Кам`янській міській раді вжити заходів щодо скасування рішення № 1105-25/VІІ є безпідставним, оскільки відповідний лист не є рішенням суду. Відповідач порушує майнові права орендодавця - Кам`янської міської ради, вносячи плату за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством, адже відповідно до ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Крім того, внаслідок не приведення відповідачем діючого договору оренди земельної ділянки у відповідність з вимогами закону, бюджет міста зазнає значних втрат. У дохідну частину місцевого бюджету не надходять кошти від використання комунальної землі у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами. Також, невнесення змін до договору оренди порушує право на отримання коштів, які зараховуються до місцевого бюджету та порушують інтереси держави у сфері контролю за нарахуванням та сплатою плати за землю. Разом з тим зазначив, що до позовної заяви доданий лист департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради від 05.03.2019 № 09-08/472 про підписання проектів додаткових угод, зокрема до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 разом з проектом додаткової угоди, який отриманий ПАТ «Укрнафта» рекомендованим повідомленням 14.03.2019, з пропозицією внести міни до договору оренди земельної ділянки, шляхом підписання додаткової угоди, і ніщо не перешкоджало і не перешкоджає відповідачу укласти відповідну додаткову угоду про внесення змін до договору в редакції позивача. Отже, враховуючи вищенаведене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою господарського суду від 24.06.2019 відкладено підготовче засідання на 10.07.2019.
Ухвалою суду від 10.07.2019 призначено колегіальний розгляд справи № 904/1461/19. Постановлено дату наступного судового засідання призначити після визначення колегіального складу суду.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 10.07.2019 Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задоволено. Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.05.2019 у справі № 904/1461/19 скасовано. Справу № 904/1461/19 передано Господарському суду Дніпропетровської області для розгляду зустрічного позову.
12.07.2019 матеріали оскарження ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 23.05.2019 повернулись до Господарського суду Дніпропетровської області
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Дніпропетровської області від 12.07.2019 № 1137 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу для визначення складу колегії суддів.
Протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 12.07.2019 визначено склад колегії у складі трьох суддів: головуючий суддя Мілєва І.В., судді - Крижний О.М., Мельниченко І.Ф.
Ухвалою суду від 22.07.2019 прийнято до свого провадження в колегіальному складі справу № 904/1461/19, призначено підготовче засідання на 20.08.2019.
Ухвалою від 22.07.2019 прийнято зустрічний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до відповідача Кам`янської міської Ради Дніпропетровської області про визнання додаткової угоди укладеною до розгляду разом із первісним позовом. Розгляд зустрічного позову призначено разом з первісним у підготовчому засіданні, призначеному 20.08.2019.
12.08.2019 відповідач за зустрічним позовом подав до суду відзив на зустрічну позовну заяву, в якому зазначив, що 29.09.2017 Кам`янською міською радою прийнято рішення № 816-19/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, яке набрало чинності з 01 жовтня 2017 року. Пунктом 5.3 Положення визначено, що ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - 12% від нормативної грошової оцінки. 22.06.2018 Кам`янською міською радою прийнято рішення № 1105 - 25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста». Відповідно до п.5 Додатку 1 до Рішення міської ради від 22.06.2018 № 1105 - 25/VII ставки орендної плати за земельні ділянки незалежно від виду цільового призначення земель, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, становлять 12 % від нормативної грошової оцінки землі. Відповідач за зустрічним позовом звертає увагу, що ставка орендної плати за земельні ділянки, яка затверджена рішеннями Кам`янської міської ради, для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом становить 12 % від нормативної грошової оцінки землі. Відповідно до Інформаційної довідки № 157925047 від 28.02.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухомо майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна ПАТ «Укрнафта» є власником автозаправочної станції, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, бульвар Героїв, будинок 2А на земельній ділянці площею 0,5382 га, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028. Також, підтвердженням розташування на відповідній земельній ділянці об`єкту торгівлі пальним та паливом є рішення Дніпродзержинської міської ради № 1391-66/VI від 30.09.2015 "Про набуття (припинення) прав на землю», пунктом 1 якого вирішено продовжити (поновити) право користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта», яка знаходиться за адресою: м. Кам`янське, бульвар Героїв, будинок 2А, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028, площею 0,5382 га на умовах оренди для розміщення автозаправочної станції, строком землекористування 10 років. Отже, ставка орендної плати за земельні ділянки незалежно від виду цільового призначення земель, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом становить 12 % від нормативної грошової оцінки землі. ( Рішення КМР від 29.09.2017 № 816-19/VII; Рішення КМР від 22.06.2018 № 1105 - 25/VII). Визначені вище нормативні правові акти в установленому порядку були оприлюднені в друкованих засобах масової інформації, а також на офіційному веб-сайті міської ради, не скасовані, як незаконні, є чинними та обов`язковими до виконання. Рішення Кам`янської міської ради офіційно оприлюднені в засобах масової інформації, що є підставою вважати, що громадяни міста, підприємства, організації, установи які використовують земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, обізнані про зміну ставки орендної плати за земельні ділянки для розрахунку орендної плати та відповідно до цього і про необхідність внесення змін до своїх договорів оренди земельних ділянок. Отже, підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 є рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 29.09.2017 № 816-19/VH «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», від 22.06.2018 № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», на підставі яких визначено нормативну грошову оцінку відповідної земельної ділянки та ставки для розрахунку розміру орендної плати, та які були підставою звернення до суду Кам`янської міської ради з первісним позовом до ПАТ «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Саме пропозиція ПАТ «Укрнафти» щодо внесення змін до договору оренди землі за редакцією позивача не ґрунтується на відповідних рішеннях, що в свою чергу не може бути прийнято судом до уваги. Надсилання пропозиції відповідачу до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов`язком позивача, тому недотримання вимог ст.188 ГК України щодо обов`язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору. Зазначив, що 05.03.2019 № 09-08/472 департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради був надісланий лист про підписання проектів додаткових угод, зокрема, до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 разом з проектом додаткової угоди, який отриманий ПАТ «Укрнафта» рекомендованим повідомленням 14.03.2019. Листом від 01.04.2019 № 01/01/12/01/03/11/35 (вх. № 8/26 від 02.04.2019 ) позивач за зустрічним позовом надіслав на адресу відповідача підписану додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 26.01.2017 № 904/7177/16 разом з протоколом розбіжностей, мотивуючи тим, що ПАТ «Укрнафта» відхиляє економічно недоцільне та необґрунтоване підвищення розміру орендної плати та на думку позивача, розмір орендної плати може бути збільшений за згодою сторін лише до 4% від нормативної грошової оцінки землі. Проте, слід зазначити, що позивач за зустрічним позовом наголошує, що на час звернення до суду з зустрічним позовом відповідь від міської ради на адресу позивача не надходила, що на думку позивача дає підстави вважати, що протокол розбіжностей прийнятий відповідачем. Однак такі обґрунтування є помилковими та такими, які не відповідають дійсності, оскільки рекомендованим листом від 10.04.2019 вих.04-08/787, який був отриманий ПАТ «Укрнафта» 15.04.2019, відповідач за зустрічним позовом надав відповідь на лист від 01.04.2019 № 01/01/12/01/03/11/35, в якому повідомив позивача, про те що за редакцією ПАТ «Укрнафта» п.4.1. Договору не може бути прийнятий та узгоджений, оскільки не відповідає вимогам встановлених діючими нормативно правовими актами, які прийняті міською радою, а саме: не ґрунтуються на Рішеннях Кам`янської міської ради № 816-19/VII від 29.09.2017 та № 1105 - 25/VII від 22.06.2018. Таким чином, у позивача за зустрічним позовом були відсутні підстави для звернення до суду з відповідним позовом. Враховуючи викладене, відповідач за зустрічним позовом просить суд у задоволенні зустрічного позову ПАТ «Укрнафта» до Кам`янської міської ради про визнання укладеною додаткової угоди до Договору оренди землі від 26.01.2017 № 904/71777/16 в редакції ПАТ «Укрнафта» відмовити у повному обсязі.
У зв`язку із знаходженням судді Мельниченко І.Ф. у відпустці, відповідно до розпорядження керівника апарату Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2019 № 1391, здійснено автоматичну заміну у складі колегії суддів (протокол автоматичної заміни складу колегії суддів від 21.08.2019) та визначено для розгляду справи №904/1461/19 колегію суддів у складі: головуючий суддя Мілєва І.В., судді Крижний О.М. та Манько Г.В.
Ухвалою суду від 21.08.2019 прийнято до свого провадження в колегіальному складі справу № 904/1461/19. Призначено підготовче засідання, яке відбудеться 16.09.2019.
16.09.2019 позивач за зустрічним позовом подав до суду відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву, в якій просить суд відмовити у задоволенні первинного позову Кам`янської міської ради до Публічного акціонерного товарина «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 року у повному обсязі за їх недоведеністю та необґрунтованістю; визнати укладеною Додаткову угоду до договору оренди землі від 26.01.2017 року № 904/7177/16, укладеного між Кам`янською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», в редакції Публічного акціонерного товариства «Укрнафта».
У зв`язку із знаходженням судді Крижного О.М. у відрядженні підготовче засідання по справі № 904/1461/19 призначене на 16.09.2019 не відбулось, про що повідомлено сторін листом Господарського суду Дніпропетровської області від 16.09.2019.
Ухвалою суду від 30.09.2019 призначено підготовче засідання на 15.10.2019.
Ухвалою суду від 15.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 13.11.2019
12.11.2019 позивач за зустрічним позовом подав до суду клопотання про повернення до розгляду справи в підготовчому засіданні та заяву про уточнення позовних вимог.
У судове засідання з`явились представники позивача та відповідача.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Інформаційної довідки № 157925047 від 28.02.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухомо майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (т. 1 а.с. 39-41), ПАТ «Укрнафта» є власником автозаправочної станції, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське (м. Дніпродзержинськ), бульвар Героїв, будинок 2А, на земельній ділянці площею 0,5382га, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028.
30.09.2015 Дніпродзержинська міська рада, розглянувши заяви (клопотання) про користування земельними ділянками Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» від 22.07.2015 № 6828, прийняла Рішення № 1391-66/VI "Про набуття (припинення) прав на землю», пунктом 1 якого вирішено продовжити (поновити) право користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта», яке знаходиться за адресою: м. Кам`янське (Дніпродзержинськ), бульвар Героїв, 2А, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028, площею 0,5382 га на умовах оренди для розміщення автозаправочної станції, строком землекористування 10 років (т. 1 а.с. 38).
Відповідно до підпункту 6.1. пункту 6 Рішення № 1391-66/VI міська рада зобов`язала землекористувачів, зокрема відповідача за первісним позовом укласти протягом шістдесяти днів після прийняттям цього рішення в департаменті комунальної власності та земельних відносин міської ради у встановленому порядку договори оренди земельних ділянок, угоди.
Однак, встановлений строк для укладання договору відповідачем був порушений, отже, в строки, передбачені рішенням міської ради (60 днів) договір укладений не був. Оскільки, ПАТ «Укрнафта» ухилялось від укладання договору оренди земельної ділянки, Кам`янська міська рада звернулась до господарського суду Дніпропетровської області про визнання укладеним спірного договору оренди в редакції міської ради.
Відповідач за первісним позовом, скориставшись своїм правом, передбаченим ст.60 Господарського процесуального кодексу України, подав до господарського суду Дніпропетровської області зустрічну позовну заяву до Кам`янської міської ради про визнання укладеним договору в редакції ПАТ «Укрнафта».
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2016 по справі № 904/7177/16 у задоволенні первісних та зустрічних позовних вимог було відмовлено (т. 1 а.с. 15-21).
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.01.2017 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2016 по справі № 904/7177/16 в частині відмови в задоволенні зустрічної позовної заяви було скасовано та прийнято рішення про задоволення зустрічного позову ПАТ «Укрнафта» та визнано укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:008:0028, що розташована за адресою: м. Кам`янське, бульвар Героїв, 2А в редакції ПАТ «Укрнафта» (т. 1 а.с. 22-35).
За приписами ч.2 ст.187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішення суду, яким вирішено питання переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням не визначено інше.
Постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду по справі № 904/7177/16 набрала законної сили в день її прийняття, тобто 26.01.2017.
Враховуючи викладене, 26.01.2017 між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки № 904/7177/16 (далі - договір).
Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: бульв. Героїв, 2А м. Дніпродзержинськ, кадастровий номер 1210400000:01:008:0028, згідно з планом земельної ділянки, що додається (п. 1.1. договору).
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.06.2005 № 569-19/ІV, 30.09.2015 № 1391-66/VІ (п. 1.2. договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції (п. 2.1. договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 08.02.2016 становить 6 866 091,34 грн. (п. 2.2. договору).
Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: не має (п. 2.3. договору).
Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: не має (п. 2.4. договору).
Договір укладається строком до 30.09.2025 року (п. 3.1. договору).
Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 205 982, 74 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", від 26.12.2014 № 1168-58/VІ "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (п. 4.1. договору).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 4.2. договору).
Орендна плата сплачується за фактичне користування земельною ділянкою у строки, визначені Податковим кодексом України. Розмір орендної плати підлягає перерахуванню при зміні функціонального або цільового використання земельної ділянки (п. 4.3. договору).
Відповідно до п. 4.4. договору розмір орендної плати переглядається у разі:
Зміни умов господарювання, передбачених договором (п. 4.4.1. договору).
Зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України (п. 4.4.2. договору).
Підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Орендар щорічно самостійно індексує розмір орендної плати, визначеної в договорі, та декларує її до податкових органів відповідно до прийнятого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель (п. 4.4.3. договору).
Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами (п. 4.4.4. договору).
Прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства (п. 4.4.5. договору).
Затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 4.4.6. договору).
В інших випадках, передбачених законом (п. 4.4.7. договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції (п. 5.1. договору).
Цільове призначення земельної ділянки: землі іншої комерційної діяльності, 1.11.6. (за Українським класифікатором цільового використання землі, затвердженим листом Держкомзему України від 24.04.1998 № 14-1-7/1205) (п. 5.2. договору).
Орендар зобов`язаний:
Використовувати орендовану земельну ділянку за її цільовим призначенням, яке визначене у п.5.2. договору, дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі (п. 9.6.5. договору).
При зміні функціонального (цільового) призначення земельної ділянки переоформити документи на землекористування та здійснити оплату відповідно до умов цього договору (п. 9.6.7. договору).
У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта, орендар повинен отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його "Орендодавцю" для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, та подати цю угоду до податкових органів (п. 9.6.14. договору).
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку (п. 12.1. договору).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, право оренди земельної ділянки було зареєстровано у Державному реєстрі 29.03.2017 за № 19805078 (т. 1 а.с. 39).
Відповідно п.2.1. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції.
Договір укладається строком до 30.09.2025 року (п. 3.1. договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 08.02.2016 становить 6 866 091,34 грн. (п. 2.2. договору).
Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 205 982, 74 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", від 26.12.2014 № 1168-58/VІ "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (п. 4.1. договору).
Відповідно до п. 4.4. договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. орендар щорічно самостійно індексує розмір орендної плати, визначеної в договорі, та декларує її до податкових органів відповідно до прийнятого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі; в інших випадках, передбачених законом.
У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта, орендар повинен отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його "Орендодавцю" для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, та подати цю угоду до податкових органів (п. 9.6.14. договору).
Пунктом 9.2.3. договору передбачено право орендодавця вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у випадках визначених діючим законодавством та договором.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку (п. 12.1. договору).
Позивач за первісним позовом зазначає, що відповідно до договору (з часу набрання законної сили рішення суду) була прийнята для розрахунку річної орендної плати ставка, яка складала 3,0 (три) % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. В той же час, на момент набрання рішення апеляційної інстанції законної сили вже існували нові підстави для осучаснення розмірів орендної плати в частині їх збільшення для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення об`єктів торгівлі (посередництва у торгівлі) пальним та паливом, передбачені рішеннями органів місцевого самоврядування. Кам`янська міська рада, враховуючи зміни до Податкового Кодексу України та з метою збільшення надходжень до бюджету міста, протягом 2016-2018 років прийняла низку нормативних актів, якими збільшила розмір орендної плати за використання земельних ділянок для розміщення об`єктів торгівлі (посередництва у торгівлі) пальним та паливом, встановивши річну суму орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки - у розмірі 12 відсотків.
Пунктом 1 Рішення Кам`янської міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське» (т. 1 а.с. 54-55), затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199 грн. 64 коп. та введено в дію з 01.01.2014.
Кам`янською міською радою прийнято рішення від 30.09.2016 № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами» (т. 1 а.с. 56), відповідно до якого пункт 2 Рішення міської ради № 842-38/VI від 12.07.2013 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» викладено у наступній редакції:
« 2. Річна сума орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надані в користування, з 01.11.2016 та в подальшому до внесення змін до цього рішення, становить:
а) 3 відсотка - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок не перевищує 10 га (десять гектарів);
б) 3,5 відсотків - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів);
в) 12 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом.».
Рішенням Кам`янської міської ради № 725-17/VII від 23.06.2017 «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» (т. 1 а.с. 57) затверджено «Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» (Додаток до рішення міської ради від 23.06.2017 № 725-17/VII) (т. 1 а.с. 58).
Відповідно до п. 5.3. вказаного «Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» ставка орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки.
29.09.2017 Кам`янською міською радою було прийнято рішення № 816-19/VІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» (т. 1 а.с. 43), яким затверджено «Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» (Додаток до рішення міської ради від29.09.2017 № 816-19/VІІ) (т. 1 а.с. 44). Вказане рішення набрало чинності з 01.10.2017.
Відповідно до п. 5.3. вказаного «Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності становлять12 % від нормативної грошової оцінки.
Рішенням Кам`янської міської ради № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1 а.с. 45) установлено на території міста: Ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю (додаток 1) (т. 1 а.с. 46-51) (п. 1.1. Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018) та Пільги для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до статей 281, 282, 284 Податкового кодексу України, зі сплати земельного податку згідно з переліком (додаток 2) (т. 1 а.с 51-53) (п. 1.2. Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018).
Відповідно до п. 5 додатку № 1 до Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 «Ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю» (т. 1 а.с. 46-51) ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності становлять12 % від нормативної грошової оцінки землі.
Позивач за первісним позовом зазначає, що вказані нормативні акти в установленому порядку були оприлюднені в друкованих засобах масової інформації, а також на офіційному веб-сайті міської ради, які не скасовані, як незаконні, є чинними та обов`язковими до виконання. Рішеннями міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI (п.3 рішення), № 725-17/VII від 23.06.2017 (п.5 Рішення) та № 816-19/VII від 29.09.2017 (п.4 Рішення), а також п.9.6.14. договору на землекористувача покладався обов`язок отримати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, надати їх до Департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок, подати до Кам`янської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області відповідні податкові декларації, а також у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно - правового акта отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його орендодавцю для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору та подати цю угоду до податкових органів. Однак, незважаючи на вказане, від виконання покладених на нього обов`язків, відповідач за первісним позовом ухилився.
Відділом у м. Кам`янське міськрайонного управління у Петриківському районі та у місті Кам`янське головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (т. 1 а.с. 59) розташованої у м. Кам`янське, бульвар Героїв, 2а, кадастровий номер 1210400000:01:008:0028, відповідно до якого станом на 13.02.2019 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 7 276 571,51 грн.
Таким чином, як зазначає позивач за первісним позовом, прийнятий для розрахунку розмір орендної плати при ставці 12 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки за оренду зазначеної земельної ділянки становить 873 188,58 грн. В зв`язку з чим, умови договору укладеного між позивачем та відповідачем, в частині розміру орендної плати не відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають зміні.
05.03.2019 Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради направив на адресу відповідача лист № 09-08/472 від 05.03.2019 (т. 1 а.с. 67) "Про підписання проектів додаткових угод до договорів земельних ділянок", в якому просив погодити та підписати додаткову угоду, в тому числі і до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 та повернути їх для подальшого оформлення та реєстрації.
Позивач вказав,що відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (т. 1 а.с. 68) зазначений лист отримано ПАТ «Укрнафта» 14.03.2019.
Однак, як стверджує позивач за первісним позовом, його законні вимоги по приведенню до вимог чинного законодавства умов договору не виконані відповідачем. Отже, до договору не внесені відповідні зміни, що і стало причиною звернення до суду.
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки (ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України).
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти (ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України).
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України).
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України).
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України).
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (ст. 288.1. Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288.5.2. Податкового кодексу України).
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 289.1. Податкового кодексу України).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18 Закону України "Про оцінку земель").
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").
Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Сторонами в договорі оренди передбачена зміна розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України (п. 34 та п. 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У даній справі орендна плата за земельну ділянку розрахована позивачем з урахуванням нормативної грошової оцінки, визначеної на підставі рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області № 842-38/VI від 12.07.2013, № 816-19/VII від 29.09.2017, №1105-25/VII від 22.06.2018, які є чинними й обов`язковими до виконання.
Відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов`язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідач за первісним позовом у відзиві на позовну заяву зазначив, що зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою для внесення змін до договору оренди землі є рішення Кам`янської міської ради № 1105-25/VП «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (Рішення № 1105-25/VІІ) на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (далі - НГО). В той же час Додатком №1 до Рішення № 1105-25/VІІ встановлені ставки з орендної плати, зокрема, для земельних ділянок з кодом Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 3.07 ставка орендної плати встановлена на рівні 4% від НГО. Відтак, на думку відповідача позиція позивача щодо застосування максимальної ставки для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ставка за користування якими встановлена на рівні 4% від їх НГО, є необґрунтованим, безпідставним та таким, що має дискримінаційний характер та грубо порушує права ПАТ «Укрнафта», а тому не може застосовуватись до договірних правовідносин між сторонами.
Господарський суд зазначає, що 30.09.2015 Дніпродзержинська міська рада розглянувши заяви (клопотання) про користування земельними ділянками Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» від 22.07.2015 № 6828, прийняла Рішення № 1391-66/VI "Про набуття (припинення) прав на землю», пунктом 1 якого вирішено продовжити (поновити) право користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта», яке знаходиться за адресою: м. Кам`янське (Дніпродзержинськ), бульвар Героїв, 2А, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028, площею 0,5382 га на умовах оренди для розміщення автозаправочної станції, строком землекористування 10 років (т. 1 а.с. 38).
Відповідно до п. 2.1. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції (п. 5.1. договору).
Відповідно до Інформаційної довідки № 157925047 від 28.02.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухомо майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (т. 1 а.с. 39-41), ПАТ «Укрнафта» є власником автозаправочної станції, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське (м. Дніпродзержинськ), бульвар Героїв, будинок 2А, на земельній ділянці площею 0,5382га, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028.
Відповідно до п. 9.6.7. договору орендар зобов`язаний при зміні функціонального (цільового) призначення земельної ділянки переоформити документи на землекористування та здійснити оплату відповідно до умов цього договору.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку (п. 12.1. договору).
Докази зміни відповідачем за первісним позовом функціонального (цільового) призначення спірної земельної ділянки в матеріалах справи відсутні.
Докази укладення сторонами додаткової угоди до договору, якою б цільове призначення використання спірної ділянки було б змінено сторонами до суду не надано.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем за первісним позовом для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом.
Рішенням Кам`янської міської ради № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1 а.с. 45) установлено на території міста Ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю (додаток 1) (т. 1 а.с. 46-51) (п. 1.1. Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018) та Пільги для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до статей 281, 282, 284 Податкового кодексу України, зі сплати земельного податку згідно з переліком (додаток 2) (т. 1 а.с 51-53) (п. 1.2. Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018).
Відповідно до п. 5 додатку № 1 до Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 «Ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю» (т. 1 а.с. 46-51) ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності становлять12 % від нормативної грошової оцінки землі.
Враховуючи викладене, твердження відповідача за первісним позовом, що до спірних договірних правовідносин між сторонами повинна застосовуватись ставка з орендної плати для земельних ділянок з кодом Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на рівні 4% від нормативної грошової оцінки землі, є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідач за первісним позовом зазначає, що з чинного законодавства та умов п. 12.1. договору слідує, що сторона заінтересована у зміні умов договору має погодити бажану зміну з другою стороною, шляхом направлення відповідної письмової пропозиції. І лише за умови недосягнення згоди між сторонами, спір може бути переданий на вирішення у судовому порядку. Однак, всупереч вищезазначених норм права та умов договору, звернення Кам`янської міської ради з пропозицією про внесення змін до договору було лише формальністю, оскільки остання не дочекавшись позиції відповідача звернулась з позовною заявою до суду, що на думку товариства є передчасним. Разом з тим, позивачем не наведено в чому саме полягає порушення прав останнього та не підтверджує належними, достатніми та допустимими доказами порушення його прав Публічним акціонерним товариством «Укрнафта». Таким чином, позивач передчасно звернувся до господарського суду з позовом, не з`ясувавши правову позицію відповідача щодо внесення змін до п. 2.2. та п. 4.1. договору, а тому спір між сторонами відсутній, як наслідок відсутні підстави для звернення позивача до суду. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі за їх недоведеністю та необґрунтованістю.
Відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов`язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Також господарський суд вертає увагу, що порушення майнових прав орендодавця (Кам`янської міської ради) полягає у внесенні плати за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством, адже відповідно до ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Крім того, внаслідок не приведення відповідачем діючого договору оренди земельної ділянки у відповідність з вимогами закону, бюджет міста зазнає значних втрат. У дохідну частину місцевого бюджету не надходять кошти від використання комунальної землі у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами. Невнесення змін до договору оренди порушує право на отримання коштів, які зараховуються до місцевого бюджету.
Отже, наведені вище твердження відповідача за первісним позовом є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідач за первісним позовом у своїх запереченнях на відповідь на відзив зазначив, що під час прийняття Кам`янською міською радою переліку рішень, які на думку останньої є підставою для зміни договірних відносин, повинно бути дотримано регуляторну процедуру, зокрема, завчасно оприлюднено проекти рішень з метою отримання пропозицій, змін чи зауважень громадськості та оприлюднено самі тексти прийнятих рішень у офіційних ЗМІ. Слід наголосити, що у кожному випадку прийняття рішень регуляторна процедура міською радою грубо порушувалась, а щодо прийняття деяких рішень взагалі була проігнорована, що ставить під сумнів правомірність таких рішень в цілому. Серед іншого, щодо рішення Кам`янської міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VІІ «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ зі змінами» Дніпропетровське обласне територіальне відділення АМК України рішенням від 14.03.2017 № 4/01-14/04-17 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» визнав дії Кам`янської міської ради щодо прийняття рішення від 30.09.2016 № 349-10/VII порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом прийняття рішень, які можуть призвести до обмеження конкуренції». Щодо рішень від 23.06.2017 №725-17/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки в межах міста» та від 29.09.2017 № 816-19/УІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки в межах міста», то оскільки останні були прийняті на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та згідно офіційної правової позиції контролюючого органу - Державної регуляторної служби України від 03.03.2017, останні розповсюджують свою дію виключно на 2017 рік, тобто з 01.01.2018 вважаються не чинними. Коментуючи правомірність дискримінаційного рішення Кам`янської міської ради від 22.06.2018, яке повинно застосовуватись не раніше 01.01.2019, слід наголосити, що наразі правомірність та відповідність рішення чинному законодавству, в частині встановлення різних ставок для земель з однаковим видом цільового призначення, є предметом розгляду адміністративної справи №160/1172/19. На адресу товариства надійшов лист Державної регуляторної служби України від 14.03.2019 №1605/0/20-19, з якого вбачається, що служба дійшла до висновку, що рішення № 1105-25/VІІ не узгоджується з основними принципами державної регуляторної політики та пропонує Кам`янській міській раді вжити заходів щодо скасування такого рішення. За таких обставин, відповідач вважає, що посилання позивача на дію та обов`язковість своїх рішень, які станом на дату розгляду справи скасовані, визнані протиправними та/або вичерпали свою дію є безпідставним та необґрунтованим, протиправним та таким, що вводить суд в оману та містить елемент маніпулювання процесуальними правами, визначеними ГПК України. А відтак, зазначені рішення не можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати, а позовні вимоги підлягають відхиленню в повному обсязі.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Посилання відповідача на лист Державної регуляторної служби України від 14.03.2019 № 1605/0/20-19, яким пропонувалося Кам`янській міській раді вжити заходів щодо скасування рішення № 1105-25/VІІ є безпідставним, оскільки відповідний лист не є рішенням суду. Сам по собі факт направлення листа Державної регуляторної служби України від 14.03.2019 № 1605/0/20-19 жодним чином не свідчить про невідповідність рішень міської ради вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Доказів визнання зазначених відповідачем рішень Кам`янської міської ради незаконними сторонами до суду не надано.
Щодо твердження відповідача за первісним позовом про те, що, наразі, правомірність та відповідність рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області № 816-19/VII від 29.09.2017р. та № 1105-25/VII від 22.06.2018 чинному законодавству, в частині встановлення різних ставок для земель з однаковим видом цільового призначення, є предметом розгляду адміністративної справи № 160/1172/19, суд зазначає наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 по справі № 160/1172/19 у задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Кам`янської міської ради №1105-25/VII від 22.06.2018 року «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста»; визнання протиправним та скасування рішення Кам`янської міської ради від 29.09.2017 року №816-19/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста - відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019 по справі № 160/1172/19 апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 по справі № 160/1172/19 без змін.
Враховуючи викладене, незгода відповідача за первісним позовом з рішеннями Кам`янської міської ради, якими збільшено розмір орендної плати за землю до 12 % від нормативної грошової оцінки землі, судом не приймається, оскільки вищезазначені рішення є чинним та обов`язковим до виконання.
Враховуючи наведене, первісні позовні вимоги про внесення змін до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017 шляхом викладення їх в новій редакції позивача за первісним позовом є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання до суду первісного позову підлягає стягненню з відповідача за первісним позовом на користь позивача в розмірі 1 921,00 грн.
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" подало до суду зустрічну позовну заяву, в якій просить суд визнати укладеною Додаткову угоду до договору оренди землі від 26.01.2017 № 904/7177/16, укладеного між Кам`янською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», в редакції Публічного акціонерного товариства «Укрнафта».
26.01.2017 між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки № 904/7177/16 (далі - договір).
Позивач за зустрічним позовом зазначає, що 15.03.2019 на його адресу надійшла пропозиція Кам`янської міської ради № 09-08/472 від 05.03.2019 (т. 1 а.с. 67) про збільшення розміру орендної плати за спірним договором з 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до 12% від нормативної грошової оцінки ділянки.
Позивач за зустрічним позовом стверджує, що листом № 01/01/12/01/03/11/35 від 01.04.2019 (т. 2 а.с. 13) направив на адресу відповідача за зустрічним позовом підписану Додаткову угоду до Договору (т. 2 а.с. 15) разом з протоколом розбіжностей (т. 2 а.с. 16). Позиція ПАТ «Укрнафта», викладена у протоколі розбіжностей, мотивована рішенням Кам`янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», згідно з якою ставка для земельної ділянки з цільовим призначенням за Класифікатором видів цільового призначення, яка належить позивачу на праві оренди, встановлена на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На думку позивача за зустрічним позовом застосування до спірних договірних правовідносин максимальної ставки орендної плати на рівні 12%, не лише порушує основні принципи податкового законодавства, викладені у ст. 4 Податкового кодексу України, а й основні принципи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, що має наслідком ущемлення прав певного кола суб`єктів господарювання. А відтак, у даному спорі між сторонами повинна застосовуватись саме та ставка для визначення орендної плати, яка відповідає відповідному коду виду цільового використання землі, а саме - 4%.
Враховуючи викладене, позивач за зустрічним позовом просить суд визнати укладеною Додаткову угоду до договору оренди землі від 26.01.2017 № 904/7177/16, укладеного між Кам`янською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», в редакції Публічного акціонерного товариства «Укрнафта».
Господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 12.1. договору зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Позивач за зустрічним позовом зазначає, що відповідач за зустрічним позовом, як сторона, яка одержала протокол розбіжностей, мала б або погодитись з запропонованою редакцією окремих умов договору, або у визначений законом строк, передати неврегульовані між сторонами розбіжності до суду.
Відповідач за зустрічним позовом зазначає, що листом № 04-08/787 від 10.04.2019 (т. 2 а.с. 17) надав позивачу за зустрічним позовом відповідь на лист від 01.04.2019 № 01/01/12/01/03/11/35, в якому повідомив позивача, про те що за редакцією ПАТ «Укрнафта» п.4.1. договору не може бути прийнятий та узгоджений, оскільки не відповідає вимогам встановлених діючими нормативно-правовими актами, які прийняті міською радою, а саме не ґрунтується на Рішеннях Кам`янської міської ради № 816-19/VII від 29.09.2017 та № 1105 - 25/VII від 22.06.2018.
Відповідач за зустрічним позовом стверджує, що лист № 04-08/787 від 10.04.2019 був отриманий ПАТ «Укрнафта» 15.04.2019, на підтвердження чого надав копію фіскального чеку (штрихкодовий ідентифікатор 5190002484260) (т. 2 а.с. 19) та роздруківку з WEB сторінки Укрпошти (http://ukrposhta.ua/ua/vidslidkuvati-forma-poshuku) за результатами пошуку за штрихкодовим ідентифікатором 5190002484260 (т. 2 а.с. 20), з якої вбачається, що відправлення за вищевказаним номером 15.04.2019 вручено отримувачу.
Сторони не досягли згоди з усіх істотних умов спірного договору, у зв`язку із чим спірна додаткова угода не укладена.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України).
Господарський суд зазначає, що 30.09.2015 Дніпродзержинська міська рада, розглянувши заяви (клопотання) про користування земельними ділянками Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» від 22.07.2015 № 6828, прийняла Рішення № 1391-66/VI "Про набуття (припинення) прав на землю», пунктом 1 якого вирішено продовжити (поновити) право користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта», яке знаходиться за адресою: м. Кам`янське (Дніпродзержинськ), бульвар Героїв, 2А, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028, площею 0,5382 га на умовах оренди для розміщення автозаправочної станції, строком землекористування 10 років (т. 1 а.с. 38).
Відповідно до п. 2.1. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5382 га для розміщення автозаправочної станції (п. 5.1. договору).
Відповідно до Інформаційної довідки № 157925047 від 28.02.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухомо майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (т. 1 а.с. 39-41), ПАТ «Укрнафта» є власником автозаправочної станції, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське (м. Дніпродзержинськ), бульвар Героїв, будинок 2А, на земельній ділянці площею 0,5382га, кадастровий номер: 1210400000:01:008:0028.
Відповідно до п. 9.6.7. договору орендар зобов`язаний при зміні функціонального (цільового) призначення земельної ділянки переоформити документи на землекористування та здійснити оплату відповідно до умов цього договору.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку (п. 12.1. договору).
Докази зміни відповідачем за первісним позовом функціонального (цільового) призначення спірної земельної ділянки в матеріалах справи відсутні.
Докази укладення сторонами додаткової угоди до договору, якою б цільове призначення використання спірної ділянки було б змінено сторонами до суду не надано.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем за первісним позовом для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом.
Рішенням Кам`янської міської ради № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1 а.с. 45) установлено на території міста Ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю (додаток 1) (т. 1 а.с. 46-51) (п. 1.1. Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018) та Пільги для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до статей 281, 282, 284 Податкового кодексу України, зі сплати земельного податку згідно з переліком (додаток 2) (т. 1 а.с 51-53) (п. 1.2. Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018).
Відповідно до п. 5 додатку № 1 до Рішення № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 «Ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю» (т. 1 а.с. 46-51), ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності становлять 12 % від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 по справі № 160/1172/19 у задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Кам`янської міської ради №1105-25/VII від 22.06.2018 року «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста»; визнання протиправним та скасування рішення Кам`янської міської ради від 29.09.2017 року №816-19/VII, яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста - відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019 по справі № 160/1172/19 апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 по справі № 160/1172/19 без змін.
Таким чином, твердження позивача за зустрічним позовом, що до спірних договірних правовідносин між сторонами повинна застосовуватись ставка з орендної плати для земельних ділянок з кодом Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на рівні 4% від нормативної грошової оцінки землі є безпідставними та необґрунтованими.
Враховуючи викладене зустрічні позовні вимоги про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 26.01.2017 № 904/7177/16, укладеного між Кам`янською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», в редакції Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» є недоведеними, а отже такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору за подання до суду зустрічного позову покладаються на позивача за зустрічним позовом у розмірі 1 921,00 грн.
Відповідач за первісним позовом подав до суду клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю, в якій зазначив, що згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - відповідача у справі № 914/1461/18: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Серед іншого, відповідач акцентує увагу суду, що в силу приписів ст. 162 ГПК України Кам`янська міська рада звертаючись до суду та визначаючи відповідача у справі зазначила останнього, як Публічне акціонерне товариство «Укрнафта», зокрема, з зазначенням місцезнаходження юридичної особи за адресою: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Позовні вимоги стосуються договірного спору між сторонами з приводу внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 904/7177/16 від 26.01.2017, що має розглядатись господарським судом м. Києва за місцезнаходженням відповідача. Враховуючи викладене, відповідач просить суд розглянути клопотання про передачу справи № 904/1461/19 та прийняти рішення, яким направити матеріали справи № 904/1461/19 за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва.
Позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України).
У розумінні чинних норм процесуального права виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. Виключна підсудність за змістом статті 30 Господарського процесуального кодексу України визначає суд, яким має бути розглянуто справу. Правило про виключну підсудність застосовується судом у будь-якому випадку за наявності визначених законом умов, не залежить від волі сторін, а також наявності чи відсутності обґрунтувань учасників справи щодо її застосування.
Спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою (ч. 3 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України).
До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України).
Предметом розгляду даної справи (первісного позову) є внесення змін до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки від 26.01.2017 № 904/7177/16 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 29.03.2017 № 19805078), яка розташована за адресою: бульв. Героїв, 2А, м. Кам`янське, загальна площа 0.5382 га, кадастровий номер 1210400000:01:008:0028, для розміщення автозаправочної станції, укладеного між Кам`янською міською радою (ідентифікаційний код 24604168) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (ідентифікаційний код 00135390), виклавши пункти 2.2, 4.1. у новій редакції.
Предметом розгляду зустрічного позову є визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 26.01.2017 № 904/7177/16, укладеного між Кам`янською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта», в редакції Публічного акціонерного товариства «Укрнафта».
Таким чином, спір як за первісним позовом, так і за зустрічним позовом виникли з приводу нерухомого майна, а тому відповідно до ч. 3 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України такі спори розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна.
Спірне майно розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, бульв. Героїв, 2А, у зв`язку із чим господарський суд вважає, що позивач за первісним позовом правомірно визначив територіальну підсудність цієї справи та звернувся за захистом свої прав та законних інтересів до Господарського суду Дніпропетровської області.
Враховуючи викладене, клопотання відповідача за первісним позовом про передачу справи за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва задоволенню не підлягає.
12.11.2019 позивач за зустрічним позовом подав до суду клопотання про повернення до розгляду справи в підготовчому засіданні, мотивуючи його необхідністю подання заяви про уточнення позовних вимог (подана до суду 12.11.2019) щодо виправлення описки в прохальній частині (замість 155 778,64грн/рік, зазначити 291 062,86грн./рік).
Положеннями Глави 6 Господарського процесуального кодексу України «Розгляд справи по суті» не передбачена можливість та порядок повернення до стадії підготовчого провадження. З моменту подання зустрічної позовної заяви позивач мав достатньо часу для того, щоб скористатись правами, наданими йому Господарським процесуальним кодексом України, та подати відповідні уточнення своїх вимог до суду.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне відмовити Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» у задоволенні клопотання про повернення до розгляду справи в підготовчому засіданні.
Відповідно до ст.207 Господарського процесуального кодексу України головуючий з`ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи. Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Позивачем за зустрічним позовом не зазначено поважних причин неподання в підготовчому провадженні заяви про уточнення позовних вимог (щодо виправлення описки в прохальній частині), у зв`язку з чим суд залишає відповідну заяву без розгляду.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Первісний позов задовольнити в повному обсязі.
Внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки від 26.01.2017 № 904/7177/16 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 29.03.2017 № 19805078), яка розташована за адресою: бульв. Героїв, 2А, м. Кам`янське, загальна площа 0.5382 га, кадастровий номер 1210400000:01:008:0028, для розміщення автозаправочної станції, укладеного між Кам`янською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, майдан Петра Калнишевського, буд.2, ідентифікаційний код 24604168) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код 00135390), виклавши пункти 2.2, 4.1. у наступній редакції:
« 2.2.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 13.02.2019 становить 7 276 571,51 грн.»;
« 4.1.Орендна плата вноситься «орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 873 188,58 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 29.09.2017 № 816-19/VІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», від 22.06.2018 № 1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код 00135390) на користь Кам`янської міської Ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, майдан Петра Калнишевського, буд.2, ідентифікаційний код 24604168) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 921,00 грн., про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
В задоволенні зустрічного позову відмовити в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору за подання до суду зустрічного позову покласти на позивача за зустрічним позовом.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 18.11.2019
Головуючий суддя І.В. Мілєва
Суддя О.М. Крижний
Суддя Г.В. Манько