
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2196/19 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов`язання зарахувати до страхового стажу періоди роботи та здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якій просить зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу для перерахунку пенсії позивачу період роботи з 01.12.2007 р. по 31.08.2010 р., з 01.10.2010 р. по 30.10.2010 р. в міському комунальному підприємстві "Цюрупинськтеплокомуненерго" та здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2019 р.
Свої вимоги мотивує тим, що позивач перебуває на обліку в Олешківському відділі обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком. 30.08.2019 р. отримав довідку форми ОК-5 "Індивідуальні відомості про застраховану особу" з якої дізнався, що при обчисленні пенсії до страхового стажу не включено періоди роботи в МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго", а саме: грудень 2007 року, січень-грудень 2008 року, січень-грудень 2009 року, січень-серпень 2010 року, жовтень 2010 року. На своє звернення щодо перерахунку пенсії 04.10.2019 р. отримав лист ГУ ПФУ в Херсонській області, відповідно до якого підставою неврахування даного періоду роботи до страхового стажу стала несплата страхових внесків страхувальником МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго" у період з грудня 2007 року по жовтень 2010 року. Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов`язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, що до його стажу відповідач зобов`язаний зарахувати зазначені періоди роботи.
Ухвалою від 22.10.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
08.11.2019 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтовує тим, що згідно зі ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) до страхового стажу для обчислення пенсії зараховуються: періоди трудового стажу до набрання чинності Законом № 1058 - на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяли раніше; періоди роботи після набрання чинності Законом № 1058 - за умови сплати страхових внесків. Зазначає, що МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго" страхові внески від нарахованого фонду оплати праці сплачено лише до листопада 2007 року, а з грудня 2007 року по жовтень 2010 року підприємством подавались лише звіти, сплата страхових внесків за вказаний період відсутня. Тож страховий стаж працівникам підприємства згідно зі ст.24 Закону № 1058 зараховано відповідно до сплачених внесків. Позивачу призначено пенсію з 07.08.2010 р., а тому ОСОБА_1 з 2010 року відомо про незарахування до страхового стажу спірних періодів, у зв`язку з чим вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 07.08.2010 р. перебуває на обліку в Олешківському відділі обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком.
17.09.2019 р. позивач звернувся до Олешківського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням періодів роботи в МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго", а саме: грудень 2007 року, січень-грудень 2008 року, січень-грудень 2009 року, січень-серпень 2010 року, жовтень 2010 року.
Листом від 01.10.2019 р. № 652/Я-99-1 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу періодів роботи з грудня 2007 року по жовтень 2010 року на МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго", оскільки за вказаний період підприємство подавало звітність про нарахування страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, однак не сплачувало вказані кошти.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Строки звернення до адміністративного суду визначені ст.122 КАС України, згідно з ч.1 якого позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Суд зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом у зв`язку з відмову ГУ ПФУ в Херсонській області зарахувати до страхового стажу період роботи на МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго", яка оформлена листом від 01.10.2019 р. № 652/Я-99-1. Вказаний лист позивач отримав 04.10.2019 р., а звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду 18.10.2019 р., тобто через 14 днів.
Відтак даний позов подано у встановлені законом строки, а твердження відповідача щодо пропуску шестимісячного строку звернення до суду є безпідставними.
Як вбачається з індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5), за період з грудня 2007 року по серпень 2010 року включно, жовтень 2010 року страхові внески до Пенсійного фонду України від МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго" не надходили.
Відповідно до трудової книжки від 20.01.2013 р. ОСОБА_1 у період з 01.10.2002 р. до 01.02.2008 р. працював в МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго" на посаді слюсаря з обслуговування теплосітей по 4 розрядку, з 01.02.2008 р. по 30.10.2010 р. - слюсарем-ремонтником по 4 розряду на тому ж підприємстві.
Архівним відділом Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області видано архівну довідку від 06.09.2019 р. № 04-09/Я-232, згідно з якою ОСОБА_1 у період з грудня 2007 року по серпень 2010 року та у жовтні 2010 року нараховувалась заробітна плата та з неї здійснювались утримання до управління Пенсійного фонду України.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Положеннями ст.8 Закону № 1058 передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 1 Закону № 1058 визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.1 ч.1 та ч.3 ст.24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у ч.1 ст.20 Закону №1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч.12 ст.20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, положеннями ч.10 ст.20 Закону № 1058 визначено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За змістом ст.106 Закону № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що підприємством із заробітної плати позивача утримувались суми страхових внесків.
Сам факт несплати МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго" страхових внесків до Пенсійного фонду України із заробітної плати позивача за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період з грудня 2007 року по серпень 2010 року, у жовтні 2010 року.
Враховуючи викладене суд прийшов до висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Даний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 31.10.2019 р. по справі № 235/7373/16 (адміністративне провадження № К/9901/42554/18), від 09.09.2019 р. по справі № 242/5448/16-а (адміністративне провадження № К/9901/39004/18).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просить про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного із рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією чи бездіяльністю.
Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до страхового стажу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 періоди його роботи з 1 грудня 2007 року по 31 серпня 2010 року та у жовтні 2010 року в МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго".
Крім того, положеннями ч.4 ст.45 Закону № 1058 визначено, що 4. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, оскільки судом визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 1 грудня 2007 року по 31 серпня 2010 року та у жовтні 2010 року в МКП "Цюрупинськтеплокомуненерго" за заявою від 17.09.2019 р., тому перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Херсонській області має здійснити з першого числа наступного місяця, тобто з 01.10.2019 р.
Суд зазначає, що пенсія, так само як і заробітна платня, є за своєю правовою природою взаємопов`язаними та рівнозначними формами соціального забезпечення, які виплачуються пенсіонерам та працівникам. Відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2019 р. порушуватиме право позивача мирно володіти своїм майном, гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Приписами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, тому сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про зобов`язання зарахувати до страхового стажу періоди роботи та здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) періодів роботи з 01.12.2007 р. по 31.08.2010 р., з 01.10.2010 р. по 30.10.2010 р. в міському комунальному підприємстві "Цюрупинськтеплокомуненерго".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вуд.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) періоди роботи з 01.12.2007 р. по 31.08.2010 р., з 01.10.2010 р. по 30.10.2010 р. в міському комунальному підприємстві "Цюрупинськтеплокомуненерго" та здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2019 р.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 112010000