
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
15 листопада 2019 р. м. Чернівці справа № 824/1365/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Маренич І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 від імені та в інтересах якого діють законні представники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, Сторожинецького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язати вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 від імені та в інтересах якого діють законні представники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулись до суду з адміністративним позовом до Сторожинецького районного відділу Управління ДМС в Чернівецькій області (далі - відповідач-1), Управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області (далі - відповідач-2), в якому просять :
- визнати протиправною відмову Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року "Про затвердження положення про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон";
- зобов`язати Сторожинецький районний відділ Управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області оформити та видати ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до положення про паспорт громадянина України.
Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 171 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяви на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не дотримано вимоги п.2, п.4 п.5 ч.5 ст.160 КАС України, зокрема стосовно п.2 ч.5 ст. 160 КАС України :
- позивачем не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача-1, відповідача-2 та відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Стосовно недотримання вимог п.4 п.5 ч.5 ст. 160 КАС України:
- позивачем вказано відповідачами Сторожинецький районний відділ Управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області та Управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області, однак позовні вимоги викладені обставини сформавано лише до Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд звертає увагу, що правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (19210 грн).
За подання до суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, або фізичною особою-підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (9605 грн).
За подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921 грн). За подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Судом встановлено, що позивачем подано адміністративний позов немайнового характеру, за подання якого передбачено сплату судового збору в сумі 768,40 гривень. До матеріалів справи додано квитанцію №1287495823.1 від 05.03.2019 р. про сплату судового збору в сумі 768,40 грн, однак судом встановлено, що вказаний платіжний документ підтверджує сплату судового збору в іншій адміністративній справі (№824/256/19-а).
Ухвалою суду від 25.04.2019 р. в адміністративній справі №824/256/19-а позовну заяву ОСОБА_1 від імені та в інтересах якого діють законні представники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, Сторожинецького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язати вчинити дії - повернуто позивачу.
Суд наголошує, що при повторному звернені до суду з позовом, позивач зобов`язується знову сплатити судовий збір. При цьому, сплачений судовий збір в адміністративній справі №824/256/19-а може бути повернуто позивачу на підставі подання відповідної заяви до суду, який прийняв рішення в адміністративній справі №824/256/19-а.
Таким чином, позивачу слід надати суду належні докази сплати судового збору за поданий адміністративний позов в сумі 768,40 гривень.
Окрім того, згідно з ч.1 ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов`язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб`єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов`язків, передбачених законом для даного суб`єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.
Для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді.
Відповідно до ч.2 ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальну діяльність, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття.
Положеннями статті 34 Цивільного кодексу України, серед іншого, передбачено, що особа вважається повнолітньою, якщо вона досягнула вісімнадцяти років.
З наданого позивачами копії свідоцтва про народження, вбачається, що ОСОБА_1 народився, ІНФОРМАЦІЯ_1 є повнолітнім, а тому на момент звернення до суду він має здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачами подано довіреності від 24.10.2018 року від ОСОБА_3 щодо представництва її інтересів ОСОБА_4 та від 24.10.2018 року від ОСОБА_2 щодо представництва його інтересів ОСОБА_4 , які видані виконуючим обов`язки старости ОСОБА_5 .
Однак, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 має здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що у справі відсутня довіреність або ордер, якою ОСОБА_1 уповноважує представника ОСОБА_4 представляти його інтереси.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 від імені та в інтересах якого діють законні представники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, Сторожинецького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язати вчинити дії залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.В. Маренич