
Справа № 560/3621/19
УХВАЛА
іменем України
15 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Майстер П.М., розглянувши позовну заяву Громадської організації "Батьківська ініціатива міста Хмельницького" до Хмельницької міської ради , Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Хмельницької міської ради, Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради, в якому просить:
- визнати недійсними строкові трудові договори (контракти), які були укладені до 28.09.2017 з керівниками закладів загальної середньої освіти міста Хмельницького та продовжені (пролонговані) без проведення конкурсу на посаду керівників закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності;
- визнати протиправними дії Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради щодо призначення керівників закладів загальної середньої освіти міста Хмельницького, без проведення конкурсу шляхом продовження дії контрактів на новий термін, які були укладені до 28.09.2017 р. та зобов`язати відповідача призначити конкурс на посаду керівників закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності м. Хмельницького по таким навчальним закладам: навчально-виховне об`єднання №1 «Школа-дитячий садок»; спеціалізована загальноосвітня школа 1-ІІІ ступенів № 8 м. Хмельницького; навчально-виховний комплекс № 10 м. Хмельницького; гімназія № 2 м. Хмельницького; спеціалізована загальноосвітня школи І-ІІІ ступенів № 12 м. Хмельницького; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 14; Хмельницький колегіум імені Володимира Козубняка; Хмельницька середня загальноосвітня школа № 18 І-ІІІ ступенів ім. Чорновола; навчально-виховне об`єднання № 23 м. Хмельницького; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 24; спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 27 імені Дмитра Іваха м. Хмельницького; Хмельницьке навчально-виховне об`єднання № 28; Хмельницька спеціалізована школа І ступеня № 30; технологічний багатопрофільний ліцей з загальноосвітніми класами м. Хмельницького імені Артема Мазура; навчально-виховний комплекс № 6 м. Хмельницького; навчально-виховний комплекс № 9 м. Хмельницького; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 13 імені М.К. Чекмана; Хмельницький ліцей № 17; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 25 імені Івана Огієнка; Хмельницька спеціальна загальноосвітня школа № 32; Хмельницький навчально-виховний комплекс № 4; Хмельницька гімназія № 1 імені Володимира Красицького; навчально-виховний комплекс № 7 м. Хмельницького; Хмельницький навчально-виховний комплекс № 31 «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад І ступеня»; Хмельницька спеціальна загальноосвітня школа № 33.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши вказану позовну заяву суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно з ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За змістом ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Статтею 1 Закону України “Про місцеве самоврядування” від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (Закон №280) визначено, що посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону №280 місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
При цьому, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету (ст. 5 Закону №280).
Відповідно до ст. 17 Закону №280 відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ (Закон №2493) встановлено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ч. 1 ст. 2 Закону №2493).
Згідно зі ст. 3 Закону №2493 посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні Zand v. Austria від 12.10.1978 вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд який розглянув справу не віднесену до його юрисдикції, не може вважатись "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи наведені вище норми законодавства, заклади середньої освіти м. Хмельницького мають статус комунальних організацій і не є органами місцевого самоврядування, а тому керівники закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності м. Хмельницького (навчально-виховне об`єднання №1 «Школа-дитячий садок»; спеціалізована загальноосвітня школа 1-ІІІ ступенів № 8 м. Хмельницького; навчально-виховний комплекс № 10 м. Хмельницького; гімназія № 2 м. Хмельницького; спеціалізована загальноосвітня школи І-ІІІ ступенів № 12 м. Хмельницького; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 14; Хмельницький колегіум імені Володимира Козубняка; Хмельницька середня загальноосвітня школа № 18 І-ІІІ ступенів ім. Чорновола; навчально-виховне об`єднання № 23 м. Хмельницького; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 24; спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 27 імені Дмитра Іваха м. Хмельницького; Хмельницьке навчально-виховне об`єднання № 28; Хмельницька спеціалізована школа І ступеня № 30; технологічний багатопрофільний ліцей з загальноосвітніми класами м. Хмельницького імені Артема Мазура; навчально-виховний комплекс № 6 м. Хмельницького; навчально-виховний комплекс № 9 м. Хмельницького; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 13 імені М.К. Чекмана; Хмельницький ліцей № 17; Хмельницька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 25 імені Івана Огієнка; Хмельницька спеціальна загальноосвітня школа № 32; Хмельницький навчально-виховний комплекс № 4; Хмельницька гімназія № 1 імені Володимира Красицького; навчально-виховний комплекс № 7 м. Хмельницького; Хмельницький навчально-виховний комплекс № 31 «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад І ступеня»; Хмельницька спеціальна загальноосвітня школа № 33) не обіймали посади в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.
Таким чином, посади керівників закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності м. Хмельницького не мають відношення до публічної служби.
За таких обставин, в даному випадку вимоги про визнання недійсними строкових трудових договорів (контрактів), які були укладені до 28.09.2017 з керівниками закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності міста Хмельницького стосуються трудових відносин, а тому не належать до категорії спорів, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція висвітлена у постановах Верховного Суду від 31.01.2018 року №802/3530/14-а, від 11.07.2018 №363/4064/16, від 22.08.2018 №826/13571/17.
Відтак, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що даний спір по суті є трудовим спором і виник поза межами публічно-правових правовідносин, тобто не є публічно-правовим, а тому не може бути розглянутий за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Оскільки, даний позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, то наявні правові підстави для відмови у відкритті провадження у цій справі.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Громадської організації "Батьківська ініціатива міста Хмельницького" до Хмельницької міської ради , Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Роз`яснити позивачу право на звернення з цим позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяП.М. Майстер