Рішення № 85675851, 15.11.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2019
Номер справи
520/6742/19
Номер документу
85675851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

15 листопада 2019 р. № 520/6742/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Тітов О.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні пенсії згідно до чинного законодавства;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати і виплатити та в подальшому виплачувати, ОСОБА_1 , пенсію відповідно до діючого Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постанови кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 „Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 „Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із розрахунку: - посадовий оклад - 3100,00 грн.; - військове звання (підполковник міліції) - 2200,00 гри.; - надбавка за вислугу років (50%) - 2650,00 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3975,00 грн.; - премія (63%) - 7512 грн. 75 коп.; - Всього - 19437 грн. 75 коп.; Основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга 31 рік) складає 16269 грн. 73 коп. Додатково до основного розміру пенсії нарахувати підвищену надбавку до пенсії за Постановою Кабінету Міністрів України № 355-2012р.- 20% - 3226 грн. 67 коп. Підсумок пенсії (з надбавками) складає 19.360 грн. 00 коп.;

- нарахувати та виплати борг по пенсії, який складає з 01 квітня 2012 року по 01 квітня 2019 року у сумі 74649 грн. 44 коп.;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення з військової служби та які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував у складі щомісячного пенсійного забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років, премія в розмірі 63% від посадового окладу до перерахунку пенсії не увійшли. Крім того, при проведенні даного перерахунку протиправно зменшено основний розмір пенсії з 83% на 70% грошового забезпечення.

Також позивач зазначає, що відповідач не донарахував та не виплатив йому пенсію за період з 01 квітня 2012 року по 01 квітня 2019 року у сумі 74649 грн. 44 коп.

У зв`язку із цим позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 року відкрито спрощене провадження по справі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 зупинено провадження у адміністративній справі №520/6742/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №240/5401/18.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана відповідачу та отримана останнім, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення.

На виконання ухвали суду відповідачем 22.07.2019 року надано відзив, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, та зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 року поновлено провадження по справі.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як пенсіонер МВС та отримує пенсію відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб”.

Як зазначено позивачем, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 20.03.2018 року за № 100/18307, яка надана відповідачем пенсійному органу.

Вказана довідка містить наступні складові за посадою нач. відд. дозан. москов. РВ ХДУ УМВСУ в Х/обл. - нач.відділу: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за спеціальне звання (підполковник поліції) - 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років - 50% - 2650 грн., премія - 1,68 % - 133,56 грн., всього: 8083,56 грн. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення з надбавкою - 5724, 92 грн.

З 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області №100/18307 від 20.03.2018 року.

У результаті цього змінились розміри та складові грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, а також основний розмір пенсії у відсотках з 83% до 70%.

На запит позивача Головне управління Пенсійного фонду надіслало Довідку №5973 від 11.09.2018р, в якій вказано, що розмір його пенсії станом на 1 грудня 2015 року становить: посадовий оклад - 1000,00 грн., оклад за військовим званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років 40% -452,0 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 41% - 648,62 грн., премія 12% - 267,67 грн., всього - 2498,29 гр. основний розмір пенсії: 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі - 2073,58 грн. Підвищення або надбавка до пенсії: Діти війни (з 01 по 31) - 66,43 грн. Підвищення за постановою КМУ 2012 р. № 355 - 725,75 грн., доплата до розміру пенсії зафіксованою індексацією - 150,00 грн. Індексація - 179,36 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 3195,12 грн.

7 листопада 2012 року Кабінет міністрів України прийняв постанову № 1294, згідно з якою Управління фінансового забезпечення і бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Харківській області перерахувало і 30 травня 2012 року надіслало до Пенсійного фонду Довідку № 100/18307 "Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії” починаючи з 1 квітня 2012 року.

У вказаній довідці підвищено надбавку та виконання особливо важливих завдань з 41% до 50% та премія з 12% до 63% - грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, сума грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинна скласти щомісячно 3867 грн. 99 коп. з 01.04.2012 року по 01.01.2016 року. Відповідно до довідки №5973 від 11.09.2018 року така в зазначений період складала 3195,12 грн.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч. 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 ( далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.

Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка, яка видана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 20.03.2018 року за № 100/18307 містить наступні складові: посадовий оклад – 3100,00 грн.; оклад за спеціальне звання (Підполковник Поліції) – 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років - 50% - 2650 грн., премія - 1,68 % - 133,56 грн., всього 8083,56 грн. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення з надбавкою - 5724, 92 грн.

Тільки ці складові враховані при обчисленні пенсії позивача з 01.01.2016 року.

Суд зазначає, що довідка, видана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області не містить інших складових грошового забезпечення, що відповідно виключає бездіяльність відповідача в частині неврахування цих надбавок при перерахунку пенсії ОСОБА_1

Не містить вказана довідка також додаткових надбавок до основного розміру пенсії за Постановою Кабінету Міністрів України № 355 у розмірі - 3226 грн. 67 коп.

У зв`язку з чим позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не врахування додаткових видів грошового забезпечення у виді надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3975,00 грн.; премії (63%) - 7512 грн. 75 коп., додаткової надбавки до основного розміру пенсії за Постановою Кабінету Міністрів України № 355 у розмірі - 3226 грн. 67 коп., не підлягають задоволенню, оскільки такі складові не зазначені у відповідній довідці.

Натомість, у матеріалах справи містяться щодо позивача: довідка №5973 від 11.09.2018 року видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та довідка №100/18307 від 30.05.2012 року Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Харківській області "Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії” починаючи з 1 квітня 2012 року.

У першій розмір пенсійного забезпечення позивача складає - 3195,12 коп. станом на 01.12.2015 року, у другій з 01.04.2012 - 3867, 99 грн.

Враховуючи обов`язок здійснення пенсійним органом нарахування пенсії на підставі наданих йому відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, суд зазначає, що розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у таких довідках.

З наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не врахувало довідку №100/18307 від 30.05.2012 року Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Харківській області "Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії”, якою встановлено позивачу пенсію у більшому розмірі з 01.04.2012 року.

Позивач просить суд нарахувати та виплати борг по пенсії, який складає з 01 квітня 2012 року по 01 квітня 2019 року у сумі 74649 грн. 44 коп..

Судом вставлено, що після 01.04.2012 року наступний перерахунок пенсії відбувся з 01.01.2016 року на підставі довідки №100/18307 від 20.03.2018 року. Також суд погоджується з доводами викладеними у відзиві на позовну заяву та зазначає, що позивач не надав детального розрахунку заборгованості за спірний період.

З урахуванням наведеного та з метою ефективного захисту прав, позовна вимога підлягає частковому задоволенню шляхом: зобов`язання відповідача нарахувати та виплати заборгованість позивачу по пенсії за період з 01.04.2012 року по 31.12.2015 року з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 83% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 (набрала чинності з 1 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена у 1995 році, її розмір складав 83% від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання протиправними дій останнього щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії, залишеного в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

З урахуванням вищевказаного, суд доходить висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 83% на 70% грошового забезпечення, а тому, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 83% до 70% грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Крім того, представник позивача, звертаючись до суду із позовом, порушив питання, що стосується здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи ст.ст. 2, 3, 14 КАС України щодо обов`язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 242, 243, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні пенсії ОСОБА_1 згідно до чинного законодавства.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) пенсію відповідно до діючого Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постанови кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 „Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із розрахунку основного розміру пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга 31 рік).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) заборгованість по пенсії за період з 01.04.2012 року по 31.12.2015 року з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 80 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов