
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
15 листопада 2019 р. Справа № 480/4566/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимоги та постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області, Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Сумській області від 02.05.2018 № Ф-15-23-У про сплату боргу з єдиного внеску в розмірі 6035,29 грн.
- визнати протиправною та скасувати постанову Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби від 23.10.2018 про відкриття виконавчого провадження № 57496703 по примусовому виконанню вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.05.2018 № Ф-15-23-У.
Суд залишає дану позовну заяву без руху як таку, що подана з порушенням ст. 161 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (9605,00 грн.).
Крім того, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн.).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У своєму позові ОСОБА_1 просить визнати протиправною та скасувати вимогу від 02.05.2018 № Ф-15-23-У, якою її зобов`язано сплатити борг по єдиному внеску в розмірі 6035,29 грн. та постанову державного виконавця від 23.10.2018 про відкриття виконавчого провадження № 57496703.
Таким чином позивачем заявлено вимоги майнового (скасування вимоги) та немайнового характеру (скасування постанови про відкриття виконавчого провадження) тобто сума судового збору, яка має бути сплачена при зверненні до суду із даним позовом складає 1536,80 грн. (768,40 грн. за майнову та 768,40 грн. за немайнову вимоги).
Однак, позивачем не надано доказів сплати судового збору в належному розмірі.
Крім того, згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто строк звернення до суду, окрім норм КАС України, може бути встановлений також іншими законами.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов`язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Таким чином строк на оскарження спірної вимоги складає 10 календарних днів. Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 31.01.2019 по справі № 802/983/18-а.
Позивачем оскаржено вимогу № Ф-15-23-У, яка була прийнята ГУ ДФС у Сумській області 02.05.2018. При цьому позивач не зазначила, коли їй стало відомо про таку вимогу та не надала відповідних доказів того, що про вимогу їй стало відомо у 2019 році.
Зважаючи на викладене, позивач звернулась до суду із пропуском строку, встановленого ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Також суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з пунктом 1 частини 2 вищевказаної статті позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Так, позивачем оскаржена постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження № 57496703, прийнята 23.10.2018, а до суду ОСОБА_1 звернулась лише 08.11.2019, про що свідчить штамп на конверті, яким позов направлено до суду.
В позовній заяві позивач зазначила, що про спірну постанову дізналась із АСВП Міністерства юстиції України 07.11.2019, однак належних та допустимих доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду не надала.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Позивач не подала зави про поновлення пропущеного строку звернення до суду для оскарження вимоги про сплату боргу, а в позовній заяві не зазначила обґрунтувань поважності причин пропуску такого строку, а також строку оскарження постанови державного виконавця.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати суду:
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку щодо оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.05.2018 № Ф-15-23-У та окрему заяву щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду щодо оскарження постанови державного виконавця від 23.10.2018 про відкриття виконавчого провадження № 57496703, підтверджені належними доказами;
- докази сплати судового збору за вимоги майнового характеру на суму 768,40 грн. за наступними реквізитами:
Отримувач УК у м. Сумах/м. Суми/22030101
Код отримувача (код ЄДРПОУ) 37970593
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA568999980000034312206084030
Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимоги та постанови - залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета