
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
14 листопада 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/3591/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій протиправними та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
24 вересня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою, з урахуванням уточненої позовної заяви /а.с. 32-35/, до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, у якій просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, викладені листом від 16.09.2019 №07-46/4725, щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , як заміненій стороні стягувача у виконавчому листі по справі №2-а-617/2009 року, виданому Лубенським міськрайонним судом Полтавської області, недоплаченої одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю померлому 13.10.2018 року ОСОБА_2 , як інваліду 2 групи, в розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом станом на день її виплати;
- стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на користь ОСОБА_1 , як заміненій стороні стягувача у виконавчому листі по справі №2-а-617/2009 року виданому Лубенським міськрайонним судом Полтавської області, недоплаченої одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю померлому 13.10.2018 року ОСОБА_2 як інваліду 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом станом на день її виплати ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а саме, стягнути грошові кошти в сумі 167369,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач є стягувачем у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа по справі №2-а-617/2009, виданого Лубенським міськрайонним судом Полтавської області. Позивач вважає, що відповідачем належним чином не виконано судове рішення у справі №2-а-617/2009 р., внаслідок чого стягувачу ОСОБА_1 не доплачено кошти в сумі 167369,40 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3591/19, клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження задоволено, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
28 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ним вірно виконано судове рішення у справі №2-а-617/2009.
У ході розгляду даної справи судом встановлено, що постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 25.06.2009 у справі № 2-а-617/2009 рік позов ОСОБА_2 - задоволено частково. Зобов`язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 недоплачену одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, відповідно до вимог ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом станом на день її виплати. Судові витрати віднесено за рахунок держави.
23 жовтня 2013 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області видано виконавчий лист у справі №2-а-617/2009 р про зобов`язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації провести перерахунок та виплати ОСОБА_2 недоплачену одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом станом на день її виплати.
Ухвалою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 20 червня 2019 року у справі №2-а-617/09 заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження задоволено. Замінено стягувача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на його правонаступника ОСОБА_1 (дружина), ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , у виконавчому листі по справі №2-а-617/2009 р., виданому за постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 25 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про перерахунок та виплату одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров`ю особі, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 недоплачену одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до статті 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом станом на день її виплати.
Як зазначено позивачем у позовній заяві, на виконання судового рішення у справі №2-а-617/09 станом на 22 серпня 2019 року ОСОБА_1 виплачено грошові кошти одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю, як інваліду 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до статті 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 20415,60 грн.
26 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради із заявою /а.с. 13/, у якій просила якнайшвидше провести доплату неповністю виплаченої їй, як заміненій стороні стягувача у виконавчому листі по справі №2-а-617/2009, виданому Лубенським міськрайонним судом Полтавської області, одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю померлому ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_2 , як інваліду 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до статті 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом станом на день її виплати, якими є грошові кошти в сумі 167369,40 грн., на яку отримала лист Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради від 16.09.2019 №07-46/4725, яким позивача повідомлено, що виплата сум, про які зазначено в заяві проводилась органами Казначейства за бюджетною програмою КПКВК 3504040 "Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державною", а не Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради /а.с. 12/.
Отже, спірні відносини у даній справі №440/3591/19 виникли у зв`язку з тим, що відповідачем, на думку позивача, неналежним чином виконана постанова Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 25.06.2009 у справі №2-а-617/2009р, з метою примусового виконання якої 23 жовтня 2013 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області видано виконавчий лист.
Разом з тим, усі процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень в адміністративній справі, урегульовано розділом ІV "Процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах" Кодексу адміністративного судочинства України, яким не передбачено можливості вирішення в порядку позовного провадження вимог особи-позивача, що випливають з обставин невиконання або неналежного виконання судового рішення відповідачем.
Згідно з положеннями частини 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (частина 8 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Крім того, відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, приписами статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Суд зауважує, що зазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за Кодексом адміністративного судочинства України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18).
Суд, проаналізувавши предмет позову у цій справі, дійшов висновку, що він фактично спрямований на виконання іншого судового рішення - постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 25.06.2009 у справі №2-а-617/2009р.
У спірних відносинах позивач, як правонаступник ОСОБА_2 , зазначає про обставини, з якими стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України пов`язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. За вказаних обставин, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред`являти новий адміністративний позов.
У зв`язку з цим, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі №440/3591/19.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15, від 03.04.2019 у справі №820/4261/18.
Відповідно до частини 2 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1673 грн. 69 коп., що підтверджується квитанцією Лубенського відділення Полтавського ГРУ АТ КБ "ПриватБанк" №0.0.1483244557.1 від 03 жовтня 2019 року /а.с. 6/.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином, зважаючи на закриття провадження у справі, суд вважає за необхідне повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачену відповідно до квитанції Лубенського відділення Полтавського ГРУ АТ КБ "ПриватБанк" №0.0.1483244557.1 від 03 жовтня 2019 року суму судового збору у розмірі 1673 грн. 69 коп. (одна тисяча шістсот сімдесят три гривні шістдесят дев`ять копійок).
На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі №440/3591/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій протиправними та стягнення коштів.
Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачену відповідно до квитанції Лубенського відділення Полтавського ГРУ АТ КБ "ПриватБанк" №0.0.1483244557.1 від 03 жовтня 2019 року суму судового збору у розмірі 1673 грн. 69 коп. (одна тисяча шістсот сімдесят три гривні шістдесят дев`ять копійок).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич