Рішення № 85674733, 22.10.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
280/4050/19
Номер документу
85674733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 жовтня 2019 року Справа № 280/4050/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 17, код ЄДРПОУ 41816252)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд

- визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0069255607 від 13 червня 2019 року;

- зобов`язати ГУ ДФС України здійснити зарахування до інтегрованої картки платника податків TOB “МЖК “Південний” 36370,61грн., єдиного соціального внеску на фонд оплати праці з найманих працівників, сплаченого відповідно до: платіжного доручення №6 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 11053,06 грн.; платіжного доручення №9 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 317,55 грн.; платіжного доручення №24 від 12 липня 2018 року суми в розмірі 25000,00 грн.

Ухвалою судді від 23 серпня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а перше судове засідання призначено на 11 вересня 2019 року.

11 вересня 2019 року в судовому засіданні протокольною ухвалою суду розгляд справи відкладено на 16 жовтня 2019 року.

16 жовтня 2016 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” до суду надійшло клопотання, в якому просить розглянути справу за відсутності представника позивача. Просить суд позовні вимоги заволинити у повному обсязі.

Позовна заява обґрунтована тим, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0069255607 від 13 червня 2019 року відображає період порушення податкового законодавства, на думку начальника Мелітопольського управління ГУ ДФС у Запорізькій області, з 21 травня 2019 року до 22 травня 2019 року. Вказує, що це не відповідає дійсності, оскільки строк сплати єдиного внеску TOB «МЖК «Південний» не було порушено. Всі платежі єдиного соціального внеску вносилися в строк, встановлені ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Після отримання оскаржуваного рішення TOB «МЖК «Південний» встановлено, що саме не зарахування органами доходів і зборів єдиного соціального внеску, сплаченого TOB «МЖК «Південнний» у липні місяці 2018 року призвели до податкового боргу у наступних періодах.

Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№38075 від 12 вересня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Молочно-жировий комбінат «Південний» належним чином не виконувались норми статті 9 №2464, а саме єдиний внесок на відповідні рахунки сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку. У зв`язку з чим Головним управління ДФС у Запорізькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13 червня 2018 року № 0069253607 на загальну суму 6 289,10 грн., у тому числі штраф у розмірі 6 226,84 грн. та пеня у розмірі 62,26 грн. Вказує, що платіжні доручення №6 від 06 липня 2018 року, №9 від 06 липня 2018 року та №24 від 12 липня 2018 року містять всі обов`язкові реквізити. У призначені платежу даних платіжних доручень зазначений код ЄДРПОУ 31176910, що присвоєний Приватному підприємству «Молокозавод-Олком». Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю «Молочно-жировий комбінат «Південний» відповідно до зазначених платіжних доручень перерахувало кошти у розмірі 36 370,61 грн. на рахунок єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування Приватного підприємства «Молокозавод-Олком» (код ЄДРПОУ 31176910), про що зазначено у призначені платежу платіжних доручень. Перерахування платником податків коштів за іншого платника податків не заборонено чинним законодавством України. У зв`язку з чим, відсутні будь-які правові підстави для задоволення позовної вимоги Позивача щодо зобов`язання ГУ ДФС у Запорізькій області; здійснити зарахування до інтегрованої картки платника податків TOB «МЖК «Південний» єдиного внеску, сплаченого відповідно до платіжних доручень №6 від 06 липня 2018 року, №9 від 06 липня 2018 року та №24 від 112 липня 2018 року.

Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі про що свідчить його клопотання.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Молочно-жировий комбінат «Південний» зі свого р/р НОМЕР_1 в AT «Альфа Банк» м. Київ, здійснило сплату єдиного соціального внеску на фонд оплати праці з найманих працівників шляхом перерахування до ГУ Державної казначейської служби України у Запорізькій області на розрахунковий рахунок №37196201010832, МФО 39521850 отримувач: Мелітопольське управління ДФС України у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 39521850:

- платіжним дорученням №6 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 11053,06 грн.;

- платіжним дорученням №9 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 317,55 грн.;

- платіжним дорученням №24 від 12 липня 2018 року суми в розмірі 25000,00 грн.;

Загальна сума сплаченого до бюджету податку склала 36370,61 грн. при цьому зазначивши у графі "Призначення платежу: код платника податку 31176910, який належить Приватному Підприємству «Молокозавод - ОЛКОМ» та вказавши код платежу 1010000 (єдиний соціальний внесок).

Оскільки, сума 36370,61грн. не була зарахована органами ДФС до інтегрованої картки платника податків TOB «МЖК «Південний» протягом липня 2018 року, це призвело до зменшення позитивного сальдо розрахунків платника з бюджетом в календарній черговості його виникнення протягом 2018 – 2019 років., та, як наслідок, виникненню податкового боргу, що підтверджується розшифровкою нарахованих та сплачених до бюджету податків по єдиному соціальному внеску (з електронного кабінету платника податків TOB «МЖК «Південний», підрозділ «стан розрахунків з бюджетом).

20 червня 2019 року на поштову адресу товариства з обмеженою відповідальністю «Молочно-жировий комбінат «Південний» (надалі за текстом - TOB «МЖК «Південний») надійшло рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0069255607 від 13 червня 2019 року.

Не погоджуючись з рішенням №0069255607, TOB «МЖК «Південний» здійснено адміністративне оскарження шляхом подання скарги до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі.

10 липня 2019 року TOB «МЖК «Південний» отримано рішення ДФС України про результати розгляду скарги № 37500/6/99-99-11-05-02-25 від 05 серпня 2019 року, яким залишено без задоволення скаргу позивача, а рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13 червня 2019 року № 0069255607 ГУ ДФС у Запорізькій області залишено без змін.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає за необхідне зазначити про таке.

У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) (частина 5 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Згідно з частиною 7 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.

При цьому, приписами частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до пункту 1 частини 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається: день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Таким чином, за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.

Разом з тим, нормами Бюджетного кодексу України, а саме, частиною першою статті 43 та частиною п`ятою 5 статті 45, передбачено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Крім цього, пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

Судом встановлено, що зі свого р/р НОМЕР_1 в AT «Альфа Банк» м. Київ, здійснило сплату єдиного соціального внеску на фонд оплати праці з найманих працівників шляхом перерахування до ГУ Державної казначейської служби України у Запорізькій області на розрахунковий рахунок №37196201010832, МФО 39521850 отримувач: Мелітопольське управління ДФС України у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 39521850:

- платіжним дорученням №6 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 11053,06 грн.;

- платіжним дорученням №9 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 317,55 грн.;

- платіжним дорученням №24 від 12 липня 2018 року суми в розмірі 25000,00 грн.;

Загальна сума сплаченого до бюджету податку склала 36370,61 грн.

Однак у графі "Призначення платежу: код платника податку зазначено 31176910, який належить Приватному Підприємству «Молокозавод - ОЛКОМ». Разом з тим, код платежу 1010000 (єдиний соціальний внесок).

Таким чином, при розгляді справи судом встановлено, що позивачем правильно визначено найменування платника податку, однак помилково вказано невірний код ЄДРПОУ. Інші реквізити відповідають Товариству з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний”.

Суд не погоджується з позицією податкового органу, оскільки кошти у сумі 36370,61 грн. списані з розрахункового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний”. Тому приходить до висновку про те, що не можна вважати що Товариством з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” не сплачено податок вчасно.

Суд вважає за необхідне зазначити, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений законом, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у межах законодавчо встановленого строку для такої сплати платник не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду ЄДРПОУ платника у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання.

Таке правозастосування узгоджується з висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 16 червня 2015 року у справі 21-377а15.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що податковим органом безпідставно застосовано штраф до Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний”, передбачених пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Доводи викладені у відзиві не спростовують і не дають підстав вважати, що відповідачем правильно застосовано норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, Рішення ГУ ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0069255607 від 13 червня 2019 року підлягає скасуванню, через що суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ДФС України здійснити зарахування до інтегрованої картки платника податків TOB “МЖК “Південний” 36370,61грн., єдиного соціального внеску на фонд оплати праці з найманих працівників, сплаченого відповідно до: платіжного доручення №6 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 11053,06 грн.; платіжного доручення №9 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 317,55 грн.; платіжного доручення №24 від 12 липня 2018 року суми в розмірі 25000,00 грн.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (стаття 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідачем не доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” підлягає задоволенню.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (частина 1 статті 132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб`єктом владних повноважень у справі було Головне управління ДФС у Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1921 грн. 00 коп.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 17, код ЄДРПОУ 41816252) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0069255607 від 13 червня 2019 року;

Зобов`язати ГУ ДФС України здійснити зарахування до інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 17, код ЄДРПОУ 41816252) 36370,61грн., єдиного соціального внеску на фонд оплати праці з найманих працівників, сплаченого відповідно до платіжного доручення №6 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 11053,06 грн.; платіжного доручення №9 від 06 липня 2018 року суми в розмірі 317,55 грн.; платіжного доручення №24 від 12 липня 2018 року суми в розмірі 25000,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Молочно-жировий комбінат “Південний” (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 17, код ЄДРПОУ 41816252) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 1921 грн. 00 коп.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 жовтня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов