Постанова № 8567363, 29.03.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2010
Номер справи
2а-1733/10/1270
Номер документу
8567363
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія № 6.14

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 березня 2010 року Справа № 2а-1733/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ципко О.В.,

при секретарі: Лемба А.В.,

за участю прокурора заявника: Майбороди О.О. посвідчення № 672,

представників сторін:

від позивача: Грідіна К.С.(доручення № 175/09-25 від 08.01.2010 року),

від відповідача: не зявися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» про стягнення заборгованості на загальнообовязкове державне пенсійне страхування,-

ВСТАНОВИВ

09 березня 2010 року прокурор м. Первомайська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області звернулося до суду з позовом до державного підприємства «Первомайськвугілля», в якому зазначив, що державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області 06.10.2003р. Але в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим станом на 22.02.2010 року за період з 01.01.2010 року по 01.02.2010 року утворилась заборгованість в сумі 36937,49 грн. У звязку з вищенаведеним, прокурор в інтересах позивача просить стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі ВП «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» заборгованість по сплаті внесків у сумі 36937,49 грн.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, суду надали аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, був повідомлений про слухання справи належним чином. Надав до суду відзив, в якому пояснив, що на теперішній час у звязку з відсутністю грошових коштів на рахунку підприємства погасити заборгованість не має можливості, однак при надходженні грошових коштів на розрахунковий рахунок ВП «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» сума заборгованості зі спалити страхових внесків буде сплачена.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

В судовому засіданні встановлено, що державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 06.10.2003 року.(а.с.4)

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.

Частиною 2 ст.106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

В порушення вищевказаних норм Закону державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» не сплачує страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у звязку з чим, станом на 22.02.2010 року за період з 01.01.2010 р. по 01.02.2010 р. утворилась заборгованість в сумі 36937,49 грн. за рахунок несплати страхових внесків нарахованих за грудень 2009 року.

З 01.01.2004 року вступив в дію Закон України "Про загальнообов'язкове державі пенсійне страхування", згідно якого у п.15. ст.106 визначено, що строк давності що стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до ч.12 ст.20 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобовязаннями із сплати податків, інших обовязкових платежів, передбачених законом, або зобовязань перед іншими кредиторами, зобовязання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобовязаннями, крім зобовязань щодо виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. А тому вказані кошти зараховані в рахунок погашення заборгованості відповідача за попередні періоди.

У звязку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.6 вищевказаного Закону направлялась вимоги про сплату боргу № Ю-152/12 від 22.02.2010 р. на суму 36937,49 грн.(а.с.5).

Як вбачається з матеріалів справи, вищевказана вимога була отримана відповідачем, про що свідчить підпис повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 6), не оскаржив їх та не узгодив з органами ПФУ суми недоїмки. Сума заборгованості в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 01.01.2010 р. по 01.02.2010 р. в сумі 36937,49 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки відповідач вимогу не оскаржив, в добровільному порядку суму заборгованості до УПФУ не перерахував.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14, 15, 17, 20, 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, ст. ст. 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» про стягнення заборгованості на загальнообовязкове державне пенсійне страхування - задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю з якості вугілля і стандартів» ЄДРПОУ 32320594 (93200, Луганська область, м.Первомайськ, вул. Куйбишева, 18а, р/р 2600930184689 б/в ЛЦВ ПІБ м.Первомайська, МФО 304308) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, ЄДРПОУ 21792413 (93200, Луганська область, м. ,Первомайськ, вул.Куйбишева,16а, р/р 25609312734, 25608312734 в ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 304665) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 36937,49 грн. (тридцять шість тисяч девятсот тридцять сім 49 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанову складено в повному обсязі та підписано 29.03.2010 року.

Суддя О.В. Ципко