Рішення № 85661582, 08.11.2019, Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
394/1087/19
Номер документу
85661582
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

У к р а ї н а

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.11.2019 2-о/394/43/19

394/1087/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2019 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого: судді - Запорожець О.М.

при секретарі: Лясковській О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Новоархангельський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про встановлення факту, що має юридичне значення

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, посилаючись на те, що він, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . У його доньки, яка не перебуває у шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт Старобешеве Донецької області, народилася донька ОСОБА_3 . Про народження ОСОБА_3 , відділом реєстрації актів цивільного стану Старобешівського районного управління юстиції Міністерства юстиції ДНР, 07 вересня 2019 року складено актовий запис №130 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 .

При народженні дитини закладом охорони здоров`я було видано медичне свідоцтво про народження №1280 від 02 вересня 2019 року.

Однак, ці документи не відповідають вимогам законодавства України, оскільки вони були видані на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

У зв`язку з цим наявні документи не можуть бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», що підтверджується відповіддю Новоархангельського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.

Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для того, щоб його донька мала змогу зареєструвати дитину в органах реєстрації актів цивільного стану на території України, та отримати свідоцтво про народження дитини.

Заявник просить суд встановити факт народження дитини ОСОБА_3 яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт. Старобешеве, Старобешівського району, Донецької області, Україна, а також встановити дані про її батьків,- батька: ОСОБА_4 , громадянин України, (відомості внести відповідно ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України); матері: ОСОБА_2 , громадянка України.

Заявник в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву в якій просив справу слухати у його відсутність, позов підтримує в повному обсязі, просить його задовольнити.

Представник заінтересованої особи – Новоархангельського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області в судове засідання не з`явився, надіслав суду заяву у якій розгляд справи просив проводити за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню виходячи з наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт Старобешеве Старобешівського району Донецької області народилася ОСОБА_3 , її батьком записано ОСОБА_4 , матір, її батьком записано ОСОБА_4 , матір`ю – ОСОБА_2 (світлокопія свідоцтва про народження видане відділом реєстрації актів цивільного стану Старобешівського районного управління юстиції Міністерства юстиції ДНР серії НОМЕР_1 ) /а.с.7/

Вище вказаний факт підтверджується медичним свідоцтвом про народження №1280 виданим 02 вересня 2019 року Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства /а.с.8/

Відповідно до світлокопії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт Старобешеве Старобешівського району Донецької області /а.с.9/.

Про вказане також свідчить світлокопія свідоцтва про народження (серія НОМЕР_3 ) ОСОБА_2 , відповідно до якого її батьком записано ОСОБА_1 (заявника у справі), матір`ю – ОСОБА_5 /а.с.11/

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

З даної норми процесуального права випливає, що суд в разі наявності певних доказів повинен встановити факт народження дитини.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вказує на те, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правого режиму на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов`язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв`язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.

За приписами абзацу 4 п. 8 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження копії такого рішення або будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в день її пред`явлення заявником.

Ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правого режиму на тимчасово окупованій території України» визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Виходячи із положень даної статті документ, а саме свідоцтво про народження ОСОБА_3 видане органами на окупованій території є недійсним на всій території України і не створює правових наслідків.

Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення народження дитини на тимчасово окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі ««Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 315 ЦПК.

Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що у зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території».

Новоархангельським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації народження у зв`язку з тим, що останнім пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження /а.с.13/

Проведення державної реєстрації народження онуки заявника не можливе в будь якому органі ДРАЦС, на підконтрольній території України, оскільки останнім пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Як зазначено вище ІНФОРМАЦІЯ_3 вересня 2019 року в смт Старобешеве Старобешівського району Донецької області(територія є тимчасово окупованою) народилася ОСОБА_3 її батьком записано ОСОБА_4 , матір`ю – ОСОБА_2 (світлокопія свідоцтва про народження видане відділом реєстрації актів цивільного стану Старобешівського районного управління юстиції Міністерства юстиції ДНР серії НОМЕР_1 ) /а.с.7/

Відповідно до світлокопії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт. Старобешеве Старобешівського району Донецької області /а.с.9/.

Крім того, із світлокопії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 , вбачається, що її батьком записано ОСОБА_1 (заявника у справі), матір`ю – ОСОБА_5 /а.с.11/

Оскільки заявник є громадянином України та дідом малолітньої ОСОБА_3 , яка народилася на території, яка є тимчасово окупованою, після її народження не може отримати свідоцтво про її народження відповідного зразку, а отримане свідоцтво про народження /а.с.7/ не може бути використане заявником для реєстрації народження на території України та не визнається державними органами України, а тому з метою захисту законних прав та інтересів громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, суд приходить до виваженого висновку про задоволення заяви, оскільки даний факт знайшов своє підтвердження у суді на підставі досліджених письмових доказів.

На підставі наведеного, та керуючись ст. ст. 263, 264, 265, 315, 319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд -

В И Р І Ш И В:

Заяву задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення про те, що ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт Старобешеве Старобешівського району Донецької області Україна, а також встановити дані про батьків: батько - ОСОБА_4 ; мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка смт Старобешеве Старобешівського району Донецької області Україна громадянка України.

Ідентифікаційні дані учасників:

ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 .

Новоархангельський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградської області в Кіровоградській області, місцезнаходження вул. Слави, 35 смт Новоархангельськ Кіровоградської області, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 22216522.

Рішення про встановлення факту народження особи підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, але його оскарження не зупиняє його виконання.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Копію судового рішення, негайно після проголошення надіслати заявнику та до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.

Суддя: