Рішення № 85660959, 12.11.2019, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
350/1447/19
Номер документу
85660959
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 350/1447/19

Провадження № 2/350/577/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 листопада 2019 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Максиміва І.В.

з участю секретаря Видойник І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення переплати щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання,

ВСТАНОВИВ:

У своїй позовній заяві позивач Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації просить ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача ОСОБА_1 на свою користь, переплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окуповпної території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, які завдали збитків державному бюджету в розмірі 1539 грн. 87 коп. та судові витрати по справі в розмірі 1921 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 17 грудня 2015 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та йому було призначено допомогу з 17 грудня 2015 року по 16 червня 2016 року.

Щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам призначається та виплачується відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою КМУ 01.10.2014 № 505. Для призначення грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання до уповноваженого органу та подає відповідну заяву про надання грошової допомоги або заяву, в якій повідомляє про зміни або відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги та до установи уповноваженого банку для відкриття поточного рахунку. У заяві зазначаються зареєстроване та фактичне місце проживання; наявність у будь-кого з членів сім`ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; наявність у володінні всіх членів сім`ї транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції; місце роботи працездатного віку та час, з якого особа там працює, перебування на обліку та отримання допомоги в інших управліннях соціального захисту населення України.

З метою перевірки достовірності даних ОСОБА_1 та уникнення подвійної виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам, Управлінням соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації улютому 2016 року було направлено електронний запит до ДП "Інформаційно-обчислювального центру Мінсоцполітики України". Відповідно до інформації наданої ДП "Інформаційно-обчислювального центру Мінсоцполітики України", ОСОБА_1 одночасно перебував та одержував адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в інших управліннях соціального захисту населення України, а саме: з 04 лютого 2015 року в УСЗН Калуської міської ради Івано-Франківської області; з 17 грудня 2015 року в УСЗН Рожнятівської райдержадміністпрації Івано-Франківської області; з 12 січня 2016 року в департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради; з 15 січня 2016 року в УСЗН Стрийської міської ради Львівської області; з 25 лютого 2016 року в УСЗН Монастирської райдержадміністрації Тернопільської області.

Через подання відповідачем ОСОБА_1 неправдивої інформації, Управлінням соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації призначено та зайво виплачено кошти державного бюджету в розмірі 1539 грн. 87 коп.

За результатами перевірки, управлінням зроблено перерахунок та з квітня 2016 року припинено виплату щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, зокрема ОСОБА_1

Державною фінансовою інспекцією України в Івано-Франківській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів в управлінні праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, зокрема щодо використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

За результатами ревізії встановлено, що через подання відповідачем неправдивої інформації Управлінням соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації призначено та зайво виплачено кошти держпавного бюджету в розмірі 1539 грн. 87 коп.

Крім того, Державною фінансовою інспекцією України в Івано-Франківській області зобов`язано Управління соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації стягнути з відповідача ОСОБА_1 зайво виплачені кошти на вищевказану суму.

На адресу фактичного місця проживання відповідача ОСОБА_1 неодноразово направлялися письмові повідомлення про виникнення переплати та суму переплати допомоги, проте, станом на серпень 2019 року зайво виплачені кошти відповідачем не повернуто, а тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача Управління соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації Луцик О.І. у судове засідання не з`явилася, направила суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала повністю, просила про задоволення позову, не заперечила проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явився повторно, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не подав, заяв про неможливість прибуття до суду та відкладення судового розгляду не подавав.

На підставі письмової заяви представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, за відсутності сторін, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст. 247, 280-282 ЦПК України.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. ст.12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: зокрема письмовими доказами, показаннями свідків.

Згідно ч. 1 ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що на підставі письмової заяви ОСОБА_1 , останній 17 грудня 2015 року взятий на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою № 2610000083 від 17.12.2015 (а.с.6-7).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації від 31.12.2015 «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання», призначено виплату допомоги переміщеним особам: ОСОБА_1 на проживання з 17грудня 2015 року по 16 лютого 2016 року у розмірі 442 грн., з 17 лютого 2016 року по 16 квітня 2016 року у розмірі 221 грн. (а.с.8).

Як вбачається з довідки управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації, ОСОБА_1 з грудня 2015 року по червень 2016 року одержав допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 1539 грн. 87коп (а.с.9).

Відповідач ОСОБА_1 одночасно перебував та одержував адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в інших управліннях соціального захисту населення України, а саме: з 04 лютого 2015 року в УСЗН Калуської міської ради Івано-Франківської області; з 17 грудня 2015 року в УСЗН Рожнятівської райдержадміністпрації Івано-Франківської області; з 12 січня 2016 року в департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради; з 15 січня 2016 року в УСЗН Стрийської міської ради Львівської області; з 25 лютого 2016 року в УСЗН Монастирської райдержадміністрації Тернопільської області, що підтверджується листами № 01-12/1102/08 Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 30 березня 2016 року, № 827/16-00/13 Департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради від 05 квітня 2016 року, № 418 Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Львівської області від 06 квітня 2016 року, № 660 Управління соціального захисту населення Монастирської райдержадміністрації Тернопільської області від 13 квітня 2016 року (а.с.9-12).

20 вересня 2016 року головним державним фінансовим інспектором відділу інспектування у соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області Шевчишин В.С. складено Акт № 04-21/17 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів в Управлінні праці та соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2016 року. Проведеною ревізією встановлено, що Управлінням соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації відповідачу ОСОБА_1 призначено та виплачено грошову допомогу за період з 17 грудня 2015 року по 30 квітня 2016 року в розмірі 1539 грн. 87коп. (в тому числі за грудень 2015 року – 213 грн. 87 коп., за січень березень 2016 року – 1326 грн).

Як наслідок, через подання недостовірної інформації ОСОБА_1 Управлінням соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації призначено та зайво виплачено кошти з державного бюджету на вищевказану суму (а.с.13-15).

Механізм призначення та виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам регламентує Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, зі змінами.

Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Згідно з п. 11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (п. 12 Порядку).

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

Ст. 12 вищезгаданого закону передбачено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставина, коли внутрішньо переміщена особа подала недостовірні дані.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної адресної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідач діяв недобросовісно, оскільки подав неправдиву інформацію, внаслідок чого отримав допомогу переміщеним особам на проживання

Проаналізувавши вищевикладені обставини, виходячи з принципів законності, об`єктивності, розумності та справедливості, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги.

Відповідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача в користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1921 грн., згідно платіжного доручення від 20.08.2019 року № 14.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 89, 141, 247, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про про стягнення переплати щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Управління соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації (р/р № 35218044004669, МФО 820172, ідентифікаційний код юридичної особи 03193330), переплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 1539 (одна тисяча п`ятсот тридцять дев`ять гривень 87 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню судових витрат по справі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.

За заявою відповідача, поданою до суду у тридцятиденний строк з часу отримання його копії, рішення може бути переглянуте Рожнятівським районним судом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Максимів І.В.

Текст рішення складений 12 листопада 2019 року.