
Справа № 560/3169/19
РІШЕННЯ
іменем України
14 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Хмельницької області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в колгоспі «Іскра» з 28.09.1983 по 10.10.1985 до страхового стажу, а також нарахувати та виплачувати пенсію з дня звернення до органів ПФУ, тобто з 11.07.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 11.07.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, однак листом від 23.07.2019 відповідач повідомив позивачу, що до його страхового стажу не враховано період роботи з 1983 року по 1985 рік в колгоспі «Іскра», оскільки згідно архівної довідки від 03.06.2019 №03-01/428 виданої Красилівським районним трудовим архівом в первинних документах позивач зазначений як "Спеціальний ОСОБА_2 " та не зазначено ім`я та по батькові.
Позивач вважає, що така відмова прийнята за відсутності для того правових підстав.
Ухвалою від 15.10.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 05.11.2019 суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
04.11.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказав, що 11.07.2019 позивач звернувся в Шепетівський сервісний центр обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням від 17.07.2019 №17 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 26 років. Позивач надав архівні довідки для підтвердження наявного у нього періоду страхового стажу з 1983 року по 1985 рік в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха, проте відповідач відмовив позивачу в зарахуванні періоду роботи з 1983 року по 1985 рік в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха, оскільки в архівній довідці від 03.06.2019 №03-01/428 про заробіток та кількість відпрацьованих людино/днів в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха в 1983-1985 роках, виданої Красилівським районним трудовим архівом зазначено особу – Спеціальний ОСОБА_3 С ОСОБА_4 (ініціал по батькові не розшифрований), в архівній довідці від 04.06.2019 №03-01/484 про заробіток в колгоспі «Іскра» с. Велика ОСОБА_5 , за період з жовтня по грудень 1983 року, з січня по грудень 1984 року, з січня по липень 1985 року, виданої Красилівським районним трудовим архівом зазначено особу – Спеціальний ОСОБА_6 (ім`я не розшифроване та ініціал по батькові не вказаний). А тому вважає, що в діях відповідача немає порушень вимог чинного законодавства. Враховуючи зазначене, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв`язку та сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що Спеціальний ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та досяг 60-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією його паспорту.
11.07.2019 позивач звернувся в Шепетівський сервісний центр обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням № 17 від 17.07.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 26 років.
Листом №24686/03 від 23.07.2019 відповідач повідомив, що до страхового стажу позивача не враховано період роботи з 1983 року по 1985 рік в колгоспі «Іскра», оскільки згідно архівної довідки від 03.06.2019 №03-01/428, виданої Красилівським районним трудовим архівом, в первинних документах, на підставі яких внесено запис в трудову книжку, позивач значиться як «Спеціальний ОСОБА_2 » (не зазначено по батькові), «Спеціальний ОСОБА_6 » (не зазначено (ім`я та по батькові). Також, відповідач повідомив, що страховий стаж позивача становить 25 років 5 місяців 23 дні. Рішенням № 17 від 17.07.2019 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 26 років. Право на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при наявному страховому стажі позивач набуде при досягненні 63-річного віку, тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон №1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу – з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Частиною першою статті 40 Закону №1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ст. 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Відповідно до вимог ст.45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до п. 1-2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Отже, законодавство визначає, що основним та достатнім документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_8 П ОСОБА_9 . серії НОМЕР_1 від 18.02.1980 вбачається, що в період з 28.09.1983 по 10.10.1985 позивач працював різноробочим в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха.
Відомості про роботу позивача у період з 28.09.1983 по 10.10.1985 в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха також підтверджуються архівними довідками від 03.06.2019 №03-01/428, від 04.06.2019 №03-01/484, які видані Красилівським районним трудовим архівом.
Суд зазначає, що наявність сумнівів у відповідача може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу. Незазначення по батькові позивача в архівних довідках не може нівелювати відомості трудової книжки, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.
Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №127/9055/17.
Оскільки трудова книжка позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, містить записи про період роботи позивача з 28.09.1983 по 10.10.1985 в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха з відповідними печатками підприємств та підписами уповноважених на те осіб, а тому цей період підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницької області зарахувати позивачу період роботи в колгоспі «Іскра» з 28.09.1983 по 10.10.1985 до страхового стажу, підлягають задоволенню.
В матеріалах справи міститься рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 17 від 17.07.2019 про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком, що в свою чергу порушує права позивача враховуючи наведене вище.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач не просить визнати протиправним та скасувати рішення щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього слідує, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: - лише у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; - повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; - вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.
Пункт 2 частини 2 статті 245 КАС України визначає, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Оскільки позовні вимоги викладені таким чином, що не дають змогу захистити правові інтереси позивача в повній мірі, для повного та всебічного захисту прав позивача та уникнення повторного звернення до суду з позовною заявою, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 17 від 17.07.2019 про відмову в призначені позивачу пенсії за віком.
Щодо іншої позовної вимоги - здійснити нарахування та виплату пенсії з дня звернення до відповідача, тобто з 11.07.2019, суд зазначає наступне.
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 , що визнаний відповідачем без врахуванням спірного періоду, становить 25 років 5 місяців 23 дні.
З врахуванням спірного періоду роботи позивача з 28.09.1983 по 10.10.1985 в колгоспі «Іскра» с. Велика Салиха, страховий стаж роботи позивача складає понад 26 років, що дає право позивачу на призначення пенсії за віком з 11.07.2019. Тобто, позивач має законні підстави для призначення йому пенсії за віком, оскільки він досяг віку для призначення йому пенсії (60 років), а його страховий стаж роботи складає більше 26 років.
Як наслідок зарахування до стажу роботи позивача спірного періоду є нарахування та виплата позивачу пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 11.07.2019, так як позивач звернувся з відповідною заявою від 11.07.2019.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати необхідно стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 17 від 17.07.2019 про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_8 Петра ОСОБА_10 стаж за період роботи з 28.09.1983 по 10.10.1985 в колгоспі «Іскра», призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 11.07.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір сумі 768 (сімсот шістдесят вісім гривень) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.Л. Польовий