Рішення № 85643224, 14.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2019
Номер справи
560/1273/19
Номер документу
85643224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1273/19

РІШЕННЯ

іменем України

14 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Бахмат Сергій Іванович звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління ПФУ в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо ненадання до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області довідки-розрахунку про повне грошове забезпечення (з урахуванням основних і додаткових виплат) ОСОБА_1 за посадою заступника Хмельницького обласного військового комісаріату;

- зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат надати Головному управління ПФУ у Хмельницькій області повну довідку-розрахунок про повне грошове забезпечення (з урахуванням основних і додаткових виплат) ОСОБА_1 за посадою заступника Хмельницького обласного військового комісаріату. Про надання довідки до Головного управління ПФУ України у Хмельницькій області повідомити ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Хмельницькій області через грубе порушення статей 22, 56, та 64 Конституції України, рішень Конституційного суду України, щодо відмови у повному перерахунку пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90% сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі пенсійної справи із розрахунку 90% всіх належних сум грошового забезпечення з урахуванням статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і виплатити перераховану пенсію з 01.01.2018 у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області з 2002 та отримує пенсію за вислугу років.

Позивач вважає, що Хмельницьким обласним військовим комісаріатом у наданій Головному управлінню ПФУ у Хмельницькій області довідці про розмір грошового забезпечення протиправно ліквідовані складові пенсії, а саме: надбавка за допуск до державної таємниці; надбавка інтенсивність праці (виконання важливих завдань); премія.

Разом з тим, позивач зазначив, що йому призначена пенсія на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 90% суми грошового забезпечення. Головне управління ПФУ в Хмельницькій області під час здійснення перерахунку пенсії зменшило розмір грошового забезпечення з 90% до 70%.

Вважаючи такі дії відповідачів незаконними, безпідставними та такими, що порушують соціальні та майнові права, позивач звернувся до суду.

Від представника Хмельницького обласного військового комісаріату надійшов відзив на адміністративний позов, зі змісту якого останній заперечує проти задоволення позову та зазначає, що довідка від 05.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача надіслана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови №103.

Вказує, що під час складання довідки для обчислення пенсії з 01.01.2018 Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв та діє у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстав для задоволення позовних вимог в частині, що стосуються останнього немає.

У поданому відзиві на позов Головну управління ПФУ у Хмельницькій області зазначило, що законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесені зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок та виплата пенсії позивачу проведені згідно вимог чинного законодавства. Вважає, що підстав для задоволення позову немає.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, згідно якої вказав, що не погоджується із доводами, викладеними у відзивах на позовну заяву, вважає дії відповідачів протиправними та просить суд позов задовольнити повністю.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 26.04.2019 суд залишив подану позовну заяву без руху через невідповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ухвали від 14.05.2019 суд відкрив провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.

Згідно до ухвали від 14.05.2019 суд вирішив зупинити провадження в цій адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

Ухвалою від 29.10.2019 суд вирішив поновити провадження у справі №560/1273/19. Разом з тим, у задоволенні клопотання Головного управління ПФУ у Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін суд вирішив відмовити, розгляд справи продовжити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ухвали від 29.10.2019 у задоволенні клопотання Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про залишення позову без розгляду суд відмовив.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з розрахунку 70% грошового забезпечення, як військовому пенсіонеру на підставі довідки Хмельницького обласного військового комісаріату від 06.03.2018 № ХС 47576 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме: посадовий оклад - 6910,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн. та надбавка за вислугу років (50%) - 4195,00 грн. Всього грошове забезпечення ОСОБА_1 становить 12585,00 грн.

ОСОБА_1 звернувся з заявою від 22.02.2019 до Хмельницького обласного військового комісаріату про врахування до основних складових грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно відповіді Хмельницького обласного військового комісаріату від 07.03.2019 №14/902 зазначено, що підстав для зміни грошового забезпечення для обчислення пенсії немає.

22.02.2019 позивач звернувся до Головного управління ПФУ України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

Листом від 12.03.2019 №564/Б-8 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області повідомило позивача, що немає підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діє з 01.05.2014) встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Позивач вважає, що при складанні довідки про розмір грошового забезпечення Хмельницьким обласним військовим комісаріатом порушено вимоги Конституції України, а дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення є протиправними. У зв`язку з наведеним, з метою захисту порушеного права, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною 2 статті 51 цього Закону.

Як стверджується в наведеній нормі Закону, вона не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Розмір грошового забезпечення визначався Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 №1294 (далі постанова КМУ № 1294).

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (надалі Порядок № 45) визначено послідовний порядок проведення перерахунку пенсії. Водночас було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, але й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (набрання чинності з 01.01.2017).

Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (надалі Постанова № 103), яка набрала чинності з 01.03.2018, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Крім того, Постановою №103 також внесено зміни до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління ПФУ у 10-денний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Суд встановив, що 05.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення №14/812, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів, яка містить такі складові за посадою заступник командира бригади з виховної роботи окремої бригади: посадовий оклад - 7190,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн. та надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн. Всього грошове забезпечення ОСОБА_1 становить 13005,00 грн.

Отже, суд погоджується з доводами Хмельницького обласного військового комісаріату, що в поданій довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови № 103.

Разом з тим, суд зазначає, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.

Відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд звертає увагу позивача на те, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05.03.2019, як того вимагає частина 2 статті 265 КАС України. Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була чинною та не скасованою.

Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки Хмельницький обласний військовий комісаріат керувався чинними приписами Постанови №103 та Порядку №45 на момент надання довідки на ім`я позивача.

Порядок №45, або інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Крім того, позивач просить зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та направити її до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області. Водночас, позивач не враховує, що чинним Порядком № 45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що під час судового розгляду Хмельницький обласний військовий комісаріат довів правомірність своїх дій, в зв`язку з чим позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо ненадання до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області довідки-розрахунку про повне грошове забезпечення (з урахуванням основних і додаткових виплат) ОСОБА_1 за посадою заступника Хмельницького обласного військового комісаріату та зобов`язання Хмельницький обласний військовий комісаріат надати Головному управління ПФУ у Хмельницькій області повну довідку-розрахунок про повне грошове забезпечення (з урахуванням основних і додаткових виплат) ОСОБА_1 за посадою заступника Хмельницького обласного військового комісаріату. Про надання довідки до Головного управління ПФУ України у Хмельницькій області повідомити ОСОБА_1 необхідно залишити без задоволення.

Щодо позовних вимог до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо відмови у повному перерахунку пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90% сум грошового забезпечення та зобов`язання здійснити новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі пенсійної справи із розрахунку 90% всіх належних сум грошового забезпечення з урахуванням статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і виплатити перераховану пенсію з 01.01.2018 у повному обсязі, то суд зазначає, що такі вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ), зокрема, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції станом на час призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262-XII, згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Саме така, змінена редакція статті 13 Закону №2262-XII була застосована Головним управлінням ПФУ у Хмельницькій області при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії, його пенсія обчислювалась, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм вбачається, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Таким чином, у рішеннях Конституційного Суду України зазначено, що розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по зразковій справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18), у якій Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Хмельницькій області протиправно здійснило перерахунок пенсії позивача з розрахунку 70% суми грошового забезпечення відповідно до Постанови №103, на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд вважає за необхідне для повного забезпечення захисту прав позивача зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 із розрахунку 90% грошового забезпечення.

Щодо вимоги позивача про виплату перерахованої недоплати по пенсії однією загальною сумою в повному обсязі за період з 01.01.2018 без будь-яких обмежень, суд зазначає, що підстав для задоволення вказаної позовної вимоги немає, оскільки Постановою №103, на момент виникнення спірних правовідносин, було змінено механізм перерахунку пенсії, зокрема, здійснено поетапне підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач частково довів правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх часткового задоволення.

Разом з тим, згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що судове рішення ухвалене на користь позивача та при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 1536,80 грн., судові витрати в сумі 768,40 грн. необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління ПФУ у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 листопада 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.В. Матущак