Рішення № 85643144, 14.11.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2019
Номер справи
520/10575/19
Номер документу
85643144
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 листопада 2019 р. № 520/10575/19

Харківський окружний адміністративний суд в складі судді Білової О.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження граничним розміром пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії з 01 березня 2019 року;

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 згідно п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 № 418 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 № 713) з 01 березня 2019 з урахуванням вже виплаченої пенсії та без обмеження граничним розміром.

Ухвалою суду від 16.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він одержує пенсію за вислугою років, як працівник льотного складу, з 1994 року. Пенсія була нарахована та виплачується відповідно до ст. 54 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Згідно розрахунку пенсії з 01.03.2019, наданого Головним Управлінням пенсійного фонду України в Харківській області, пенсія позивача складає 17280 гривень 25 копійок. Позивач вважає, що відповідач неправомірно обмежив розмір пенсії позивача сумою у 15640.00 гривень, посилаючись на ч. 3 ст. 27 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно якої максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому зазначив, що з обмежуючи розмір пенсії позивача сумою у 15640.00 гривень відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст. 54 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", як працівнику льотного складу, з 1994 року

Відповідно до підпункту "в" пункту 7 Порядку призначення та виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 № 418 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 № 713) у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузі економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії.

Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від 27.08.2019.

Листом від 26.09.2019 № 4209/0221-20 відповідач повідомив позивача про те, що позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2019 та її розмір склав 17280,25 грн, до виплати – 14970 грн, у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір пенсії до виплати з 01.07.2019 становить 15640,00 грн (а.с. 16-17).

Позивач, вважає, що відповідач неправомірно обмежив розмір його пенсії сумою у 15640.00 гривень, посилаючись на ч. 3 ст. 27 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якої максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Частиною 3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що працівникам льотно-випробувального складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65,66,69) одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених ч.ч. 1-3, 6 ст. 19 та ст. 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробувального складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих і галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Згідно ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники льотного і льотно-випробувального складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 року не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, мають право на пенсію за вислугу років незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті.

Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробувальному складу затверджуються у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, Перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу цивільної авіації, затверджені Постановою КМУ від 21.07.1992 № 418.

Відповідно до п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу цивільної авіації, затвердженого Постановою КМУ від 21.07.1992 № 418, пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (п.6 цього Порядку) і за кожний рік вислуги (у чоловіків - понад 30 років і у жінок - понад 25 років) пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії за віком. За кожний рік роботи , яка дає право на працю на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.

Згідно підпункту "в" п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу цивільної авіації, затвердженого Постановою КМУ від 21.07.1992 № 418, заробіток для обчислення пенсій працівникам льотно-випробного складу визначається в такому порядку: у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається ( перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузі економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, законодавством, передбачене право на перерахунок пенсії в разі збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня.

Відповідно до ч. 3 ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічні норми містяться в статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи".

Так, пунктом першим Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" передбачено, що цей Закон набирає чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.

Абзацом 1 пункту другого Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Абзацом 2 пункту другого Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" передбачено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Будь-яких обмежень у строках застосування або додаткових умов застосування приписів абзаців 1,2 пункту другого Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" не визначено.

Аналіз зазначених норм дає підстави для таких висновків: у разі якщо пенсія особи на момент набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи"(01.10.2011) була меншою, ніж максимальний розмір пенсії, однак після проведення перерахунку в умовах дії Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" перевищить максимальний розмір пенсії, не повинно застосовувати обмеження до пенсії такої особи відповідно до абз. 1 п. 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи".

Однак, при виплаті такої пенсії мають бути застосовані обмеження, передбачені абзацом 2 пункту другого Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" (тобто виплата пенсії має здійснюватися без індексації, без проведення інших перерахунків пенсії тощо) до того моменту, поки розмір пенсії зрівняється з відповідним максимальним розміром пенсії.

Як вбачається з відповіді ГУ ПФУ в Харківській області від 26.09.2019 № 4209/0221-20, розмір пенсії позивача за результатами перерахунку пенсії, проведеного 01.03.2019, становить 17280,25 грн, що перевищує максимальний розмір пенсії (з 01.03.2019 по 30.06.2019 – 14970 грн та з 01.07.2019 – 15640,00 грн), пенсія позивачу була призначена у 1994 році, тобто до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи".

Отже, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання пенсії після проведеного перерахунку з 01.03.2019 без обмеження її максимальним розміром, однак із застосуванням відносно його пенсії положень абзацу 2 пункту другого Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" до того моменту, поки розмір пенсії позивача не досягне максимального розміру пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Одночасно суд зазначає, що не приймає до уваги посилання позивача на правову позицію висловлену Верховним Судом України у постанові від 03 жовтня 2018 року по справі № 127/4267/17, оскільки у справі, що розглядалася Верховним Судом, пенсія позивачу була призначена на підставі іншого Закону – Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в якому, в свою чергу, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо обмеження пенсії максимальним розміром. В той час, як в цій справі позивачу призначена пенсія на підставі іншого Закону України "Про пенсійне забезпечення", в якому відповідні положення щодо обмеження пенсії максимальним розміром неконституційними не визнавалися.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження граничним розміром пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії з 01 березня 2019 року.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 згідно п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 № 418 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 № 713) з 01 березня 2019 з урахуванням вже виплаченої пенсії та без обмеження граничним розміром.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 14.11.2019.

Суддя Білова О.В.