Рішення № 85641127, 14.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2019
Номер справи
420/5420/19
Номер документу
85641127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5420/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобуялицького сільського об`єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (67224, Одеська область, Іванівський район, с. Великий Буялик, вул. Преображенська, 114) про визнання протиправними дії,

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Великобуялицького сільського об`єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області, в якому просить суд:

- Визнати протиправними дії Великобуялицького сільського об`єднання територіальної громади, Іванівського району Одеської області (ЄДРП 04378416) щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ділянки згідно поданого клопотання.

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позову зазначено, що у встановлений законодавством термін, Відповідачем обґрунтованої відповіді надано не було, тобто дозволу або відмови надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ділянок, а тому, такі дії Відповідача підлягають оскарженню, а права ОСОБА_1 захисту в судовому порядку.

08.10.2019 року, від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 16). В обґрунтування відзиву зазначено, що громадянин ОСОБА_1 , дійсно звертався 27 грудня 2018 року до Великобуялицької сільської ради, як до об`єднаної територіальної громади, з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га за межами Петрівської селищної ради, але Великобуялицька сільська рада, як громада, почала своє існування з 30 червня 2019 року. Таким чином, надати вищезазначену земельну ділянку, яку визначив позивач у своєму клопотанні, згідно викопіювання, небуло змоги, оскільки, ця земельна ділянка знаходиться за межами Петрівської селищної ради та не входила до розпорядження Великобуялицької сільської ради.

Заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.

Процесуальні дії судом не вчинялись.

11.11.2019 року, сторони у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Таким чином, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Обставини справи.

27 грудня 2018 року представник ОСОБА_1 звернувся до голови Великобуялицької громади Іванівського району Одеської області з клопотанням про надання дозволу на розробку землеустрою земельної ділянки - розташованої згідно з графічними матеріалами, які були додані до клопотання для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2.0 га. До клопотання були надані копія паспорта ОСОБА_1 та викопіювання земельної ділянки.

В клопотанні як підстави для надання дозволу, було вказано, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Україні який проживає і зареєстрований - Одеська область , Іванівський район, який згідно п. «а» ч. 1 ст. 121 Земельного Кодексу України (далі ЗКУ) має право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 га.

16.01.2019 року Великобуялицьким сільським головою ОСОБА_2 надано відповідь, що Великобуялицька територіальна громада ще не створена, тому необхідно звернутись до Петрівської селищної ради.

Позивач вважає, що у встановлений законодавством термін, обґрунтованої відповіді надано не було, в зв`язку з чим, Позивач звернувся із даним позовом до суду.

Джерела права й акти їх застосування.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) установлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Нормативно-правовим актом, який регулює земельні відносини з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, є Земельний кодекс України.

Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Пунктом "а" ч. 3 статті 22 ЗК України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно з п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок з земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - до 2,0 гектара.

Згідно з статтею 122 Земельного Кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Висновки суду.

Оцінюючи дії суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27 грудня 2018р., ОСОБА_1 , дійсно звертався до Голови Великобуялицької громади, як до об`єднаної територіальної громади, з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га за межами Петрівської селищної ради,

Проте, суд зазначає, що Великобуялицька сільська рада, як громада, почала своє існування з 30 червня 2019 року.

Таким чином, надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, яку визначив позивач у своєму клопотанні, згідно викопіювання, Відповідачем було неможливо, оскільки Позивач звернувся до органу місцевого самоврядування, якого на час звернення не існувало, а земельна ділянка знаходилась у межах Петрівської селищної ради та не входила до розпорядження Великобуялицької сільської ради (а.с.10).

Великобуялицькою сільською радою на звернення Позивача було надано відповідь від 16.01.2019 № Д-73/02-09, представнику позивача Деменчуку Д.А. (а.с. 17).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, а тому не підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобуялицького сільського об`єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (67224, Одеська область, Іванівський район, с. Великий Буялик, вул. Преображенська, 114) про визнання протиправними дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бутенко А.В.

.