Ухвала суду № 85640699, 14.11.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2019
Номер справи
360/4146/19
Номер документу
85640699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

14 листопада 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/4146/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Захарової О.В.,

за участю

секретаря судового засідання Пономарьовій О.М.,

та

представників сторін:

від позивача - Мілоградського О.О.,

від відповідача - Власова В.Л.,

при розгляді у підгтовчому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративної справи за позовом Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

18 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації, в якій позивач просить визнати незаконним та скасувати з моменту прийняття розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 03.09.2019 № 690 «Про внесення змін до структури облдержадміністрації».

Ухвалою від 27.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

23.10.2019 за вх.53341/2019 від відповідача до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі (арк. спр. 128).

В обгрунтування заявленого клопотання відповідачем зазначено, що Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації як структурний підрозділ Луганської обласної державної адміністрації не наділений правом звернення до суду з позовною заявою (арк. спр. 128-131).

У судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження у повному обсязі.

24.10.2019 від позивача за вх. № 53650/2019 надійшла письмова заява, в якій позивач просить відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження, зазначивши, що Департамент звернувся до суду з позовною заявою як юридична особа публічного права на захист своїх прав (арк. спр. 136-140).

Представник позивача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.

Розглянувши зазначене клопотання, суд дійшов такого.

Відповідно до частини четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Пунктом 5 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Закону України від 09.04.1999 № 586-ХІV «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон № 586-XIV) виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Згідно із частиною першою статті 7 Закону № 586-ХІV правовий статус місцевих державних адміністрацій встановлюється Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до частин першої - третьої статті 5 Закону № 586-ХІV склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Положення про Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Луганської облдержадміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 22.04.2019 № 332, Департамент є структурним підрозділом Луганської обласної державної адміністрації, яка відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації - керівником обласної військово-цивільної адміністрації, входить до її складу і в межах області забезпечує виконання покладених на нього завдань.

Відповідно до відомостей, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04011555), останній за організаційно-правовою формою є органом виконавчої влади (арк. спр. 146-148).

Статтею 43 КАС України визначається адміністративна процесуальна правосуб`єктність учасників справи.

Відповідно до частини першої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації як орган виконавчої влади, з урахуванням положень статті 43 КАС України, має право звернення до адміністративного суду, а тому у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження слід відмовити.

З огляду на викладене та керуючись статтями 4, 5, 19, 43, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяО.В. Захарова