
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2248/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач1: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),
позивач2: ОСОБА_2 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ),
позивач3: ОСОБА_3 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ),
позивач4: ОСОБА_4 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ),
позивач5: ОСОБА_5 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ),
позивач6: ОСОБА_6 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ),
позивач7: ОСОБА_7 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_7 ),
позивач8: ОСОБА_8 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_8 ),
позивач9: ОСОБА_9 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_9 ),
позивач10: ОСОБА_10 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_10 ),
позивач11: ОСОБА_11 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_11 ),
позивач12: ОСОБА_12 (АДРЕСА_8, РНОКПП НОМЕР_12 )
відповідач: Тишківська сільська рада (27013, Кіровоградська область, Добровеличківський район, с. Тишківка, вул. Центральна, 3, код ЄДРПОУ 04365827)
про визнання протиправними та скасування рішень -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , через представника ОСОБА_13 , звернулися до суду з адміністративним позовом до Тишківської сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень.
Позов мотивовано тим, що позивачами у вересні 2017 року до Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області подано заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства. Оскільки Головним управлінням Держгеокадстру у Кіровоградській області, як розпорядником земельних ділянок, жодного рішення щодо надання або відмови у наданні позивачам дозволу на розроблення проекту землеустрою прийнято не було, вони замовили розроблення проекту землеустрою за принципом "мовчазної згоди". У подальшому такий проект був розроблений, погоджений у порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, та направлений до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області для проведення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації. Земельні ділянки, на які претендують позивачі, знаходяться в межах земельної ділянки за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106. Ця земельна ділянка на даний час перебуває у комунальній власності та її розпорядником з 20.06.2018 року є Тишківська сільська рада. У серпні 2018 року позивачі дізналися, що вказана земельна ділянка виставлена на торги на підставі рішень Тишківської сільської ради №353 від 05.02.2019 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах" та №397 від 25.04.2019 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3521786000:02:001:9106". Позивачі стверджують, що ці рішення в частині включення земельних ділянок, на відведення яких ними розроблено проект землеустрою, є протиправними, а відповідач, прийнявши ці рішення, штучно створив перепони позивачам у реалізації права на безоплатну приватизацію земельних ділянок, та порушив права та охоронювані законом інтереси позивачів. З цих підстав представник позивачів просить суд визнати протиправнимм та скасувати:
- рішення Тишківської сільської ради №353 від 05.02.2019 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах", в частині включення до вказаного переліку земельних ділянок площею по 2 га, зазначених позивачами на графічних матеріалах, поданих разом із заявами від 01.09.2017 року до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, які знаходяться у межах земельної ділянки загальною площею 28,3587 га за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області;
- рішення Тишківської сільської ради №397 від 25.04.2019 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3521786000:02:001:9106", в частині земельних ділянок площею по 2 га, зазначених позивачами на графічних матеріалах, поданих разом із заявами від 01.09.2017 року до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, які знаходяться у межах земельної ділянки загальною площею 28,3587 га за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області.
Ухвалою судді від 13.09.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що Тишківська сільська рада не є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного права, оскільки позивачі не зверталися до неї з клопотаннями про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність. Стверджував, що подання позивачами таких клопотань до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не обмежує Тишківську сільську раду в прийнятті рішень, передбачених Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Доводячи правомірність спірних рішень відповідача представник відповідача просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини.
У вересні 2017 року позивачі, а також ОСОБА_14 та ОСОБА_15 звернулися до Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області із заявами, в яких просили відповідно до частини 6 статті 118, пункту "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України надати їм дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення їм безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок площею по 2 га із земель запасу Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, за рахунок земельної ділянки загальною площею 28,3587 га за кадастровим номером 3521786000:02:000:9106. (57, 60зв., 66зв., 70, 73зв., 77, 80зв., 84, 87зв., 91, 94зв., 98, 101зв., т.1)
Вже 19.10.2017 року ці громадяни направили до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області заяви, у яких зазначили, що вони, керуючись абз.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, замовили розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність без надання дозволу, оскільки у місячний строк їм не було надано дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивованої відмови у його наданні. (а.с. 58, 61зв., 67зв., 71, 74зв., 78, 81зв., 85, 88зв., 92, 95зв., 99, 102зв., т.1)
За замовленням цих 14 громадян інженер - землевпорядник ФОП ОСОБА_16 на виконання договору №270 від 24.10.2017 року виготовив проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ А. 01.03.) за адресою: Кіровоградська область, Добровеличківський район, Тишківська сільська рада, за межами населеного пункту, запроектувавши 14 земельних ділянок площею по 2 га, сформованих шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі, площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106. (а.с. 52 - 242, т.1; а.с. 5зв., 6 - 7, т. 2)
У березні 2018 року розроблений проект поданий на погодження та був погоджений висновком №2591 від 05.04.2018 року, складеним експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, за принципом екстериторіальності. (а.с. 15, т.2)
У липні 2018 року цей проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель був поданий до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області для проведення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації, але був повернутий на доопрацювання. (а.с. 10 - 13, т.2)
Між тим, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 року "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" та рішення Тишківської сільської ради №118 від 12.02.2018 року "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за актом-приймання передачі від 06.06.2018 року передало Тишківській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у тому числі земельну ділянку за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 площею 28,3587 га, .
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.06.2018 року проведена державна реєстрація права комунальної власності на цю земельну ділянку. Її власником є територіальна громада в особі Тишківської сільської ради. (а.с. 40 - 41, т.2)
Тишківською сільською радою прийнято рішення №353 від 05.02.2019 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах", яким включено до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на них на земельних торгах земельну ділянку за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106. (а.с. 49 - 50, т. 1)
Згодом Тишківською сільською радою прийнято рішення №397 від 25.04.2019 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та про проведення земельних електронних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3521786000:02:001:9106". Цим рішенням затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 28,3587 га за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, вирішено продати на електронних земельних торгах право оренди на вказану земельну ділянку, встановлено стартову ціну лота (стартовий розмір річної плати за користування) та крок аукціону, затверджено умови продажу - продаж права оренди строком на 7 років. (а.с. 250 - 251, т. 1)
Позивачі, стверджуючи, що вказаними рішеннями відповідача порушено їхні права на одержання безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації, звернулися до суду з цим позовом.
Вирішуючи вказаний спір, суд виходив з того, що відповідно до частин 2, 3 статті 78 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Статтею 80 ЗК України передбачено, що суб`єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з частиною 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 ЗК України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 116 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначені у статті 121 ЗК України. Відповідно до частини 1 цієї статті громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано статтею 118 ЗК України.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 8 статті 118 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно з частиною 9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина 10 статті 118 ЗК України).
Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 ЗК України.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
За нормами Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 року, та Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, Головне управління Держгеокадастру в області, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Відтак, розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області належить до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області. Розпорядження землями комунальної власності належить до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Згідно з частиною 1 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Пунктом "а" частини 5 статті 83 ЗК України передбачено, що територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі передачі їм земель державної власності.
Відповідно до частини 1 статті 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Судом установлено, що право комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 зареєстровано за Тишківською сільською радою 20.06.2018 року. Відповідач, виконуючи функції розпорядника земельної ділянки, у 2019 році розпочав процес продажу прав на неї на конкурентних засадах, про що прийняв спірні рішення.
Статтею 127 ЗК України передбачено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Статтями 134 - 138 ЗК України глави 21 ЗК України визначено процедуру продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах, яка складається з таких етапів: 1) визначення (добір) організатором земельних ділянок державної чи комунальної власності які або права на які виставляються на земельні торги; 2) підготовка організатором лотів до проведення земельних торгів; 3) підготовка виконавцем проведення земельних торгів; 4) проведення земельних торгів; 5) встановлення результатів торгів; 6) оприлюднення результатів земельних торгів.
Так, відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України ("Обов`язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах)") земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Перелік випадків, за яких земельні торги не проводяться, визначено у частинах 2 і 3 статті 134 ЗК України.
Частиною 3 статті 134 ЗК України встановлено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Частинами 1, 2 статті 135 ЗК України ("Земельні торги") передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Відповідно до частини 4 статті 135 ЗК України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Згідно з частиною 1 статті 136 ЗК України ("Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах") організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до частини 2 статті 136 ЗК України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Згідно з частиною 4 статті 136 ЗК України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Суд установив, що у спірних правовідносинах відповідач виступав організатором земельних торгів щодо земельної ділянки комунальної власності та вживав організаційних заходів щодо проведення земельних торгів, зокрема здійснив відбір земельних ділянок з метою продажу прав на них на конкурентних засадах, про що було прийнято рішення №353 від 05.02.2019 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах". На етапі підготовки лотів до проведення земельних торгів було прийнято рішення №397 від 25.04.2019 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3521786000:02:001:9106".
Вказані рішення прийняті Тишківською сільською радою на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
На момент прийняття цих рішень позивачі не набули будь-яких суб`єктивних прав (володіння, користування, розпорядження) щодо земельної ділянки за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 чи її частини, які б підлягали правовому захисту.
Натомість позивачі обґрунтовують свій позов тим, що спірні рішення порушують їхні законні сподівання та правомірні очікування на отримання у приватну власність земельних ділянок в межах норм безоплатної приватизації. При цьому посилаються на те, що ними за мовчазної згоди Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області замовлено розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (земельної ділянки за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106), такий проект розроблений, погоджений та перебуває на стадії проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Суд не приймає такі доводи та зазначає, що замовлення та розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не наведене у числі випадків, передбачених частинами 2 та 3 статті 134 ЗК України, за яких земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Суд наголошує, що абзацом 16 частини 2 статті 134 ЗК України (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю" №1702-VI від 05.11.2009 року) було передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Однак, Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" №1012-VIII від 18.02.2016 року, який набрав чинності 03.04.2016 року, абзац 16 частини 2 статті 134 ЗК України викладено в такій редакції: "передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва".
Згідно з пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" №1012-VIII від 18.02.2016 року фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.
Таким чином, з 03.04.2016 року обмежено можливість надання земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам для ведення особистого селянського господарства без проведення аукціонів, а випадки надання земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам для ведення особистого селянського господарства виключено з числа випадків, за яких згідно зі статтею 134 ЗК України земельні ділянки передаються без проведення земельних торгів.
Як свідчать матеріали справи, на момент звернення позивачів у вересні 2017 року до Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області за отриманням дозволів на розроблення проектів землеустрою земельна ділянка за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106, в межах якої позивачі бажали отримати земельні ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на неї на земельних торгах за наказом Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області №266 від 12.06.2017 року. (а.с. 105, т.1)
Частиною 3 статті 136 ЗК України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Тобто положеннями Земельного кодексу України прямо передбачено заборону відчуження земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, до їх завершення.
Включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної власності або прав на них для продажу на земельних торгах, свідчить, що ця земельна ділянка до завершення торгів не могла бути відчужена в інший спосіб, у тому числі у порядку безоплатної передачі громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства, а відповідний уповноважений орган був не вправі видавати іншим особам дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення.
Такий висновок відповідає правовій позиції, сформульованій Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 року справі №815/3059/17, від 02.10.2018 року у справі №806/3708/15.
Попри це, позивачі у жовтні 2017 року замовили розроблення проекту землеустрою щодо відведення їм у приватну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення за рахунок земель державної власності, стверджуючи у позові, що у місячний строк від дня подання своїх заяв не отримали від Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області ні дозволу на розроблення проекту землеустрою, ні мотивованої відмови у його наданні.
Суд зазначає, що обставини розгляду Головним управлінням Держгеокадстру у Кіровоградській області заяв позивачів про надання їм дозволів на розроблення проектів землеустрою та прийняття рішень за ними не є предметом даного спору, а Головне управління Держгеокадстру у Кіровоградській області не є учасником спірних правовідносин, переданих на вирішення суду, оскільки у зв`язку з передачею земельної ділянки за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 з державної власності у комунальну воно втратило повноваження розпоряджатися нею.
Наразі розпорядником вказаної земельної ділянки сільськогосподарського призначення є Тишківська сільська рада, яка відповідно до статті 5 Земельного кодексу України є рівноправним суб`єктом земельних відносин і має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Саме до повноважень відповідача належить розпорядження землями комунальної власності, які належать Тишківській територіальній громаді, у тому числі передача таких земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України.
Доказів того, що позивачі у встановленому законом порядку зверталися до Тишківської сільської ради за отриманням дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 та отримали такий дозвіл, або відповідачем були прийняті інші рішення щодо безоплатної передачі позивачам земельних ділянок із земель комунальної власності, матеріали справи не містять.
Як вказав Верховний Суд у постанові 11.12.2018 року у справі №806/862/17, системний аналіз норм земельного законодавства дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Аналіз норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб`єктів земельно-правової процедури є взаємопов`язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність. Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого "земельного" питання. Дотримання відповідними суб`єктами встановленої законом процедури є обов`язковим.
Оскільки позивачі замовили проект землеустрою на відведення їм земельних ділянок у приватну власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності без відповідного дозволу та попри заборону, встановлену частиною 3 статті 136 ЗК України, це спростовує їхні доводи про дотримання ними процедури набуття земельних ділянок в межах норм безоплатної приватизації.
Станом на час прийняття відповідачем оскаржуваних рішень питання надання (передачі) позивачам земельних ділянок в межах норм безоплатної приватизації за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106 не вирішено, тож у відповідача не було перешкод для організації та проведення земельних торгів для продажу прав на цю земельну ділянку комунальної власності на конкурентних засадах, передбачених зокрема частиною 3 статті 134 ЗК України.
Відповідач, здійснюючи функції розпорядника землями комунальної власності, які належать Тишківській територіальній громаді, з огляду на відсутність обмежень та заборон, установлених частинами 2 та 3 статті 134, частинами 1 та 2 статті 136 ЗК України, правомірно розпорядився спірною земельною ділянкою, відібравши її для продажу права на неї на земельних торгах, включивши її до відповідного переліку та почавши підготовку лотів до проведення земельних торгів.
У ході розгляду справи суд установив, що спірними рішеннями відповідача права, свободи чи інтереси позивачів не порушено. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивачам відмовлено у задоволенні їхніх позовних вимог, тому підстави для присудження їм понесених судових витрат на сплату судового збору відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_6 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ), ОСОБА_7 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_7 ), ОСОБА_8 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_8 ), ОСОБА_9 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_9 ), ОСОБА_10 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_10 ), ОСОБА_11 (АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_11 ), ОСОБА_12 (АДРЕСА_8, РНОКПП НОМЕР_12 ) до Тишківської сільської ради (27013, Кіровоградська область, Добровеличківський район, с. Тишківка, вул. Центральна, 3, код ЄДРПОУ 04365827) відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш