Рішення № 85639816, 04.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2019
Номер справи
160/6950/19
Номер документу
85639816
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2019 року Справа № 160/6950/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до адміністративного суду з вищезазначеним позовом, в якому просила:

- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради, щодо відмови у призначенні їй житлової субсидії від 01.02.2019 р.;

- скасувати рішення яке було винесено відповідно до протоколу №5 від 20.02.2019 р. комісією з питань призначення житлових субсидій, щодо відмови у призначенні житлової субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надання пільг;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради призначити їй житлову субсидію від 01.02.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй припинили призначати субсидію для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 01.02.2019 р., на підставі того, що нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати та не сплачений єдиний соціальний внесок, у зв`язку з тим, що її син - ОСОБА_2 не працює та не стає на облік в центр зайнятості по безробіттю. Проте при зверненні ОСОБА_2 до Дніпровського міського центру зайнятості у нього вимагали трудову книжку, яка знаходиться у колишнього роботодавця ТОВ «Газосантехмонтаж». ТОВ «Газосантехмонтаж» після звільнення ОСОБА_2 , ще й досі не видав трудову книжку. В мотивувальній частині ухвали Апеляційного суду Дніпропетровської області від 21.02.2017 року у справі № 199/8123/15-ц зазначено, що судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що трудова книжка ОСОБА_2 знаходиться у ТОВ «Газосантехмонтаж». Враховуючи викладене, позивач була вимушена звернутися до суду з даним позовом щодо призначення їй житлової субсидії від 01.02.2019 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали суду 29.08.2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивач звернулася до управління із заявою від 14.02.2019 р. про призначення житлової субсидії з 01.02.2019 р. на 2019 рік. З 01.05.2018 року були внесенні зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848. Комісією при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надання пільг ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні субсидії з 01.02.2019 р. (протокол № 5 від 20.02.2019 р.) на підставі п.п.3 п.6 Положення, а саме: її син - ОСОБА_2 не працює та не перебуває на обліку в Центрі зайнятості, як безробітний. Таким чином, в Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради не має законних підстав для призначення (відновлення) позивачу субсидії, а тому просили суд у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 06.09.2019 року було замінено відповідача з Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради на належного відповідача - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, оскільки Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради було приєднано до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.

До суду 01.10.2019 року від відповідача - Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 до міської комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям при Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради, яка затверджена рішенням Дніпровської міської ради від 21.05.2019 р. № 530, з питання призначення житлової субсидії не зверталася. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 02.10.2019 року було відмовлено у задоволенні клопотання Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дніпровський міський центр зайнятості по справі.

В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом зі своїм сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що зареєстрований і проживає за вищезазначеною адресою.

Позивач користувалася житловою субсидією за період з 01.05.2015 р. по 31.12.2018 р. за адресою: АДРЕСА_1 . Субсидія розраховувалася на дві особи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2

В будинку, в якому мешкає позивач відсутнє газове або електричне опалення тому остання отримувала житлову субсидію на придбання твердого та рідкого пічного побутового опалення (вугілля).

Згідно з довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 15.02.2018 р. № 2480 за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані та мешкають: ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2

Позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради із заявою від 14.02.2019 р. про призначення житлової субсидії з 01.02.2019 р. на 2019 рік.

Відповідно до копії витягу з протоколу № 5 від 20.02.2019 року засідання Комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надання пільг.

Комісія розглянула заяву позивача і комплект документів доданий до заяви та вирішила не призначати субсидію з 01.02.2019 р. згідно підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 р. №329) - житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді: 1) у них взагалі відсутні доходи: 2) нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати; 3) ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення № 848), що підлягає до застосування у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 2 Положення № 848 визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли житлове приміщення не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення.

Пунктом 3 Положення № 848 передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 6 Положення № 848 визначено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

За приписами пункту 7 Положення № 848, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв`язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Якщо особи, зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), сплачують за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки, субсидія може призначатися окремо за розділеними особовими рахунками виходячи з кількості зареєстрованих осіб, які сплачують за послуги на такі рахунки, на підставі рішення районної, районної у мм.Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Відповідно до пункту 13 Положення № 848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільськими (селищними) радами; органами самоорганізації населення.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.

Згідно з п.20 Положення № 848, надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

З 01.05.2018 року були внесенні зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848.

В даному випадку, підпунктом 3 пункту 6 Положення зазначено: житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

- за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Так, відповідно до витягу з протоколу №5 від 20 лютого 2019 року за заявою ОСОБА_1 вирішено не призначати субсидію, згідно пп.3 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848, оскільки її син ОСОБА_2 не працює та не перебуває на обліку в Центрі зайнятості як безробітний.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звертався до Дніпровського міського центру зайнятості, щоб стати на облік в центр зайнятості по безробіттю, з метою отримати статус безробітного та соціальну допомогу на загальнообов`язкове державне страхування України на випадок безробіття. У своїх відповідях № 9329 від 20.12.2018 р. та № 603 від 23.01.2019 p. Дніпровський міський центр зайнятості відмовив останньому через відсутність у нього трудової книжки.

Відповідно до п.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, відповідно до рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 21.02.2017 року у справі №199/8123/15-ц за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газосантехмонтаж» про встановлення факту перебування в трудових відносинах встановлено, що трудова книжка ОСОБА_2 знаходиться у ТОВ «Газосантехмонтаж».

Таким чином, ОСОБА_2 не може стати на облік в центр зайнятості по безробіттю та отримати статус безробітного та соціальну допомогу на загальнообов`язкове державне страхування - України на випадок безробіття, з об`єктивних причин, а саме: його трудова знаходиться у колишнього роботодавця ТОВ «Газосантехмонтаж», який після звільнення ОСОБА_2 , не видав її.

А отже, відсутність трудової книжки ОСОБА_2 , та як наслідок не можливість встати на облік Дніпровського міського центру зайнятості, як безробітний не можуть бути підставами для відмови у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, оскільки під час свого звернення вона надала всі належні документи.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права щодо визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради, щодо відмови у призначенні їй житлової субсидії від 01.02.2019 р. та скасування рішення яке було винесено відповідно до протоколу №5 від 20.02.2019 р. комісією з питань призначення житлових субсидій, щодо відмови у призначенні житлової субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надання пільг.

Суд зазначає, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тому суд визнає протиправним та скасовує рішення яке було винесено відповідно до протоколу №5 від 20.02.2019 р. комісією з питань призначення житлових субсидій, щодо відмови у призначенні позивачу житлової субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надання пільг, як найбільш ефективний спосіб захисту, що повинен забезпечити поновлення порушеного права позивача, цей спосіб є адекватним наявним обставинам, а тому суд відмовляє в задоволенні решти зазначених вище позовних вимог про визнання протиправними дій.

Що стосується позовних вимог про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради призначити їй житлову субсидію від 01.02.2019 р., суд зазначає про таке

Так, відповідно до рішення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради від 18.02.2019 року №7/20-VII, про припинення діяльності виконавчого органу юридичної особи - Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради було приєднано до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.

Тому суд вважає за можливе лише зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 01.02.2019 року. Крім того, питання стосовно призначення житлової субсидії є дискреційними повноваженнями, а отже суд своїм рішенням не може підміняти рішення відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи, що позов задоволено частково, слід повернути позивачу частину судових витрат по справі в розмірі 384,20 грн. (768,40 грн. : 2).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення яке було винесено відповідно до протоколу №5 від 20.02.2019 р. комісією з питань призначення житлових субсидій, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надання пільг.

Зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 01.02.2019 року.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі у розмірі 384,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Кучма