Ухвала суду № 85639605, 13.11.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
120/3647/19-а
Номер документу
85639605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

13 листопада 2019 р. Справа № 120/3647/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали позовної заяви Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13308892, місцезнаходження: вул. Пирогова, 135-А, м. Вінниця, 21037) до селянського (фермерського) господарства "Вид" (код ЄДРПОУ 20100979, місцезнаходження: Урочище "Тракторна бригада № 1", с. Кукули, Піщанський район, Вінницька область, 24713) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

08.11.2019 до суду надійшла позовна заява Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з селянського (фермерського) господарства "Вид" на користь позивача адміністративно-господарських санкцій в розмірі 212063,16 грн за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за їх несвоїчасну сплату в розмірі 21630,12 грн, а всього 233693,28 грн.

Перевіривши позовну заяву і додані до неї матеріали, приходжу до висновку, що позовну заяву належить залишити без руху з огляду на таке.

Статтею 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень у випадках, визначених законами України.

Позовна заява подається до суду в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.

Водночас положення цих статтей не містять виключень та поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв`язку з чим їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Так, відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовано статтею 122 КАС України. Зокрема. Частиною першою цієї статті передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Водночас суд наголошує на тому, що для суб`єкта владних повноважень строк звернення до адміністративного суду обчислюється саме з дня виникнення підстав, що дають йому право на звернення до суду з вимогами у випадках, визначених законами України. Натомість в позовній заяві позивач помилково зазначає, що такий строк необхідно обчислювати з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відтак положеннями Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначено граничний строк сплати відповідними суб`єктами адміністративно-господарських санкцій у разі невиконання нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Проте стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення строків їх сплати в судовому порядку здійснюється в межах строків звернення, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Такі ж висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 03.02.2015 у справі № 820/10328/13-а.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що відповідач 16.08.2019 подав до Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік за формою 10-ПІ.

Відтак позивач, вважаючи, що тримісячний строк слід обчислювати з дня, коли особа дізналась про порушення своєї прав, свобод чи інтересів, звернувся до суду з позовом про стягнення з селянського (фермерського) господарства "Вид" адміністративно-господарських санкцій та пені 08.11.2019, тобто, на думку позивача, з дотримання строку звернення до суду.

Проте суд з такими доводами позивача не погоджується та ще раз зауважує, що для звернення до суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог.

В силу вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємством самостійно у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Таким чином, в цій частині норми закону мають імперативний характер та покладають на підприємства, установи та організації розрахувати і сплатити адміністративно-господарські санкції до 15 квітня року, наступного за звітнім.

Відтак, оскільки відповідач такого обов`язку не виконав, право на звернення до суду з позовом про стягнення цих санкцій в судовому порядку виникло у позивача з 16.04.2019, оскільки саме з 15.04.2019 в розумінні приписів КАС України виникли підстави, які дають Вінницькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів право на пред`явлення відповідних позовних вимог до суду.

Водночас той факт, що відповідач несвоєчасно подав звіт форми № 10-ПІ, не змінює дати відліку строку звернення позивача до суду та не дає підстав для обчислення встановленого законом тримісячного строку з дня подання відповідачем вказаного звіту.

Підсумовуючи, суд зазначає, що позовна заява здана позивачем на пошту 05.11.2019, тобто поза межами тримісячного строку, встановленого частиною другою статті 122 КАС України та Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". Однак позивач не виконав вимог ч. 6 ст. 161 КАС України та не додав до позову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч. 6 ст. 161 КАС України).

Судом встановлено, що позовну заяву про стягнення з селянського (фермерського) господарства "Вид" адміністративно-господарський санкцій позивач подав після закінчення строку, передбаченого законом. При цьому позивачем не навів поважних причин його пропуску, що є підставою для залишення позовної заяви без руху та надання позивачу можливості звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Зазначені вище недоліки позовної заяви перешкоджають можливості відкриття провадження у справі та дають підстави для залишення позовної заяви без руху.

Крім того, згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 8 липня 2011 року.

Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою, розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019 становить 1921 грн.

Позивач просить суд стягнути з селянського (фермерського) господарства "Вид" адміністративно-господарські санкції в загальній сумі 233693,28 грн. Відтак заявлена позовна вимога є вимогою майнового характеру, оскільки стосуються стягнення грошових коштів на користь суб`єкта вдасдних повноважень.

Отже, розмір судового збору, який підлягає сплаті при зверненні до суду з відповідним позовом становить 3505,39 (1,5% від ціни позову).

Проте згідно з доданим до позовної заяви платіжним дорученням № 305 від 15.08.2019 позивач фактично сплатив лише 1921,00 грн. Тобто сума недоплати судового збору становить 1584,39 грн.

Згідно з пп. 3, 5 ч. 1 ст. 171 КАС України після одержання позовної заяви суддя з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, та чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (ч. 2 ст. 171 КАС України).

З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів належить залишити без руху з наданням особі, яка її подала, розумного строку для усунення виявлених судом недоліків, а саме:

1) надання суду доказів доплати судового збору в розмірі 1584,39 грн за наступними реквізитами: УК у м. Вінниці/м. Вінниця/22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП), МФО UA848999980000034318206084001, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд;

2) подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

Керуючись ст.т. 122, 123, 160, 161, 169, 240, 256, 293, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Залишити без руху позовну заяву Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства "Вид" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали шляхом: 1) подання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску; 2) надання суду документа про сплату судового збору у встановлених законом порядку і розмірі або доказів на підтвердження підстав звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.

3. Копію ухвали надіслати позивачу для відома та виконання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович