
Справа № 462/5309/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2019 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Постигач О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 21.08.2019 року звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача кошти в сумі 8293,91 грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви ОСОБА_1 З. від 28.11.2017 року Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради була призначена субсидія на період з 01.11.2017 р. до 30.04.2018 р. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником подані декларації про доходи та майно. В результаті проведеної Залізничним відділом соцального захисту перевірки даних, наданих ОСОБА_1 . встановлено, що заявником свідомо не повідомлено інформацію про придбання його батьком ОСОБА_1 , який зареєстрований разом з відповідачем та на якого розраховується житлова субсидія, 17.03.2017 р. автомобіля ЗАЗ SENS, 2012 року випуску вартістю 74102,56 грн., що підтверджується листом Територіального сервісного центру 4641 РСЦ МВС у Львівській області від 17.04.2018 р. №31/13-4445р та витягом із НАІС від 23.04.2019 р. Таким чином житлова субсидія була призначена незаконно з вини заявника, який не повідомив інформацію, що вплинула на виплату житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 9960,09 грн. Частково повернуто невикористані суми житлових субсидій ТзОВ «Львівгаззбут» у розмірі 1666,18 грн. Залишок заборгованості складає 8293,91 грн. 15.05.2018 року та 14.11.2018 року заявнику надіслано повідомлення про припинення надання житлової субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 8293,91 грн. Однак, до цього часу належна до повернення на рахунок Залізничного відділу соціального захисту сума в розмірі 8293,91 грн. відповідачем не повернута. У зв`язку з вищенаведеним, просить позов задовольнити.
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 23.09.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
У вказаний строк відповідач не подав відзив на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, поважних причин такого суду не повідомив.
Клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, тому відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.
За змістом п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Положення "Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно із пунктами 3, 4 Положення - призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Згідно з п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до підпункту 5 пункту 5 Положення субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень.
Згідно з п.14 Положенням, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово- комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Відповідно до п.1 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 р. № 39/283/90/5 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» зі змінами від 26.08.2014 р., повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку (абзаци восьмий - дев`ятий пункту 20 Положення).
Судом встановлено, що 28.11.2017 року ОСОБА_1 . звернувся до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення субсидії /а.с. 3/.
Згідно декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 28.11.2017 р. та довідки про склад сім`ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 02.12.2017 р. за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані і проживають: ОСОБА_1 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 /а.с. 4, 6/.
На підставі поданої заяви та доданих документів відповідачу ОСОБА_1 . з урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на вищевказаній житловій площі була призначена житлова субсидія з листопада 2017 р. по квітень 2018 р. включно щомісячно в сумі 1793,47 грн. /а.с. 5/.
Провівши перевірку достовірності інформації, поданої ОСОБА_1 . для нарахування та отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг було встановлено, що батько заявника ОСОБА_1 З ОСОБА_3 – ОСОБА_1 17.03.2017 року придбав автомобіль ЗАЗ SENS, 2012 року випуску вартістю 74102,56 грн., що підтверджується листом Територіального сервісного центру 4641 РСЦ МВС у Львівській області від 17.04.2018 р. №31/13-4445р та витягом із НАІС від 23.04.2019 р. /а.с. 7-9/.
Згідно листа Департаменту соціального захисту населення ЛОДА № 08-2425 від 02.04.2018 року про надання інформації за результатами верифікації виявлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено житлові субсидії деяким громадянам, вимогам визначеним постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рікого пічного побутового палива». Рекомендовано забезпечити зупинення або припинення виплат щодо деяких громадян, в тому числі щодо ОСОБА_1 /а.с. 10-11/.
Згідно розрахунку розміру надміру виплачених коштів по призначеній субсидії за період з 01.11.2017 р. по 30.04.2018 р. заявнику ОСОБА_1 нараховано субсидію на суму 9960,09 грн. /а.с. 12/.
Відповідно до переліку абонентів з індивідуальним опаленням де проведено повернення невикористаних сум субсидій за опалювальний період 2017-2018 рр. за адресою: АДРЕСА_1 повернуто невикористану суму субсидії у розмірі 1666,18 грн. /а.с. 13/.
Розпорядженням № 112 від 23.05.2018 року Управління соціального захисту позбавило ОСОБА_1 . права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 р. та зобов`язано ОСОБА_1 повернути надміру виплачені субсидії в сумі 8293,91 грн. у зв`язку з поданням недостовірних відомостей про майновий стан (купівля транспортного засобу). /а.с. 14/. Про що Залізничним відділом соціального захисту було повідомлено відповідача відповідними повідомленнями про припинення надання житлових субсидій від 23.05.2018 р. та 14.11.2018 р. /а.с. 15-16/.
На момент звернення позивача з даним позовом до суду, надміру виплачені грошові кошти відповідачем не повернуто.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення, з відповідача підлягає стягненню надміру виплачені державні грошові кошти у розмірі 8293,91 грн.
Крім того, керуючись ст.141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 274, 275, 279 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1215, 1166 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на рахунок Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями державні кошти в сумі 8293 (вісім тисяч двісті дев`яносто три) грн. 91 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 26094903, знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Виговського, 34
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1
Суддя Постигач О.Б.