
г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/3415/19
Номер провадження 2/213/1738/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2019 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Стаматової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі судового засідання №14, в порядку спрощеного провадження, цивільну справу №213/3415/19 за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, за відсутності учасників процесу, -
встановив:
02.09.2019 року до Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради звернулось до ОСОБА_1 , предметом якої є стягнення з неї надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 8423,38 грн. та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7729,86 грн.
Як на підставу позову позивач посилається на те, що на підставі звернень відповідача, їй на період з 01.04.2017 року по 30.09.2017 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї у розмірі 7723,30 грн. та установлено розмір допомоги одиноким матерям з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року в сумі 693,52 грн. Однак, у липні 2017 року в процесі поточної діяльності УПСЗН стало відомо, що рішенням Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу від 08.06.2017 року ОСОБА_1 було позбавлено батьківських прав (стосовно 6 дітей). Про зміну обставин відповідач УПСЗН не повідомила і отримувала грошові кошти без достатньої правової підстави. Рішенням УПСЗН від 28.07.2017 року відповідачу була припинена допомога і повідомлено про необхідність повернення надміру отриманих коштів, проте ОСОБА_1 факт переплати не визнала та повертати бюджетні кошти категорично відмовилась. Тому УПСЗН звертається до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
У судове засідання представник позивача викликався, але не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі, не заперечує проти постановлення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явилась. На підставі ч.11 ст.128 ЦПК України, суд здійснив її виклик до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке було розміщене 01.11.2019 року, тобто не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
При цьому, копія належним чином завіреної ухвали про відкриття провадження, разом з копією позовної заяви з додатками, направлялась судом за зареєстрованим місцем проживання відповідача.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що розгляд справи проводився у відсутності сторін, фіксація судового засідання технічними засобами, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалась.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є одинокою матір`ю шістьох дітей, в зв`язку з чим отримувала в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради державну допомогу на дітей одиноким матерям, а також державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с.6-9,11-13).
Проте, рішенням Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 08.06.2017 року ОСОБА_1 було позбавлено батьківських прав (а.с.14-16), про що сама відповідач УПСЗН не повідомила, а УПСЗН про цю обставину стало відомо в процесі поточної діяльності у липні 2017 року.
Внаслідок цього відповідачу з 01.07.2017 року була припинена державна допомога на дітей одиноким матерям та з 28.07.2017 року - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (а.с.17,18)
Згідно розрахунку УПСЗН сума надміру виплачених державних коштів складає: державна допомога на дітей одиноким матерям - 693,52 грн. (а.с.19), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - 7729,86 грн. (а.с.20).
Управлінням повідомлялось відповідачу про необхідність повернення коштів, проте остання факт переплати не визнала і категорично відмовилась повертати бюджетні кошти.
Згідно п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Згідно п. 36 Порядку виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав. При цьому, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
У відповідності до ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
В ст. 166 Сімейного кодексу України зазначено, що особа позбавлена батьківських прав втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання. Більш того, така особа втрачає право на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
В п. 49 Порядку, також зазначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
У відповідності до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
В п.27 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, також зазначено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Крім того, в п. 28 того ж порядку вказано, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення, крім іншого:
-визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
-повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
-у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За змістом ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Інгулецької районної у м. Кривому Розі ради підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 16, 1212 ЦК України, ст. 166 Сімейного кодексу України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п.п. 8, 27, 28 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, п.п.33, 34, 48, 49 Постанови КМУ від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», ст.ст. 13, 81, 89, ст.141, 223, 247, 263, 265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради надміру виплачені кошти у загальному розмірі 8423 (вісім тисяч чотириста двадцять три) грн. 52 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку - до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради, юридична адреса: м. Кривий Ріг, пр. Південний, 1, код ЄДРПОУ 03192342.
Відповідач - ОСОБА_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Дата складення повного судового рішення - 13 листопада 2019 року.
Головуючий суддя В.В.Попов.