
Справа № 161/12122/19
Провадження № 2/161/3033/19
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Пушкарчук В.П.
з участю секретаря судового засідання Загоровської І.І.
представника позивача Штиня М.М.
представника відповідача Молчанової К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП", регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання права власності на майно, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП", регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання права власності на майно.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 19.07.2013 на підставі договору купівлі-продажу у ТОВ «ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП» придбав мотоцикл GEON GN150-11149 см, рама № НОМЕР_1 вартістю 2760 грн.
Вказаний договір купівлі-продажу був оформлений довідкою - рахунком серії ААВ №137240 від 19.07.2013 року, на підставі чого продавець передав позивачу даний транспортний засіб, а останній сплатив обумовлену договором грошову суму.
Передача придбаного майна оформлялась видатковою накладною №РН-0001687 від 19.07.2013 року, про його отримання свідчить підпис покупця на цьому документі.
На двигун № НОМЕР_2 FMG-II 13B00112 придбаного мотоцикла було видано гарантійний талон, відповідно до якого гарантувався гарантійний пробіг 1000 км на поршневу групу і коленвал двигуна.
Транспортний засіб повинен бути зареєстрований протягом 10 діб з моменту придбання. Проте, у визначений строк позивач придбаний мотоцикл не зареєстрував.
05.04.2019 року позивач звернувся до територіального сервісного центру №0741 (на правах відділу, м. Луцьк), який є структурним підрозділом регіонального сервісного центру МВС у Волинській області із заявою, в якій просив провести реєстрацію придбаного ним мотоцикла на підставі довідки - рахунка серії ААВ №137240 від 19.07.2013 р.
16.04.2019 регіонального сервісного центру МВС у Волинській області листом №31/3/1-8х повідомив позивача, що довідка-рахунок відсутня в переліку документів, які підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, що унеможливлює проведення державної реєстрації транспортного засобу марки GEON GN150-11149 см, рама № НОМЕР_1 2013 року випуску.
У зв`язку з цим позивач звернувся листом до ТОВ "ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП" з проханням видати йому взамін вказаної довідки-рахунку договір купівлі-продажу, проте ТОВ "ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП"проігнорував вказане звернення.
На підставі наведеного, просить суд визнати за ОСОБА_1 право власності на мотоцикл марки GEON GN150-11, 2013 року випуску, рама № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 -II 13 НОМЕР_4 .
Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 липня 2019 року відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просив позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача Молчанова К.О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила закрити провадження у справі відносно регіонального сервісного центру МВС у Волинській області.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши представлені в справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення частково.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що 19.07.2013 ОСОБА_1 на підставі довідки-рахунка серії НОМЕР_5 придбав у ТОВ «ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП» мотоцикл марки GEON GN150-11, рама № НОМЕР_1 вартістю 2760 грн (а.с. 7).
Відповідно до видаткової накладної № РН-0001687 від 19.07.2013 року даний мотоцикл був отриманий ОСОБА_1 (а.с. 8).
Заявою від 05.04.2019 р. підтверджується факт звернення позивача до Територіального сервісного центру МВС № 0741 з проханням про реєстрацію мотоцикла марки GEON GN150-11, рама № НОМЕР_1 , рік випуску 2013, придбаного на підставі довідки - рахунка серії ААВ № НОМЕР_6 від 19.07.2013 р (а.с. 10).
Листом № 31/3/1-8х Територіальний сервісний центр 0741 повідомив позивача, що довідка-рахунок відсутня в переліку документів, які підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, що унеможливлює проведення державної реєстрації транспортного засобу марки GEON GN150-11, рама № НОМЕР_1 , 2013 року випуску (а.с. 26).
08.04.2019 представник позивача звернувся із заявою до керівника ТОВ «ЕМЕРАЛЬД ТРАНС ШИП» з проханням видати йому взамін вказаної довідки-рахунку договір купівлі-продажу (а.с.28). Однак, жодної відповіді не отримав.
Згідно з ч.ч.1-2, 4 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Частиною 1статті 316 ЦК Українивстановлено, що - правом власності є право особи на річ ( майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частиною 1статті 317 ЦК Українивстановлено, що власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Частиною 1статті 321 ЦК Українивстановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно дост. 627 ЦК Українисторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогокодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, розумності та справедливості.
Відповідно до ст.655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.1-4, 10 ст.34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично- дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення без зміни реєстраційних документів та національних номерних знаків країни їх реєстрації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (надалі - Порядок), цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття.
Згідно з п.1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388, цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Відповідно до п. 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
П.8 Порядку в редакції, яка діяла станом на день придбання позивачем мотоцикла, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою, зокрема, довідка-рахунок за формою згідно з додатком, 1, видана суб`єктом господарювання, діяльність якого пов`язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. №941 до Порядку внесено зміни, якими, зокрема, з переліку документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, вилучено довідку-рахунок.
Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд, враховуючи вказані вище факти дійшов до висновку про підставність задоволення позовної вимоги в частині визнання права власності на транспортний засіб (мотоцикл).
Щодо заявлених вимог до регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, то вони є безпідставними.
Так, відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області не є стороною матеріально-правового спору, не оспорює право позивача на транспортний засіб.
З наданих позивачем доказів до справи вбачається, що 05.04.2019 року він звернувся в регіональний сервісний центр МВС у Волинській області із заявою щодо реєстрації транспортного засобу (а.с. 10). З відповіді вбачається, що заявнику було роз`яснено п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів. (а.с. 26-27).
Вимоги до РСЦ МВС можуть бути розглянуті виключно в межах адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Разом з тим, участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового.
Суд в даному випадку має вирішити спір лише в межах приватноправових відносин, що виникли між сторонами, які претендують на спірне майно.
За таких обставин, суд вважає, що провадження у справі в частині звернення з позовною вимогою до регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання права власності на майно необхідно закрити.
У зв`язку з тим, що позивач не заявляє вимоги про стягнення з відповідача на його користь судових витрат, суд, керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим уст.13 ЦПК України, не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно із ст. 141 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст.10, 13,76, 77, 81,258,258,263, 265,268, 280-282, 354 ЦПК , ст. ст.316, 317, 319, 328, 334, 392, 627 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на мотоцикл марки GEON GN150-11, 2013 року випуску, рама № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 -II 13B00112.
Провадження у справі в частині звернення з позовною вимогою до регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання права власності на майно закрити.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07.11.2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.П. Пушкарчук