Ухвала суду № 85617290, 12.11.2019, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
922/673/19
Номер документу
85617290
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

УХВАЛА

"12" листопада 2019 р. Справа № 922/673/19

вх. № 673/19

Суддя господарського суду Міньковський С.В.

при секретарі судового засідання Чернова В.О.

за участю сторін: ліквідатор - Безпалий С.О.,

пр-к ГУ ДПС у Харківській області- Швед А.В. (дов. від 18.10.19),

пр-к ТОВ "Кастрол Україна" - Ярошенко Д.В. (ордер КС №397439 від 10.09.19),

Розглянувши скаргу ГУ ДПС у Харківській області на дії (бездіяльність) ліквідатора

по справі за заявою ПП "Аякс-Авто", м. Харків

до ПП "Аякс-Авто", м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду від 26.04.19 р. ПП "Аякс-Авто" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором по справі призначено арбітражного керуючого Безпалого С.О., зобов`язавши його виконати ліквідаційну процедуру.

ГУ ДФС у Харківській області звернулось до суду зі скаргою на бездіяльність ліквідатора ПП "Аякс-Авто" Безпалого С.О. на підставі ч. 4 ст. 40 та ч. 6, ч.11 ст. 41 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) в редакції після 19.01.13 р., в якій просить суд: визнати бездіяльність ліквідатора ПП "Аякс-Авто" неправомірною, про що винести відповідну ухвалу; зобов`язати ліквідатора Безпалого С.О. забезпечити можливість проведення ГУ ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів для чого: - узгодити з ГУ ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки підприємства; - забезпечити доступ посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку підприємства, до відповдних первинних фінансово-господарських документів; у разі невиконання вимог суду на підставі ч. 12 ст. 41 Закону про банкрутство визнати таку бездіяльність ліквідатора Безпалого С.О. неправомірною, а роботу - незадовільною та припинити його повноваження, призначивши нового ліквідатора; не допустити ліквідацію боржника - ПП "Аякс-Авто" без проведення скаржником відповідної перевірки.

Ухвалою суду від 30.07.2019 скаргу ГУ ДФС у Харківській області призначено до розгляду в судовому засіданні, зобов`язавши ліквідатора надати суду відзив на скаргу.

Ліквідатор наголошував на тому, що відповідно до абз.5 пп.75.1.2 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місце розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться перевірка. Відповідно до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою підприємства ПП «Аякс-Авто» є вул. Морозова, буд. №13, м. Харків, 61105. Також ліквідатор зазначив, що не мав змоги надати для перевірки до контролюючих органів необхідні документи з причини, що останній керівник ПП «Аякс-Авто» Загребельний Є . С. не передав ліквідатору по акту приймання-передачі всю бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута.

До господарського суду 23.10.2019 надійшла уточнююча скарга від ГУ ДФС у Харківській області, в якій скаржник просить суд зобов`язати ліквідатора Безпалого С . О . надати в місячний термін фінансово-господарські документи з метою проведення Головним управлінням ДФС у Харківській області перевірки ПП "Аякс-Авто".

В обґрунтування поданої скарги скаржник посилається на те, що Наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 21.05.2019. №3545 вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Аякс-Авто" з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на котролюючі органи, за період з 01.01.2011 по 21.05.2019 перевірку правильності нарахування обчислення та сплати єдиного соціального внеску. За наслідками виходу ревізорів-інспекторів за адресою арбітражного керуючого Безпалого С.О.: вул. Шевченка, буд. 223а, м. Харків, встановити місцезнаходження арбітражного керуючого не виявилось можливим.

Крім того, відповідно до наказу ГУ ДФС у Харківській області від 15.04.2019 за №2697 вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Аякс-Авто" за період діяльності з 01.01.2016 по 14.04.2019 з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на котролюючі органи, за період з 01.01.2011 по 21.05.2019 перевірку правильності нарахування обчислення та сплати єдиного соціального внеску. За наслідками виходу ревізорів-інспекторів за податковою адресою підприємства ПП "Аякс-Авто": м. Харків, вул. Морозова, буд. 13, встановити місцезнаходження платника податків не виявилось можливим.

Скаржник в судовому засіданні свою скаргу, з урахуванням уточнення, підтримав та просив суд її задовольнити.

Ліквідатор надав суду відзив на скаргу та на уточнену скаргу, в якому зазначає, що ліквідатор звернувся до керівника ПП "Аякс-Авто" з проханням у найкоротші терміни передати по акту прийому-передачі всю бухгалтерську та іншу документацію банкрута, проте документи довгий час не передавались, в зв`язку з відпусткою керівника та хворобою бухгалтера. В подальшому, 16.09.2019 керівником було передано ліквідатору за актом документи в кількості 145 одиниць, серед яких є довідка Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області про результат розгляду заяви гр. Зосименко М.О. ЖЕО №1047 від 10.01.2019 про зникнення документів. Після отримання документів, ліквідатор направив лист до ГУ ДФС у Харківській області про отримання від керівника ПП "Аякс-Авто" документів та зазначив на можливості надати ці документи до податкового органу.

Ліквідатор в судовому засіданні проти скарги заперечує в повному обсязі та просив суд відмовити у її задоволенні.

Присутній в судовому засіданні представник скаржника зазначила, що наявних у ліквідатора документів недостатньо для проведення перевірки податковим органом.

Присутній в судовому засіданні ліквідатор зазначив, що він письмово звернувся до Східного управління ГУ ДФС у Харківській області з проханням щодо відновлення первинної документації, в якому просив надати йому перелік контрагентів, з якими ПП "Аякс-Авто" мало взаємовідносини, інформацію про податкову звітність, яка надавалась за останні три роки, а також іншу інформацію стосовно фінансово-господарської діяльності ПП "Аякс-Авто", яка міститься в Східному управлінні ГУ ДФС у Харківській області.

Присутній в судовому засіданні представник скаржника підтвердила усно про можливість надання такої інформації ліквідатору.

Від представника ТОВ "Аякс-Авто" та представника ТОВ "ФК "Укр-Фін-Груп" надійшли клопотання та заява про відкладення розгляду скарги ГУ ДФС у Харківській області на іншу дату, в зв`язку з зайнятістю представника в іншому судовому засіданні.

Суд зазначає, що згідно ст. 202 ГПК України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Зокрема, цією статтею передбачено відкладення розгляд справи в разі неявки в судове засідання учасника справи, явку якого судом визнано обов`язковою.

Як встановлено судом обов`язковою явку в судове засідання представників ТОВ "Аякс-Авто" та ТОВ "ФК "Укр-Фін-Груп" суд не визнавав, в зв`язку з чим суд вважає за можливе розглянути скаргу ГУ ДФС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора в даному судовому засіданні.

Розглянувши надану суду скаргу на бездіяльність ліквідатора, надані суду документи, заслухавши пояснення представника скаржника, кредитора та ліквідатора, суд дійшов висновку про задоволення уточненої скарги з огляду на наступне.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Разом з тим, 18.10.2018 прийнят новий Кодекс України з процедур банкрутства, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом. Кодекс України з процедур банкрутства почав діяти з 21.10.2019.

Відповідно до ч. 4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Таким чином, подальший розгляд у справі про банкрутство ПП "Аякс-Авто" здійснюється за правилами нового Кодексу України з процедур банкрутства.

У відповідності до ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

В ч. 6 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства вказано, що дії (бездіяльність) ліквідатора можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).

Учасниками провадження у справі про банкрутство згідно зі ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства є сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов`язків яких існує спір.

При цьому вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь в провадженні у справі про банкрутство.

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим кодексом.

Відповідно до п.75.1.2. Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Пунктом 78.1.7 ч.78.1. ст.78 Податкового кодексу України встановлено, що документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, у випадку, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушення провадження у справ про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Як свідчать матеріали справи, наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 15.04.2019 за №2697 вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Аякс-Авто" за період діяльності з 01.01.2016 по 14.04.2019 з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на котролюючі органи, за період з 01.01.2011 по 21.05.2019 перевірку правильності нарахування обчислення та сплати єдиного соціального внеску. Про проведення перевірки ПП "Аякс-Авто" було повідомлено повідомленням №3676 від 15.04.2019.

За наслідками виходу ревізорів-інспекторів за податковою адресою підприємства ПП "Аякс-Авто": м. Харків, вул. Морозова, буд. 13, встановити місцезнаходження платника податків не виявилось можливим.

Відповідно до акту Головного управління ДФС у Харківській області №2435/20-40-14-08-09/32436868 від 15.04.2019 "Про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю ПП "Аякс-Авто" (код за ЄДРПОУ 32436868) встановлено відсутність уповноважених осіб за адресою: вул. Морозова, буд. 13, м.Харків та неможливість проведення перевірки ПП "Аякс-Авто".

Крім того, наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 21.05.2019. №3545 вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Аякс-Авто" з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на котролюючі органи, за період з 01.01.2011 по 21.05.2019 перевірку правильності нарахування обчислення та сплати єдиного соціального внеску.

Про проведення перевірки ПП "Аякс-Авто" було повідомлено повідомленням №5002 від 22.05.2019.

За наслідками виходу ревізорів-інспекторів за адресою арбітражного керуючого Безпалого С.О., встановити місцезнаходження арбітражного керуючого не виявилось можливим.

Таким чином, провести перевірку у терміни, визначені п. 82.2 ст. 82 ПК України виявилось неможливим, оскільки особа відповідальна за ведення господарської діяльності (керівник) була відсутня за місцезнаходженням юридичної особи. В зв`язку з чим, ГУ ДФС у Харківській області звернулось до господарського суду зі скаргою на дії (бездіяльність) ліквідатора.

В судовому засіданні судом з`ясовано, що ліквідатор бажає співпрацювати з податковим органом, проте, наявних у ліквідатора документів, що були йому передані колишнім керівником ПП "Аякс-Авто" недостатньо для проведення такої перевірки.

Також, судом з`ясовано, що ліквідатор направив на адресу Східного управління ГУ ДФС у Харківській області (лист б/н від 17.09.19) щодо відновлення первинної документації, в якому просив надати йому перелік контрагентів, з якими ПП "Аякс-Авто" мало взаємовідносини, інформацію про податкову звітність, яка надавалась за останні три роки, а також іншу інформацію стосовно фінансово-господарської діяльності ПП "Аякс-Авто", яка міститься в Східному управлінні ГУ ДФС у Харківській області.

Скаржник в судовому засіданні зазначив, що у податкової інспекції така можливість відновлення документів є.

У відповідності до вимог ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) ліквідатор з дня свого призначення виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута, аналізує фінансовий стан банкрута, формує ліквідаційну масу, проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута, вживає заходів спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, зобов`язаний розглядати вимоги кредиторів у ліквідаційної процедурі.

Тобто, обов`язком ліквідатора є належне виконання ним всіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майна та майнових прав (обтяжень) боржника, його потенційних кредиторів шляхом надіслання відповідних запитів до державних реєстрів прав та обтяжень; державних органів, які контролюють сплати податків і зборів; з`ясування наявності виконавчих проваджень, порушених кредиторами боржника та повідомлення зазначених кредиторів про перебування боржника в процедурі ліквідації і про їх право подати свої грошові вимоги.

Враховуючи, що 16.09.2019 частково документи підприємства були передані ліквідатору (в кількості 145 одиниць), також ліквідатор вживає заходи щодо часткового відновленння документів товариства, отже, у ліквідатора є обов`язок забезпечити проведення податкової перевірки, як-то передбачено Податковим кодексом України.

Також суд зазначає, що податковим законодавством передбачено певні строки тривалості перевірок та можливості їх продовження, що не звільняє контролюючий орган від обов`язку вчинення активних дій при перевірці платника податків та не зводиться до пасивного очікування моменту подачі документів бухгалтерського обліку керівником боржника (ліквідатором).

Такі ж правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №922/1109/16.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Відповідно до ч. 2 ст. 79 ГПК України питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене вище, а також те, що на час проведення судового засідання податковим органом перевірку банкрута не проведено, податковий орган (скаржник) та ліквідатор повинні обидва вчинити певні дії для проведення такої податкової перевірки, відкладення судового засідання з розгляду скарги ГУ ДФС у Харківській області суд вважає не доцільним, натомість доходить висновку, що скарга податкового органу є такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 12, 86, 202, 233-235 Господарського процесуального кодексу України суд, -

УХВАЛИВ:

1. Скаргу ГУ ДПС у Харківській області на бездіяльність ліквідатора задовольнити.

2. Зобов`язати ліквідатора ПП "Аякс-Авто" надати відповідні первинні фінансово-господарські документи для проведення Головним управлінням ДПС у Харківської області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов`язкових платежів) ПП "Аякс-Авто".

Докази проведення перевірки надати суду.

3. Ухвалу направити скаржнику, ліквідатору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала підписана 14.11.2019.

Суддя С.В. Міньковський