
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/101
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 листопада 2019 року № 640/2034/19
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
визнання протиправною дію Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування до розміру пенсії сум нарахованого (виплаченого) ОСОБА_1 грошового забезпечення, а саме: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (премія згідно ст. 27ДС ЗСУ, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, грошова допомога за безпосередню участь в АТО, винагорода за безперервну вислугу років, компенсація за невикористану відпустку);
зобов`язання відповідача здійснити перерахунок з 30.09.2018 року, призначеної ОСОБА_1 пенсії, обчисленої відповідно до п.п. 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, відповідно до довідки ФУ ГШ ЗСУ від 28.08.2018 року № 305/655, а саме: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (премія згідно ст. 27ДС ЗСУ, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, грошова допомога за безпосередню участь в АТО, винагорода за безперервну вислугу років, компенсація за невикористану відпустку), без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність;
зобов`язання відповідача виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, що утворилася з 30.09.2018 року у зв`язку з неправильним її нарахуванням.
Ухвалою суду від 19.02.2019 р. відкрито провадження у справі та справу призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
20.03.2019 року відповідачем до суду було подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 наказом Міністра оборони України від 09.08.2018р. №488 відповідно до ч.5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", звільнений з військової служби у запас за пунктом "б" (за станом здоров`я).
Наказом командира Військової частини А0135 від 29.08.2018 року №182 позивач був виключений зі списків особового складу Військової частини А0135.
З 30.09.2018 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивачу стало відомо, що відповідачем була нарахована пенсія із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року, а саме: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та неправомірно виключено усі щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення, які б мали бути включені до розміру пенсії позивача на підставі діючого законодавства, оскільки він отримував їх під час проходження служби і з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У листопаді 2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якій просив провести перерахунок його пенсії з урахуванням всіх складових його грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 28.08.2018р. № 305/655.
10.12.2018 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь № 128743/03, згідно якої повідомлено, що ст. 43 Закону України та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не передбачено такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, одноразова грошова винагорода за тривалість безперервної військової служби, винагорода за безпосередню участь в АТО, компенсація невикористаної відпустки та одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону.
Позивач - ОСОБА_1 вважає дії відповідача щодо не включення до розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії всіх доплат (щомісячних додаткових та одноразових видів грошового забезпечення), які він отримував, неправомірними і такими, що не відповідають Конституції України та іншим нормативно-правовим актам.
Зокрема, позивач посилається на те, що вказані складові входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, тому мали бути враховані при визначенні розміру його пенсії.
Також, позивач зазначає, що обмеження максимального розміру пенсії, яку він має отримувати є незаконним.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з посиланням на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з врахуванням зазначених позивачем складових грошового забезпечення.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Щодо врахування щомісячної додаткової грошової винагороди суд зазначає наступне.
Ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Ч. 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом.
При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 43 Закону № 2262-XII).
Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку позивач отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду викладеною в постанові від 14.03.2019р. у справі №378/348/17 адміністративне провадження №К/9901/38931/18 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019р. (справа № 522/2738/17).
Щодо врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії, премії згідно ст. 27ДС ЗСУ, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, винагороди за безперервну вислугу років, компенсації за невикористану відпустку, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Водночас, за Законом № 2262-ХІІ, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 р. № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Водночас, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 р. у справі № 522/2738/17, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Згідно змісту позовних вимог позивач просить здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячних видів грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії, та одноразових додаткових видів грошового забезпечення - премії згідно ст. 27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, винагороди за безперервну вислугу років, компенсації за невикористану відпустку.
Згідно зі ст. 27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, затвердженого Законом України від 24.03.1999 р. №551-XIV нагородження грошовою премією є одним з видів заохочень, що застосовуються до офіцерів, тобто, є одноразовим видом додаткового грошового забезпечення.
Грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, винагорода за безперервну вислугу років, компенсація за невикористану відпустку також є одноразовими видами додаткового грошового забезпечення згідно з п. 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260 (чинного станом на час звільнення позивача з військової служби).
Згідно з п. 2 Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Таким чином, з врахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 р. у справі № 522/2738/17, вказані одноразові додаткові види грошового забезпечення для розрахунку пенсії не враховуються.
Щодо таких видів додаткового грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії, то вони згідно з вказаним п. 2 Порядку №260 належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, і, відповідно, мають враховуватися для розрахунку розміру пенсії.
Щодо грошової допомоги за безпосередню участь в антитерористичній операції, отримуваної позивачем згідно довідки №305/655 від 28.08.2018 року, суд зазначає, що її виплата врегульована постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 р. № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету", постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 р. №24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" та прийнятим на її виконання Порядку та умов виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженого наказом Міністерства оборони України №49.
Аналіз наведених нормативно-правових актів свідчить про те, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичний характер, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира.
За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції не має систематичного характеру, є тимчасовою виплатою для тих військовослужбовців, які залучені до участі у ній, вона залежить від певних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, у зв`язку з чим така винагорода не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.
Правова позиція щодо відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення винагороди за участь в антитерористичній операції висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 18.04.2019 року (справа №431/703/17).
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, суд зазначає наступне.
Згідно матеріалів справи та змісту листа-відповіді від 10.12.2018 № 128743/03 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, права позивача в частині виплати йому пенсії без обмеження розміру на даний час не порушені, оскільки при здійсненні призначення пенсії сума пенсії не обмежувалась максимальним розміром.
Крім того, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невключення до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії (щомісячної).
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії (щомісячної) та здійснити перерахунок і виплату пенсії за минулий час.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 13.11.19 р.