
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2019 року справа № 580/2441/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га (сільськогосподарські угіддя - рілля) за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації, яка викладена в листі від 30.05.2019 №1976/0/95-19;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 02.05.2019 (вх. № у відповідача П-2951/0/94-19 від 06.05.2019) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га (сільськогосподарські угіддя - рілля) за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 02 травня 2019 року повторно звернувся до відповідача із проханням надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації. Листом відповідача від 30.05.2019 №1976/0/95-19 позивача повідомлено, що порушене питання неможливо вирішити, оскільки заявником не додано документів, що підтверджують його участь в антитерористичній операції. Також, відповідно до рішення Кищенецької сільської ради від 08.04.2019 №29-4/VII, сільська рада вважає за необхідне відмовити заявнику у наданні погодження на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з необхідністю забезпечення земельними ділянками учасників АТО - жителів с. Кищенці.
Позивач зазначає, що до його клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою були додані всі необхідні документи, передбачені ст. 118 Земельного кодексу України, а такої підстави відмови у наданні дозволу на розроблення технічної документації як відсутність статусу учасника АТО та негативне рішення сільської ради Земельний кодекс України не містить.
Ухвалою суду від 07.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 06.09.2019 без виклику учасників справи.
27 серпня 2019 року відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що за наслідками розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, листом відповідача від 30.05.2019 №1976/0/95-19 позивача повідомлено, що наразі не є можливим вирішення порушеного питання. Для подальшого вирішення заяви заявнику необхідно надати документ, що підтверджує участь у антитерористичній операції. Окрім того, повідомлено, що наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 №328 введено в дію, зокрема, рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 №2/1 «Про обов`язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності». Відповідно до рішення Кищенецької сільської ради від 08.04.2019 №29-4/VІI сільська рада вважає за необхідне відмовити у наданні погодження на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з необхідністю забезпечення земельними ділянками учасників АТО - жителів с. Кищенці.
Розглянувши наявні у суду матеріали, суд встановив наступне.
13 березня 2019 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Черкаській області із клопотанням, в якому просив розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації.
Листом відповідача від 11.04.2019 №1277/0/95-19 (на заяву від 21.03.2019 №П-1802/0/94-19) позивача повідомлено, що для подальшого вирішення заяви, заявнику необхідно надати документ, що підтверджує участь у антитерористичній операції. Окрім того, повідомлено, що наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 №328 введено в дію, зокрема, рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 №2/1 «Про обов`язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності». Відповідно до рішення Кищенецької сільської ради від 08.04.2019 №29-4/VII сільська рада вважає за необхідне відмовити у наданні погодження на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з необхідністю забезпечення земельними ділянками учасників АТО - жителів с.Кищенці.
06 травня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з клопотанням, в якому просив розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації. У вказаному клопотанні зазначається, що всі завірені копії документів подав разом із заявою від 21.03.2019 №П-1802/0/94-19.
Відповідач звернувся до Кищенецької сільської ради з листом від 13.05.2019 №1724/0/95-19, в якому повідомив про надходження заяви від гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, та просив письмово (у формі рішення) висловити позицію органу місцевого самоврядування щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Листом Кищенецької сільської ради від 21.05.2019 №275 відповідача повідомлено, що сільська рада заперечує стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 площею 2,0000 га із земель державної власності, які розташовані за межами населеного пункту в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району (рішення Кищенецької сільської ради від 08.04.2019 №29-4/VII). Відповідно до рішення сільської ради від 01.06.2016 №6-5/VII «Про резервування земельних ділянок для передачі їх у власність учасникам антитерористичної операції та сім`ям загиблих учасників антитерористичної операції» та листа Глави Адміністрації Президента України від 15.03.2016 №02-01/843 абзац 7, земельні ділянки надаються учасникам та сім`ям загиблих учасників антитерористичної операції, за місцем реєстрації, проживання та мобілізації. ОСОБА_1 не зареєстрований, не проживає, не був мобілізований із с. Кищенці Маньківського району.
Листом відповідача від 30.05.2019 №1976/0/95-19 позивача повідомлено, що наразі не є можливим вирішення порушеного питання. Для подальшого вирішення заяви, заявнику необхідно надати документ, що підтверджує участь у антитерористичній операції. Окрім того, повідомлено, що наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 №328 введено в дію, рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 №2/1 «Про обов`язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності». Відповідно до рішення Кищенецької сільської ради від 08.04.2019 №29-4/20 сільська рада вважає за необхідне відмовити у наданні погодження на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з необхідністю забезпечення земельними ділянками учасників АТО - жителів с. Кищенці.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з ч 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до пп.13 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року № 333, Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З аналізу наведених норм вбачається, що відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п.п. «в» ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України).
У статті 121 Земельного кодексу України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, Земельним кодексом України, а саме: статтею 118, визначені вичерпні підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Як встановлено під час розгляду справи, відповідач відмовив в наданні зазначеного вище дозволу позивачу мотивуючи тим, що Кищенецька сільська рада Маньківського району Черкаської області, заперечувала у наданні дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
В обґрунтування відповідач посилається на: доручення Віце-прем`єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 № 37732/0/1-14 стосовно врахування позиції органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності; та наказ Державного агентства земельних ресурсів України «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014» № 328 від 15.10.2014.
З аналізу Наказу Державного агентства земельних ресурсів України «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014» № 328 від 15.10.2014, вбачається, що відповідно до п. 2.3 рішення від 14.10.2014 № 2/1 «Про обов`язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності», у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
Тобто, єдиними підставами для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності визначені Земельним кодексом України, а саме ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
З приводу доручення Віце-прем`єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, суд зазначає, що воно не є джерелом права, має рекомендаційний характер, а тому повинно застосовувались з обов`язковим врахуванням вимог статей 118 Земельного кодексу України.
Таким чином, суд проаналізувавши вищезазначені правові положення та обставини справи приходить до висновку, що в даному випадку, підстави для відмови позивачу в наданні відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області були відсутні.
Суд також зазначає, що перелік документів, які повинен подати заявник, визначений законом. Вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені законом, забороняється. Підстави відмови у наданні дозволу є вичерпними. Відтак, будь-які дії, спрямовані на отримання від особи, яка звернулася за дозволом, додаткових матеріалів, в тому числі їх уточнення, прямо суперечать закону та є протиправними.
Таким чином, зазначення в листі відповідача від 30.05.2019 про необхідність надання документу, що підтверджує участь в антитерористичній операції суперечить нормам Земельного кодексу України.
В свою чергу, такі дії (у разі їх вчинення) не є законним способом поведінки органу, є проміжними відповідями на звернення, не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а, отже, не можуть вважатися "відмовою у наданні дозволу" у розумінні частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.
Водночас, у частині сьомій статті 118 ЗК України не визначено, в якій саме правовій формі вирішується це питання. Зокрема, чи необхідно приймати відповідне рішення органу з цього питання чи достатньо відповіді у формі листа.
Для порівняння, у частині дев`ятій статті 118 Земельного кодексу України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та її надання.
У статті 118 Земельного кодексу України не визначено прямого обов`язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа, тощо. Проте, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.
Правовий статус ГУ Держгеокадастру в області визначено Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 N 333.
У пункті 8 цього Положення передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.
Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 17.12.2018 року у справі №509/4156/15-а та від 10.01.2019 року у справі №820/4555/17.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, яка викладена в листі від 30.05.2019 №1976/0/95-19 та зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.05.2019, підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а вимоги такими, які підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га (сільськогосподарські угіддя - рілля) за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації, яка викладена в листі від 30.05.2019 №1976/0/95-19.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 39765890) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 02.05.2019 (вх. № П-2951/0/94-19 від 06.05.2019) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га (сільськогосподарські угіддя - рілля) за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що розташована на території Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий А.В. Руденко