Рішення № 85609925, 08.11.2019, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
607/18916/19
Номер документу
85609925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.11.2019 Справа №607/18916/19

08 листопада 2019 року м.Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

-головуючої судді Черніцької І.М.

-при секретарі судового засідання Бойко І.І.

-за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Хоми І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Тернопільській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №183/282 від 31 липня 2019 року, якою на неї накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що 31 липня 2019 року заступником начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області - начальником відділу профілактики страхових випадків була винесена постанова №183/282 про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої її притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-4, ч. 1 ст. 165-5, ст. 188-23 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.

Зокрема, їй ставиться у винну те, що нею допущено порушення порядку використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме: не подано звіт форми Ф4-ФСС з ТВП за 2018 рік.

З даною постановою не згідна, оскільки викладені у постанові дані не відповідають дійсним обставинам справи та не підтвердженні будь-якими доказами. Вказала, що до спірних правовідносин повинні застосовуватися виключно норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (в редакції до 01.01.2011 року), який тільки в 2014 році Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов`язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» №77-19 від 28.12.2014 року викладений в редакції Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Крім цього, постанова складена без встановлення конкретного періоду правопорушення.

Посилаючись на наведене, просила задовольнити позов та скасувати постанову.

Відповідач подав відзив на позовну заяву. Вказав, що позов не визнає, вважає його необгрунтованим. Так, відповідно до вимог п.6 ст.6, п.2,8 ч.2 ст.15 Закону та підпункту 1.1. п.1 Постанови Правління №28 роботодавець ( страхувальник) зобов`язаний подавати до Фонду (об`єднаного) звітність по коштах Фонду, який є правонаступником Фондів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та нещасних випадків на виробництві, тобто заборгованість по коштах до Фонду з тимчасової втрати працездатності та до Фонду від нещасних випадків на виробництві - Єдиний звіт, починаючи з 1 кварталу 2019 року. Всупереч викладеному, ВАТ «Текстерно» вказаний звіт не подано ні за перший квартал 2019 року, ні за 1 півріччя 2019 року. Відповідно, після неодноразового нагадування про необхідність подання звітності, посадовою особою Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області 23 липня 2019 року складено протокол №64 у справ: про адміністративне правопорушення за неподання звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за 1 півріччя 2019 року на головного бухгалтера ВАТ «Текстерно» ОСОБА_1 . Протокол було складено в присутності Позивача у справі, яка від підписання та отримання другого примірника протоколу відмовилась, про що свідчить підпис посадової особи Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області в протоколі №64.

Крім цього, ні до протоколу №64 від 23 липня 2019 року, ні будь-яким іншим документом (поясненням, листом ін.) позивач до винесення оспорюваної постанови не заперечив факти, що викладені у протоколі. Також, у позовній заяві не спростовано факту неподання встановленої звітності ВАТ «Текстерно».

В судовому засіданні позивач зазначила, що з її боку дійсно мало місце порушення порядку використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме не подання звіту форми Ф4-ФСС з ТВП за І квартал 2019 року. Однак, як вбачається із змісту постанови їй інкримінують не подання звіту форми Ф4-ФСС з ТВП за 2018 рік, що не відповідає дійсності. Посилаючись на наведене, просила задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просила відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві. Зазначила, що у постанові допущена описка щодо зазначення періоду неподання звітності, оскільки фактично неподання звітності ОСОБА_1 , як головним бухгалтером ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно», мало місце за І квартал 2019 року, який необхідно було подати до 10 липня 2019 року.

Крім того, позивач притягується до відповідальності за ч. 1 ст. 165-4 КУпАП, про що зазначено у постанові.

Судом встановлено, що 23 липня 2019 року відносно ОСОБА_1 як головного бухгалтера ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно» було складено протокол про адміністративне правопорушення за №64. Як вбачається із фабули протоколу, ОСОБА_1 інкримінують те, що остання неподала звіту по заборгованості ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно» (страхувальника) зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за І півріччя 2019 року, чим вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 165-4 КУпАП.

31 липня 2019 року заступником начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області - начальником відділу профілактики страхових випадків винесено постанову №183/282 про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-4 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.

Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що ОСОБА_1 допущено порушення порядку використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме: не подано звіт форми Ф4-ФСС з ТВП за 2018 рік.

Суд, розглянувши справу, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду справи, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до частково задоволення, виходячи із наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Положеннями ч. 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу вимог ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно оскаржуваної постанови ОСОБА_1 інкримінують не подання звіту форми Ф4-ФСС з ТВП за 2018 рік.

У судовому засіданні ОСОБА_1 категорично заперечила обставини викладені у постанові. Вказала, що зазначений звіт не подано за І квартал 2019 року. Щодо притягнення до відповідальності за неподання звіту за 2018 рік, закінчилися строки накладення зазначеного стягнення.

Як вбачається з протоколу у справі про адміністративне правопорушення №64 від 23 липня 2019 року, при проведенні перевірки ВАТ «Тернопільське об`єднання «Текстерно» встановлено неподання ОСОБА_1 звіту форми Ф4-ФСС з ТВП за І півріччя 2019 року.

В судовому засіданні представник відповідача зазначив про наявність помилки у постанові, яка на даний час не виправлена.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи вищенаведені вимог закону та встановленні обставини справи, оцінюючи в сукупності наявні докази, з врахуванням встановленого КАС України обов`язку відповідача доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, суд приходить до переконання про наявність достатніх підстав для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №183/282 від 31 липня 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 165-5 КУпАП та надіслання справи на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).

Разом з тим, суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 165-4, ч. 1 ст. 165-5, ст. 188-23 КУпАП, оскільки зібрані у справі докази не є достатніми для встановлення відсутності події і складу вказаного правопорушення у діях ОСОБА_1 .

Керуючись ст.55 Конституції України, ст. 247, ст.251, 258, ст.289, ч.1 ст.293 КУпАП, ст.ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Тернопільській області (м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 3А, код ЄДРПОУ 41312751) про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення задовольнити частково.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №183/282 від 31 липня 2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень.

Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення надіслати на новий розгляд до Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Тернопільській області.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач: Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 3А, код ЄДРПОУ 41312751.

Повне рішення складено 08 листопада 2019 року.

Головуючий суддяІ. М. Черніцька