
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про прийняття до розгляду заяви про уточнення позовних вимог, заміну відповідача, виклик свідків, відкладення підготовчого засідання зі встановленням строку початку підготовчого провадження
13 листопада 2019 р. № 520/10192/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Заічко О.В.
за участю секретаря судового засідання - Мараєвої О.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні заяви представника позивача у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ "СХІДБУД" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області про визнання протиправними та скасування припису і постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування припису і постанови.
Через канцелярію від представника позивача надійшли заява про уточнення позовних вимог в контексті пред`явлення таких до належного відповідача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, заява про заміну відповідача, у зв`язку з зазначеним та заява про виклик свідків.
Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути вказані заяви у письмовому провадженні. Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Згідно положень ст. 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання (ч.1 ст. 179 КАС України). Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є:1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи;6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Частиною 2 ст. 180 КАС України визначено перелік питань, які з`ясовуються на стадії підготовчого засідання.
Вирішуючи заяви представника позивача, суд виходить з наступного.
Крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження ( ч.1 ст.47 КАС України).
Судом встановлено, що вимоги уточненого позову є однаковими первинному, а підставою подання уточненого позову стало пред`явлення такого позивачем до належного відповідача.
Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача ( ч.3 ст.48 КАС України).
Так, предметом спору є рішення, прийняті посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, яке на час вирішення спору не мало статусу юридичної особи.
Відповідно до положень ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності " №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
23.04.2014 постановою Кабінету Міністрів України №150 "Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної архітектурно-будівельної інспекції за переліком згідно з додатком та погоджено пропозицію щодо утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
8 липня 2014 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 230 «Про внесення зміни у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 року № 85», відповідно до якої територіальні органи інспекцій стали підрозділами центрального апарату Держархбудінспекції України.
19.08.2015 Постановою КМУ № 671 "Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю" затверджене Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю та установлено що: органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов`язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення переданих повноважень відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; до завершення здійснення заходів з утворення органів державного архітектурно-будівельного контролю в Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях та сільських, селищних, міських радах або визначення структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, на які покладаються повноваження, визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також затвердження актів спільної комісії такі повноваження здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція.
Отже, структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад у межах делегованих цим Законом державних повноважень є підконтрольними центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, представляють інтереси Держархбудінспекції України при розгляді спорів у судах, однак не можуть самостійно виступати як сторони в адміністративному процесі.
Отже, належним відповідачем у справах цієї категорії є Державна архітектурно-будівельна інспекція України.
У свою чергу, уточнений позов відповідає приписам ч.7 ст.47, ст.ст.160,161 КАС України.
Отже, суд приймає до розгляду уточнений позов та задовольняє заяву представника позивача про заміну неналежного відповідача.
Згідно ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів;3) показаннями свідків.
Згідно ч.1, ч.2 ст. 65 КАС України, як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з`ясувати у справі. Свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім`я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання.
Представник позивача просив викликати у суд для допиту в якості свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 необхідність чого обумовлював наступним.
Як зазначалось позивачем у позовні заяві твердження відповідача про недопущення посадових осіб відповідача на об`єкт будівництва для проведення планової перевірки, шляхом неявки на планову перевірку та ненадання документів не відповідають дійсності, адже на момент перевірки на об`єкті будівництва посадові особи відповідача були фактично допущені до об`єкта перевірки, були надані необхідні документи і при цьому в цей час на об`єкті перевірки знаходились уповноважені особі позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2., які були уповноважені на представництво інтересів позивача відповідними довіреностями, котрі були надані під час перевірки.
Вказані обставини є обґрунтованими, адже названі особи можуть надати пояснення, в яких повідомлять суд про відомі їм обставини, що мають значення для справи. Відтак, заява про виклик свідків підлягає задоволенню.
Додатково суд відмічає, що, згідно ч.1 та п.2,3 ч.2 ст. 181 КАС України, підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою. Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: заміни неналежного відповідача; в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Таким чином, суд відкладає підготовче засідання.
Відповідно до ч.6 ст.48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Відтак, враховуючи заміну відповідача, строк підготовчого провадження по даній справі рахується з 13.11.2019 року.
Керуючись ст. 47, 48, 65, 173, 180, 181, 205, 248, 256 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяви представника позивача - задовольнити .
Прийняти до розгляду заяву про уточнення позовних вимог та замінити неналежного відповідача у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ`ЄДНАННЯ "СХІДБУД" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області про визнання протиправними та скасування припису і постанови належним - Державною архітектурно-будівельною інспекцією України (01133, м.Київ, бульв. Лесі Українки, будинок 26, код ЄДРПОУ 37471912).
Викликати до суду на 11.12.2019 року о 10:00 для допиту в якості свідків: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).
Відкласти підготовче засідання у справі № 520/10192/19 на 11.12.2019 р. о 10:00 год., яке відбудеться в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, пл. Свободи,6, зала 8.
Рахувати строк підготовчого провадження, з огляду на приписи ч.6 ст.48 КАС України з 13.11.2019 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Заічко О.В.