
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
08 листопада 2019 р. Справа № 2040/6893/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності заявника ОСОБА_1
представника відповідача Нерубенко Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 в порядку ст.383 КАС України про визнання протиправним рішення, прийнятого суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду від 17.12.2018 року у справі 2040/6893/18,-
встановив
21.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяв внутрішньо переміщений осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 24 липня 2018 року № 1 про відмову в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Просив також зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради призначити, нарахувати та сплатити компенсацію за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
17.12.2018 рішенням Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяв внутрішньо переміщений осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 24 липня 2018 року № 1 про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи; зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи; в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
06.03.2019 від ОСОБА_1 до суду надійшла заява, у який заявник просив визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.02.2019 р. №3 про відмову у розгляді заяви про призначення грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи стосовно вимог постанови КМУ №280 від 18.04.2018 р.; зобов`язати комісію Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, з урахуванням висновків суду щодо дискреційних повноважень відповідача, стосовно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018р. в адміністративній справі №2040/6893/18.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 року вказана заява повернута заявникові з тих підстав, що вимоги заявника стосовно незгоди із суттю нового рішення Управління в особі Комісії у даному конкретному випадку (з урахуванням змісту та мотивів рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 р. в адміністративній справі №2040/6893/18) явно та однозначно виходять поза межі процедури за ст. 383 КАС України.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 року ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 року по справі 2040/6893/18 - скасована, справа направлена до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвалою від 03.06.2019 року заява залишена без руху та надано заявникові строк на усунення недоліків. На виконання ухвали 12.06.2019 року заявником подані витребувані документи та 14.06.2019 року за вказаною заявою відкрито провадження.
Ухвалою від 01.07.2019 заява ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 383 КАС України , з урахуванням ст.7, п.3 ч.1 ст.240 КАС України залишено без розгляду, оскільки на момент розгляду заяви існувало таке, що не набуло законної сили рішення в адміністративній справі 520/2965/19 за позовом ОСОБА_1 до УПтаСЗН Слобідського району Харківської міської ради, яким визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.02.2019 року № 3 про відмову у розгляді заяви про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи; зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, на підставі заяви від 06.07.2018, з урахуванням висновків суду.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2019 ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 року по справі № 2040/6893/18 скасована, справа направлена до суду 1 інстанції для продовження розгляду.
В судовому засіданні позивач заяву підтримав, просив суд застосувати заходи, визначені ч.6 ст.383 КАС України в частині винесення окремої ухвали відносно відповідача по справі Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, оскільки відповідачем на виконання рішення суду порушено порядок проведення засідання: розглянуто не питання призначення грошової компенсації, а питання про відмову у розгляді заяви про призначення грошової компенсації.
Представник відповідача проти задоволення заяви заперечував, зазначивши, що Управління не наділено повноваженнями розглядати заяви зазначеної категорії; на виконання приписів п.10 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою КМУ від 18.04.2018 № 280 управлінням прийнято заяву про призначення грошової компенсації, складено акт обстеження матеріально-побутових умов та внесено відповідне подання до комісії, отже, наразі, відсутні підстави для задоволення заяви позивача в порядку ст.383 КАС України.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд зазначає наступне.
Положеннями ч.1,6 ст.383 КАС України визначено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Суд зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 по справі і №2040/6893/18 було
1) визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з приводу розгляду заяви внутрішньо переміщений осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 24.07.2018р. №1 про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України - ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи;
2) зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України - ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи;
3.) в частині зобов`язання відповідача призначити, нарахувати і виплатити компенсацію суд у позові відмовив з причини наявності у суб`єкта владних повноважень свободи розсуду та, відповідно, відсутності правових підстав для втручання у сферу дискреційних повноважень.
Судовим розглядом встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 в адміністративній справі №2040/6893/18 Управлінням у спосіб, визначений діючим законодавством, вчинено певні дії, внаслідок чого постановлено рішення Комісії від 27.02.2019р. №3.
У прохальній частині заяви в порядку ст.383 КАС України позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.02.2019 р. №3 прийняте на виконання рішення суду від 17.12.2018р. в адміністративній справі №2040/6893/18 та зобов`язати комісію Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, з урахуванням висновків суду щодо дискреційних повноважень відповідача, стосовно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018р. в адміністративній справі №2040/6893/18.
Отже, вимоги заявника в частині скасування рішення та зобов`язання відповідача вчинити певні дії, внаслідок незгоди з суттю нового рішення Комісії та порядком винесення такого рішення, виходять за межі процедури, визначеною ч.1,6 ст. 383 КАС України, якою не передбачено скасування прийнятих на виконання рішення суду рішень та зобов`язання вчинити дії.
Щодо визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень, прийнятого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 р. в адміністративній справі №2040/6893/18, в тому числі, внаслідок недотримання процедури прийняття, шляхом віднесення до порядку денного питання про відмову у розгляді заяви про призначення грошової компенсації за неналежні житлові умови, замість розгляду питання про призначення грошової компенсації, як визначено у рішенні суду.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18 судом встановлено, що, виходячи з вимог п. 14 Порядку, не є підставою для відмови у наданні грошової компенсації - непроживання протягом року в місці перебування на обліку в базі, через що судом скасовано рішення Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.07.2018 №1.
При цьому, суд зауважує, що рішенням відповідача від 27.02.2019 № 3 заяву позивача залишено без розгляду, що суперечать положенням п. 11 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, оскільки Комісія за результатами розгляду відповідної заяви по суті приймає лише рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.
Оскаржуване в даному провадженні рішення фактично є повторною відмовою відповідача з тих самих підстав, яким раніше надана оцінка судом в рішенні від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18, яке набрало законної сили, як необґрунтованим, без урахування Комісією при повторному розгляді заяви позивача висновків суду у рішенні від 17.12.2018 по справі 2040/6893/18.
Суд звертає увагу на те, що вказаним обставинам надано оцінку у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2019 у справі 520/2965/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, яким визнано протиправним та скасувано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.02.2019 року № 3 про відмову у розгляді заяви про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи; зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, на підставі заяви від 06.07.2018, з урахуванням висновків суду.
Вказане рішення набуло законної сили, отже, суд не вбачає підстав для повторного визнання протиправним рішення від 27.02.2019 № 3 у межах розгляду заяви в порядку ст.383 КАС України.
Крім того, з програми «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що ухвалою від 29.05.2019 клопотання представника відповідача про закриття провадження за п.4 ч.1 ст. 238 КАС України, з посиланням на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 року про повернення ОСОБА_1 процесуального документу від 06.03.2019 з тих підстав, що вимоги заявника стосовно незгоди із суттю нового рішення Управління в особі Комісії у даному конкретному випадку (з урахуванням змісту та мотивів рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 р. в адміністративній справі №2040/6893/18) виходять поза межі процедури за ст. 383 КАС України, залишено без задоволення та вказано, що справи мають різний предмет розгляду.
Щодо незгоди позивача з діями суб`єкта владних повноважень на виконання рішення суду, то суд зазначає, що п. 4 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 18.04.2018 №280 визначено, що для розгляду подання про виплату грошової компенсації утворюються за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - органи соціального захисту населення) за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - комісія). До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських об`єднань ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).
Пунктами 9-10 вказаного вище Порядку визначено, що орган соціального захисту населення не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики. Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, орган соціального захисту населення не пізніше ніж через три робочих дні вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації.
Судовим розглядом встановлено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 р. в адміністративній справі №2040/6893/18, Управлінням як відповідачем виконано у спосіб поданням відповідного пакету документів до Комісії для прийняття рішення.
Відповідно до ч. 6 ст.383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Частинами 1, 5 ст. 249 КАС України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Аналізуючи вказані приписи чинного процесуального законодавства щодо порядку та підстав винесення судом окремої ухвали, суд приходить до висновку, що окрема ухвала суду є одним із інструментів механізму стримувань і противаг, превенції вчинення порушень закону, які адміністративний суд не може самостійно усунути шляхом вжиття належних заходів; суд наділений диспозитивним правом постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, чи діяння яких визнаються протиправними.
Зважаючи на те, що відповідач у справі не є органом, який приймав оскаржуване рішення та вчиняв дії по його розгляду, беручи до уваги, що комісія є колегіальним органом, який приймає рішення шляхом голосування, посадові особи, які готували порядок розгляду подання відповідача, приймали участь у прийняття оскаржуваного рішення не є сторонами по справі, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення заяви позивача в частині винесення окремої ухвали.
Керуючись ст.ст.240,383,294,295 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду від 17.12.2018 року у справі 2040/6893/18 залишити без задоволення.
Ухвала підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення ухвали. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі ухвала виготовлена 13.11.2019
Суддя Зоркіна Ю.В.