Рішення № 85606224, 13.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
480/3887/19
Номер документу
85606224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2019 р. Справа № 480/3887/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Сумської митниці ДФС

про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської митниці ДФС, в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати рішення Сумської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA805000/2019/000191/1 від 04.07.2019.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 16.06.2019 року між громадянином Грузії Ника ОСОБА_2 (надалі продавець) та громадянином України ОСОБА_1 в особі довіреної особи ОСОБА_3 (надалі покупець) укладено договір купівлі-продажу легкового автомобілю марки HYNDAI; модель SONATA; ідентифікаційний номер (VIN) НОМЕР_1 ; календарний рік виготовлення: 18/07/2014 року; модельний рік виготовлення 2015 рік; колір червоний, тип двигуна-бензиновий; робочий об`єм циліндрів- 2000 см3; кількість місць для сидіння, включаючи місце для водія-5; тип кузова-седан; призначений для перевезення пасажирів по дорогах загального користування; відповідає екологічним нормам не нижче “Євро-2”.

Відповідно до п.2 вказаного договору купівлі-продажу вартість автомобілю вказана в рахунку-фактурі № 16.06\2543, згідно якого, в свою чергу, вартість автомобілю складає 5100 доларів США.

З метою митного оформлення товару, позивачем через представника до сектору оформлення митного поста “Центральний” Сумської митниці ДФС 28.06.2019 подано митну декларацію № UА805180/2019/17781 та митну декларацію № UА805180/2019/018650 від 03.07.2019 року, відповідно до яких митна вартість товару визначена за ціною 133513,0710 грн. (5100 доларів США), тобто за першим методом визначення митної вартості товарів - за вартістю операції. Також, було сплачено відповідний платіж у розмірі 60917,00 грн за розмитнення автомобілю. Суму платежу та реквізити вказав відповідач, враховуючи задекларовану вартість автомобілю 5100 доларів США.

Для підтвердження заявленої митної вартості автомобіля декларант разом із митною декларацією надав митному органу наступні документи: копію реєстраційного документу США (№ 29742043436250193); договір купівлі-продажу автомобілю як підтвердження купівлі автомобілю за 5100 доларів США в Грузії; Інвойс № 16.06\2543 від 16.06.2019 року як підтвердження вартості автомобілю за договором купівлі-продажу; рахунок 7316-Р від 24.06.2019 на 510 доларів США за доставку автомобілю з порту Батумі в порт Черноморськ; квитанція про сплату 60917,00 грн за розмитнення автомобілю.

Розглянувши подані документи, Сумська митниця ДФС прийняла рішення №UА805000/2019/000191/1 від 04.07.2019 про коригування митної вартості товарів із застосуванням резервного методу визначення митної вартості.

Згідно зазначеного рішення відповідачем вказано, що за інформацією, отриманою із мережі Інтернет, задекларований автомобіль перед покупкою в Грузії було куплено в США як бувший у використані, і, що остаточна ставка за автомобіль склала 4000 дол. США, ліцензійна винагорода 598 дол. США, орієнтовна вартість ремонту 13 181 дол. США., без врахування витрат на транспортування оцінюваного товару до порту відправлення, витрат на навантаження на судно, обробку оцінюваного товару, витрат на транспортування до Грузії.

Тобто, нібито заявлена декларантом ціна продажу транспортного засобу в Грузії, за договором купівлі-продажу від 16.06.2019 не є об`єктивною.

Тому, відповідач збільшив вартість автомобілю з 5100 доларів США до 10 030 доларів США та зобов`язав позивача доплатити кошти за розмитнення автомобілю у розмірі 35503,00 грн.

Підставою коригування саме до суми 10030 доларів США послугувала цінова інформація щодо імпортних операцій ЄАІС ДФС України: а саме МД за №UА100210/2019/97149 від 10.05.2019 року, з якою відповідач навіть не ознайомлював позивача.

Тому позивач вважає, що рішення про коригування митної вартості є необґрунтованим, прийнятим з порушенням вимог Митного кодексу України, оскільки він діяв відповідно до вимог Митного кодексу України та були надані відповідні документи для підтвердження митної вартості. На підставі вказаного, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог надав до суду відзив, в якому зазначив, що дійсно позивачем було подано відповідну митну декларацію, однак при опрацюванні вказаної декларації інспектором митниці встановлено факт відсутності документального підтвердження заявлених відомостей про митну вартість автомобіля. Для підтвердження митної вартості товару декларантом надано рахунок від 16.06.2019 №16.06/2543, відповідно до якого вартість товару складає 5100 дол. США. Надане декларантом свідоцтво (права власності) на аварійний транспортний засіб (Salvage Certificate) від 12.06.2018 № 4171680 свідчить про первинний продаж транспортного засобу на аукціоні ІААІ (США).

Так, за інформацією отриманою із мережі Інтернет (сайти: www.en.bidfax.ifo, ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_4 .com) остаточна вартість заявленого декларантом пошкодженого транспортного засобу склала 4 000 дол. США, ліцензійна винагорода 598 дол. США, вартість ремонту 13 786 дол. США.

Крім того, відповідно до фото, які містяться на сайтах www.en.bidfax.ifo, www.autoastat.com автомобіль марки HYUNDAI; модель SONATA: ідентифікаційний номер(VIN):5NPE34AB2FH041147 має значні пошкодження. Відповідно ж до фото, які були зроблені безпосередньо при митному оформленні даного автомобіля, пошкодження, які були присутні під час продажу на аукціоні, відсутні. Таким чином, позивач придбав зазначений транспортний засіб вже у відновленому стані із незначними пошкодженнями лакофарбового покриття (ЛФП), про що свідчить інформація відображена в акті огляду №UA805180/2019/17781 від 28.06.2019.

Таким чином, без врахування витрат на транспортування оцінюваного товару до порту відправлення, витрат на навантаження на судно, обробку оцінюваного товару, витрат на транспортування до Грузії, заявлена декларантом ціна продажу відновленого транспортного засобу відповідно до рахунку від 16.06.2019 №16.06/2543 не є достатньо об`єктивною.

Крім цього, відповідно до пункту 2 Договору № 1612258 “стоимость предмета сделки отражена в счет-фактуре № 16.06/2543”. Відповідно до підпункту 4.1.1. пункту 4 Договору: “Приобретатель должен обеспечить полную оплату стоимости предмета сделки отраженную в счет-фактуре”. Згідно із підпунктом 4.2 пункту 4 Договору “Отчуждатель обязан передать Приобретателю предмет сделки сразу после получения стоимости предмета сделки”.

Таким чином, виходячи із умов Договору позивач мав здійснити 100% передплату за транспортний засіб і лише після цього його отримати.

Отже, оскільки позивачем мала бути здійснена 100 % передплата за автомобіль, то відповідно до статті 53 Митного кодексу України до митного оформлення для підтвердження митної вартості транспортного засобу обов`язково мали подаватись банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару, та інші платіжні та/або бухгалтерські документи, шо підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару.

Крім того, відповідач зазначив, що до митного оформлення надано рахунок №16.06/2543 на оплату 5100дол. США, однак не надано підтвердження про його оплату, як цього вимагає чинне митне законодавство України.

Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 31-36).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Так, судом встановлено, що 16.06.2019 року між громадянином Грузії Ника Бібілурі (надалі продавець) та громадянином України ОСОБА_1 в особі довіреної особи ОСОБА_3 (надалі покупець) укладено договір №1612258 купівлі-продажу легкового автомобілю марки HYNDAI; модель SONATA; ідентифікаційний номер (VIN) НОМЕР_1 ; календарний рік виготовлення: 18/07/2014 року; модельний рік виготовлення 2015 рік; колір червоний, тип двигуна-бензиновий; робочий об`єм циліндрів- 2000 см3; кількість місць для сидіння, включаючи місце для водія-5; тип кузова-седан; призначений для перевезення пасажирів по дорогах загального користування; відповідає екологічним нормам не нижче “Євро-2” вартістю 5100 Дол.США. (а.с. 14-16).

28.06.2019 з метою митного оформлення товару до сектору оформлення митного поста “Центральний” Сумської митниці ДФС подано митну декларацію № UА805180/2019/17781 та митну декларацію № UА805180/2019/018650 від 03.07.2019 року, відповідно до яких митна вартість товару визначена за ціною 133513,0710 грн. (5100 доларів США), тобто за першим методом визначення митної вартості товарів - за вартістю операції. Та було сплачено відповідний платіж у розмірі 60917,00 грн за розмитнення автомобілю (а.с. 18).

04.07.2019 Сумська митниця ДФС прийняла рішення №UА805000/2019/000191/1 про коригування митної вартості товарів із застосуванням резервного методу визначення митної вартості, збільшивши вартість автомобілю з 5100 доларів США до 10 030 доларів США та зобов`язавши позивача доплатити кошти за розмитнення автомобілю у розмірі 35503,00 грн (а.с. 19).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини, пов`язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування (частина 2 статті 1 Митного кодексу України № 4495-VI від 13.03.2012 - далі МК України).

Згідно із частиною 1 статті 7 Митного кодексу України, встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.

Митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку (пункт 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України).

Згідно частин 1, 2, 3 статті 318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Відповідно до частин 1, 2, 4, пункту 1 частини 6 статті 321 Митного кодексу України товари, транспортні засоби комерційного призначення перебувають під митним контролем з моменту його початку і до закінчення згідно із заявленим митним режимом.

У разі ввезення на митну територію України товарів, транспортних засобів комерційного призначення митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України.

Граничний строк перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення під митним контролем не може перевищувати 180 календарних днів, крім митних режимів, які передбачають перебування під митним контролем протягом усього часу дії митного режиму.

Митний контроль закінчується у разі ввезення на митну територію України - після закінчення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, за винятком митних режимів, які передбачають перебування під митним контролем протягом усього часу дії митного режиму.

Документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, порядок подання документів та відомостей, необхідних для митного контролю та форми митного контролю регулюються статтями 334, 335, 336 Митного кодексу України.

Митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (пункт 23 частини 1 статті 4 Митного кодексу України).

Згідно статей 246, 248 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Стаття 49 Митного кодексу України встановлює, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Стаття 51 Митного кодексу України регулює питання визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, згідно частини 1 митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Частиною 2 статті 51 Митного кодексу України встановлено, що митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.

Стаття 57 глави 9 Митного кодексу України встановлює основний та другорядні методи визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, частиною 2 якої визначено, що основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Статтею 58 Митного кодексу України встановлено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів (пункт 2 частини 1).

Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні (частина 2).

Відповідно до частини 1 статті 52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Згідно частини 2 статті 52 даного Кодексу декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Статтею 53 Митного кодексу України закріплено, що у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення (частина 1).

Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (частина 2).

Статтею 54 Митного кодексу України встановлено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу (частина 2).

Відповідно до частини 1 статті 55 цього Кодексу рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

При цьому, відповідно до частини 3 статті 53 МК України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

У пунктах 1 та 4 частини 4 статті 54 МК України зазначено, що орган доходів і зборів під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний: 1) здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 4) випускати у вільний обіг товари, що декларуються: у разі визнання органом доходів і зборів заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю; у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу.

Відповідно до частини 5 статті 54 Митного кодексу України, митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів; проводити в порядку, визначеному статтями 345 - 354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску; звертатися до митних органів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості; застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю.

Згідно частини 6 цієї статті, орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично (частина 7 статті 54 Митного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду (частина 2 статті 54 Митного кодексу України).

Суд звертає увагу на те, що аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребовування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.

Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості є обов`язковою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребовувати додаткові документи у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.

Разом з тим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 Митного кодексу України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.

Такий висновок суду, відповідає правовій позиції в подібних правовідносинах, викладеній в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 в справі №809/1884/16.

Згідно частини 1 статті 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Відповідно до частини 2 коментованої статті Кодексу основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Частиною 3 статті 57 МК України передбачено, що кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності (частина 4 статті 57 Митного кодексу України).

Згідно частини 5 вказаної статті Кодексу у разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.

При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу (частина 6 статті 57 Митного кодексу України).

За приписами частини 1 статті 58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: 1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; 2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів; 3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті; 4) покупець і продавець не пов`язані між собою особи або хоч і пов`язані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.

Згідно частини 2 статті 58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.

Відповідно до частини 3 статті 58 Митного кодексу України у разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини 1 статті 57 цього Кодексу.

Як встановлено судом, митну вартість імпортованого транспортного засобу, що вказана декларантом у митній декларації визначено за основним методом, зокрема ціни, зазначеної в інвойсі та договорі.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що відсутні докази оплати по наданому інвойсу, оскільки відсутність факту оплати товару не впливає на саму ціну домовленостей між продавцем та покупцем товару.

В межах даної справи предмет розгляду справи є правомірність коригування Сумською митницею складових ціни товару, що зазначено в спірному рішенні, а саме ціни транспортного засобу. В рішенні Сумської митниці ДФС взагалі не вказано, в чому полягає необ`єктивність та недостатність поданих позивачем документів. Зазначено лише про те, що з відкритих джерел інформації-довідників, а саме даних з Інтернет сайту отримано інформацію щодо торгів по даному транспортному засобу по конкретному ідентифікаційному номеру. У зв`язку із суттєвими розбіжностями даних додаткових джерел та поданих до митного оформлення документів декларанту направлено було запит на надання додаткових документів. При цьому в запиті відсутній був перелік документів, який повинен був надати декларант, посилання на будь-які розбіжності в документах відсутні, не зазначено перелік документі, лише було посилання на ст. 53 МКУ.

Стосовно посилання відповідача на те, що у документах позивача існують розбіжності, суд зазначає, що такі обставини не були зазначені в спірному рішенні, а відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач, як суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення. Посилання відповідача на те, що інвойс було виписано не власником автомобіля (який зазначено в свідоцтві на транспортний засіб), суд зазначає, що як зазначено в інвойсі він виписаний був дилером, про що і зазначено в самому інвойсі, тобто особою, яка реалізовувала автомобіль. Декларантом всі документи на автомобіль були надані, досліджувалися інспектором, при цьому зауваження були відсутні, запити до позивача щодо надання додаткових документів чи пояснень не було надіслано декларанту. Такі обставини не були покладені в основу оспорюваного рішення.

Слід зазначити, що в межах даної справи саме відповідач повинен довести правомірність всіх складових суми коригування, яку він визначив в спірному рішенні, і в разі недоведеності таке рішення підлягає скасуванню. Відповідач в оскаржуваному рішенні та картці відмови не вказав на обставини, які обумовили виникнення у митного органу обґрунтованих сумнівів відносно не підтвердження чи невизначеності кількісних, вартісних і достовірних елементів митної вартості або відсутності хоча б однієї із їх складових, яка є обов`язковою при обчисленні такої вартості. Обов`язок доведення обґрунтованості такого сумніву митним органом констатований також в постанові Верховного Суду від 06.03.2019, справа №809/278/17.

Окрім цього, згідно позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 30.10.2018 в справі №826/25605/15, ненадання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що інспектором митниці в якості підстав для коригування заявленої митної вартості зазначено виключно про цінову інформацію з інтернет-сайтів www.AutoAStat.com та www.en.bidfax.ifo, на яких наявні відомості про те, що фінансова ставка на лот продажу спірного автомобіля становить іншу ціну, ніж було заявлено декларантом при митному оформленні. Слід зазначити, що відповідачем надано до суду сторінки інтернет-сайту, але дані скріншоти здійснені вже під час розгляду справи по суті, датовані іншою датою, ніж прийнято спірне рішення.

Крім того, посилання відповідача на те, що вищевказана інформація стосується конкретного автомобіля, придбаного позивачем, суд вважає за необхідне зазначити, що митним органом було порушено одну з основних вимог ст. 59 МК України, а саме, що за основу для визначення вартості береться вартість операції з ідентичними чи подібними товарами, що продаються на експорт в Україну з тієї ж країни.

Крім того, інформація розміщена на сторінці інтернет-сайтів www.AutoAStat.com та www.en.bidfax.ifo та відомості з таких сайтів не можуть свідчити про реальну вартість товару. Інформація з інтернет-сайтів www.AutoAStat.com та www.en.bidfax.ifo не може бути використана, як належне джерело цінової інформації, оскільки адміністратор сайту не несе відповідальності за надану інформацію, вся інформація є показовою, про що зазначено на офіційних сайтах www.AutoAStat.com та www.en.bidfax.ifo в умовах користування даним сайтом.

Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 17.04.2019 по справі №480/4288/18. Також викладеною в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019 по справі №480/3939/18, що набрала законної сили після подання Сумською митницею скарги та відмовою у відкритті касаційного провадження згідно ухвали Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.05.2019 адміністративне провадження №К/9901/14028/19.

Так, Верховним судом зазначено, що відповідачем в якості підстав для коригування заявленої митної вартості зазначено цінову інформацію з інтернет-сайту www.AutoAStat.com, що не може бути використана, як належне джерело цінової інформації, оскільки адміністратор сайту не несе відповідальності за надану інформацію, вся інформація є показовою.

Також, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на цінову інформацію з МД за № UА100210/2019/97149 від 10.05.2019 року, оскільки вартість транспортного засобу, що ввозився на території України згідно наведено митної декларації складав 9500 дол.США, що суттєво відрізняється від вартості визначеної митним органом у оскаржуваному рішенні 10300 Євро, а тому суд приходить висновку, що відповідачем не надано до суду належних доказів на підтвердження визначеної ціни товару у оскаржуваному рішенні .

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Сумська митниця ДФС, як суб`єкт владних повноважень, не довела правомірності свого рішення про коригування митної вартості товарів.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Сумської митниці ДФС 768,40 грн судового збору, сплаченого представником позивача згідно з квитанцією від 23.09.2019 р. №0.0.1474565292.2 (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA805000/2019/000191/1 від 04.07.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Сумської митниці ДФС (40020, м. Суми, вул. Ю.Вєтрова, 24, код ЄДРПОУ 39420037) суму судового збору в розмірі 768 грн 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук