
Справа № 420/4324/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Березівської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
19 липня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Березівської міської ради Березівської Об`єднаної територіальної громади про зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 23.07.2019 року, на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України, позовну заяву залишено без руху та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 14.08.2019 року позивачу продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
29 серпня 2019 року через канцелярію суду від позивача, на виконання вимог ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до Березівської міської ради Одеської області, в якій позивач просить суд (т.1 а.с.52-56):
- визнати протиправними дії Березівської міської ради Одеської області щодо відмови у виділенні земельної ділянки розміром 1,6 га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства;
- зобов`язати Березівську міську раду Одеської області розглянути на засіданні сесії Березівської міської ради Одеської області питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 1,6 га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства.
В позовній заяві позивач зазначив, що на протязі трьох останніх років він намагався отримати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації в Березівській міській раді Одеської області, однак на його звернення у 2016, 2017, 2018 роках до міської ради, до управління Держгеокадастру в Одеській області, він отримував відмови, які вважає незаконними.
Позивач зазначає, що на 11 сесії від 17.12.2018р. відбулася передача цілого ряду земельних ділянок в комунальну власність Березівської ОТГ, у зв`язку з чим, ОСОБА_1 визначився із місцем розташування бажаної земельної ділянки, оскільки законодавством не передбачено обмежень у виборі. Позивач зазначив, що згідно інформації Державного Земельного Кадастру про земельну ділянку кадастровий номер №5121280800:01:002:0391, вона розташована на території Березівської ОТГ за межами населених пунктів, має розмір 5,6336га і є сформованою земельною ділянкою у розумінні ст. 79-1 Земельного Кодексу України, тобто може здійснюватись формування шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих ділянок.
Позивач зазначив, що у квітні 2019 року після звернення із відповідною заявою отримав від Головного Управління Держгеокадастру в Березівському районі погоджене викопіювання вищезазначеної земельної ділянки 1,6 га для ведення особистого селянського господарства та у травні 2019 року він звернувся із клопотанням до Березівської міської ради про розгляд на черговій сесії і надання дозволу на розробку проекту землеустрою вказаної земельної ділянки 1,6 га для ведення особистого селянського господарства згідно ст.14 Конституції України та ст.ст.118, 121 Земельного кодексу України.
За твердженням позивача, на черговій сесії 07 червня 2019 року його клопотання не було включено до порядку денного і не розглядалось, і він отримав відмову, де зазначалось, що дана земельна ділянка буде виставлена на продаж права оренди згідно зі ст. 136 Земельного кодексу України та відповідно до рішення № 13 сесії від 28.02.2019 року.
Як вказує позивач, в попередньому листі-відмові у наданні вказаної ним земельної ділянки, містилась інформація, що ділянка передана в оренду ТОВ «Солар Девелопмент» під розміщення сонячних батарей, що не підтвердилося документально. На інформаційний запит стосовно проведення торгів з продажу права оренди, орган, який проводе торги – Державне управління Держгеокадастру в Одеській області відповів, що в 2019 році планується виставити дві земельні ділянки загальною площею 29,98 га, які ще не сформовані.
З огляду на ті обставини, що клопотання всупереч законодавству не розглядалось на сесії, а листи-відмови містять невідповідності і розбіжності, та не мають чітко встановленої форми рішення суб`єкта владних повноважень, позивач вважає, що звернення до суду є єдиним способом захисту його порушеного права на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою суду від 12.09.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до провадження (в редакції уточненої позовної заяви від 24.08.2019 року, яка надійшла до суду 29 серпня 2019 року), відкрито провадження у справі за даною позовною заявою, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст. 262 КАС України та встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
23 вересня 2019 року засобами електронної пошти та додатково 26 вересня 2019 року засобами поштового зв`язку від відповідача надійшли заперечення (відзив) на позовну заяву разом із додатками до нього згідно переліку (т.1 а.с.61-105), у якому відповідач зазначив, що 13.05.2019 року на адресу Березівської міської ради Одеської області надійшло клопотання від позивача (вхід.№П-232 від 13.05.2019 року), в якому позивач просив на черговій сесії розглянути питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення ОСГ, орієнтовною площею 1,6 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Березівської ОТГ Одеської області (за межами населених пунктів).
Як вказує відповідач, в процесі розгляду клопотання позивача та доданих матеріалів, зокрема, викопіювання земельної ділянки, спеціалістами відділу з питань земельних відносин міської ради встановлено, що заявник бажає отримати земельну ділянку 1,6 га в межах сформованої земельної ділянки, яка має розмір 5,6336 га, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 на території Березівської міської ради Одеської області (за межами населених пунктів). Однак, 28.02.2019 року тринадцятою сесією Березівської міської ради Одеської області прийнято рішення №511-VII/I «Про організаційні заходи щодо підготовки документів (лотів) до продажу на земельних торгах права оренди на земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення». Зазначеним рішенням міська рада визначила земельні ділянки, які плануються передати в оренду шляхом продажу права оренди на земельних торгах.
Отже, на думку відповідача, вказаним рішенням міська рада розпочала процес, передбачений ст.136 ЗК України, частиною 3 якої визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
У запереченнях (відзиві) на позовну заяву вказано, що станом на 19 серпня 2019 року зазначена земельна ділянка за результатами земельних торгів передана в оренду ТОВ «РОЗКВІТНЕ-АГРО» за договором оренди землі №500 від 19.08.2019 року.
З посиланням на вказані обставини та на положення ст. 136 ЗК України, відповідач зазначив, що розгляд питання позивача на сесії міської ради, в силу дії ч. 3 ст. 136 ЗК України, був неможливим, а тому на адресу заявника був направлений лист-роз`яснення від 11.06.2019 року П-232.
Відповідач також зауважив на тому, що відповідно до рішення Березівської міської ради Одеської області від 17.12.2018р. №448-VII/I «Про затвердження порядку черговості та Положення про надання громадянам земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Березівської міської ради» встановлено черговість отримання громадянами земельних ділянок безкоштовно у власність, зокрема, і для ведення особистого селянського господарства на території Березівської міської ради Одеської області. Зазначена інформація доводилась до позивача, зокрема, листом від 11 червня 2019 року П-232, в якому запропоновано позивачу звернутися з заявою про включення його до облікового списку громадян на отримання земельної ділянки для ведення ОСГ на території Березівської міської ради Одеської області.
Щодо доводів позивача стосовно передачі земельної ділянки в оренду ТОВ «Солар-Деволопмент» відповідач зазначив, що така інформація не відповідає дійсності, оскільки ТОВ «Солар-Деволомпмент» - організація, яка займається будівництвом та розміщенням «сонячних батарей». На території міської ради зазначеній організації передано в оренду дві земельні ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ та організацій. Зазначені земельні ділянки виділялися із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Тобто, як вказує відповідач, міською радою не виділялися землі сільськогосподарського призначення ТОВ «Солар-Деволомпмент».
Враховуючи наведені обставини та посилаючись на приписи ст.136 Земельного кодексу України, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви в повному обсязі.
05 жовтня 2019 року через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про надання перерви у судовому засіданні для підготовки заяви про зміну позовних вимог від 03.10.2019 року (т.1 а.с.106). 11 жовтня 2019 року через канцелярію суду від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог від 10.10.2019 року разом із додатками згідно переліку та клопотанням про витребування доказів від 10.10.2019 року (т.1 а.с.108-117). 22 жовтня 2019 року через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про визнання доказів неналежними та недостовірними від 22.10.2019 року разом із додатками згідно переліку (т.1 а.с.118-168).
Письмовими ухвалами суду від 05.11.2019 року відмовлено у задоволенні вищевказаних клопотань позивача та відмовлено у прийнятті заяви позивача про зміну позовних вимог.
Станом на 13.11.2019 року інших заяв по суті справи (відповіді на відзив від позивача та заперечень на вказану відповідь від відповідача), а також, додаткових доказів з боку сторін на адресу суду не надходило.
Відповідно до ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч. 6 ст. 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи викладене та наведені приписи КАС України, зважаючи на перебування головуючого судді у справі Соколенко О.М. на лікарняному з 06.11.2019 року по 12.11.2019 року включно, дана адміністративна справа розглядається судом 13.11.2019 року – в переший робочий день граничного строку, визначеного ст.258 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись із заявами сторін по суті справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються ці заяви та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, у травні 2019 року позивач звернувся до Березівської ОТГ з клопотанням від 10.05.2019 року про розгляд на черговій сесії питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею до 1,6 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Березівської ОТГ Одеської області за межами населених пунктів (т.1 а.с.17,41,88). До вказаного клопотання позивачем додано копії: паспорта громадянина України, ідентифікаційного коду, викопіювання земельної ділянки від Держгеокадастру в Березівському районі. Дане клопотання зареєстровано в Березівській міській раді 13.05.2019 року за №П-232.
За результатами розгляду поданого позивачем клопотання, листом від 11.06.2019 року за № П-232 за підписом міського голови Березівської міської ради позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що рішенням одинадцятої сесії сьомого скликання від 17.12.2018 року №443-VII/I зазначена позивачем земельна ділянка зарахована до земель запасу комунальної власності Березівської ОТГ, а рішенням 13 сесії сьомого скликання Березівської міської ради від 28.02.2019 року №511-VII/I - включена у перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги. У листі вказано, що зважаючи на положення ст. 136 ЗК України, Березівська міська рада не може задовольнити клопотання ОСОБА_1 та додатково повідомлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні ділянки, не можуть відчужуватись, передаватись у заставу, надаватись у користування до завершення торгів. Також, у листі додатково повідомлено позивача, що у зв`язку з обмеженням (відсутністю) вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, відповідно до рішення сесії Березівської міської ради від 17.12.2018р. №448-VII/I «Про затвердження порядку черговості та сільськогосподарського призначення на території Березівської міської ради», позивач (за наявності усіх необхідних документів) може звернутися із заявою до Березівської міської ради, для включення його до облікового списку громадян на отримання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Березівської ОТГ (т.1 а.с.18,86).
Не погоджуючись із наданою відповідачем відповіддю та вважаючи дії відповідача щодо відмови у виділенні бажаної земельної ділянки протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, враховуючи подані до неї уточнення від 29.08.2019 року.
Вирішуючи вказану адміністративну справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані, зокрема, але не виключно, Конституцією України, Земельним кодексом України (далі – ЗК України) та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно зі ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до ч.1 ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Пунктом “а” частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно з ч.1 ст. 35 ЗК України громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п “б” ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 Земельного кодексу України.
Положеннями ч.6 ст.118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно з ч.ч.8-11 ст.118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Вказані положення ст.118 ЗК України кореспондується із положеннями ст.123 ЗК України.
Виходячи з аналізу зазначених законодавчих положень у системному їх зв`язку, вбачається, що для отримання земельної ділянки безоплатно у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду якого компетентним органом приймається одне з відповідних рішень, а саме, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про надання вмотивованої відмови у його наданні (про відмову у наданні дозволу).
В свою чергу, частиною 3 статті 136 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Таким чином, приписами Земельного кодексу України прямо передбачена заборона відчужувати земельні ділянки, що включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
Отже, аналіз приписів статті 136 Земельного кодексу України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Як встановлено судом, рішенням тринадцятої сесії Березівської міської ради VII скликання від 28.02.2019 року №511-VII/1 «Про організаційні заходи щодо підготовки документів (лотів) до продажу на земельних торгах права оренди на земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення» (т.1 а.с.97-98), Березівська міська рада: визначила Перелік земельних ділянок комунальної власності право, оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами згідно з додатком № 1; надала дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, цільове призначення яких змінюється з «для ведення фермерського господарства» на «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», відповідно до додатку №2; визначила виконавцем земельних торгів ТОВ «ЗЕМАГРОСЕРВІС» (надання послуг з підготовки лотів та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди) на земельні ділянки комунальної власності Березівської міської ради Одеської області.
У додатку № 1 «Перелік земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами» до вказаного рішення Березівської міської ради під №2 зазначено земельну ділянку з кадастровим номером 5121280800:01:002:0391 загальною площею 5,6336 га з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства, умови продажу: «продаж права оренди» (т.1 а.с.99-101).
У додатку №2 «Перелік земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється з «для ведення фермерського господарства» на «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» до рішення Березівської міської ради від 28.02.2019 року №511-VII/1, під №2 зазначено земельну ділянку з кадастровим номером 5121280800:01:002:0391 загальною площею 5,6336 га з цільовим призначенням: «для ведення фермерського господарства» (т.1 а.с.102).
15 березня 2019 року Березівською міською радою із ТОВ «ЗЕМАГРОСЕРВІС» укладено договір №22 на підготовку лотів та проведення земельних торгів (т.1 а.с.130-138).
Відповідно до протоколу №197/2 проведення земельних торгів за лотом №2 від 19.08.2019 року, переможцем земельних торгів за лотом №2 (земельна ділянка сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка не надана у власність чи користування, загальною площею 5,6336 га, розташована за адресою: Одеська область, Березівський район, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) визначено ТОВ «РОЗКВІТНЕ-АГРО» (т.1 а.с.128-129).
За договором оренди землі №500 від 19.08.2019 року, укладеним між Березівською міською радою Одеської області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «РОЗКВІТНЕ-АГРО» (орендар), орендодавцем на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №2 від 19.08.2019 року №197/2 передано ТОВ «РОЗКВІТНЕ-АГРО» у строкове платне користування земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 5,6336 га з кадастровим номером 5121280800:01:002:0391 строком на 7 (сім) років (т.1 а.с.89-96).
Отже, як вбачається з викладеного, рішенням тринадцятої сесії Березівської міської ради VII скликання від 28.02.2019 року №511-VII/І, земельну ділянку з кадастровим номером 5121280800:01:002:0391 загальною площею 5,6336 га, щодо виділення якої позивач звернувся до відповідача із клопотанням 13.05.2019 року, включено до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами.
При цьому, суд зазначає, що включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами, виключає можливість відчуження, передачі у користування цієї земельної ділянки її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів.
Таким чином, оскільки на момент подання та розгляду відповідачем клопотання позивача про розгляд питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, земельна ділянка щодо якої позивачем подано відповідне клопотання, була включена до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами згідно рішення тринадцятої сесії Березівської міської ради VII скликання від 28.02.2019 року №511-VII/І, - ця обставина в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Аналогічні висновки щодо застосування наведених норм права викладено в постановах Верховного Суду від 03.04.2018 року у справі №815/3059/17, від 02.10.2018 року у справі №806/3708/15.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у виділенні земельної ділянки розміром 1,6 га, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391, для ведення особистого селянського господарства.
При цьому, суд звертає увагу на те, що правомірність рішення Березівської міської ради від 28.02.2019 року №511-VII/1 не є предметом спору в цій справі, вказане рішення не оскаржене позивачем та не визнано протиправним в судовому порядку.
Суд зазначає, що доводи позивача в обґрунтування позовної заяви є необґрунтованими, безпідставними та ґрунтуються на помилковому тлумаченні позивачем приписів діючого законодавства.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправними дій Березівської міської ради Одеської області щодо відмови у виділенні земельної ділянки розміром 1,6 га, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства не підлягає задоволенню.
Згідно з п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Оскільки вимога позивача про зобов`язання Березівської міської ради Одеської області розглянути на засіданні сесії Березівської міської ради Одеської області питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 1,6 га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства є похідною вимогою від вимоги про визнання протиправними дій Березівської міської ради Одеської області щодо відмови у виділенні земельної ділянки розміром 1,6 га, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391, для ведення особистого селянського господарства, вона також не підлягає задоволенню.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, розглянувши позов в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Березівської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2,9,72,77,90,120,139,193,241-246,255,258,262,295 КАС України, суд, - ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Березівської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 04056842, адреса: площа Генерала Плієва, 9, м. Березівка, Одеська область, 67300) про визнання протиправними дій Березівської міської ради Одеської області щодо відмови у виділенні земельної ділянки розміром 1,6 га, кадастровий номер 5121280800:01:002:0391, для ведення особистого селянського господарства та зобов`язання Березівської міської ради Одеської області розглянути на засіданні сесії Березівської міської ради Одеської області питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 1,6 га із земельної ділянки кадастровий номер 5121280800:01:002:0391 для ведення особистого селянського господарства – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М. Соколенко
.