
Провадження № 2-а/760/579/19
Справа № 760/3446/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2019 року Солом`янський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді Букіної О.М.
при секретарі Кривулько С.В.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом Міністерства оборони України до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу,
В С Т А Н О В И В :
Міністерство оборони України звернулось до суду з позовом в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в рамках виконавчого провадження ВП№56631106 від 17.01.2019 про закінчення виконавчого провадження та 08.11.2018 та 22.12.2018 про накладення штрафу;
- зобов`язати старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП№58038401 у зв`язку з фактичним виконанням рішення.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 .
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Зобов`язано Міністерство оборони України прийняти рішення за результатами розгляду питання про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» з урахуванням висновків, викладених у цій постанові.
Зазначає, що на виконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018 по справі № 760/12634/17, Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань пов`язаних із призначенням та виплатою ОГД розглянуто документи ОСОБА_1 та прийнято рішення про відмову у призначенні ОГД у разі настання інвалідності (протокол № 89 від 31.08.2018).
Вказує, що рішення фактично було виконано, оскільки відповідача було зобов`язано лише розглянути питання про виплату та прийняти рішення за результатами розгляду.
Постановою Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 19.06.2018 (ВП № 56631106) було відкрите виконавче провадження по виконанню рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018 по справі №760/12634/17.
Зазначає, що 07.09.2018 Відділом ДВС отримано заяву від 06.09.2018 № 248/5845 Міністерства оборони України про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з повним фактичним виконанням рішення суду разом з протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов`язаних із призначенням та виплатою ОГД.
Вказує, що зазначена обставина не заперечувалася самим відділом та викладена у постанові про накладення штрафу від 08.11.2018 у розмірі 5100, 00 грн. та постанові про закінчення виконавчого провадження від 17.01.2019.
Однак, Постановою Відділу ДВС від 22.12.2018 (ВП № 56631106) на Міністерство оборони України накладено повторний штраф у розмірі 10200,00 грн. за невиконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018 по справі № 760/12634/17.
Постанова Відділу ДВС від 22.12.2018 (ВП 56631106) про накладання штрафу, також обґрунтовувалась тим, що нібито станом на 22.12.2018 відсутні відомості про виконання рішення суду.
Разом з тим, в абзаці 2 мотивувальної частини цієї ж постанови виконавець зазначає про отримання 07.09.2018 заяви Міністерства оборони України про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з виконанням рішення суду разом з витягом з протоколу про відмову ОСОБА_1 у виплаті ОГД.
17.01.2019 Відділом ДВС винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (ВП № 56631106) у відповідності до п. 11 ч. 1 статті 39 та статті 40 Закону України "Про виконавче провадження", тобто у зв`язку з надісланням виконавчого документу до суду який його видав у випадку невиконання рішення суду немайнового характеру.
Позивач вважає, що рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018 по справі № 760/12634/17 було повністю фактично виконане Міністерством оборони України у відповідності до його резолютивної частини, постанова Відділу ДВС від 17.01.2019 (ВП № 56631106) про закінчення виконавчого провадження підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного, просить задовольнити позовні вимоги.
05.02.2019 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.
Ухвалами суду від 08.02.2019 позовну заяву було залишено без руху та надано строк на усунення недоліків, а також відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
18.04.2019 до суду подано заяву про усунення недоліків.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 02.05.2019 відкрито спрощене провадження у справі.
Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України копію позовної заяви отримав, однак відзив на позовну заяву до суду не подав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розгляд справи відбувається за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Встановлено, що Законом України "Про виконавче провадження" від 2 червня 2016 року №1404-VIII, визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до статі 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з частиною першою, пунктом 1 частини другої, частиною четвертою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, виконавець зобов`язаний вживати передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, а також зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з частиною першою статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З викладених норм вбачається, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018 позовні вимоги ОСОБА_1 було частково задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Зобов`язано Міністерство оборони України прийняти рішення за результатами розгляду питання про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» з урахуванням висновків, викладених у цій постанові.
Вищезазначене рішення було залишено без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018.
Так, виконавче провадження ВП№56631106 відкрито для примусового виконання судового рішення у справі №760/12634/17 про зобов`язання Міністерство оборони України прийняти рішення за результатами розгляду питання про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги (а.с.11-12)
Як зазначено позивачем, на виконання рішення Солом`янського районного суду міста Києва від 17.01.2018 у справі № 760/12634/17, комісією Міністерства оборони України з розгляду питань пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги, розглянуто документи ОСОБА_1 та відповідно до протоколу від 31.08.2018 №89 прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності (а.с.9).
Листом від 19.06.2018 Міністерством оборони України було повідомлено Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про виконання судового рішення Солом`янського районного суду міста Києва від 17.01.2018 у справі №760/12634/17, а саме прийняття Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги рішення про відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яке оформлене протоколом від 31.08.2018 №89 та закінчення виконавчого провадження ВП№56631106 (а.с.8)
Так, позивачем наголошено на тому, що суд не втручаючись в дискрецію суб`єкта владних повноважень зобов`язав Міністерство оборони України розглянути заяву та вирішити питання про виплату або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності позивача, з урахуванням поданих позивачем документів відповідно до Порядку №975.
Відповідно до абзацу 2 пункту 13 Порядку №975, розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Разом з тим, рішенням Солом`янського районного суду міста Києва від 17.01.2018 у справі №760/12634/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов`язано Міністерство оборони України прийняти рішення за результатами розгляду питання про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» з урахуванням висновків, викладених у цій постанові.
Однак, відповідно до статті 75 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем було винесено постанову від 08.11.2018 про накладення на Міністерство оборони України штрафу в розмірі 5 100 грн. (а.с.13-14).
Як вбачається з постанови державного виконавця, 07.09.2018 від Міністерства оборони України за вихідним № 248/5845 від 06.09.2018 надійшла заява з витягом протоколу засідання комісії про відмову в призначення одноразової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю певних документів. Станом на 08.11.2018 відомостей про виконання рішення на адресу відділу не надходило, поважних причин виконання рішення суду не надано.
Разом з тим, суд не може погодитись із такими висновками відповідача, з огляду на наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження», передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За ч. 2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Вимогами ж ч. 1 ст.75 вказаного Закону встановлено обов`язок виконавця винести постанову про накладення штрафу на боржника у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, а саме про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Разом з тим, всупереч виконання позивачем рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 17.01.2018, що було зазначено і в постанові про накладення штрафу від 08.11.2018, державним виконавцем було винесено постанову від 22.12.2018 про накладення на Міністерство оборони України штрафу в розмірі 10200,00 грн. (а.с.15-16).
З огляду на викладене, вбачається про виконання позивачем рішення Солом`янського районного суду міста Києва від 17.01.2018 у справі №760/12634/17, що в свою чергу унеможливлює винесення відповідачем оскаржуваних постанов про накладення штрафу та є наслідком скасування постанов про накладення штрафу від 08.11.2018 та 22.12.2018.
Разом з тим, вимоги позивача щодо зобов`язання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП№58038401 у зв`язку з фактичним виконанням рішення, підлягають частковому задоволенні, виходячи з наступного.
Примусове виконання рішення суду полягає у вчиненні державним виконавцем дій в їх сукупності на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених законом і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до закону.
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе зобов`язати державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Башілова Валентина Олександровича вирішити питання щодо закінчення виконавчого провадження ВП№56631106 у зв`язку з фактичним виконанням рішення.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, інші посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
За умовами ч.2ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно положень ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що позивачем рішення суду виконано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 63,75 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 5-9, 77, 139, 246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Міністерства оборони України до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Башілова Валентина Олександровича в рамках виконавчого провадження № 56631106 від 08.11.2018 про накладення штрафу на Міністерство оборони України у розмірі 5100 грн. та постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Башілова Валентина Олександровича в рамках виконавчого провадження № 56631106 від 22.12.2018 про накладення штрафу на Міністерство оборони України у розмірі 10200,00 грн.
Зобов`язати державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Башілова Валентина Олександровича вирішити питання щодо закінчення виконавчого провадження ВП№56631106 у зв`язку з фактичним виконанням рішення.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М.Букіна