Ухвала суду № 85602577, 21.10.2019, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
755/16500/19
Номер документу
85602577
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №:755/16500/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" жовтня 2019 р. Слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва Мельниченко Л.А., при секретарі Мізерній О.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дніпровського районного суду м. Києва клопотання слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області молодшого лейтенанта юстиції Шевченка Тараса Валентиновича про тимчасовий доступ до речей та документів в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019101110000134 від 30 серпня 2019 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 і ч. 1 ст. 333 КК України,

В С Т А Н О В И Л А:

Слідчий слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області молодший лейтенант юстиції Шевченка Т.В., за погодженням з прокурором відділу прокуратури м. Києва Сибіряковим О.О., звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів (з можливістю вилучення їх оригіналів), що знаходяться у володінні відділу митного оформлення № 5 митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (м. Київ, площа Вокзальна, 3).

Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що ОСОБА_1 за попередньою змовою з іншими невстановленими особами, не маючи дозволу Держекспортконтролю України на перевезення товарів військового призначення, намагався перемістити з України до Республіки Південна Корея предмети військового призначення, а саме: посадково-пошукові фари з маркуванням ФПП-7М з наступними серійними номерами: №7152202 та №7152215.

Відповідно до інформації Державної служби експортного контролю України (далі - ДСЕК України) зазначені вище товари ідентифіковані як товари військового призначення, які відповідають опису товарів за позицією МL10 Додатку до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2013 № 1807. Імпорт таких товарів підлягає експортному контролю та потребує отримання дозволу ДСЕК України.

Відповідно до пункту 3 Постанови КМ України від 20.11.2013 № 1807 - «Міжнародна передача товарів військового призначення може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю».

Встановлено, що громадянину України ОСОБА_1 не було видано відповідні дозвільні документи.

Таким чином, в діях громадянина України ОСОБА_1 вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15; ч. 1 ст. 333 КК України, а саме порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

20 червня 2019 року співробітниками Київської міської митниці ДФС було проведено митний огляд товару поштового відправлення №ЕВ010312189UA і виявлено посадочно-пошукові фари, а саме: - 2 шт. «ФПП-7М» з наступними серійними номерами: №7152202 та №7152215 та вилучено, за результатами чого складено протокол про порушення митних правил.

Враховуючи викладене, у вказаному кримінальному провадженні, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до вищевказаних речей, а також оригіналів усіх документів, а саме протоколу про порушення митних правил та документів, які було складено за результатами виявлення кримінального правопорушення.

Поряд із тим, матеріали кримінального провадження дають підстави вважати, що вищевказані оригінали документів та речі, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, перебувають у володінні Київської митниці ДФС (м. Київ, Вокзальна площа, 3).

Вказані у клопотанні предмети є об`єктами міжнародного відправлення, здійсненого з порушенням встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що дає підстави вважати, що такі предмети являються об`єктами кримінально протиправних дій, у зв`язку з чим вони містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому мають важливе значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.

Крім того, вказані у клопотанні предмети відповідають критеріям ст. 98 КПК України, тому в подальшому вони можуть бути визнані речовими доказами.

Вказані у клопотанні документи містять зафіксовані відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а саме: відомості про існування та наявність відправлення, здійснення його оформлення та проведення такого оформлення в порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, відомості про осіб, які підготували та здійснили відправлення, осіб, які його оформили та виконали митне оформлення, а тому мають важливе значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.

Крім того, вказані у клопотанні предмети відповідають критеріям ст. 99 КПК України, тому в подальшому вони можуть бути визнані документами.

Вказані предмети і оригінали документів являються першоджерелом отримання інформації, у зв`язку з чим іншими способами довести зазначені вище обставини, окрім як здійснивши тимчасовий доступ до зазначених у цьому клопотанні речей і документів, неможливо.

Вилучення безпосередньо зазначених у клопотанні речей та вилучення саме оригіналів вказаних у клопотанні документів обґрунтовується тим, що такі речі і документи відповідають вимогам ст. ст. 98, 99 КПК України і тому можуть бути визнані речовими доказами і документами, у зв`язку з чим їх наявність у володінні органу досудового розслідування забезпечить можливість дотримання вимог ст. ст. 100 КПК України та Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1104 від 19.11.2012.

Крім того, в обґрунтування клопотання, слідчий посилається на те, що наявність зазначених у клопотанні речей та вилучення саме оригіналів вказаних у клопотанні документів обґрунтовується необхідністю проведення з ними слідчих та процесуальних дій, а саме огляду, огляду із залученням спеціаліста, направлення для ідентифікації та дослідження для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, а також пред`явлення стороні захисту у разі прийняття кінцевого процесуального рішення.

Разом з тим, на даний час в ході досудового розслідування не отримано повної інформації щодо непричетності до вчинення кримінального правопорушення співробітників митниці, у володінні якої знаходяться речі і документи, у зв`язку з чим, на думку слідства, у разі обізнаності таких співробітників про намір здійснити тимчасовий доступ існує реальна загроза знищення або зміни речей і документів, зазначених у клопотанні, тому, за таких обставин, на думку слідства, доцільно розглянути клопотання без виклику представника митниці.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Слідчий слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області молодший лейтенант юстиції Шевченко Т.В., в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність.

Вивчивши клопотання, та долучені до нього документи, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подано до суду клопотання, слідча суддя приходить до наступного.

Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з`ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до документів.

Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація знаходиться у володінні відділу митного оформлення № 5 митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (м. Київ, площа Вокзальна, 3), слідча суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність його задоволення.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 131-132, 159-166, 309, 310, 395 КПК України, слідча суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Клопотання слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області молодшого лейтенанта юстиції Шевченка Тараса Валентиновича про тимчасовий доступ до речей та документів в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019101110000134 від 30 серпня 2019 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 і ч. 1 ст. 333 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл слідчому слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області слідчому Шевченку Тарасу Валентиновичу, слідчим Хоменку Денису Миколайовичу, Баценку Івану Сергійовичу, Швиденку Дмитру Олексійовичу, Пономаренко Ганні Олександрівні на тимчасовий доступ до предметів кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15 і ч. 1 ст. 333 КК, а саме: посадочно-пошукові фари «ФПП-7М» - 2 шт. з серійними номерами №7152202 та №7152215, а також оригіналів усіх документів, а саме протоколу про порушення митних правил та документів, які було складено співробітниками Київської митниці ДФС за результатами виявлення кримінального правопорушення, що перебувають у володінні Київської митниці ДФС (м. Київ, Вокзальна площа, 3), з можливістю вилучення їх копій.

Строк дії ухвали, не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Роз`яснити особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх копії (здійснити їх виїмку).

Особа, яка зазначена в даній ухвалі слідчого судді, як володілець речей або документів, зобов`язана надати тимчасовий доступ до зазначених речей і документів вказаній особі за умови пред`явлення копії цього судового рішення.

Особа, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов`язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, копії яких були вилучені на виконання ухвали слідчого судді.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Л.А. Мельниченко