Рішення № 85597789, 24.10.2019, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
24.10.2019
Номер справи
234/18156/19
Номер документу
85597789
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/18156/19

Провадження № 2-о/234/1967/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2019 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Пікалової Н.М., за участю секретаря судового засідання Романенко К.П., розглянувши в судовому засіданні цивільну справу 234/18156/19 року за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особі - ОСОБА_2 , Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини.

24.10.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження. Заінтересованою особою зазначений Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, який розташований за адресою Донецька область, м. Краматорськ, вул. Паркова, 10. Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харцизьку Донецької області вона народила дітей чоловічої статі та отримала медичне свідоцтво про народження. З 10.12.2013 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 .. При зверненні до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з питань щодо реєстрації народження дитини, їй було відмовлено, оскільки наданий медичний документ не відповідає формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 року № 545. Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дітей. В зв`язку з чим просить, встановити факт народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - дітей чоловічої статі, які народилися в м. Харцизьку Донецької області Україна.

Ухвалою від 24.10.2019 року провадження у справі було відкрито.

В судове засідання заявники не з`явилася, але надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, вимоги викладені в заяві підтримала та просила їх задовольнити.

В судове засідання представник заінтересованої особи Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечень суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

В С Т А Н О В И В:

10.12.2013 року між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , укладено шлюб у ВДРАЦС реєстраційної служби Іллічівського міського управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 702.

Відповідно до заяви, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дітей чоловічої статі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які народилися в м. Харцизьку Донецької області Україна, в підтвердження цього надала до суду епікризи.

Заявник зверталася до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із заявою про державну реєстрацію народження дитини. Однак, в реєстрації було відмовлено, оскільки наданий медичний документ не відповідає формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 року № 545, що підтверджується відмовою у проведенні державної реєстрації народження від 22.10.2019 року № 16.13-31/1-1209.

Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Відповідно до положень п. 5 ч. 2 цієї статті суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Особливий характер справ, які розглядаються в порядку окремого провадження зумовлює певні особливості процесу доказування, зокрема, відсутність змагальності в справі, оскільки сторонами в процесі є лише заявник та заінтересовані особи, активну позицію суду в процесі доказування, який за власним розсудом, з метою всебічного з`ясування обставин справи, може витребувати докази.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження. Міжнародне право не забороняє державам визнавати дійсність деяких юридичних актів органів, невизнаних держав.

Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-УІ державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно ст. 4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватися положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

П. 4 ст 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.

П.п. 1.1, 1.4 Інструкції щодо заповнення та видачі медичного свідоцтва

про народження (форма N 103/о), затвердженої Наказом «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 N 545 - для забезпечення реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану заклад охорони здоров`я видає "Медичне свідоцтво про народження", форма N 103/о. Перший примірник медичного свідоцтва про народження видається будь-кому з батьків або іншим особам, які будуть провадити реєстрацію народження дитини, другий примірник медичного свідоцтва про народження залишається в закладі охорони здоров`я.

Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (статті 77,78). Зокрема, належними відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; допустимими за змістом частини першої ст. 78 ЦПК України є докази, одержані в порядку, встановленому законом.

Втім, заявником до суду не надано медичного свідоцтва про народження дітей, що унеможливлює постановлення законного та обґрунтованого рішення, у зв`язку із чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 10, 315, 316, 317, 319, 354 ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особі - ОСОБА_2 , Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 (довідка від 07.08.2018 року № 43432).

Заінтересована особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКОПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ЄДРПОУ 24450860), який розташований за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, 10

Суддя:

Рішення ухвалене й надруковане в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя: