Рішення № 85589582, 12.11.2019, Кіровський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
203/2959/19
Номер документу
85589582
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 203/2959/19

2/0203/1120/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:

головуючого судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Дикаленко А.В.

за участю позивачки - ОСОБА_1

представника відповідача - Гончаренко І.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» про захист прав споживачів, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з вищезазначеним позов, в обгрунтування якого посилалась на те, що 05.11.2018 року відповідач за її адресою по АДРЕСА_1 зняв лічильник газу, заводський номер 003963 Октагаз G4, що є її власністю, на періодичну повірку. При цьому, відповідач не опередив її про такі дії, оскільки попередженням вважається надсилання листа з повідомленням та погодженням з абонентом попередньо за місяць до таких дій. В свою чергу, вона не перешкоджала діям співробітників відповідача з демонтажем приладу обліку. Після демонтажу їй видали акт від 05.11.2018 року про демонтаж газового лічильника на періодичну повірку. В подальшому на її звернення щодо порушення строків повірки, їй відповіли про необхідність додаткового часу для розгляду цього питання. 12.08.2019 року, не отримавши жодного законного повідомлення від відповідача, вона приїхала до останнього для з`ясування всіх обставин та їй було видано довідку про непридатність її приладу обліку. На її питання чи може вона забрати свій приладу обліку, їй відповіли, що не знають де він знаходиться та запропонували написати офіційну заяву. Згідно акту від 05.11.2018 року вона надавала згоду на періодичну повірку лічильника, на всі інші дії згоди не надавала та ніде це не фіксувала. Згідно довідки від 26.11.2018 року її прилад обліку не пройшов періодичну повірку та є непридатним для подальшої експлуатації. При цьому, в довідці не вказано показники, які повинні бути та їй не зрозуміло справжньої похибки лічильника. Працівники відповідача без будь-яких причин не повертають їй лічильник, що є її власністю, пропонують в усній формі придбати за власний кошт новий лічильник, погрожуючи зняти тимчасово встановлений лічильник. З огляду на це, посилаючись на норми Закону України «Про захист прав споживачів», постанову НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, позивачка просила зобов`язати відповідача в місячний строк встановити новий лічильник газу та передати його їй у приватну власність, взамін на втрачений лічильник. Також просила передати їй всю документацію на новий лічильник, гарантійний талон, що підтверджує гарантію, що товар був не вживаний, акт про проходження повірки науково-технічним центром стандартизації метрології та сертифікації.

В судовому засіданні позивачка підтримала позов та посилаючись на викладені в ньому підстави, просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у наданому відзиві та поясненнях під час розгляду справи проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обгрунтування заперечень посилався на те, що дійсно 05.11.2018 року працівниками АТ «Дніпрогаз» було демонтовано лічильник газу, заводський номер 003963 Октагаз G4, для проведення планової повірки. На період зняття лічильника позивачці було встановлено лічильник газу обмінного фонду оператора ГРМ, який на період повірки та ремонту лічильника став розрахунковим. За результатами держповірки було встановлено, що лічильник не відповідає вимогам Р50-071-98 рекомендації «Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки», про що видано довідку №15-2/11267-10 від 26.11.2018 року. Відповідачем було прийнято рішення про доцільність ремонту лічильника та відправлено останній до заводу виробника – ДП Завод «Генератор», для проведення ремонту. В подальшому лічильник було відремонтовано та повернуто відповідачу. Згідно довідки ДП Завод «Генератор» від 08.11.2019 року №640/1622 зазначено, що при ремонті лічильника газу Октагаз G4, заводський номер 003963, виникла необхідність в заміні відлікового пристрою з показами 49046 куб.м та циферблату, внаслідок чого було використано циферблат з незавершеного виробництва зав.№502426 1999р. та новий відліковий пристрій з показниками 00000 куб.м. таким чином, після ремонту лічильник має новий заводський номер 502426 та на цей лічильник видано паспорт. Також представник відповідача в обгрунтування заперечень зазначив, що положеннями Кодексу ГРМ, на які посилається позивачка, не передбачено можливості передачі споживачу нового лічильника у власність, а визначено обов`язок встановити відремонтований лічильник замість тимчасово встановленого з обмінного фонду протягом двох місяців з дати його зняття. В разі прийняття рішення про недоцільність ремонту, Оператор ГРМ зобов`язаний протягом 15 робочих днів після результатів проведення періодичної повірки, але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника на повірку, безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу для подальших комерційних розрахунків і в цей саме строк повернути споживачу його лічильник та письмово повідомити його про результати проведення періодичної повірки і прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу. У такому випадку побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу Оператора ГРМ. Відповідач вжив заходів щодо ремонту лічильника позивачки, а порушення відведених законом строків для проведення ремонту, не пов`язано із обов`язком відповідача безкоштовно встановити та передати у власність споживачу новий лічильник та технічну документацію на нього. Крім того, зазначив, що своїми діями відповідач не завдав збитків позивачці, оскільки з моменту демонтажу лічильника було встановлено лічильник Оператора ГРМ з обмінного фонду та розрахунки за спожитий газ здійснювались згідно показань останнього.

Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п.п.1,2,4 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: захист своїх прав державою; належну якість продукції та обслуговування; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію державною мовою про продукцію, її кількість, якість, асортимент, її виробника (виконавця, продавця) відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»; звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

Згідно ч.ч.1,2,4 ст.8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.

Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.

Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до ч.ч.1,2,4 ст.17 зазначеного вище Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №474 від 08.07.2015 року (далі – Порядок), встановлено, що цей Порядок визначає процедуру подання на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиту теплову енергію і воду (далі - засоби вимірювальної техніки), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку.

Дія цього Порядку поширюється на операторів зовнішніх інженерних мереж (суб`єктів господарювання), що здійснюють обслуговування засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду), суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- та газопостачання для побутових потреб (далі - виконавці), а також споживачів відповідних послуг - фізичних осіб, співвласників багатоквартирного будинку, у власності яких перебувають засоби вимірювальної техніки (далі - споживачі).

Згідно п.11 Порядку на час проведення періодичної повірки або ремонту засобу вимірювальної техніки виконавець встановлює тимчасовий засіб вимірювальної техніки.

Після демонтажу засобу вимірювальної техніки виконавець забезпечує його транспортування для проведення періодичної повірки або ремонту (п.12 Порядку).

Пунктом 1 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2492 від 30.09.2015 року (далі Кодекс ГРС) встановлено, що періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов`язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об`єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен, окрім іншого, забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу (пп.3 п.2 глави 8 розділу Х Кодексу ГРС).

Пунктом 4 глави 8 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що на період зняття лічильника газу для проведення періодичної повірки Оператор ГРМ встановлює лічильники газу з обмінного фонду. При цьому:

1) якщо знятий лічильник газу належав Оператору ГРМ, встановлений на його місце лічильник газу з обмінного фонду Оператора ГРМ стає розрахунковим, що оформлюється відповідним актом, та надалі розрахунки зі споживачем здійснюються згідно з його показаннями; 2) якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, пройшов періодичну повірку, що підтверджується відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності, Оператор ГРМ зобов`язаний встановити його замість тимчасово встановленого лічильника газу з обмінного фонду протягом двох місяців з дати його зняття; 3) якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, визнаний відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатним до подальшої експлуатації, рішення про доцільність його ремонту приймає Оператор ГРМ, ураховуючи технічні та економічні чинники. У разі прийняття Оператором ГРМ рішення про доцільність ремонту Оператор ГРМ зобов`язаний встановити відремонтований лічильник газу побутового споживача замість тимчасово встановленого лічильника газу з обмінного фонду протягом двох місяців з дати його зняття. У разі прийняття Оператором ГРМ рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу Оператор ГРМ, за умови наявності відповідних витрат у структурі тарифу на послуги розподілу природного газу та/або плані розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зобов`язаний протягом п`ятнадцяти робочих днів після результатів проведення періодичної повірки (але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника газу на періодичну повірку) безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу (типорозміром не більше лічильника газу побутового споживача) для подальших комерційних розрахунків і в цей самий строк повернути побутовому споживачу його лічильник газу та письмово повідомити споживача про результати проведення періодичної повірки і прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу. У такому разі побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу Оператора ГРМ.

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, 05.11.2018 року працівниками АТ «Дніпрогаз» за місцем проживання позивачки по вул.Миколи Руденка,94 АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 для забезпечення проведення періодичної повірки було демонтовано лічильник газу Октагаз G4, заводський номер 003963, який, як зазначила позивачка, був встановлений в домоволодінні при придбанні нею останнього та є її власністю.

За фактом демонтажу лічильника для періодичної повірки в цей же день було складено відповідний акт про демонтаж лічильника газу.

Також сторонами не заперечувалось, що відповідно до вимог п.11 зазначеного вище Порядку, п.4 глави 8 розділу Х Кодексу ГРС, на період зняття лічильника газу для проведення періодичної повірки відповідачем за адресою позивачки було встановлено лічильник газу з обмінного фонду.

За наслідками повірки 26.11.2018 року ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» було складено довідку №15-2/11267-10, відповідно до якої лічильник газу Октагаз G4, заводський номер 003963, не відповідає вимогам Р50-071-98 рекомендації «Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підставами для визнання лічильника непридатним вказано, що відносна похибка лічильника перевищує допустимі значення.

На підставі цього відповідачем було прийнято рішення про доцільність ремонту лічильника та відправлено останній до заводу виробника – ДП Завод «Генератор», для проведення ремонту, що підтверджено відповідачем наданим до відзиву реєстром переданих лічильників Октагаз від 07.02.2019 року.

Згідно довідки ДП Завод «Генератор» від 08.11.2019 року №640/1622 вбачається, що при ремонті лічильника газу Октагаз G4, заводський номер 003963, виникла необхідність в заміні відлікового пристрою з показами 49046 куб.м та циферблату, внаслідок чого було використано циферблат з незавершеного виробництва зав.№ НОМЕР_1 1999р. та новий відліковий пристрій з показниками 00000 куб.м. Після вимірювання похибок лічильника показники – 00000,197 куб.м, що є технологічною нормою пропущеного через лічильник газу при проведенні налагоджування засобу вимірювальної техніки.

Як зазначила позивачка та представник відповідача в день слухання даної справи 12.11.2019 року, зранку, відремонтований лічильник працівниками відповідача було встановлено в домоволодінні позивачки замість тимчасово встановленого лічильника з обмінного фонду.

Таким чином, судом встановлено, що на момент розгляду справи позивачці фактично було встановлено належний їй та демонтований 05.11.2018 року лічильник газу після його ремонту заводом виробником, під час якого внаслідок заміни циферблату змінився заводський номер НОМЕР_1 .

З огляду на це, суд вважає безпідставними позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача встановити позивачці новий лічильник газу та передати його їй у приватну власність, взамін на втрачений лічильник, а також передати їй всю документацію на новий лічильник, гарантійний талон, що підтверджує гарантію, що товар був не вживаний, акт про проходження повірки науково-технічним центром стандартизації метрології та сертифікації.

Крім того, вказані вимоги не узгоджуються з приписами наведених вище положень пп.3 п.4 глави 8 розділу Х Кодексу ГРС, якими не встановлено обов`язку оператора ГРМ встановлювати споживачу новий лічильник з передачею у власність та наданням технічної документації.

Так, відповідно до пп.3 п.4 глави 8 розділу Х Кодексу ГР випливає обов`язок відповідача встановити належний споживачу відремонтований лічильник газу, що фактично і було зроблено відповідачем, а в разі прийняття рішення про недоцільність проведення ремонту – обов`язок безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу для подальших комерційних розрахунків і повернути побутовому споживачу його лічильник газу та письмово повідомити споживача про результати проведення періодичної повірки і прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, як безпідставних та таких, що не грунтуються на законі.

Оскільки позивачку в силу Закону України «Про захист прав поживачів» звільнено від сплати судового збору та в звязку із відмовою в задоволенні позову, судові витрати по справі підлягають компенсації за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,22 Закону України «Про захист прав споживачів», ст.ст.8,17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п.п.1,11,12 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №474 від 08.07.2015 року, п.п.1,4 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2492 від 30.09.2015 року, ст.ст.2,4,5,10,11,12,19,76-81,141,258,259,263-268 ЦПК України, суд –

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» про захист прав споживачів, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13 листопада 2019 року.

Суддя С.Ю.Казак