Справа №2-126/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Запоріжжя 11.02.2010
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
Головуючого, судді Кухаря С.В.
при секретарі Шол М.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди,
ВСТАНОВИВ:
У суд з вказаним позовом звернувся представник позивача в якому просив суд:
• Стягнути з ОСОБА_1 шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 190 грн. 00 коп. (сто дев'яносто грн. 00 коп.) на користь держави (одержувач: місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, р/р 33116331700007, банк одержувача ГУДКУ в Запорізької області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код платежу 24062100).
Представник позивача в позові зазначив, що Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області ОСОБА_2 виявлено та зафіксовано факт порушення природоохоронного законодавства гр. ОСОБА_1 разом з гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4, що полягало у ловлі водних живих ресурсів забороненим знаряддям лову на території загально геологічного заказника загальнодержавного значення "Дніпровські пороги" в результаті чого було добуто: карась - 10 ос, плітка -12 ос.
За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 11.05.2008 року № 001192. За ст. 91 КУпАП гр. ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 51 грн. 00 коп.
Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 192 грн. 00 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 року № 521.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території природних заповідників рибальство забороняється.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до основних принципів охорони навколишнього природного середовища віднесено пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності .
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено:
• ч. 1 - Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
• ч. 4 - Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
• ч. 5 - Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, а повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 120/13387, Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Інспекція має право уживати в установленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків , завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
На підставі цієї норми Держекоінспекція заявляє свої вимоги про відшкодування шкоди завданої державі до ОСОБА_1.
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, але причин своєї неявки суду не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Суд вивчивши всі докази вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Так, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області ОСОБА_2 виявлено та зафіксовано факт порушення природоохоронного законодавства гр. ОСОБА_1 разом з гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4, що полягало у ловлі водних живих ресурсів забороненим знаряддям лову на території загально геологічного заказника загальнодержавного значення "Дніпровські пороги" в результаті чого було добуто: карась - 10 ос, плітка -12 ос.
За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 11.05.2008 року № 001192. За ст. 91 КУпАП гр. ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 51 грн. 00 коп.
Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 192 грн. 00 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 року № 521.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території природних заповідників рибальство забороняється.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до основних принципів охорони навколишнього природного середовища віднесено пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності .
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено:
• ч. 1 - Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
• ч. 4 - Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
• ч. 5 - Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, а повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 120/13387, Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Інспекція має право уживати в установленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків , завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
На підставі цієї норми Держекоінспекція заявляє свої вимоги про відшкодування шкоди завданої державі до ОСОБА_1.
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, але причин своєї неявки суду не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 543 ЦК України, ст.ст. 3, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 16 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. ст. 6, 8, 10, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 190 грн. 00 коп. (сто дев'яносто грн. 00 коп.) на користь держави (одержувач: місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, р/р 33116331700007, банк одержувача ГУДКУ в Запорізької області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код платежу 24062100).
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано до Апеляційного суду Запорізької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження з поданням її копії до апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Кухар С.В.